Return home

Sports agate — Feb. 28, 2020

By The Associated Press (AP)
Posted 2/28/20

BASKETBALL Boys Section III Playoffs Class AA Quarterfinals Tuesday RFA 70, West Genesee 56 Baldwinsville 78, Auburn 44 Corcoran 83, Utica Proctor 56 Bishop Ludden 60, Nottingham 58 Semifinals Sunday …

This item is available in full to subscribers.

Sports agate — Feb. 28, 2020

Posted

BASKETBALL

Boys

Section III Playoffs

Class AA

Quarterfinals

Tuesday

RFA 70, West Genesee 56

Baldwinsville 78, Auburn 44

Corcoran 83, Utica Proctor 56

Bishop Ludden 60, Nottingham 58

Semifinals

Sunday

At Onondaga Community College

9-RFA vs. 4-Baldwinsville at SRC Arena, 1:45 p.m.

3-Bishop Ludden vs. 2-Corcoran at SRC Arena, noon.

Class A

Quarterfinals

Tuesday

Bishop Grimes 49, Whitesboro 48

Christian Brothers Academy 70, Central Square 66

Jamesville-DeWitt 62, Fulton 51

East Syracuse-Minoa 70, New Hartford 50

Semifinals

Friday

At Onondaga Community College

8-Bishop Grimes vs. 4-CBA at SRC Arena, 7:15 p.m.

3-East Syracuse-Minoa vs. 2-Jamesville-DeWitt at SRC Arena, 5:30 p.m.

Class B

Quarterfinals

Tuesday

Lowville 70, Cazenovia 47

Marcellus 66, Mount Markham 62

Solvay 65, Skaneateles 45

General Brown 56, CVA 52

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

5-Marcellus vs. 1-Lowville at SRC Arena, 8:15 p.m.

3-General Brown vs. 2-Solvay at SRC Arena, 6:30 p.m.

Class C

Quarterfinals

Tuesday

Onondaga 61, Frankfort-Schuyler 55

Cooperstown 63, Herkimer 56

West Canada Valley 73, Beaver River 61

Wednesday

Weedsport 70, Utica Academy of Science 57

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

5-Onondaga vs. 1-Weedsport at SRC Arena, 4:30 p.m.

3-West Canada Valley vs. 2-Cooperstown at SRC Arena, 2:45 p.m.

Class D

Quarterfinals

Tuesday

DeRuyter 87, Oriskany 58

Lyme 57, McGraw 46

Old Forge 67, Faith Heritage 64

Wednesday

Brookfield 54, Copenhagen 52

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

13-Brookfield vs. 1-DeRuyter at SRC Arena, 12:45 p.m.

3-Old Forge vs. 2-Lyme at SRC Arena, 11 a.m.

Girls

Class AA

Quarterfinals

Tuesday

RFA 66, Nottingham 51

Cicero-North Syracuse 66, Auburn 27

West Genesee 53, Fayetteville-Manlius 46

Semifinals

Sunday

At Onondaga Community College

5-RFA vs. 1-Baldwinsville at SRC Arena, 3:45 p.m.

3-West Genesee vs. 2-C-NS at SRC Arena, 5:30 p.m.

Class A

Quarterfinals

Tuesday

CBA 69, Indian River 42

Whitesboro 43, Cortland 28

Jamesville-DeWitt 58, Bishop Ludden 55

New Hartford 57, Central Square 39

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

5-Whitesboro vs. 1-CBA at Allyn Gym, 3:45 p.m.

6-New Hartford vs. 2-Jamesville-DeWitt at Allyn Gym, 5:30 p.m.

Class B

Quarterfinals

Tuesday

Marcellus 63, Syracuse Academy of Science 60

Wednesday

Oneida 62, Lowville 34

Bishop Grimes 57, VVS 36

South Jefferson 60, Westhill 42

Semifinals

Sunday

At Onondaga Community College

13-Bishop Grimes vs. 1-Oneida at Allyn Gym, 3:15 p.m.

3-Marcellus vs. 2-South Jefferson at Allyn Gym, 5 p.m.

Class C

Quarterfinals

Tuesday

Weedsport 75. LaFayette 57

West Canada Valley 50, Thousand Islands 38

Onondaga 58, Port Byron 44

Cooperstown 55, Little Falls 52

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

4-West Canada Valley vs. 1-Weedsport at Allyn Gym, noon.

3-Cooperstown vs. 2-Onondaga at Allyn Gym, 1:45 p.m.

