Sports agate — Oct. 28, 2021

Posted

Section III Playoffs

FIELD HOCKEY

Class A

Final

Sunday

No. 3-Cicero-North Syracuse (13-4-1) vs. 1-Baldwinsville (17-0) at VVS, 11 a.m.

Class B

Final

Sunday

2-New Hartford (10-3-3) vs. 1-Holland Patent (12-4-1) at VVS, 5 p.m.

Class C

Final

Sunday

3-VVS (8-7-2) vs. 1-Canastota (14-3) at VVS, 1 p.m.

Class D

Semifinals

Thursday

3-Port Byron/Union Springs (6-8-2) vs. 2-Morrisville-Eaton (7-8-1) at VVS, 3:30 p.m.

5-Weedsport (5-7-1) vs. 1-Little Falls (12-4) at VVS, 5:30 p.m.

Final

Sunday

at VVS, 3 p.m.

FOOTBALL

Class AA

Quarterfinals

Friday

8-Nottingham (0-7) at 1-Cicero-North Syracuse (5-2), 6:30 p.m.

5-Utica Proctor (4-3) at 4-Liverpool (5-3), 6:30 p.m.

6-Rome Free Academy (2-5) at 3-Baldwinsville (5-2), 7 p.m.

Saturday

7-Henninger (0-4) at 2-Corcoran (5-2), 10 a.m.

Class A

Quarterfinals

Friday

5-Carthage (2-3) at 4-West Genesee (4-2), 6 p.m.

6-Christian Brothers Academy (3-3) at 3-Whitesboro (4-3), 6:30 p.m.

8-Auburn (4-3) at 1-Indian River (4-0), 7 p.m.

7-Central Square (1-5) at 2-Fayetteville-Manlius (5-1), 7 p.m.

Class B

Quarterfinals

Friday

8-Westhill (3-4) at 1-New Hartford (7-0), 6 p.m.

5-Camden (5-2) vs. 4-Syracuse ITC (4-3) at Fowler, 6 p.m.

7-Central Valley Academy (4-3) at 2-Homer (6-0), 7 p.m.

6-Marcellus (3-4) at 3-Vernon-Verona-Sherrill (4-3), 7 p.m.

Class C

Quarterfinals

Friday

8-Canastota (3-4) at 1-Skaneateles (6-0), 6:30 p.m.

6-Little Falls (4-2) at 3-Bishop Ludden (4-2), 6:30 p.m.

5-Cazenovia (5-2) at 4-Holland Patent (5-1), 7 p.m.

7-Southern Hills (4-2) at 2-General Brown (7-0), 7 p.m.

Class D

Quarterfinals

Friday

6-Sandy Creek (2-4) at 3-Waterville (3-3), 6 p.m.

7-Utica-Notre Dame (0-7) at 2-Adirondack (7-0), 7 p.m.

5-Herkimer (2-5) at 4-Cato-Meridian (5-1), 7 p.m.

Saturday

8-Onondaga (1-6) at 1-Dolgeville (7-0), 1:30 p.m.

Eight-man

Quarterfinals

Friday

5-New York Mills (3-4) at 4-South Lewis (3-4), 7 p.m.

7-Sauquoit Valley (4-3) at 2-Weedsport (2-5), 7 p.m.

Saturday

8-Bishop Grimes (2-5) at 1-Morrisville-Eaton (7-0), noon

6-Thousand Islands (2-4) at 3-West Canada Valley (5-1), noon

SOCCER

Boys

Class AA

Semifinals

Thursday

3-Nottingham (11-6) at 2-Baldwinsville (12-3-2), 6 p.m.

4-Cicero-North Syracuse (11-5-1) at 1-Fayetteville-Manlius (16-0-1), 7 p.m.

Final

Nov. 1

at Jamesville-Dewitt, 5:30 p.m.

Class A

Semifinals

Wednesday

East Syracuse-Minoa 2, Christian Brothers Academy 1

Central Square 4, Whitesboro 2

Final

Saturday

6-Central Square (12-6) vs. 1-East Syracuse-Minoa (16-2) at Chittenango, noon

Class B

Semifinals

Thursday

13-Marcellus (7-8-2) at 1-Skaneateles (16-0), 5 p.m.

