Sports agate — March 19, 2022

Posted

KING PIN LANES

John Lenihan Memorial League

BJ Borst and Dave York, 298 and 700. Larry DeFrees, 698; Willy Oppermann Jr., 682; Art Pape, 677; Travis Oliver, 666; Rich Recchio, 664; BJ Borst, 663; Ted York, 660; David T. Allen, 659; John E. Thibault, 643; Doug Williams II, 627; Dick Larkin, 618; Mo Blanchard Jr., 612; Buddy Paprocki, 600.

Makenzie Kierpiec and Elizabeth Van Slyke, 230 and 525. Tia Baker, 521.

Jack Spencer Memorial Revere League

Dave Nimmo, 300 and 765. Ronald C. Souva, 738; Jim Giordano, 710; Kevin M. Kotary, 693; Larry E. DeFrees, 682; Dan Kenny, 671; Gene Clark Jr., 666; Nick Pantazis, 663; Bob Matteson, 650; Busby A. Hawkins, 650; Bill McDaniels, 642; Rick Nasci, 620; Ed Horvath, 618; Steve Snow, 605.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Philadelphia 42 26 .618 —

Boston 42 28 .600 1

Toronto 39 30 .565 3.5

Brooklyn 36 34 .514 7

New York 29 40 .420 13.5

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 46 24 .657 —

Charlotte 35 35 .500 11

Atlanta 34 35 .493 11.5

Washington 29 39 .426 16

Orlando 18 53 .254 28.5

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 44 26 .629 —

Chicago 41 28 .594 2.5

Cleveland 39 30 .565 4.5

Indiana 23 47 .329 21

Detroit 19 51 .271 25

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Memphis 48 22 .686 —

Dallas 43 26 .623 4.5

New Orleans 28 41 .406 19.5

San Antonio 27 43 .386 21

Houston 17 52 .246 30.5

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 43 26 .623 —

Denver 42 28 .600 1.5

Minnesota 41 30 .577 3

Portland 26 42 .382 16.5

Oklahoma City 20 49 .290 23

Pacific Division

W L Pct GB

x-Phoenix 56 14 .800 —

Golden State 47 23 .671 9

L.A. Clippers 36 36 .500 21

L.A. Lakers 29 40 .420 26.5

Sacramento 25 46 .352 31.5

x-clinched playoff spot

Thursday’s Game

Detroit 134, Orlando 120

Friday’s Games

Dallas at Philadelphia, late

Denver at Cleveland, late

Lakers at Toronto, late

Memphis at Atlanta, late

Portland at Brooklyn, late

Washington at New York, late

Indiana at Houston, late

Oklahoma City at Miami, late

New Orleans at San Antonio, late

Clippers at Utah, late

Boston at Sacramento, late

Chicago at Phoenix, late

Saturday’s Games

Milwaukee at Minnesota, 5 p.m.

Dallas at Charlotte, 7 p.m.

Detroit at Cleveland, 8 p.m.

Lakers at Washington, 8 p.m.

Sunday’s Games

Memphis at Houston, 3:30 p.m.

Portland at Indiana, 3:30 p.m.

New Orleans at Atlanta, 6 p.m.

Oklahoma City at Orlando, 6 p.m.

Phoenix at Sacramento, 6 p.m.

Utah at New York, 7:30 p.m.

Boston at Denver, 8 p.m.

San Antonio at Golden State, 8:30 p.m.

Toronto at Philadelphia, 8:30 p.m.

———

COLLEGE BASKETBALL

NCAA Tournament

EAST REGIONAL

First Round

Thursday, March 17

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

Baylor 85, Norfolk St. 49

North Carolina 95, Marquette 63

At Moda Center

Portland, Ore.

Saint Mary’s (Cal.) 82, Indiana 53

UCLA 57, Akron 53

At Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis

Murray St. 92, San Francisco 87, OT

St. Peter’s 85, Kentucky 79, OT

Friday, March 18

At Fiserv Forum

Milwaukee

Texas 81, Virginia Tech 73

Purdue 78, Yale 56

Second Round

Saturday, March 19

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

Baylor vs. North Carolina, 12:10 p.m.

At Moda Center

Portland, Ore.

