Sports agate — March 22, 2022

Posted

BASKETBALL

Boys

Sunday

Manhasset 62, New Hartford 51

New Hartford: Karwowski 7, Trela 16, Suriano 7, Philipkoski 21.

Manhasset: M. Noties 16, J. Notias 10, Perfetto 2, Buckley 19, Connor 13, Morris 2.

Three-pointers: NH, Trela 4, Philipkoski 6; Manhasset, M. Notias 3, J. Notias, Buckley, Connor.

Halftime: Manhasset 25, NH 19.

Saturday

New Hartford 52, Amherst 50

New Hartford: Durr 9, Karwowski 4, Trela 8, Suriano 3, Philipkoski 28.

Amherst: Moore 10, Johnson 8, McDuffie 20, Dunn 8, Haubeil 4.

Three-pointers: NH, Durr, Trela 2, Philipkoski.

Halftime: NH 24, Amherst 21.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Philadelphia 43 27 .614 —

Boston 44 28 .611 —

Toronto 40 31 .563 3.5

Brooklyn 37 34 .521 6.5

New York 30 41 .423 13.5

Southeast Division

W L Pct GB

y-Miami 47 24 .662 —

Charlotte 36 35 .507 11

Atlanta 35 36 .493 12

Washington 30 40 .429 16.5

Orlando 19 53 .264 28.5

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 44 27 .620 —

Chicago 41 29 .586 2.5

Cleveland 41 30 .577 3

Indiana 25 47 .347 19.5

Detroit 19 52 .268 25

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Memphis 49 23 .681 —

Dallas 43 28 .606 5.5

New Orleans 30 41 .423 18.5

San Antonio 28 44 .389 21

Houston 17 54 .239 31.5

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 45 26 .634 —

Minnesota 42 30 .583 3.5

Denver 42 30 .583 3.5

Portland 26 44 .371 18.5

Oklahoma City 20 51 .282 25

Pacific Division

W L Pct GB

x-Phoenix 58 14 .806 —

Golden State 47 24 .662 10.5

L.A. Clippers 36 37 .493 22.5

L.A. Lakers 30 41 .423 27.5

Sacramento 25 48 .342 33.5

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Saturday’s Games

Minnesota 138, Milwaukee 119

Charlotte 129, Dallas 108

Cleveland 113, Detroit 109

Washington 127, Lakers 119

Sunday’s Games

Indiana 129, Portland 98

Memphis 122, Houston 98

New Orleans 117, Atlanta 112

Orlando 90, Oklahoma City 85

Phoenix 127, Sacramento 124, OT

Utah 108, New York 93

San Antonio 110, Golden State 108

Toronto 93, Philadelphia 88

Boston 124, Denver 104

Monday’s Games

L.A. Lakers at Cleveland, late

New Orleans at Charlotte, late

Portland at Detroit, late

Miami at Philadelphia, late

Utah at Brooklyn, late

Boston at Oklahoma City, late

Toronto at Chicago, late

Washington at Houston, late

Minnesota at Dallas, late

Tuesday’s Games

Golden State at Orlando, 7 p.m.

Atlanta at New York, 7:30 p.m.

Chicago at Milwaukee, 8 p.m.

L.A. Clippers at Denver, 10 p.m.

Wednesday’s Games

Atlanta at Detroit, 7 p.m.

New York at Charlotte, 7 p.m.

Sacramento at Indiana, 7 p.m.

Brooklyn at Memphis, 7:30 p.m.

Golden State at Miami, 7:30 p.m.

Utah at Boston, 7:30 p.m.

Orlando at Oklahoma City, 8 p.m.

Phoenix at Minnesota, 8 p.m.

Houston at Dallas, 8:30 p.m.

Philadelphia at Lakers, 10 p.m.

San Antonio at Portland, 10 p.m.

———

COLLEGE BASKETBALL

NCAA Tournament

EAST REGIONAL

First Round

Thursday, March 17

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

Baylor 85, Norfolk St. 49

North Carolina 95, Marquette 63

At Moda Center

Portland, Ore.

Saint Mary’s (Cal.) 82, Indiana 53

UCLA 57, Akron 53

At Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis

Murray St. 92, San Francisco 87, OT

St. Peter’s 85, Kentucky 79, OT

Friday, March 18

At Fiserv Forum

Milwaukee

Texas 81, Virginia Tech 73

Purdue 78, Yale 56

Second Round

Saturday, March 19

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

North Carolina 93, Baylor 86, OT

At Moda Center

Portland, Ore.