10-Cazenovia (11-6-1) at 6-Westhill (11-4-1), 7 p.m.

Final

Nov. 1

at Jamesville-Dewitt, 7:30 p.m.

Class C

Semifinals

Tuesday

Fabius-Pompey 2, Sauquoit Valley 1

Cooperstown 1, Utica Academy of Science 0

Final

Nov. 2

2-Cooperstown (17-0) vs. 1-Fabius-Pompey (15-1) at VVS, 7 p.m.

Class D

Semifinals

Wednesday

Cincinnatus def. DeRuyter

Belleville-Henderson 2, Manlius Pebble Hill 1

Final

Nov. 2

2-Belleville-Henderson (16-0) vs. 1-Cincinnatus (16-0) at VVS, 5 p.m.

Girls

Class AA

Semifinals

Thursday

4-Liverpool (7-6-2) at 1-Cicero-North Syracuse (15-0-1), 5 p.m.

3-West Genesee (10-4-2) at 2-Fayetteville-Manlius (9-5-1), 7 p.m.

Final

Saturday

at Chittenango, 10 a.m.

Class A

Semifinals

Tuesday

New Hartford 4, Whitesboro 0

East Syracuse-Minoa 3, Jamesville-Dewitt 0

Final

Friday

2-East Syracuse-Minoa (15-2-1) vs. 1-New Hartford (18-0) at SUNY Cortland, 8:15 p.m.

Class B

Semifinals

Tuesday

Skaneateles 3, Central Valley Academy 2

Clinton 0, Westhill 0 (Clinton advances 6-5 on penalty kicks)

Final

Friday

4-Skaneateles (14-5) vs. 2-Clinton (18-0) at SUNY Cortland, 7:30 p.m.

Class C

Semifinals

Wednesday

Sauquoit Valley 3, Dolgeville 2

3-Mount Markham (15-1-1) vs. 2-Immaculate Heart (14-3)

Final

Friday

1-Sauquoit Valley (18-0) at SUNY Cortland, 5:30 p.m.

Class D

Semifinals

Wednesday

Lyme 1, Bishop Ludden 0

3-Cincinnatus (14-1) vs. 2-Poland (17-0)

Final

Friday

4-Lyme (17-1) at SUNY Cortland, 6:15 p.m.

KING PIN LANES

Kierpiec Kreations Classic League

Bobby Folsom and Steve Berthold, 289 and 777. Folsom, 747; Brenden Boice, 717; Kenny Chang, 714; Mike Corbett, 713; Devon Atkinson, 708; Larry Guiliano, 706; Daryl Clark, 695; Andy Romano, 682; Bob Rieck II, 681; Bob Rieck Sr., 679; Xander Pardee, 676; Shawn Bonacci, 659; Joe Fiorenza, 655; Mike Obernesser, 647.

Emily Porter, 234.

Major League Baseball

World Series

(Best-of-7)

Atlanta 1, Houston 0

Tuesday, Oct. 26: Atlanta 6, Houston 2

Wednesday, Oct. 27: Atlanta at Houston, late

Friday, Oct. 29: Houston (Garcia 11-8) at Atlanta (Anderson 9-5), 8:09 p.m. (Fox)

Saturday, Oct. 30: Houston at Atlanta, 8:09 p.m. (Fox)

x-Sunday, Oct. 31: Houston at Atlanta, 8:15 p.m. (Fox)

x-Tuesday, Nov. 2: Atlanta at Houston, 8:09 p.m. (Fox)

x-Wednesday, Nov. 3: Atlanta at Houston, 8:09 p.m. (Fox)