Class D

Quarterfinals

Tuesday

Brookfield 59, Sandy Creek 32

Lyme 48, Poland 37

Hamilton 59, Watertown IHC 35

Wednesday

Copenhagen 66, Madison 24

Semifinals

Sunday

At Onondaga Community College

4-Lyme vs. 1-Brookfield at Allyn Gym, 11:30 a.m.

3-Copenhagen vs. 2-Hamilton at Allyn Gym, 1:15 p.m.

HOCKEY

Boys

Semifinals

Division I

Wednesday

West Genesee 4, Fayetteville-Manlius 1

Syracuse 3, Baldwinsville 2

Division II

Tuesday

Whitesboro 3, Clinton 1

Wednesday

Skaneateles 4, Cortland-Homer 0

Finals

Monday

OnCenter, Syracuse

Division I

2-West Genesee vs. 1-Syracuse, 5

Division II

2-Whitesboro vs. 1-Skaneateles, 7:45

VOLLEYBALL

Boys

Class B

Semifinals

Tuesday

Chittenango 3, Oneida 1

Final

Thursday

VVS 3, Chittenango 0

Regional Final

Saturday

at Westmoreland

VVS vs. Ichabod Crane, 3

Class C

Tuesday

Mount Markham 3, Westmoreland 0

Regional Final

Saturday

at Westmoreland

Mount Markham vs. Coxsackie-Athens, 1

Sauquoit Valley 3, Canastota 0

Thursday

Final

Sauquoit Valley 3, Mount Markham 0

25-21, 25-15, 26-24

Thursday’s Summary

VVS 3, Chittenango 0

25-17, 25-12, 25-18

VVS Leaders: Miller, 2 blocks, 15 digs; Loucy 2 assists, 22 digs; Terrier 9 assists, 6 digs; Carney 10 digs, Kirkpatrick 14 assists, 10 digs; Musacchio 3 digs; Croft 2 digs.

Chittenango leaders: Turner 7 assists; McIntosh 4 digs; 10 assists; Kimball 10 digs, 2 blocks; Bernard 12 digs; Bailey 2 digs; Reymond 2 digs; Pascual 7 digs; Turner 7 digs; Stickler 5 digs.

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Boston 65 40 13 12 92 214 167

Tampa Bay 64 40 19 5 85 226 180

Toronto 65 34 23 8 76 229 216

Florida 64 33 25 6 72 222 218

Montreal 66 29 28 9 67 199 204

Buffalo 63 29 26 8 66 184 196

Ottawa 65 22 31 12 56 174 221

Detroit 66 15 47 4 34 132 251

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 64 39 19 6 84 222 196

Pittsburgh 62 37 19 6 80 202 170

Philadelphia 63 36 20 7 79 210 185

Islanders 63 35 20 8 78 181 171

Columbus 65 31 20 14 76 170 171

Carolina 62 35 23 4 74 202 176

Rangers 63 35 24 4 74 212 193

New Jersey 63 25 27 11 61 173 214

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 65 38 17 10 86 209 181

Colorado 62 37 18 7 81 215 168

Dallas 64 37 21 6 80 174 164

Nashville 63 32 23 8 72 202 201

Winnipeg 66 33 27 6 72 199 195

Minnesota 63 31 25 7 69 198 202

Chicago 64 28 28 8 64 192 205

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vegas 65 35 22 8 78 211 196

Vancouver 63 34 23 6 74 209 195

Edmonton 64 33 23 8 74 201 199

Calgary 65 33 25 7 73 195 202

Arizona 66 31 27 8 70 182 176

Anaheim 63 25 30 8 58 165 200

San Jose 64 27 33 4 58 164 209

Los Angeles 64 23 35 6 52 158 204

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Wednesday’s Games

Colorado 3, Buffalo 2

Vegas 3, Edmonton 0

Los Angeles 2, Pittsburgh 1

Thursday’s Games

Toronto 5, Florida 3

N.Y. Rangers 5, Montreal 2

Chicago 5, Tampa Bay 2

Minnesota 7, Detroit 1

Ottawa 5, Vancouver 2

Boston 4, Dallas 3

Winnipeg 3, Washington 0

St. Louis 3, N.Y. Islanders 2, OT

Nashville 4, Calgary 3, OT

San Jose 3, New Jersey 2, OT

Friday’s Games

Colorado at Carolina, 7 p.m.

Minnesota at Columbus, 7 p.m.