UCLA 72, Saint Mary’s (Cal.) 56

At Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis

St. Peter’s 70, Murray St. 60

Sunday, March 20

At Fiserv Forum

Milwaukee

Purdue 81, Texas 71

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Regional Semifinals

Friday, March 25

UCLA vs. North Carolina, 9:39 p.m.

Purdue vs. St. Peter’s, 7:09 p.m.

Regional Championship

Sunday, March 27

UCLA-North Carolina winner vs. Purdue-St. Peter’s winner, TBA

SOUTH REGIONAL

First Round

Thursday, March 17

At Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis

Michigan 75, Colorado St. 63

Tennessee 88, Longwood 56

Friday, March 18

At Viejas Arena at Aztec Bowl

San Diego

Arizona 87, Wright St. 70

TCU 69, Seton Hall 42

At PPG Paints Arena

Pittsburgh

Houston 82, UAB 68

Illinois 54, Chattanooga 53

Ohio St. 54, Loyola Chicago 41

Villanova 80, Delaware 60

Second Round

Saturday, March 19

At Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis

Michigan 76, Tennessee 68

Sunday, March 20

At Viejas Arena at Aztec Bowl

San Diego

Arizona 85, TCU 80, OT

At PPG Paints Arena

Pittsburgh

Houston 68, Illinois 53

Villanova 71, Ohio St. 61

At AT&T Center

San Antonio

Regional Semifinals

Thursday, March 24

Arizona vs. Houston, 9:59 p.m.

Villanova vs. Michigan, 7:29 p.m.

Regional Championship

Saturday, March 26

Arizona-Houston winner vs. Villanova-Michigan winner, TBA

MIDWEST REGIONAL

First Round

Thursday, March 17

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

Kansas 83, Texas Southern 56

Creighton 72, San Diego St. 69, OT

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Richmond 67, Iowa 63

Providence 66, S. Dakota St. 57

Friday, March 18

At Fiserv Forum

Milwaukee

Iowa St. 59, LSU 54

Wisconsin 67, Colgate 60

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Miami 68, Southern Cal 66

Auburn 80, Jacksonville St. 61

Second Round

Saturday, March 19

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

Kansas 79, Creighton 72

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Providence 79, Richmond 51

Sunday, March 20

At Fiserv Forum

Milwaukee

Iowa St. 54, Wisconsin 49

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Miami 79, Auburn 61

At United Center

Chicago

Regional Semifinals

Friday, March 25

Kansas vs. Providence, 7:29 p.m.

Miami vs. Iowa St., 9:59 p.m.

Regional Championship

Sunday, March 27

Kansas-Providence winner vs. Miami-Iowa St. winner, TBA

WEST REGIONAL

First Round

Thursday, March 17

At Moda Center

Portland, Ore.

Gonzaga 93, Georgia St. 72

Memphis 64, Boise St. 53

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

New Mexico St. 70, UConn 63

Arkansas 75, Vermont 71

Friday, March 18

At Viejas Arena at Aztec Bowl

San Diego

Notre Dame 78, Alabama 64

Texas Tech 97, Montana St. 62

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Michigan St. 74, Davidson 73

Duke 78, Cal St.-Fullerton 61

Second Round

Saturday, March 19

At Moda Center

Portland, Ore.

Gonzaga 82, Memphis 78

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Arkansas 53, New Mexico St. 48

Sunday, March 20

At Viejas Arena at Aztec Bowl

San Diego

Texas Tech 59, Notre Dame 53

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Duke 85, Michigan St. 76

At Chase Center

San Francisco

Regional Semifinals

Thursday, March 24

Gonzaga vs. Arkansas, 7:09 p.m.

Duke vs. Texas Tech, 9:39 p.m.

Regional Championship

Saturday, March 26

Gonzaga-Arkansas winner vs. Duke-Texas Tech winner, TBA

National Invitational Tournament

First Round

Tuesday, March 15

At Reed Arena

College Station, Texas

Texas A&M 74, Alcorn St. 62

At Lloyd Noble Center

Norman, Okla.