x-if necessary

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

Buffalo 4 2 0 .667 203 98

New England 3 4 0 .429 179 140

N.Y. Jets 1 5 0 .167 80 175

Miami 1 6 0 .143 127 207

South

W L T Pct PF PA

Tennessee 5 2 0 .714 193 164

Indianapolis 3 4 0 .429 169 149

Jacksonville 1 5 0 .167 116 172

Houston 1 6 0 .143 97 203

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 5 2 0 .714 187 164

Cincinnati 5 2 0 .714 189 128

Cleveland 4 3 0 .571 173 165

Pittsburgh 3 3 0 .500 117 132

West

W L T Pct PF PA

Las Vegas 5 2 0 .714 180 166

L.A. Chargers 4 2 0 .667 148 150

Denver 3 4 0 .429 140 127

Kansas City 3 4 0 .429 188 203

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Dallas 5 1 0 .833 205 146

N.Y. Giants 2 5 0 .286 139 180

Philadelphia 2 5 0 .286 159 185

Washington 2 5 0 .286 146 210

South

W L T Pct PF PA

Tampa Bay 6 1 0 .857 233 147

New Orleans 4 2 0 .667 140 101

Atlanta 3 3 0 .500 135 176

Carolina 3 4 0 .429 146 146

North

W L T Pct PF PA

Green Bay 6 1 0 .857 168 146

Minnesota 3 3 0 .500 147 137

Chicago 3 4 0 .429 101 162

Detroit 0 7 0 .000 128 200

West

W L T Pct PF PA

Arizona 7 0 0 1.000 225 114

L.A. Rams 6 1 0 .857 207 146

San Francisco 2 4 0 .333 135 149

Seattle 2 5 0 .286 150 162

Thursday’s Game

Green Bay at Arizona, 8:20 p.m.

Sunday’s Games

Carolina at Atlanta, 1 p.m.

Cincinnati at Jets, 1 p.m.

Rams at Houston, 1 p.m.

Miami at Buffalo, 1 p.m.

Philadelphia at Detroit, 1 p.m.

Pittsburgh at Cleveland, 1 p.m.

San Francisco at Chicago, 1 p.m.

Tennessee at Indianapolis, 1 p.m.

Jacksonville at Seattle, 4:05 p.m.

New England at Chargers, 4:05 p.m.

Tampa Bay at New Orleans, 4:25 p.m.

Washington at Denver, 4:25 p.m.

Dallas at Minnesota, 8:20 p.m.

Open: Baltimore, Las Vegas

Monday’s Game

Giants at Kansas City, 8:15 p.m.

National Hockey League

Tuesday’s Games

Tampa Bay 5, Pittsburgh 1

Calgary 5, New Jersey 3

Vegas 3, Colorado 1

Nashville 3, San Jose 1

Seattle 5, Montreal 1

Winnipeg 4, Anaheim 3

Minnesota 3, Vancouver 2

Wednesday’s Games

Detroit 3, Washington 2, OT

Florida 4, Boston 1

Toronto 3, Chicago 2, OT

Vegas at Dallas, late

Philadelphia at Edmonton, late

Thursday’s Games

Arizona at Tampa Bay, 7 p.m.

Boston at Carolina, 7 p.m.

Calgary at Pittsburgh, 7 p.m.

Colorado at St. Louis, 8 p.m.

Buffalo at Anaheim, 10 p.m.

Minnesota at Seattle, 10 p.m.

Philadelphia at Vancouver, 10 p.m.

Montreal at San Jose, 10:30 p.m.

Winnipeg at Los Angeles, 10:30 p.m.

Friday’s Games

Arizona at Washington, 7 p.m.

Chicago at Carolina, 7 p.m.

Columbus at Rangers, 7 p.m.

Florida at Detroit, 7 p.m.

Anaheim at Vegas, 8 p.m.

Ottawa at Dallas, 8:30 p.m.

American Hockey League

Wednesday’s Games

Chicago 3, Grand Rapids 0

Belleville 7, Rochester 3

Syracuse 3, Hershey 2, OT

WB/Scranton 4, Lehigh Valley 2

Laval 5, Toronto 0

Colorado at Bakersfield, late

Thursday’s Game

Rockford at Texas, 8 p.m.

Friday’s Games

Bakersfield at Henderson, 2 p.m.

Lehigh Valley at Utica, 7 p.m.

Cleveland at Syracuse, 7 p.m.

Rochester at Laval, 7 p.m.

Toronto at Belleville, 7 p.m.

WB/Scranton at Hartford, 7 p.m.

Charlotte at Providence, 7:05 p.m.

Chicago at Milwaukee, 8 p.m.