UCLA vs. Saint Mary’s (Cal.), 7:10 p.m.

At Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis

Murray St. vs. St. Peter’s, 7:45 p.m.

Sunday, March 20

At Fiserv Forum

Milwaukee

Purdue vs. Texas, TBA

SOUTH REGIONAL

First Round

Friday, March 18

At Viejas Arena at Aztec Bowl

San Diego

Arizona (31-3) vs. Wright St., late

Seton Hall (21-10) vs. TCU (20-12), late

At PPG Paints Arena

Pittsburgh

Houston (29-5) vs. UAB (27-7), late

Illinois (22-9) vs. Chattanooga (27-7), late

Ohio St. 54, Loyola Chicago 41

Villanova 80, Delaware 60

Thursday, March 17

At Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis

Michigan 75, Colorado St. 63

Tennessee 88, Longwood 56

Second Round

Sunday, March 20

At Viejas Arena at Aztec Bowl

San Diego

Arizona-Wright St. winner vs. Seton Hall-TCU winner, TBA

At PPG Paints Arena

Pittsburgh

Illinois-Chattanooga winner vs. Houston-UAB winner, TBA

Villanova vs. Ohio St., TBA

Saturday, March 19

At Gainbridge Fieldhouse

Indianapolis

Tennessee vs. Michigan, 5:15 p.m.

MIDWEST REGIONAL

First Round

Thursday, March 17

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

Kansas 83, Texas Southern 56

Creighton 72, San Diego St. 69, OT

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Richmond 67, Iowa 63

Providence 66, S. Dakota St. 57

Friday, March 18

At Fiserv Forum

Milwaukee

LSU (22-11) vs. Iowa St. (20-12), late

Wisconsin (24-7) vs. Colgate (23-11), late

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Miami 68, Southern Cal 66

Auburn 80, Jacksonville St. 61

Second Round

Saturday, March 19

At Dickies Arena

Fort Worth, Texas

Kansas vs. Creighton, 2:40 p.m.

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Providence vs. Richmond, 6:10 p.m.

Sunday, March 20

At Fiserv Forum

Milwaukee

Wisconsin-Colgate winner vs. LSU-Iowa St. winner, TBA

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Auburn vs. Miami, TBA

WEST REGIONAL

First Round

Thursday, March 17

At Moda Center

Portland, Ore.

Gonzaga 93, Georgia St. 72

Memphis 64, Boise St. 53

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

New Mexico St. 70, UConn 63

Arkansas 75, Vermont 71

Friday, March 18

At Viejas Arena at Aztec Bowl

San Diego

Notre Dame 78, Alabama 64

Texas Tech 97, Montana St. 62

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Michigan St. (22-12) vs. Davidson (27-6), late

Duke (28-6) vs. Cal St.-Fullerton (21-10), late

Second Round

Saturday, March 19

At Moda Center

Portland, Ore.

Gonzaga vs. Memphis, 9:40 p.m.

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Arkansas vs. New Mexico St., 8:40 p.m.

Sunday, March 20

At Viejas Arena at Aztec Bowl

San Diego

Texas Tech vs. Notre Dame, TBA

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Duke-Cal St.-Fullerton winner vs. Michigan St.-Davidson winner, TBA

National Invitational Tournament

Second Round

Saturday, March 19

At Reed Arena

College Station, Texas

Texas A&M vs. Oregon, Noon

At Lawrence Joel Veterans Memorial Coliseum

Winston-Salem, N.C.

Wake Forest vs. VCU, 4 p.m.

At Marriott Center

Provo, Utah

BYU vs. N. Iowa, 9 p.m.

Sunday, March 20

At Lloyd Noble Center

Norman, Okla.

Oklahoma vs. St. Bonaventure, 8 p.m.

At Memorial Gymnasium

Nashville, Tenn.

Vanderbilt vs. Dayton, 3 p.m.

At Moody Coliseum

Dallas

SMU vs. Washington St., 3 p.m.

At UNT Coliseum

Denton, Texas

North Texas vs. Virginia, 6 p.m.

At Cintas Center

Cincinnati, Ohio

Xavier vs. Florida, 1 p.m.

College Basketball Invitational

First Round

Saturday, March 19

At Ocean Center

Daytona Beach, Fla.