Oklahoma 89, Missouri St. 72

At Dee Glen Smith Spectrum

Logan, Utah

Oregon 83, Utah St. 72

At Memorial Gymnasium

Nashville, Tenn.

Vanderbilt 82, Belmont 71

At Coors Events Center

Boulder, Colo.

St. Bonaventure 76, Colorado 68

At Beasley Coliseum

Pullman, Wash.

Washington St. 63, Santa Clara 50

At Stuart C. Siegel Center

Richmond, Va.

VCU 90, Princeton 79

At Cintas Center

Cincinnati, Ohio

Xavier 72, Cleveland St. 68

At UNT Coliseum

Denton, Texas

North Texas 67, Texas St. 63, OT

Wednesday, March 16

At Savage Arena

Toledo, Ohio

Dayton 74, Toledo 55

At Moody Coliseum

Dallas

SMU 68, Nicholls 58

At Exactech Arena at the Stephen C. O’Connell Center

Gainesville, Fla.

Florida 79, Iona 74

At John Paul Jones Arena

Charlottesville, Va.

Virginia 60, Mississippi St. 57

At Chaifetz Arena

St. Louis

N. Iowa 80, Saint Louis 68

At Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum

Winston-Salem, N.C.

Wake Forest 74, Towson 64

At Marriott Center

Provo, Utah

BYU 93, Long Beach St. 72

Second Round

Saturday, March 19

At Reed Arena

College Station, Texas

Texas A&M 75, Oregon 60

At Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum

Winston-Salem, N.C.

Wake Forest 80, VCU 74

At Marriott Center

Provo, Utah

BYU 90, N. Iowa 71

Sunday, March 20

At Lloyd Noble Center

Norman, Okla.

St. Bonaventure 70, Oklahoma 68

At Memorial Gymnasium

Nashville, Tenn.

Vanderbilt 70, Dayton 68, OT

At Moody Coliseum

Dallas

Washington St. 75, SMU 63

At UNT Coliseum

Denton, Texas

Virginia 71, North Texas 69, OT

At Cintas Center

Cincinnati, Ohio

Xavier 72, Florida 56

Quarterfinals

Tuesday, March 22

At TBD

St. Bonaventure vs. Virginia, TBA

Texas A&M vs. Wake Forest, TBA

BYU vs. Washington St., TBA

Xavier vs. Vanderbilt, TBA

College Basketball Invitational

First Round

Saturday, March 19

At Ocean Center

Daytona Beach, Fla.

Drake 87, Fort Wayne 65

UNC-Asheville 80, Stephen F. Austin 68

Middle Tennessee 64, Cal Baptist 58

Ohio 65, Rice 64

Sunday, March 20

UNC-Wilmington 93, VMI 78

N. Colorado 74, FAU 71

Boston U. 71, UNC-Greensboro 68

Abilene Christian 82, Troy 70

Quarterfinals

Monday, March 21

UNC-Wilmington 76, Drake 75

N. Colorado 87, UNC-Asheville 84

Middle Tennessee vs. Boston U., late

Ohio vs. Abilene Christian, late

Semifinals

Tuesday, March 22

UNC-Wilmington vs. N. Colorado, 7 p.m.

Middle Tennessee-Boston U. winner vs. Ohio-Abilene Christian winner, 9 p.m.

Championship

Wednesday, March 23

Semifinal winners, 5 p.m.

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Florida 62 42 14 6 90 254 180

Tampa Bay 61 39 16 6 84 205 174

Toronto 62 39 18 5 83 229 189

Boston 62 38 19 5 81 188 167

Detroit 62 25 30 7 57 178 232

Buffalo 63 22 33 8 52 167 220

Ottawa 62 22 35 5 49 162 204

Montreal 62 17 36 9 43 158 235

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Carolina 62 41 15 6 88 203 148

Rangers 63 40 18 5 85 189 160

Pittsburgh 63 38 16 9 85 205 167

Washington 64 35 19 10 80 214 180

Columbus 63 32 28 3 67 210 234

Islanders 60 26 25 9 61 162 166

Philadelphia 62 20 31 11 51 156 214

New Jersey 62 22 35 5 49 188 226

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Colorado 62 44 13 5 93 241 173