San Diego at Tucson, 9 p.m.

Colorado at San Jose, 10 p.m.

Ontario at Abbotsford, 10 p.m.

National Basketball Association

Tuesday’s Games

New York 112, Philadelphia 99

Golden State 106, Oklahoma City 98

Dallas 116, Houston 106

Lakers 125, San Antonio 121, OT

Utah 122, Denver 110

Wednesday’s Games

Charlotte 120, Orlando 111

Miami 106, Brooklyn 93

Toronto 118, Indiana 100

Atlanta 102, New Orleans 99

Washington 116, Boston 107

Minnesota 113, Milwaukee 108

Oklahoma City 123, Lakers 115

Memphis at Portland, late

Sacramento at Phoenix, late

Cleveland at Clippers, late

Thursday’s Games

Atlanta at Washington, 7 p.m.

Detroit at Philadelphia, 7 p.m.

New York at Chicago, 8 p.m.

Utah at Houston, 8 p.m.

San Antonio at Dallas, 8:30 p.m.

Memphis at Golden State, 10 p.m.

Friday’s Games

Orlando at Toronto, 7 p.m.

Charlotte at Miami, 7:30 p.m.

Indiana at Brooklyn, 7:30 p.m.

Sacramento at New Orleans, 8 p.m.

Dallas at Denver, 10 p.m.

Clippers at Portland, 10 p.m.

Cleveland at Lakers, 10:30 p.m.

Major League Soccer

Tuesday’s Game

Los Angeles FC 3, Seattle 0

Wednesday’s Games

New England 1, Colorado 0

Philadelphia 2, Toronto FC 2, tie

D.C. United 1, New York 0

Nashville 6, Cincinnati 3

New York City FC 1, Chicago 0

Atlanta 2, Miami 1

Columbus 3, Orlando City 2

Real Salt Lake 2, FC Dallas 1

Sporting K.C. 2, LA Galaxy 0

Minnesota at Vancouver, late

San Jose at Portland, late

National Women’s Soccer League

Thursday’s Game

Gotham FC at Louisville, 7:30 p.m.

Friday’s Games

Chicago at Orlando, 7 p.m.

Reign FC at Kansas City, 8 p.m.

NASCAR Cup Series Points Leaders

Through Oct. 24

1. Kyle Larson, 4181. 2. Chase Elliott, 4107. 3. Denny Hamlin, 4105. 4. Kyle Busch, 4074. 5. Ryan Blaney, 4073. 6. Martin Truex Jr, 4071. 7. Brad Keselowski, 4068. 8. Joey Logano, 4048. 9. Kevin Harvick, 2293. 10. Kurt Busch, 2243.

11. William Byron, 2233. 12. Christopher Bell, 2227. 13. Tyler Reddick, 2213. 14. Alex Bowman, 2169. 15. Aric Almirola, 2147. 16. Michael McDowell, 2128. 17. Austin Dillon, 885. 18. Chris Buescher, 731. 19. Matt DiBenedetto, 727. 20. Ross Chastain, 696.

21. Bubba Wallace, 686. 22. Ricky Stenhouse Jr, 647. 23. Chase Briscoe, 638. 24. Daniel Suarez, 609. 25. Erik Jones, 597. 26. Ryan Preece, 539. 27. Cole Custer, 533. 28. Ryan Newman, 527. 29. Corey Lajoie, 427. 30. Anthony Alfredo, 332.

31. Quin Houff, 172. 32. James Davison, 117. 33. Jamie McMurray, 30. 34. Scott Heckert, 26. 35. Joey Hand, 10. 36. Mike Marlar, 6. 37. David Ragan, 4. 38. Chris Windom, 4. 39. Rc Enerson, 3. 40. Derrike Cope, 1. 41. Shane Golobic, 1. 42. Ryan Eversley, 1.

PGA Tour Statistics

Through Oct. 25

FedExCup Season Points

1, Sam Burns, 647. 2, Sungjae Im, 594. 3, Hideki Matsuyama, 594. 4, Max Homa, 503. 5, Rory McIlroy, 500. 6, Collin Morikawa, 373. 7, Cameron Tringale, 357. 8, Maverick McNealy, 349. 9, Matthew Wolff, 343. 10, Brendan Steele, 300.