N.Y. Rangers at Philadelphia, 7 p.m.

Buffalo at Vegas, 10 p.m.

Pittsburgh at Anaheim, 10 p.m.

Saturday’s Games

Boston vs. N.Y. Islanders at Nassau Veterans Memorial Coliseum, 1 p.m.

Calgary at Tampa Bay, 4 p.m.

New Jersey at Los Angeles, 4 p.m.

Chicago at Florida, 6 p.m.

Carolina at Montreal, 7 p.m.

Detroit at Ottawa, 7 p.m.

Vancouver at Toronto, 7 p.m.

Buffalo at Arizona, 8 p.m.

Colorado at Nashville, 8 p.m.

Dallas at St. Louis, 8 p.m.

Winnipeg at Edmonton, 10 p.m.

Pittsburgh at San Jose, 10:30 p.m.

Sunday’s Games

Philadelphia at N.Y. Rangers, 12 p.m.

Calgary at Florida, 4 p.m.

Vancouver at Columbus, 7 p.m.

New Jersey at Anaheim, 8 p.m.

Washington at Minnesota, 8 p.m.

Los Angeles at Vegas, 10:30 p.m.

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Hershey 57 34 17 3 3 74 172 146

Hartford 55 30 14 6 5 71 160 152

Providence 56 32 18 3 3 70 179 145

Charlotte 54 30 20 4 0 64 181 154

Springfield 56 30 24 2 0 62 179 170

WB/Scranton 57 27 22 3 5 62 149 172

Lehigh Valley 56 23 25 2 6 54 143 160

Bridgeport 56 19 30 5 2 45 127 184

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Belleville 57 35 17 4 1 75 212 179

Rochester 56 30 17 4 5 69 163 154

Utica 55 30 20 3 2 65 192 171

Syracuse 57 26 22 4 5 61 187 198

Laval 57 26 23 5 3 60 163 173

Toronto 55 27 23 3 2 59 185 183

Binghamton 55 27 24 4 0 58 159 168

Cleveland 56 24 26 4 2 54 151 168

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Milwaukee 57 37 12 5 3 82 193 129

Iowa 57 35 16 3 3 76 183 154

Grand Rapids 57 26 24 3 4 59 162 177

Chicago 56 26 25 3 2 57 143 159

Rockford 58 27 28 1 2 57 145 174

San Antonio 55 22 21 7 5 56 149 167

Texas 55 24 25 2 4 54 148 170

Manitoba 57 24 32 1 0 49 147 179

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Tucson 52 32 17 1 2 67 179 145

Stockton 50 29 14 4 3 65 182 151

Colorado 50 30 16 3 1 64 169 150

Ontario 53 27 20 5 1 60 155 186

San Diego 51 26 18 5 2 59 168 149

Bakersfield 52 20 25 5 2 47 153 191

San Jose 49 17 27 3 2 39 157 177

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Thursday’s Games

No games scheduled

Friday’s Games

Belleville at Cleveland, 7 p.m.

Toronto at Utica, 7 p.m.

WB/Scranton at Syracuse, 7 p.m.

Bridgeport at Springfield, 7:05 p.m.

Charlotte at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Hartford at Binghamton, 7:05 p.m.

Laval at Rochester, 7:05 p.m.

Grand Rapids at San Antonio, 8 p.m.

Rockford at Texas, 8 p.m.

Iowa at San Jose, 10 p.m.

San Diego at Stockton, 10 p.m.

Tucson at Ontario, 10 p.m.

Saturday’s Games

Belleville at Cleveland, 1 p.m.

Chicago at Manitoba, 3 p.m.

Toronto at Binghamton, 4:05 p.m.

San Diego at San Jose, 4:15 p.m.

Hartford at Bridgeport, 7 p.m.

Laval at Utica, 7 p.m.

Rochester at Syracuse, 7 p.m.

WB/Scranton at Hershey, 7 p.m.

Charlotte at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Providence at Springfield, 7:05 p.m.

Grand Rapids at Texas, 8 p.m.

Bakersfield at Ontario, 9 p.m.

Iowa at Stockton, 9 p.m.