St. Louis 61 34 18 9 77 217 173

Minnesota 60 36 20 4 76 225 196

Nashville 62 36 22 4 76 204 175

Dallas 61 34 24 3 71 179 182

Winnipeg 63 29 24 10 68 197 198

Chicago 63 22 32 9 53 167 219

Arizona 62 20 38 4 44 162 224

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Calgary 62 38 16 8 84 215 149

Los Angeles 64 34 22 8 76 182 181

Edmonton 62 35 23 4 74 212 196

Vegas 64 34 26 4 72 205 194

Vancouver 64 30 26 8 68 183 186

Anaheim 64 27 26 11 65 183 204

San Jose 62 27 27 8 62 163 195

Seattle 63 19 38 6 44 164 226

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Saturday’s Games

Minnesota 3, Chicago 1

Islanders 4, Dallas 2

Edmonton 6, New Jersey 3

Vegas 5, Los Angeles 1

Pittsburgh 4, Arizona 1

Columbus 5, St. Louis 4

Montreal 5, Ottawa 1

Nashville 6, Toronto 3

Rangers 2, Tampa Bay 1

Calgary 5, Vancouver 2

Seattle 4, Detroit 2

Sunday’s Games

Philadelphia 2, Islanders 1

Dallas 3, Washington 2

Rangers 2, Carolina 0

San Jose 4, Arizona 2

Winnipeg 6, Chicago 4

Buffalo 3, Vancouver 2, OT

Monday’s Games

Boston at Montreal, late

Vegas at Minnesota, late

Edmonton at Colorado, late

Nashville at Anaheim, late

Tuesday’s Games

Columbus at Pittsburgh, 7 p.m.

Rangers at New Jersey, 7 p.m.

St. Louis at Washington, 7 p.m.

Tampa Bay at Carolina, 7 p.m.

Ottawa at Islanders, 7:30 p.m.

Philadelphia at Detroit, 7:30 p.m.

Vegas at Winnipeg, 8 p.m.

Edmonton at Dallas, 8:30 p.m.

San Jose at Calgary, 9 p.m.

Seattle at Arizona, 10 p.m.

Nashville at Los Angeles, 10:30 p.m.

Wednesday’s Games

New Jersey at Toronto, 7 p.m.

Pittsburgh at Buffalo, 7:30 p.m.

Vancouver at Colorado, 9:30 p.m.

Chicago at Anaheim, 10 p.m.

———

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Springfield 58 32 19 5 2 71 184 183

Providence 54 28 17 3 6 65 164 147

Charlotte 60 34 22 4 0 72 200 174

Hartford 55 28 20 5 2 63 166 164

Hershey 60 29 23 5 3 66 167 164

WB/Scranton 58 26 24 4 4 60 156 175

Bridgeport 59 24 25 6 4 58 168 180

Lehigh Valley 57 22 25 7 3 54 154 183

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Utica 54 35 13 6 0 76 191 147

Laval 52 28 21 3 0 59 176 171

Toronto 53 28 21 3 1 60 179 175

Rochester 59 30 23 4 2 66 199 216

Syracuse 58 28 22 6 2 64 175 188

Belleville 54 28 23 3 0 59 168 171

Cleveland 57 21 24 8 4 54 162 196

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Chicago 57 36 11 5 5 82 189 145

Manitoba 55 33 17 3 2 71 173 151

Milwaukee 61 31 23 4 3 69 181 183

Rockford 53 26 23 3 1 56 154 166

Grand Rapids 58 26 25 5 2 59 157 173

Texas 56 22 23 6 5 55 173 187

Iowa 56 23 25 5 3 54 153 166

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Stockton 52 36 11 4 1 77 191 141

Ontario 53 33 13 4 3 73 207 165

Colorado 55 30 18 4 3 67 185 167

Abbotsford 53 29 19 4 1 63 177 153

Bakersfield 52 26 17 4 5 61 165 152

Henderson 51 25 22 3 1 54 151 157

San Diego 51 23 25 2 1 49 152 160

San Jose 53 20 29 2 2 44 169 216

Tucson 52 18 29 4 1 41 136 206

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss. Top four teams in each division advance to playoffs.