Home team in caps

PRO FOOTBALL

Favorite Points Underdog

Week Seven

ARIZONA 61/2 Green Bay

Sunday

BUFFALO 131/2 Miami

ATLANTA 3 Carolina

Philadelphia 31/2 DETROIT

INDIANAPOLIS 1 Tennessee

LA Rams 141/2 HOUSTON

Cincinnati 101/2 NY JETS

CLEVELAND 31/2 Pittsburgh

San Francisco 4 CHICAGO

SEATTLE 3 Jacksonville

CHARGERS 51/2 N. England

DENVER 3 Washington

Tampa Bay 51/2 N. ORLENS

Dallas 11/2 MINN

Monday

KANSAS CITY 10 NY Giants

Bye Week: Baltimore and Las Vegas.

COLLEGE FOOTBALL

Favorite Points Underdog

CO. CAROLINA 171/2 Troy

E. CAROLINA 91/2 S. Florida

Friday

TULSA 11 Navy

NEVADA 201/2 Unlv

Saturday

WISCONSIN 31/2 Iowa

BUFFALO 14 B. Green

WAKE FOREST 161/2 Duke

Michigan 4 MICH ST

NC STATE 61/2 Louisville

SYRACUSE 6 Bo. College

Georgia St 6 GA SOUTH

IowaSt 7 W. VA

MARYLAND 51/2 Indiana

FLA ATLANTIC 11 Utep

PITT 91/2 Miami-Fla

Rutgers 11/2 ILLINOIS

Minnesota 71/2 N’WSTRN

Central Florida 101/2 TEMPLE

GA TECH 4 Va Tech

CLEMSON 91/2 Florida St

LIBERTY 36 UMass

RICE 21/2 N. Texas

UTAH ST 5 Hawaii

BYU 21/2 Virginia

UTAH 61/2 Ucla

ARIZONA ST 151/2 Wash St

Oregon St 11/2 CAL

USC 21 Arizona

SAN JOSE ST 3 Wyoming

OREGON 24 Colorado

MARSHALL 22 Fla Intl

OKLAHOMA ST 301/2 Kansas

Louisiana Tech 41/2 O. DMININ

UL LAFAYETTE 21 Texas St

MID TENN ST 131/2 So. Miss

NEBRASKA 71/2 Purdue

Missouri 16 VANDY

KANSAS ST 31/2 Tcu

Kentucky 11/2 MISS ST

OKLAHOMA 20 Texas Tech

OHIO ST 181/2 Penn St

HOUSTON Pick’em Smu

BAYLOR 3 Texas

AUBURN 21/2 Mississippi

x-Georgia 14 FLORIDA

Cincinnati 241/2 TULANE

APP ST 271/2 UL Monroe

S. ALABAMA 9 Arkansas St

W. KENTUCKY 18 Charlotte

Boise St 21/2 CLRDO ST

NOTRE DAME 31/2 N. Carolina

STANFORD 21/2 Washington

SAN DIEGO ST 1 Fresno St

x-at TIAA Bank Field-Jacksonville, FL.

BASKETBALL

Favorite Points Underdog

PHILADELPHIA 111/2 Detroit

Atlanta 11/2 WASH

CHICAGO 2 New York

Utah 9 HOUSTON

DALLAS 41/2 San Antonio

GOLDEN ST 51/2 Memphis

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

PITTSBURGH Even-1/2 Calgary

CAROLINA Even-1/2 Boston

TAMPA BAY 11/2-2 Arizona

Colorado Even-1/2 ST. LOUIS

ANAHEIM Even-1/2 Buffalo

Minnesota Even-1/2 SEATTLE

VANCOUVER Even-1/2 Philadelphia

SAN JOSE Even-1/2 Montreal

Winnipeg Even-1/2 LA KINGS

(c) Tribune ContentAgency

Wednesday

BASEBALL

Major League Baseball

MLB — Announced approval of a roster substitution for Atlanta due to an injury sustained by RHP Charlie Morton who will be replaced by LHP Tucker Davidson.