Milwaukee at Colorado, 9:05 p.m.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 42 16 .724 —

Boston 41 17 .707 1

Philadelphia 37 23 .617 6

Brooklyn 26 31 .456 15.5

New York 17 42 .288 25.5

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 36 22 .621 —

Orlando 26 32 .448 10

Washington 21 36 .368 14.5

Charlotte 20 38 .345 16

Atlanta 17 43 .283 20

Central Division

W L Pct GB

x-Milwaukee 50 8 .862 —

Indiana 35 24 .593 15.5

Chicago 20 39 .339 30.5

Detroit 19 41 .317 32

Cleveland 17 41 .293 33

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 38 20 .655 —

Dallas 36 23 .610 2.5

Memphis 28 30 .483 10

New Orleans 25 33 .431 13

San Antonio 24 33 .421 13.5

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 40 18 .690 —

Oklahoma City 37 22 .627 3.5

Utah 36 22 .621 4

Portland 26 34 .433 15

Minnesota 17 40 .298 22.5

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 45 12 .789 —

L.A. Clippers 39 19 .672 6.5

Sacramento 24 34 .414 21.5

Phoenix 24 35 .407 22

Golden State 12 47 .203 34

x-clinched playoff spot

Wednesday’s Games

Cleveland 108, Philadelphia 94

Charlotte 107, New York 101

Washington 110, Brooklyn 106

Orlando 130, Atlanta 120

Minnesota 129, Miami 126

Houston 140, Memphis 112

Dallas 109, San Antonio 103

L.A. Clippers 102, Phoenix 92

Boston 114, Utah 103

Thursday’s Games

Philadelphia 115, New York 106

Indiana 106, Portland 100

Oklahoma City 112, Sacramento 108

L.A. Lakers 116, Golden State 86

Friday’s Games

Minnesota at Orlando, 7 p.m.

Brooklyn at Atlanta, 7:30 p.m.

Charlotte at Toronto, 7:30 p.m.

Cleveland at New Orleans, 8 p.m.

Dallas at Miami, 8 p.m.

Oklahoma City at Milwaukee, 8 p.m.

Sacramento at Memphis, 8 p.m.

Detroit at Phoenix, 9 p.m.

Washington at Utah, 9 p.m.

Denver at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Saturday’s Games

Chicago at New York, 5 p.m.

Brooklyn at Miami, 7:30 p.m.

Portland at Atlanta, 7:30 p.m.

Indiana at Cleveland, 8 p.m.

L.A. Lakers at Memphis, 8 p.m.

Houston at Boston, 8:30 p.m.

Orlando at San Antonio, 8:30 p.m.

Golden State at Phoenix, 9 p.m.

Sunday’s Games

Milwaukee at Charlotte, 1 p.m.

Dallas at Minnesota, 3:30 p.m.

Philadelphia at L.A. Clippers, 3:30 p.m.

Detroit at Sacramento, 6 p.m.

Toronto at Denver, 6 p.m.

L.A. Lakers at New Orleans, 8 p.m.

Washington at Golden State, 8:30 p.m.