Saturday’s Games

Laval 5, Hershey 1

Chicago 4, Toronto 2

Charlotte 3, Providence 2

Rochester 6, Cleveland 5

WB/Scranton 3, Utica 2

Bridgeport 7, Syracuse 4

Hartford 5, Belleville 2

Manitoba 5, Iowa 2

Milwaukee 4, Texas 3

Rockford 5, Grand Rapids 1

Lehigh Valley 7, Springfield 4

San Jose 5, Tucson 2

Stockton 10, Colorado 3

Abbotsford 3, Bakersfield 1

Henderson 4, San Diego 3

Sunday’s Games

Charlotte 2, Providence 1

Manitoba 3, Iowa 2

Toronto 4, Chicago 2

Rockford 3, Milwaukee 2

Syracuse 5, Belleville 4

Abbotsford 4, Ontario 2

WB/Scranton at Lehigh Valley, ppd

Monday’s Game

Cleveland at Utica, late

Tuesday’s Games

Texas at Chicago, 8 p.m.

Grand Rapids at Ontario, 10 p.m.

Wednesday’s Games

Bridgeport at Utica, 7 p.m.

Cleveland at Syracuse, 7 p.m.

Lehigh Valley at Hershey, 7 p.m.

Springfield at Hartford, 7 p.m.

WB/Scranton at Toronto, 7 p.m.

Manitoba at Rockford, 8 p.m.

Colorado at Bakersfield, 9:30 p.m.

Tucson at San Diego, 10 p.m.

USA Today Baseball Coaches Poll

The USA TODAY Sports Top 25 baseball poll, with team’s records through Sundayin parentheses, total points based on 25 for first place through one point for 25th, ranking in last week’s poll and first-place votes received.:

Record Pts Pvs

1. Vanderbilt (6) 17-2 710 3

2. Mississippi (9) 15-4 706 1

3. Texas (3) 17-5 705 2

4. Arkansas (5) 16-3 701 4

5. Tennessee (8) 19-1 698 5

6. Oregon State 14-4 549 6

7. Florida 15-5 489 9

8. Virginia 19-1 477 17

9. Arizona 15-4 444 16

10. Florida State 13-6 439 12

11. Texas Tech 17-4 414 13

12. North Carolina 17-3 398 17

13. Oklahoma State 14-6 390 15

14. Georgia 16-4 358 20

15. Notre Dame 12-4 353 7

16. Georgia Tech 15-5 340 10

17. Liberty 14-4 288 14

18. LSU 15-5 278 8

19. TCU 14-5 240 21

20. Maryland 16-3 187 22

21. Texas State 18-3 170 23

22. Louisville 16-4 159 NR

23. Clemson 15-4 132 19

24. Stanford 9-7 131 11

25. Gonzaga 14-4 103 25¤

Dropped out: No. 24 Mississippi State (12-9).

Others receiving votes: Wake Forest (16-4) 59; Purdue (18-1) 35; Oregon (13-6) 29; Old Dominion (16-2) 26; Connecticut (14-3) 21; Mississippi State (12-9) 12; Miami (Fla.) (13-6) 11; Dallas Baptist (12-7) 9; Texas A&M (12-7) 8; Mercer (16-4) 3; Southern Mississippi (13-7) 2; UC Irvine (13-6) 1.

NASCAR Cup Series

Folds of Honor QuikTrip 500

Sunday’s Results

At Atlanta Motor Speedway

Hampton, Ga.

Lap length: 1.54 miles

(Start position in parentheses)

1. (12) William Byron, Chevrolet, 325 laps, 52 points.

2. (7) Ross Chastain, Chevrolet, 325, 36.

3. (9) Kurt Busch, Toyota, 325, 39.

4. (13) Daniel Suárez, Chevrolet, 325, 46.

5. (33) Corey Lajoie, Chevrolet, 325, 32.

6. (6) Chase Elliott, Chevrolet, 325, 40.

7. (14) Chris Buescher, Ford, 325, 30.

8. (26) Martin Truex Jr, Toyota, 325, 33.

9. (3) Joey Logano, Ford, 325, 28.

10. (11) Alex Bowman, Chevrolet, 325, 31.

11. (22) Justin Haley, Chevrolet, 325, 26.

12. (24) Brad Keselowski, Ford, 325, 31.

13. (19) Bubba Wallace, Toyota, 325, 27.

14. (23) Erik Jones, Chevrolet, 325, 29.

15. (1) Chase Briscoe, Ford, 325, 30.

16. (36) Josh Bilicki, Chevrolet, 325, 0.

17. (2) Ryan Blaney, Ford, 325, 30.

18. (35) David Ragan, Ford, 325, 19.

19. (34) BJ McLeod, Ford, 325, 18.

20. (37) Greg Biffle, Chevrolet, 325, 17.

21. (8) Kevin Harvick, Ford, 325, 16.

22. (10) Aric Almirola, Ford, 325, 22.

23. (27) Christopher Bell, Toyota, 325, 15.

24. (29) Michael McDowell, Ford, 321, 13.

25. (31) Harrison Burton, Ford, 321, 12.

26. (32) Cody Ware, Ford, accident, 300, 11.

27. (25) Todd Gilliland, Ford, dvp, 297, 10.

28. (5) Tyler Reddick, Chevrolet, accident, 245, 12.

29. (15) Denny Hamlin, Toyota, accident, 212, 17.

30. (21) Kyle Larson, Chevrolet, accident, 212, 9.

31. (28) Ricky Stenhouse Jr, Chevrolet, accident, 200, 13.

32. (16) Austin Cindric, Ford, accident, 200, 5.

33. (4) Kyle Busch, Toyota, accident, 171, 4.

34. (20) Cole Custer, Ford, accident, 150, 3.

35. (17) Austin Dillon, Chevrolet, accident, 101, 2.

36. (18) Ty Dillon, Chevrolet, accident, 101, 1.

37. (30) Noah Gragson, Chevrolet, accident, 23, 0.

NASCAR Xfinity Series

Nalley Cars 250

Saturday’s Results

At Atlanta Motor Speedway

Hampton, Ga.

Lap length: 1.54 miles

(Start position in parentheses)

1. (4) Ty Gibbs, Toyota, 172 laps, 40 points.

2. (14) Austin Hill, Chevrolet, 172, 43.

3. (7) AJ Allmendinger, Chevrolet, 172, 44.

4. (24) Riley Herbst, Ford, 172, 33.

5. (10) Landon Cassill, Chevrolet, 172, 33.

6. (26) Mason Massey, Chevrolet, 172, 31.

7. (3) Brandon Jones, Toyota, 172, 32.

8. (28) Kyle Weatherman, Chevrolet, 172, 29.

9. (13) Sheldon Creed, Chevrolet, 172, 33.

10. (9) Ryan Sieg, Ford, 172, 27.

11. (21) JJ Yeley, Ford, 172, 26.

12. (32) Ryan Vargas, Chevrolet, 172, 25.

13. (19) Jeffrey Earnhardt, Toyota, 172, 24.

14. (16) Brett Moffitt, Chevrolet, 172, 24.

15. (12) Jeb Burton, Chevrolet, 172, 28.

16. (27) Anthony Alfredo, Chevrolet, 172, 21.

17. (35) Shane Lee, Toyota, 172, 20.

18. (11) Brandon Brown, Chevrolet, 172, 26.

19. (17) Alex Labbe, Chevrolet, 172, 18.

20. (37) Tommy Joe Martins, Chevrolet, 172, 24.

21. (15) Sam Mayer, Chevrolet, 172, 23.

22. (36) Josh Williams, Chevrolet, 172, 15.

23. (23) Joe Graf Jr, Ford, 172, 14.

24. (31) Kyle Sieg, Ford, 172, 13.

25. (25) Stefan Parsons, Chevrolet, 172, 12.

26. (1) Noah Gragson, Chevrolet, 172, 20.

27. (38) Jesse Iwuji, Chevrolet, 172, 10.

28. (5) Trevor Bayne, Toyota, 172, 15.

29. (20) Bayley Currey, Chevrolet, 172, 8.

30. (22) Myatt Snider, Chevrolet, 171, 7.

31. (33) Matt Mills, Chevrolet, accident, 165, 6.

32. (29) Sage Karam, Chevrolet, accident, 154, 11.

33. (2) Josh Berry, Chevrolet, accident, 153, 14.

34. (6) Justin Allgaier, Chevrolet, accident, 152, 11.

35. (8) Daniel Hemric, Chevrolet, accident, 113, 11.

36. (34) Loris Hezemans, Ford, accident, 112, 0.

37. (18) Jeremy Clements, Chevrolet, accident, 106, 1.

38. (30) Jade Buford, Chevrolet, accident, 105, 9.

NASCAR Gander Outdoors Truck Series

Fr8 208

Saturday’s Results

At Atlanta Motor Speedway

Hampton, Ga.