American League

SEATTLE MARINERS — Announced INF/OF Jake Bauers cleared waivers and was outrighted to Tacoma (Triple-A West).

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS — Claimed RHP Edwin Uceta from Los Angeles Dodgers.

ATLANTA BRAVES — Activated LHP Tucker Davidson from the 60-day IL. Placed RHP Charlie Morton on the 10-day IL. Released RHP Edgar Santana.

SAN DIEGO PADRES — Named Ruben Niebla pitching coach.

FOOTBALL

National Football League

BALTIMORE RAVENS — Signed OT Cedric Ogbuehi to the practice squad.

CAROLINA PANTHERS — Signed WR Devin Smith, P Lachlan Edwards and DE Austin Larkin to the practice squad. Designated S Juston Burris to return from injured reserve to practice. Released P Ryan Winslow.

CHICAGO BEARS — Designated OT Larry Borum to return from injured reserve to practice.

DENVER BRONCOS — Signed LB Barrington Wade to the practice squad.

DETROIT LIONS — Promoted G Tommy Kraemer to the active roster from the practice squad. Signed OT Darrin Paulo and CB Daryl Worley to the practice squad. Signed G Tommy Kraemer to the active roster.

HOUSTON TEXANS — Designated QB Tyrod Taylor to return from injured reserve to practice.

LAS VEGAS RAIDERS — Released WR Willie Snead.

LOS ANGELES CHARGERS — Signed K Dustin Hopkins to the active roster. Released K Tristan Vizcaino.

MIAMI DOLPHINS — Signed QB Jake Dolegala to the practice squad.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Signed CB Brian Poole and DeVante Bausby to the practice squad. Signed LB Calvin Munson from Miami to the active roster from the practice squad. Signed G James Ferentz to the practice squad.

NEW YORK GIANTS — Signed S J.R.Reed to the active roster.

NEW YORK JETS — Designated LB Jarrad Davis, P Braden Mann and DE Kyle Phillips to return from injured reserve to practice. Promoted QB Josh Johnson to the active roster from the practice squad.

PITTSBURGH STEELERS — Activated RB Anthony McFarland Jr. from injured reserve. Placed DT Carlos Davis on injured reserve. Signed DGB Chris Stayton to the practice squad. Released RB Jaylen Samuels from the practice squad.

SEATTLE SEAHAWKS — Signed C Brad Lundblade to the practice squad. Released QB Danny Etling. Announced S Marquise Blair out for the season with fractured patella.

TENNESSEE TITANS — Designated LB Jayon Brown, OLB Derick Roberson and OL Aaron Brewer to return from injured reserve to practice. Signed RB Dontrell Hilliard.

WASHINGTON FOOTBALL TEAM — Signed LB Anthony Hines III to the practice squad. Released DE David Bada.

HOCKEY

National Hockey League

DALLAS STARS — Loanded C Jacob Peterson to Texas (AHL).

LOS ANGELES KINGS — Recalled F Arthur Kaliyev, C Rasmus Kupari and D Austin Strand from Ontario (AHL). Reassigned G Jacob Ingham to Greenville (ECHL) from Ontario (AHL).

NEW JERSEY DEVILS — Reassigned D Michael Vukojevic from Utica (AHL) to Adirondack (ECHL).

American Hockey League

BELLEVILLE SENATORS — Signed C Philippe Daoust to a standard player contract (SPC).

CHICAGO WOLVES — Assigned F Blake Murray to Norfolk (ECHL).

COLORADO EAGLES — Loaned F Sasha Mutala to Utah Grizzlies (ECHL).

HENDERSON SILVER KNIGHTS — Released C Tyler Busch from his professional tryout contract (PTO).

ROCKFORD ICEHOGS — Assigned D Cliff Watson to Indy (ECHL).

SAN DIEGO GULLS — Loaned G Francis Marotte to Allen (ECHL).

SAN JOSE BARRACUDA — Recalled D Cole Moberg from Orlando (ECHL) loan.

TUCSON ROADRUNNERS — Recalled F Hudson Elynuik from Rapid City (ECHL).

UTICA COMETS — Loaned G Mareks Mitens to Adirondack (ECHL).

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here