———

COLLEGE BASKETBALL

Thursday’s Scores

East

Fairleigh Dickinson 74, Bryant 72

Iona 86, Canisius 65

LIU 74, Wagner 66

Merrimack 69, CCSU 58

Niagara 63, St. Peter’s 54

Northeastern 77, James Madison 57

Sacred Heart 73, St. Francis Brooklyn 63

St. Francis (Pa.) 75, Mount St. Mary’s 62

Towson 76, Hofstra 65

South

Austin Peay 67, Morehead St. 58

Belmont 65, Tennessee Tech 62

Coll. of Charleston 80, Delaware 71

FAU 80, UTSA 71

Florida Gulf Coast 73, Jacksonville 67

Gardner-Webb 83, Charleston Southern 74

Liberty 76, Kennesaw St. 52

Longwood 58, Presbyterian 55

Murray St. 74, E. Kentucky 62

North Alabama 72, NJIT 65

North Florida 85, Stetson 72

North Texas 78, FIU 59

Radford 81, Hampton 78

SIU-Edwardsville 90, UT Martin 75

Tennessee St. 65, Jacksonville St. 55

UAB 88, Marshall 80

UNC-Asheville 80, High Point 76

UNC-Wilmington 76, Drexel 65

W. Kentucky 95, Louisiana Tech 91, OT

Winthrop 90, SC-Upstate 82

Midwest

Cleveland St. 70, Milwaukee 68

E. Illinois 72, SE Missouri 70

Green Bay 102, Youngstown St. 92

IUPUI 71, Oakland 68

Ill.-Chicago 84, Detroit 67

Illinois 74, Northwestern 66

Miami (Ohio) 76, Cent. Michigan 57

N. Dakota St. 71, S. Dakota St. 69, OT

Ohio St. 75, Nebraska 54

Purdue 57, Indiana 49

Wichita St. 72, Temple 69

Wisconsin 81, Michigan 74

Southwest

Oral Roberts 113, W. Illinois 70

UALR 79, Louisiana-Monroe 63

Far West

CS Bakersfield 79, Rio Grande 59

California 76, Colorado 62

E. Washington 69, S. Utah 51

Gonzaga 94, San Diego 59

N. Arizona 57, Montana 56

N. Colorado 93, Idaho 49

New Mexico St. 67, Grand Canyon 53

Oregon 69, Oregon St. 54

Pacific 60, Loyola Marymount 53

Portland St. 89, Idaho St. 76

Sacramento St. 81, Montana St. 52

Saint Mary’s (Cal) 78, Santa Clara 72

San Francisco 81, Portland 65

Southern Cal 57, Arizona 48

UC Irvine 82, Cal Poly 76

UC Santa Barbara 65, UC Riverside 60

UCLA 75, Arizona St. 72

Spring Training

American League

W L Pct.

Toronto 3 1 0.750

Minnesota 3 1 0.750

Chicago 3 2 0.600

New York 3 2 0.600

Detroit 3 2 0.600

Boston 3 3 0.500

Texas 3 3 0.500

Tampa Bay 3 3 0.500

Kansas City 3 4 0.429

Baltimore 3 4 0.429

Cleveland 2 3 0.400

Houston 2 3 0.400

Los Angeles 2 3 0.400

Seattle 2 4 0.333

Oakland 2 5 0.286

National League

W L Pct.

Miami 6 0 1.000

Philadelphia 5 1 0.833

Los Angeles 4 1 0.800

San Diego 4 1 0.800

San Francisco 3 2 0.600

Colorado 3 2 0.600

Milwaukee 3 2 0.600

Chicago 3 3 0.500

Cincinnati 2 3 0.400

Arizona 2 3 0.400

Atlanta 2 3 0.400

Washington 2 3 0.400

St. Louis 2 4 0.333

New York 1 5 0.167

Pittsburgh 0 6 0.000

Wednesday’s Games

St. Louis (ss) 7, Houston (ss) 5

N.Y. Yankees 8, Washington 2

Miami 8, St. Louis (ss) 7

Minnesota (ss) 10, Tampa Bay 8

Boston 6, Pittsburgh 3

Philadelphia 5, Minnesota (ss) 4

Baltimore 4, Atlanta 3

Detroit at Toronto, ppd.

Houston (ss) 4, N.Y. Mets 2

Milwaukee 3, San Francisco 3, 10 innings

Chicago Cubs 8, Kansas City (ss) 0

L.A. Dodgers 9, L.A. Angels 4

Oakland 16, Arizona 3

Seattle 5, Cincinnati 3

Kansas City (ss) 7, Chicago White Sox 6

San Diego 8, Cleveland 0

Colorado 4, Texas 3

Thursday’s Games

Philadelphia 12, Boston 5

N.Y. Yankees 7, Tampa Bay (ss) 1

Tampa Bay (ss) 6, Detroit 3

Atlanta 3, St. Louis 1

Baltimore 13, Pittsburgh 0

Minnesota 3, Toronto 3

Texas 13, Chicago Cubs 1

Chicago White Sox 6, Seattle (ss) 5

Oakland 5, Colorado 2

L.A. Dodgers 6, Cleveland 5

Milwaukee 4, Kansas City 2

San Diego 1, L.A. Angels 0

San Francisco 5, Seattle (ss) 4

Cincinnati 8, Arizona 0

Houston 5, Washington 5

Miami 3, N.Y. Mets 1

Friday’s Games

Tampa Bay vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.

Houston vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta (ss) vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Atlanta (ss) at North Port, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Cleveland vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Oakland vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

San Francisco (ss) vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.

Texas vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:10 p.m.

Seattle vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

Chicago Cubs vs. San Diego at Peoria, Ariz., 8:40 p.m.

Colorado vs. San Francisco (ss) at Scottsdale, Ariz., 9:05 p.m.

XFL

Eastern Conference

W L Pct PF PA

St. Louis 2 1 .667 68 46

DC 2 1 .667 67 58

New York 1 2 .333 32 59

Tampa Bay 0 3 .000 39 74

Western Conference

W L Pct PF PA

Houston 3 0 1.000 99 68

Dallas 2 1 .667 58 45

Los Angeles 1 2 .333 74 71

Seattle 1 2 .333 48 64

Saturday’s Games

Los Angeles at New York, 2 p.m.