Lap length: 1.54 miles

(Start position in parentheses)

1. (19) Corey Heim, Toyota, 135 laps, 40 points.

2. (15) Ben Rhodes, Toyota, 135, 35.

3. (4) Ty Majeski, Toyota, 135, 43.

4. (1) Chandler Smith, Toyota, 135, 45.

5. (25) Zane Smith, Ford, 135, 32.

6. (2) Stewart Friesen, Toyota, 135, 41.

7. (11) Ryan Preece, Ford, 135, 31.

8. (9) Tanner Gray, Ford, 135, 37.

9. (18) Derek Kraus, Chevrolet, 135, 36.

10. (7) Austin Wayne Self, Chevrolet, 135, 27.

11. (10) Tyler Ankrum, Toyota, 135, 33.

12. (8) Grant Enfinger, Chevrolet, 135, 34.

13. (22) Jack Wood, Chevrolet, 135, 24.

14. (20) Chase Purdy, Toyota, 135, 23.

15. (34) Jesse Little, Chevrolet, 135, 22.

16. (16) Christian Eckes, Toyota, 135, 35.

17. (29) Chris Hacker, Toyota, 135, 20.

18. (33) Jordan Anderson, Chevrolet, 135, 19.

19. (31) Matt Jaskol, Toyota, 135, 18.

20. (30) Spencer Boyd, Chevrolet, 134, 17.

21. (21) Kris Wright, Chevrolet, 134, 16.

22. (23) Timmy Hill, Toyota, 134, 15.

23. (36) Ross Chastain, Chevrolet, garage, 133, 0.

24. (12) John H. Nemechek, Toyota, 133, 25.

25. (3) Matt Crafton, Toyota, 133, 23.

26. (26) Colby Howard, Chevrolet, 133, 11.

27. (5) Carson Hocevar, Chevrolet, 132, 12.

28. (35) Brennan Poole, Toyota, 130, 0.

29. (32) Blaine Perkins, Chevrolet, 126, 8.

30. (6) Matt DiBenedetto, Chevrolet, 123, 7.

31. (17) Tate Fogleman, Toyota, accident, 91, 6.

32. (28) Thad Moffitt, Chevrolet, engine, 79, 5.

33. (24) Lawless Alan, Chevrolet, accident, 75, 4.

34. (13) Dean Thompson, Chevrolet, accident, 68, 7.

35. (14) Matt Mills, Chevrolet, suspension, 52, 0.

36. (27) Hailie Deegan, Ford, garage, 24, 1.

PGA Tour

$7.8M Valspar Championship

Sunday

At Innisbrook, A Salamander Golf and Spa Resort - Copperhead

Palm Harbor, Fla.

Par 71

Final Round

x-Sam Burns, $1,404,000 64-67-67-69—267

Davis Riley, $850,200 65-68-62-72—267

M. NeSmith, $460,200 67-61-69-71—268

Justin Thomas, $460,200 66-66-66-70—268

M. Fitzpatrick, $301,275 67-68-67-68—270

Brian Harman, $301,275 67-67-68-68—270

Stewart Cink, $228,930 67-68-69-68—272

Adam Hadwin, $228,930 64-66-70-72—272

Robert Streb, $228,930 68-69-65-70—272

K. Streelman, $228,930 67-69-68-68—272

S. Theegala, $228,930 67-71-67-67—272

Brooks Koepka, $159,900 67-70-71-65—273

Shane Lowry, $159,900 69-68-68-68—273

Alex Noren, $159,900 68-70-65-70—273

X. Schauffele, $159,900 67-67-68-71—273

Luke Donald, $118,950 68-71-67-68—274

T. Fleetwood, $118,950 67-68-68-71—274

Matt Kuchar, $118,950 67-72-66-69—274

Scott Stallings, $118,950 65-66-74-69—274

Brian Stuard, $118,950 68-69-69-68—274

(x-won on second playoff hole)

Major League Soccer

Saturday, March 19

Cincinnati 3, Miami 1

Philadelphia 2, New York City FC 0

Toronto FC 2, D.C. United 1

Orlando City 1, LA Galaxy 0

CF Montréal 3, Atlanta 3, tie

Chicago 3, Sporting Kansas City 1

Charlotte FC 3, New England 1

Minnesota 1, San Jose 0

FC Dallas 4, Portland 1

Colorado 1, Houston 1, tie

Real Salt Lake 2, Nashville 1

Sunday, March 20

Columbus 1, New York 1, tie

Seattle 1, Austin FC 1, tie

Los Angeles FC 3, Vancouver 1

Monday

BASEBALL

Major League Baseball

American League

BOSTON RED SOX — Agreed to terms with LHP Derek Holland and RHP Hansel Robles on minor league contracts.

SEATTLE MARINERS — Agreed to terms with OF Billy Hamilton on a minor league contract.

BASKETBALL

National Basketball Association

CLEVELAND CAVALIERS — Signed C Moses Brown to a 10-day contract.

FOOTBALL

National Football League

ATLANTA FALCONS — Signed LB Lorenzo Carter to a one-year contract. Traded QB Matt Ryan to Indianapolis for a 2022 third-round draft pick.

BALTIMORE RAVENS — Re-signed FB Patrick Ricard to a three-year contract.

BUFFALO BILLS — Signed RB Duke Johnson and OL Greg Mancz to one-year contracts. Re-signed QB Matt Barkley.

JACKSONVILLE JAGUARS — Signed K Ryan Santoso.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Re-signed T Trent Brown to a two-year contract.

NEW YORK GIANTS — Signed DE Jihad Ward and RB Matt Breida.

TENNESSEE TITANS — Agreed to terms with TE Austin Hooper and DB A.J. Moore on one-year contracts.

HOCKEY

National Hockey League

ARIZONA COYOTES — Acquired D Jack McBain from Minnesota in exchange for a 2022 second-round draft pick. Acquired C Nathan Smith from Winnipeg in exchange for a 2022 fourth-round draft pick. Signed G Karel Vejmelka to a three-year contract.

BOSTON BRUINS — Signed LW Jake DeBrusk to a two-year contract extension.

DALLAS STARS — Reassigned G Adam Scheel and D Thomas Harley to Texas (AHL).

EDMONTON OILERS — Promoted C Brad Malone from Bakersfield (AHL).

MINNESOTA WILD — Acquired G Marc-Andre Fleury from Chicago in exchange for a conditional 2022 second-round draft pick.

NASHVILLE PREDATORS — Acquired F Brayden Burke from Los Angeles in exchange for D Frederic Allard. Signed F Jachym Kondelik to a two-year, entry-level contract. Reassigned D Jeremy Davies to Milwaukee (AHL) from loan. Acquired D Alex Biega from Toronto in exchange for future considerations.

OTTAWA SENATORS — Signed G Anton Forsberg to a three-year contract.

NEW YORK RANGERS — Acquired D Justin Braun from Philadelphia in exchange for a 2023 third-round pick.

PITTSBURGH PENGUINS — Reassigned LW Radim Zohorna to Wilkes-Barre/Scranton (AHL). Acquired D Nathan Beaulieu from Winnipeg in exchange for a conditional 2022 seventh-round draft pick.

SAN JOSE SHARKS — Acquired G Kaapo Kankonen from Minnesota in exchange for D Jake Middleton and a 2022 secon-round draft pick. Reassigned G Zachary Sawchenko to San Jose (AHL) from loan.

SEATTLE KRAKEN — Promoted RW Kole Lind from Charlotte (AHL).

TORONTO MAPLE LEAFS — Recalled D Joseph Duszak from Toronto (AHL) from loan.

WASHINGTON CAPITALS — Acquired C Marcus Johansson from Seattle in exchange for RW Daniel Sprong, a 2022 fourth-round draft pick and a 2023 sixth-round draft pick.

American Hockey League

LAVAL ROCKET — Acquired Ds Dominic Cormier and Nicolas Mattinen.

LEHIGH VALLEY PHANTOMS — Recalled D Garrett McFadden from Reading (ECHL) from loan.

SPRINGFIELD THUNDERBIRDS — Released G Brian Wilson from professional tryout contract (PTO).

WILKES-BARRE/SCRANTON PENGUINS — Signed D Clayton Phillips to an amateur tryout contract (ATO).

COLLEGE

KANSAS ST. — Named Jerome Tang head men’s basketball coach.

MARYLAND — Named Kevin Willard head men’s basketball coach.

MEMPHIS — Named Sean Dawkins football running backs coach.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here