Drake (24-10) vs. Fort Wayne (21-11), Noon

Stephen F. Austin (22-9) vs. UNC-Asheville (16-14), 2:30 p.m.

Middle Tennessee (23-10) vs. Cal Baptist (18-15), 5 p.m.

Ohio (24-9) vs. Rice (16-16), 7:30 p.m.

Sunday, March 20

VMI (16-15) vs. UNC-Wilmington (23-9), Noon

FAU (19-14) vs. N. Colorado (20-15), 2:30 p.m.

UNC-Greensboro (17-14) vs. Boston U. (21-12), 5 p.m.

Abilene Christian (23-10) vs. Troy (20-11), 7:30 p.m.

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Florida 61 41 14 6 88 251 180

Tampa Bay 60 39 15 6 84 204 172

Toronto 61 39 17 5 83 226 183

Boston 61 37 19 5 79 184 165

Detroit 61 25 29 7 57 176 228

Buffalo 61 20 33 8 48 163 218

Ottawa 60 21 34 5 47 158 198

Montreal 61 16 36 9 41 153 234

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Carolina 60 41 14 5 87 200 142

Pittsburgh 62 37 16 9 83 201 166

Rangers 61 38 18 5 81 185 159

Washington 62 34 18 10 78 208 174

Columbus 62 31 28 3 65 205 230

Islanders 58 25 24 9 59 157 162

Philadelphia 60 19 30 11 49 153 210

New Jersey 61 22 34 5 49 185 220

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Colorado 61 43 13 5 91 236 170

St. Louis 60 34 17 9 77 213 168

Minnesota 59 35 20 4 74 222 195

Nashville 61 35 22 4 74 198 172

Dallas 59 33 23 3 69 174 176

Winnipeg 61 28 23 10 66 189 190

Chicago 61 22 30 9 53 162 210

Arizona 60 20 36 4 44 159 216

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Calgary 60 37 16 7 81 210 146

Los Angeles 63 34 21 8 76 181 176

Edmonton 61 34 23 4 72 206 193

Vegas 63 33 26 4 70 200 193

Vancouver 62 30 25 7 67 179 178

Anaheim 63 27 25 11 65 183 201

San Jose 60 26 26 8 60 156 188

Seattle 62 18 38 6 42 160 224

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Thursday’s Games

Islanders 2, Rangers 1

Toronto 3, Carolina 2

Washington 7, Columbus 2

Dallas 4, Montreal 3, OT

Philadelphia 5, Nashville 4

Pittsburgh 3, St. Louis 2, SO

Edmonton 6, Buffalo 1

Los Angeles 3, San Jose 0

Detroit 1, Vancouver 0

Vegas 5, Florida 3

Friday’s Games

Philadelphia at Ottawa, late

Washington at Carolina, late

Boston at Winnipeg, late

Buffalo at Calgary, late

Florida at Anaheim, late

Colorado at San Jose, late

Saturday’s Games

Chicago at Minnesota, 2 p.m.

Dallas at Islanders, 2 p.m.

New Jersey at Edmonton, 3 p.m.

Los Angeles at Vegas, 4 p.m.

Pittsburgh at Arizona, 5 p.m.

St. Louis at Columbus, 5 p.m.

Ottawa at Montreal, 7 p.m.

Toronto at Nashville, 7 p.m.

Rangers at Tampa Bay, 8 p.m.

Calgary at Vancouver, 10 p.m.

Detroit at Seattle, 10 p.m.

Sunday’s Games

Islanders at Philadelphia, 2 p.m.

Dallas at Washington, 5 p.m.

Rangers at Carolina, 6 p.m.

Arizona at San Jose, 7 p.m.

Winnipeg at Chicago, 7 p.m.

Buffalo at Vancouver, 10 p.m.

Monday’s Games

Boston at Montreal, 7 p.m.

Vegas at Minnesota, 8 p.m.

Edmonton at Colorado, 9:30 p.m.

Nashville at Anaheim, 10 p.m.

———

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Springfield 56 32 17 5 2 71 179 173

Providence 52 28 17 3 4 63 161 142

Charlotte 58 32 22 4 0 68 195 171

Hartford 53 27 19 5 2 61 157 155

Hershey 58 29 22 4 3 65 164 156

WB/Scranton 56 25 23 4 4 58 153 172

Bridgeport 58 23 25 6 4 56 161 176

Lehigh Valley 55 20 25 7 3 50 144 178

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Utica 53 35 12 6 0 76 189 144

Toronto 51 27 20 3 1 58 173 169

Laval 50 26 21 3 0 55 164 166

Belleville 51 27 22 2 0 56 159 159

Syracuse 55 26 21 6 2 60 165 177

Rochester 57 28 23 4 2 62 188 207

Cleveland 55 21 23 7 4 53 153 185

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Chicago 55 35 10 5 5 80 183 139

Manitoba 53 31 17 3 2 67 165 147

Milwaukee 59 30 22 4 3 67 175 177

Grand Rapids 56 26 23 5 2 59 154 164

Rockford 51 24 23 3 1 52 146 163

Iowa 54 23 24 5 2 53 149 158

Texas 54 21 22 6 5 53 166 181

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Stockton 50 35 10 4 1 75 178 134

Ontario 51 33 11 4 3 73 203 158

Colorado 53 29 17 4 3 65 178 154

Bakersfield 50 25 16 4 5 59 161 147

Abbotsford 51 27 19 4 1 59 170 150

Henderson 49 24 21 3 1 52 146 151

San Diego 49 22 25 2 0 46 146 155

San Jose 51 19 29 2 1 41 161 210

Tucson 50 17 28 4 1 39 130 198

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss. Top four teams in each division advance to playoffs.

Thursday’s Games

Toronto 3, Hershey 0

Charlotte 2, Providence 1

Friday’s Games

Hartford at Laval, late

Hershey at Belleville, late

Syracuse at Bridgeport, late

Texas at Grand Rapids, late

Cleveland at Rochester, late

Lehigh Valley at Springfield, late

Utica at WB/Scranton, late

San Jose at Tucson, late

Stockton at Colorado, late

Bakersfield at Ontario, late

Henderson at San Diego, late

Saturday’s Games

Hershey at Laval, 3 p.m.

Chicago at Toronto, 4 p.m.

Providence at Charlotte, 6 p.m.

Cleveland at Rochester, 6:05 p.m.

Syracuse at WB/Scranton, 6:05 p.m.

Grand Rapids at Rockford, 7 p.m.

Hartford at Belleville, 7 p.m.

Manitoba at Iowa, 7 p.m.

Texas at Milwaukee, 7 p.m.

Lehigh Valley at Springfield, 7:05 p.m.

San Jose at Tucson, 9 p.m.

Stockton at Colorado, 9:05 p.m.

Abbotsford at Bakersfield, 10 p.m.

San Diego at Henderson, 10 p.m.

Sunday’s Games

Providence at Charlotte, 1 p.m.

Chicago at Toronto, 4 p.m.

Manitoba at Iowa, 5 p.m.

Milwaukee at Rockford, 5 p.m.

WB/Scranton at Lehigh Valley, 5:05 p.m.

Belleville at Syracuse, 7 p.m.

Abbotsford at Ontario, 8 p.m.

Monday’s Game

Cleveland at Utica, 7 p.m.
 

———

COLLEGE HOCKEY

Conference Tournaments

Atlantic Hockey Association

Semifinals

at Utica Memorial Auditorium

Friday, March 18

American International 5, Mercyhurst 4

Rochester Institute of Technology Tigers vs. Air Force, late

ECAC

Semifinals

at Lake Placid

Friday, March 18

Quinnipiac 3, Colgate 1

Clarkson Golden Knights vs. Harvard, late

Major League Soccer

Eastern Conference

W L T Pts GF GA

Columbus 2 0 1 7 9 4

Philadelphia 2 0 1 7 5 2

New York 2 1 0 6 7 3

D.C. United 2 1 0 6 4 2

Atlanta 2 1 0 6 5 5

Chicago 1 0 2 5 2 0

NY City FC 1 1 1 4 4 2

Orlando City 1 1 1 4 3 2

New England 1 1 1 4 5 5

Cincinnati 1 2 0 3 2 7

Toronto FC 0 2 1 1 3 7

Inter Miami CF 0 2 1 1 1 7

Charlotte FC 0 3 0 0 1 6

CF Montréal 0 3 0 0 2 8

Western Conference

W L T Pts GF GA

Los Angeles FC 2 0 1 7 6 1

Real Salt Lake 2 0 1 7 4 2

Austin FC 2 1 0 6 10 2

Colorado 2 1 0 6 5 3

LA Galaxy 2 1 0 6 4 3

Portland 1 0 2 5 4 3

Minnesota Utd 1 0 2 5 3 2

FC Dallas 1 1 1 4 3 2

Houston 1 1 1 4 2 2

Nashville 1 1 1 4 2 3

Seattle 1 2 0 3 3 4

Sporting KC 1 2 0 3 2 5

San Jose 0 2 1 1 4 8

Vancouver 0 2 1 1 1 6

Note: Three points for victory, one point for tie.

Saturday, March 19

Miami at Cincinnati, 1 p.m.

Philadelphia at New York City FC, 1 p.m.

D.C. United at Toronto FC, 3 p.m.

Orlando City at LA Galaxy, 3:30 p.m.

CF Montréal at Atlanta, 4 p.m.

Sporting Kansas City at Chicago, 6 p.m.

New England at Charlotte FC, 7 p.m.

San Jose at Minnesota, 8 p.m.

Portland at FC Dallas, 8:30 p.m.

Colorado at Houston, 8:30 p.m.

Nashville at Real Salt Lake, 9:30 p.m.

Sunday, March 20

Columbus at New York, 2 p.m.

Seattle at Austin FC, 4:30 p.m.

Vancouver at Los Angeles FC, 10 p.m.

Home team in caps

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

Milwaukee 3 MIN

Dallas 11/2 CHAR

CLEVELAND 81/2 Detroit

WASHINGTON 11/2 LA Lakers

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

NCAA Tournament

KeyBank Center-Buffalo, NY.

Second Round

Providence 3 Richmond

Arkansas 61/2 New Mex St

NCAA Tournament

Gainbridge Fieldhouse-Indianapolis, IN.

Second Round

Tennessee 6 Michigan

Murray St 81/2 St. Peter’s

NCAA Tournament

Dickies Arena-Fort Worth, TX.

Second Round

Baylor 51/2 N Carolina

Kansas 111/2 Creighton

NCAA Tournament

Moda Center-Portland, OR.

Second Round

Gonzaga 101/2 Memphis

Ucla 21/2 St Mary’s

NIT Tournament

Second Round

TEXAS A&M 5 Oregon

WAKE FOREST 5 Vcu

BYU 6 N Iowa

CBI Tournament

Ocean Center-Daytona Beach, FL.

First Round

Drake 10 Ipfw

Stephen F. Austin 61/2 NC Asheville

Middle Tenn St 6 Cal Baptist

Ohio 6 Rice

The Basketball Classic

First Round

PORTLAND 9 New Orleans

UTEP 71/2 W. Illinois

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

MINNESOTA 1-11/2 Chicago

ISLANDERS Even-1/2 Dallas

EDMONTON 1/2-1 New Jersey

VEGAS Even-1/2 Los Angeles

Pittsburgh 1-11/2 ARIZONA

St. Louis 1/2-1 COLUMBUS

Toronto Even-1/2 NASHVILLE

MONTREAL Even-1/2 Ottawa

TAMPA BAY 1/2-1 Rangers

Calgary Even-1/2 VAN

SEATTLE Even-1/2 Detroit

(c) Tribune Content Agency

Friday

BASEBALL

Major League Baseball

American League

BALTIMORE ORIOLES — Agreed to terms with C Beau Taylor on a minor league contract.

BOSTON RED SOX — Agreed to terms with C Deivy Grullon and INF Travis Shaw on minor league contracts.

NEW YORK YANKEES — Placed RHP Domingo German on the 60-day IL.

National League

CHICAGO CUBS — Agreed to terms with OF Seiya Suzuki on a five-year contract.

COLORADO ROCKIES — Agreed to terms with 3B Kris Bryant on a seven-year contract.

LOS ANGELES DODGERS — Agreed to terms with INF Freddie Freeman on a six-year contract.

NEW YORK METS — Optioned RHP Jordan Yamamoto to minor league camp.

PHILADELPHIA PHILLIES — Cleared LHP Scott Moss from waivers and assigned outright to Lehigh Valley (Triple-A East).

ST. LOUIS CARDINALS — Agreed to terms with OF Corey Dickerson on a one-year contract.

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA — Fined Brooklyn F Kevin Durant an undisclosed amount for directing obscene language toward a fan in a game on March 15 against Dallas.

NEW YORK KNICKS — Signed F Feron Hunt to a two-way contract.

FOOTBALL

National Football League

ATLANTA FALCONS — Re-signed CB Isaiah Oliver to a one-year contract.

BUFFALO BILLS — Signed LB Marquel Lee to a contract. Released DT Star Lotulelei.

CAROLINA PANTHERS — Signed WR D.J. Moore to a four-year contract extension. Signed C Bradley Bozeman to a contract. Signed P Johnny Hekker to a three-year contract.

CINCINNATI BENGALS — Released C Trey Hopkins. Re-signed QB Brandon Allen and WR Mike D. Thomas to one-year contracts. Signed G Alex Cappa to a four-year contract. Signed TE Hayden Hurst to a one-year contract.

CHICAGO BEARS — Signed DL Justin Jones and DE Al-Quadin Muhammad to two-year contracts. Signed WR Equanimeous St. Brown to a one-year contract.

DALLAS COWBOYS — Signed LB Leighton Vander to a one-year contract. Re-signed LB Luke Gifford to a one-year contract.

DENVER BRONCOS — Re-signed DL DeShawn Williams to a one-year contract.

GREEN BAY PACKERS — Signed P Pat O’Donnell. Traded WR Davonte Adams to Las Vegas in exchange for a first-round pick and a second-round pick in the 2022 draft.

KANSAS CITY CHIEFS — Signed WR JuJu Smith-Schuster to a one-year contract.

LAS VEGAS RAIDERS — Signed RB Ameer Abdullah to a contract.

MIAMI DOLPHINS — Re-signed TE Durham Smythe to a two-year contract. Re-signed LB Elandon Roberts. Signed WR Trent Sherfield.

NEW YORK GIANTS — Signed TE Ricky Seals-Jones.

SAN FRANCISCO 49ERS — Signed S George Odum to a three-year contract.

SEATTLE SEAHAWKS — Signed DT Quinton Jeffersion to a contract. Released DEs Carlos Dunlap and Kerry Hyder.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Signed DB Logan Ryan to a contract.

TENNESSEE TITANS — Agreed to terms with RB Trenton Cannon on a contract. Signed TE Austin Cooper to a one-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Reassigned D Danny O’Regan to San Diego (AHL) from loan.

ARIZONA COYOTES — Reassigned RW Michael Carcone to Tucson (AHL) from loan.

DETROIT RED WINGS — Reassigned D Luke Witkowski to Grand Rapids (AHL).

NEW YORK RANGERS — Reassigned RW Jake Elmer from Jacksonville (ECHL) to Hartford (AHL).

PHILADELPHIA FLYERS — Reassigned RW Tyson Foerster from Lehigh Valley (AHL) to Barrie (OHL).

TAMPA BAY LIGHTNING — Acquired LW Brandon Hagel, a 2022 fourth-round pick and a 2024 fourth-round pick from Chicago in exchange for a 2023 first-round pick, 2024 first round-pick, LW Boris Katchouk and RW Taylor Raddyish.

TORONTO MAPLE LEAFS — Activated RW Wayne Simmonds.

American Hockey League

BELLEVILLE SENATORS — Reassigned LW Tyrell Goulbourne to Atlanta (ECHL) on loan.

BRIDGEPORT ISLANDERS — Reassigned C Felix Bibeau to Worcester (ECHL) on loan.

CHARLOTTE CHECKERS — Signed F Patrick Giles to a professional tryout contract (PTO).

ONTARIO REIGN — Recalled F Brett Kemp from Greenville (ECHL) from loan.

ROCHESTER AMERICANS — Reassigned C Dominic Franco to Cincinnati (ECHL) on loan.

SPRINGFIELD THUNDERBIRDS — Recalled C Mitchell Balmas from Worcester (ECHL) from loan.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here