Seattle at St. Louis, 5 p.m.

Sunday’s Games

Houston at Dallas, 4 p.m.

DC at Tampa Bay, 7 p.m.

PGA Tour

$7M Honda Classic

Thursday

At PGA National (Champions)

Palm Beach Gardens Fla.

Par: 70

First Round

Tom Lewis 32-34—66 -4

Harris English 32-34—66 -4

Zach Johnson 35-32—67 -3

Cameron Tringale 34-33—67 -3

J.T. Poston 33-34—67 -3

Lee Westwood 34-33—67 -3

Brian Stuard 32-35—67 -3

Wyndham Clark 31-37—68 -2

Brendan Steele 36-32—68 -2

Doc Redman 33-35—68 -2

Patrick Rodgers 34-35—69 -1

Charl Schwartzel 34-35—69 -1

Sam Burns 33-36—69 -1

Cameron Percy 35-34—69 -1

Tim Wilkinson 34-35—69 -1

Harold Varner III 34-35—69 -1

Kyoung-Hoon Lee 35-34—69 -1

Mark Hubbard 32-37—69 -1

Kevin Streelman 35-34—69 -1

Daniel Berger 33-36—69 -1

Shane Lowry 32-37—69 -1

Jamie Lovemark 34-35—69 -1

Home team in caps

XFL

Favorite Points Underdog

Saturday, Feb 29

Week 4

Los Angeles 71/2 NEW YORK

ST. LOUIS 12 Seattle

Sunday, March 1

Houston 11/2 DALLAS

DC 21/2 TAMPA

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

ORLANDO 71/2 Minnesota

TORONTO 131/2 Charlotte

Brooklyn 2 ATLANTA

NEW ORLEANS 11 Cleveland

MEMPHIS 4 Sacramento

MILWAUKEE 101/2 Okla City

MIAMI 2 Dallas

UTAH 101/2 Washington

PHOENIX 6 Detroit

LA CLIPPERS 51/2 Denver

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

GEORGIA ST 51/2 Ga Southern

N KENTUCKY 31/2 Wright St

Harvard 7 COLUMBIA

FAIRFIELD 21/2 Quinnipiac

RIDER 31/2 Monmouth

Dartmouth 1 CORNELL

Siena 51/2 MARIST

YALE 91/2 Penn

Princeton 1 BROWN

DAYTON 111/2 Davidson

UT ARLINGTON 1 Texas St

WASHINGTON 10 Wash St

OHIO 11/2 Kent St

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

COLUMBUS Even-1/2 Minnesota

PHILADELPHIA 1/2-1 Rangers

CAROLINA Even-1/2 Colorado

Pittsburgh 1/2-1 ANAHEIM

VEGAS 1-11/2 Buffalo

(c) Tribune Content Agency

BASEBALL

Major League Baseball

MLB — Promoted umpires Kerwin Danley, Dan Iassogna, Alfonso Marquez and Jim Reynolds to Crew Chiefs. Promoted Ryan Blankley, Ramon De Jesus, Nic Lentz, Chris Segal and Jansen Visconti to Major League umpire positions. Announced the retirement of umpires Gary Cederstrom, Dana DeMuth, Mike Everitt, and Jeff Kellogg.

BASKETBALL

NBA G League

SOUTH BAY LAKERS — Acquired G Daishon Smith.

HOCKEY

National Hockey League

NEW JERSEY DEVILS — Recalled D Josh Jacobs from Binghamton (AHL).

American Hockey League

AHL — Suspended F Gabriel Dumont one game for an illegal check to the head of an opponent in a Feb. 25 game vs. Chicago.

ECHL

IDAHO STEELHEADS — Aquired F Yannick Veileux from Kalamazoo in exchange for F Spencer Naas.

SOCCER

Major League Soccer

COLUMBUS — Signed F Miguel Berry.

NEW YORK RED BULLS — Signed D Patrick Seagrist.

PHILADELPHIA — Signed MF Alejandro Bedoya.

REAL SALT LAKE — Signed F Giuseppe Rossi.

SAN ANTONIO — Signed F Jose Gallegos to a multi-year contract.

SAN JOSE — Signed F Jack Skahan.

National Women’s Soccer League

NWSL — Named Lisa Baird Commisioner.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment