Return home

Sports agate — Feb. 26, 2020

Posted 2/26/20

BASKETBALL Boys Section III Playoffs Class AA Quarterfinals Tuesday RFA 70, West Genesee 56 Baldwinsville 78, Auburn 44 Corcoran 83, Utica Proctor 56 Bishop Ludden 60, Nottingham 58 Semifinals Sunday …

This item is available in full to subscribers.

Sports agate — Feb. 26, 2020

Posted

BASKETBALL

Boys

Section III Playoffs

Class AA

Quarterfinals

Tuesday

RFA 70, West Genesee 56

Baldwinsville 78, Auburn 44

Corcoran 83, Utica Proctor 56

Bishop Ludden 60, Nottingham 58

Semifinals

Sunday

At Onondaga Community College

9-RFA vs. 4-Baldwinsville at SRC Arena, 1:45 p.m.

3-Bishop Ludden vs. 2-Corcoran at SRC Arena, noon.

Class A

Quarterfinals

Tuesday

Bishop Grimes 49, Whitesboro 48

Christian Brothers Academy 70, Central Square 66

Jamesville-DeWitt 62, Fulton 51

East Syracuse-Minoa 70, New Hartford 50

Semifinals

Friday

At Onondaga Community College

8-Bishop Grimes vs. 4-CBA at SRC Arena, 7:15 p.m.

3-East Syracuse-Minoa vs. 2-Jamesville-DeWitt at SRC Arena, 5:30 p.m.

Class B

Quarterfinals

Tuesday

Lowville 70, Cazenovia 47

Marcellus 66, Mount Markham 62

Solvay 65, Skaneateles 45

General Brown 56, CVA 52

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

5-Marcellus vs. 1-Lowville at SRC Arena, 8:15 p.m.

3-General Brown vs. 2-Solvay at SRC Arena, 6:30 p.m.

Class C

Quarterfinals

Tuesday

Onondaga 61, Frankfort-Schuyler 55

Cooperstown 63, Herkimer 56

West Canada Valley 73, Beaver River 61

Wednesday

8-Utica Academy of Science at 1-Weedsport, 6 p.m.

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

5-Onondaga vs. Utica Academy of Science/Weedsport winner at SRC Arena, 4:30 p.m.

3-West Canada Valley vs. 2-Cooperstown at SRC Arena, 2:45 p.m.

Class D

Quarterfinals

Tuesday

DeRuyter 87, Oriskany 58

Lyme 57, McGraw 46

Old Forge 67, Faith Heritage 64

Wednesday

13-Brookfield at 5-Copenhagen, 7:30 p.m.

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

Brookfield/Copenhagen winner vs. 1-DeRuyter at SRC Arena, 12:45 p.m.

3-Old Forge vs. 2-Lyme at SRC Arena, 11 a.m.

Girls

Class AA

Quarterfinals

Tuesday

RFA 66, Nottingham 51

Cicero-North Syracuse 66, Auburn 27

West Genesee 53, Fayetteville-Manlius 46

Semifinals

Sunday

At Onondaga Community College

5-RFA vs. 1-Baldwinsville at SRC Arena, 3:45 p.m.

3-West Genesee vs. 2-C-NS at SRC Arena, 5:30 p.m.

Class A

Quarterfinals

Tuesday

CBA 69, Indian River 42

Whitesboro 43, Cortland 28

Jamesville-DeWitt 58, Bishop Ludden 55

New Hartford 57, Central Square 39

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

5-Whitesboro vs. 1-CBA at Allyn Gym, 3:45 p.m.

6-New Hartford vs. 2-Jamesville-DeWitt at Allyn Gym, 5:30 p.m.

Class B

Quarterfinals

Tuesday

Marcellus 63, Syracuse Academy of Science 60

Wednesday

8-Lowville at 1-Oneida, 6:30 p.m.

13-Bishop Grimes at 5-VVS, 7 p.m.

10-Westhill at 2-South Jefferson, 6 p.m.

Semifinals

Sunday

At Onondaga Community College

Westhill/South Jefferson winner vs. 3-Marcellus at Allyn Gym, 5 p.m.

Class C

Quarterfinals

Tuesday

Weedsport 75. LaFayette 57

West Canada Valley 50, Thousand Islands 38

Onondaga 58, Port Byron 44

Cooperstown 55, Little Falls 52

Semifinals

Saturday

At Onondaga Community College

4-West Canada Valley vs. 1-Weedsport at Allyn Gym, noon.

3-Cooperstown vs. 2-Onondaga at Allyn Gym, 1:45 p.m.

Class D

Quarterfinals

Tuesday

Brookfield 59, Sandy Creek 32

Lyme 48, Poland 37

Hamilton 59, Watertown IHC 35

Wednesday

6-Madison at 3-Copenhagen, 5:30 p.m.

Semifinals

Sunday

At Onondaga Community College

4-Lyme vs. 1-Brookfield at Allyn Gym, 11:30 a.m.

2-Hamilton at Allyn Gym, 1:15 p.m.

HOCKEY

Boys

Semifinals

Division I

Wednesday

3-Fayetteville-Manlius at West Genesee, 6:30 p.m.

4-Baldwinsville at 1-Syracuse, 7 p.m.

Division II

Tuesday

Whitesboro 3, Clinton 1

Wednesday

4-Cortland/Homer at 1-Skaneateles, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Boys

Class B

Semifinals

Tuesday

Chittenango 3, Oneida 1

Final

Thursday

3-Chittenango vs. 1-VVS at Oneida High School, 7 p.m.

Class C

Tuesday

Mount Markham 3, Westmoreland 0

Sauquoit Valley 3, Canastota 0

Thursday

Final

2-Mount Markham vs. 1-Sauquoit Valley at Oneida High School, 5 p.m.

Tuesday’s Summaries

BASKETBALL

Boys

RFA 70, West Genesee 56

RFA — Call 18, Recco 18, Bartholomew 16, Baldwin 7, Howard 6, Frisch 3, Kelly 2.

WG — Amica 26, Dudzinski 15, Gallager 9, Jones 2, Dattellas 2, Benson 2.

Halftime: RFA 38, West Genesee 28.

Three-point baskets: RFA, Bartholomew 2, Call 2, Howard 2, Frisch; WG, Gallager 3, Amica.

Technical Fouls: WG, Benson.

DeRuyter 87, Oriskany 58

ORISKANY — Armstrong 17, Davis 12, Oshel 8, Jock 7, Coleman 5, Bryant 4, Roberts 3, Velardi 2.

DERUYTER — Barnes 30, Richardson 16, R. Glisson 10, Worlock 10, Foster 10, F. Glisson 7, Skeele 2.

Halftime: DeRuyter 35, Oriskany 25.

Three-point baskets: Oriskany, Coleman, Davis, Jock, Roberts, Oshel; DeRuyter, Barnes 3, R. Glisson 2, Richardson 2.

Girls

RFA 66, Nottingham 51

RFA — McLeod 30, Hunzinger 13, Wells 11, Frost 7, Davis 5.

NOTTINGHAM — Williams 18, Scott 11, Withrow 10, Glen 7, Thomas 3, Eudell 2.

Halftime: RFA 33, Nottingham 29

Three-point baskets: RFA, McLeod 3, Hunzinger 3, Frost 2, Davis; Nottingham, Williams 4, Thomas, Scott.

HOCKEY

Boys

Whitesboro 3, Clinton 1

Clinton 0 0 1 — 1

Whitesboro 0 3 0 — 3

Clinton scoring (goals-assists): Femia (1-0), Davignon (0-1).

Whitesboro scoring (goals-assists): Chamberlain (2-0), Scanlon (1-2), A. Manley (0-2), Webb (0-1).

Goalie saves: Clinton, Trask, 20; Whitesboro, C Manley, 27.

VOLLEYBALL

Boys

Class B

Chittenango 3, Oneida 1

29-27, 22-25, 25-16, 25-23

Oneida leaders: Farwell, 31 digs; Scanlon, 19 assists, 5 digs; Hatch, 15 assists, 13 digs; Jennings, 10 kills, 9 digs; Farr, 14 kills, 5 blocks, 11 digs; Cochis, 11 digs.

Chittenango leaders: Kimball, 11 kills, 28 digs; Stickler, 13 kills; Macintosh, 28 assists; Turner, 17 assists, 16 digs; Barnard, 29 digs; Pascual, 18 digs.

Class C

Mount Markham 3,
Westmoreland 0

25-17, 25-15, 25-16

MM leaders: Dinigro, 13 assists; Evans, 12 assists; Bukovsky, 14 digs.

Westmoreland leaders: Coyne, 5 digs; Alloggio, 3 assists, 3 digs; VanDeusen, 6 digs.

KING PIN LANES

John Lenihan Memorial League

Dick Larkin, 300 and 779. Larry DeFrees 682; Patrick Hitchcock 680; Wayne “Doug” Williams II 679; Henry “Buddy” Paprocki 668; James Miller 664; Dave York 661; Daniel Clements 659; Christopher Pape 656; Dennis Hooks 621; Dan Maggio 611; George Marsh III 602.

Tia Baker, 219. Gina Kierpiec, 603.

Paul’s Pro Shop - Tuesday Night Classic League

Joe Clarke, 279 and 820. Steve Berthold, 772; Josh Talbot, 745; Tom Ressler, 740; Robert Rieck II, 731; Guy Tosti, 731; Joe Rosati, 727; Matthew Hughes, 725; Rob Fallon, 722; Chuck Cadrette, 721; Josh Tice, 718; Rick Adams, 706; Gene Jarosz, 698; Mark Rundle Sr., 693; Sam Robilotta, 688; Kenneth Chang, 682; Joe Fiorenza, 675; BJ Borst, 670; Jim Burger, 669; Tom Gannon, 667; Mike Ferlo, 666; Ed Holmes, 660; Robert Rieck, 652; Jim Malone, 641; Mark Migon, 640; John Haberer, 638; Greg Tice, 637; Mike Ingersoll, 635; Scott Ingersoll, 633; Edwin Chang, 633; Gene Clark Jr., 629; Merle Foster, 627; Andy Romano, 625; Bobby Folsom, 624; Don Clarke Jr., 624; Charlie Bellino, 623; Hank Henry, 622; Brian Jones, 620; Andrew Bourgeois, 620; Jesse Menard, 619; Steve Snow, 610; Mark Lloyd, 608.

Jenn Crisan, 246 and 709. Olivia Bodley, 633.

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Boston 64 39 13 12 90 210 164

Tampa Bay 63 40 18 5 85 224 175

Toronto 64 33 23 8 74 224 213

Florida 63 33 24 6 72 219 213

Montreal 65 29 27 9 67 197 199

Buffalo 62 29 25 8 66 182 193

Ottawa 64 21 31 12 54 169 219

Detroit 65 15 46 4 34 131 244

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 63 39 18 6 84 222 193

Pittsburgh 61 37 18 6 80 201 168

Philadelphia 63 36 20 7 79 210 185

Islanders 62 35 20 7 77 179 168

Columbus 65 31 20 14 76 170 171

Carolina 62 35 23 4 74 202 176

Rangers 62 34 24 4 72 207 191

New Jersey 62 25 27 10 60 171 211

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 64 37 17 10 84 206 179

Dallas 63 37 20 6 80 171 160

Colorado 61 36 18 7 79 212 166

Nashville 62 31 23 8 70 198 198

Winnipeg 65 32 27 6 70 196 195

Minnesota 62 30 25 7 67 191 201

Chicago 63 27 28 8 62 187 203

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vegas 64 34 22 8 76 208 196

Vancouver 62 34 22 6 74 207 190

Edmonton 63 33 22 8 74 201 196

Calgary 64 33 25 6 72 192 198

Arizona 66 31 27 8 70 182 176

Anaheim 63 25 30 8 58 165 200

San Jose 63 26 33 4 56 161 207

Los Angeles 63 22 35 6 50 156 203

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Tuesday’s Games

Philadelphia 4, San Jose 2

Toronto 4, Tampa Bay 3

Dallas 4, Carolina 1

Vancouver 4, Montreal 3, OT

N.Y. Rangers 4, N.Y. Islanders 3, OT

Calgary 5, Boston 2

Washington 4, Winnipeg 3, SO

New Jersey 4, Detroit 1

Minnesota 5, Columbus 4

Nashville 3, Ottawa 2

St. Louis 6, Chicago 5

Florida 2, Arizona 1

Anaheim 4, Edmonton 3, OT

Wednesday’s Games

Buffalo at Colorado, 8 p.m.

Edmonton at Vegas, 10:30 p.m.

Pittsburgh at Los Angeles, 10:30 p.m.

Thursday’s Games

Chicago at Tampa Bay, 7 p.m.

Dallas at Boston, 7 p.m.

N.Y. Rangers at Montreal, 7 p.m.

Toronto at Florida, 7 p.m.

Minnesota at Detroit, 7:30 p.m.

Vancouver at Ottawa, 7:30 p.m.

Calgary at Nashville, 8 p.m.

N.Y. Islanders at St. Louis, 8 p.m.

Washington at Winnipeg, 8 p.m.

New Jersey at San Jose, 10:30 p.m.

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Hershey 57 34 17 3 3 74 172 146

Hartford 55 30 14 6 5 71 160 152

Providence 55 31 18 3 3 68 173 143

Charlotte 54 30 20 4 0 64 181 154

Springfield 56 30 24 2 0 62 179 170

WB/Scranton 56 27 21 3 5 62 147 166

Lehigh Valley 56 23 25 2 6 54 143 160

Bridgeport 56 19 30 5 2 45 127 184

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Belleville 56 35 16 4 1 75 211 175

Rochester 55 30 17 4 4 68 161 151

Utica 54 29 20 3 2 63 189 169

Syracuse 57 26 22 4 5 61 187 198

Binghamton 55 27 24 4 0 58 159 168

Laval 56 25 23 5 3 58 159 172

Toronto 54 26 23 3 2 57 181 180

Cleveland 55 24 26 3 2 53 148 164

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Milwaukee 56 37 12 4 3 81 189 124

Iowa 57 35 16 3 3 76 183 154

Grand Rapids 57 26 24 3 4 59 162 177

Chicago 56 26 25 3 2 57 143 159

Rockford 57 26 28 1 2 55 142 172

San Antonio 54 21 21 7 5 54 144 163

Texas 54 24 25 2 3 53 146 167

Manitoba 57 24 32 1 0 49 147 179

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Stockton 50 29 14 4 3 65 182 151

Tucson 51 31 17 1 2 65 175 144

Colorado 50 30 16 3 1 64 169 150

San Diego 50 26 17 5 2 59 167 145

Ontario 52 26 20 5 1 58 151 184

Bakersfield 52 20 25 5 2 47 153 191

San Jose 48 17 26 3 2 39 155 173

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Tuesday’s Games

Hershey 6, Charlotte 1

Iowa 5, Chicago 2

Wednesday’s Games

Cleveland at Toronto, 11 a.m.

Laval at Belleville, 7 p.m.

Providence at WB/Scranton, 7:05 p.m.

Utica at Rochester, 7:05 p.m.

Rockford at Texas, 8 p.m.

San Antonio at Milwaukee, 8 p.m.

San Diego at Tucson, 9:05 p.m.

Ontario at San Jose, 10 p.m.

Thursday’s Games

No games scheduled

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 42 16 .724 —

Boston 40 17 .702 1.5

Philadelphia 36 22 .621 6

Brooklyn 26 30 .464 15

New York 17 40 .298 24.5

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 36 21 .632 —

Orlando 25 32 .439 11

Washington 20 36 .357 15.5

Charlotte 19 38 .333 17

Atlanta 17 42 .288 20

Central Division

W L Pct GB

x-Milwaukee 50 8 .862 —

Indiana 34 24 .586 16

Chicago 20 39 .339 30.5

Detroit 19 41 .317 32

Cleveland 16 41 .281 33.5

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 37 20 .649 —

Dallas 35 23 .603 2.5

Memphis 28 29 .491 9

New Orleans 25 33 .431 12.5

San Antonio 24 32 .429 12.5

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 40 18 .690 —

Utah 36 21 .632 3.5

Oklahoma City 36 22 .621 4

Portland 26 33 .441 14.5

Minnesota 16 40 .286 23

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 44 12 .786 —

L.A. Clippers 38 19 .667 6.5

Sacramento 24 33 .421 20.5

Phoenix 24 34 .414 21

Golden State 12 46 .207 33

x-clinched playoff spot

Tuesday’s Games

Indiana 119, Charlotte 80

Milwaukee 108, Toronto 97

Oklahoma City 124, Chicago 122

Denver 115, Detroit 98

Boston 118, Portland 106

L.A. Lakers 118, New Orleans 109

Sacramento 112, Golden State 94

Wednesday’s Games

Brooklyn at Washington, 7 p.m.

New York at Charlotte, 7 p.m.

Philadelphia at Cleveland, 7 p.m.

Minnesota at Miami, 7:30 p.m.

Orlando at Atlanta, 7:30 p.m.

Memphis at Houston, 8 p.m.

Dallas at San Antonio, 8:30 p.m.

L.A. Clippers at Phoenix, 9 p.m.

Boston at Utah, 10:30 p.m.

Thursday’s Games

New York at Philadelphia, 7 p.m.

Portland at Indiana, 8 p.m.

Sacramento at Oklahoma City, 8 p.m.

L.A. Lakers at Golden State, 10:30 p.m.

———

COLLEGE BASKETBALL

Tuesday’s Scores

South

Auburn 67, Mississippi 58

Davidson 74, La Salle 49

Dayton 62, George Mason 55

Georgia Tech 68, Clemson 59

Mississippi St. 80, Alabama 73

North Carolina 85, NC State 79

Wake Forest 113, Duke 101, 2OT

Midwest

Ball St. 71, W. Michigan 61

Bowling Green 78, Akron 60

Iowa St. 65, TCU 59

Kent St. 74, Miami (Ohio) 61

Loyola of Chicago 64, Drake 60

Michigan St. 78, Iowa 70

N. Illinois 73, E. Michigan 71

Ohio 80, Buffalo 69

Toledo 93, Cent. Michigan 81

Valparaiso 89, Missouri St. 74

Xavier 78, DePaul 67

Southwest

Baylor 85, Kansas St. 66

Kentucky 69, Texas A&M 60

Oklahoma 65, Texas Tech 51

SMU 58, Memphis 53

Tulsa 62, Tulane 57

Far West

Nevada 73, Wyoming 68

San Diego St. 66, Colorado St. 60

Utah St. 94, San Jose St. 56

Spring Training

Tuesday’s Games

Miami 7, Houston 4

Boston 12, Baltimore (ss) 4

Washington 9, St. Louis 6

Toronto (ss) 13, Philadelphia (ss) 6

Minnesota 4, Atlanta 4

Philadelphia (ss) 6, Pittsburgh 2

Tampa Bay 15, Baltimore (ss) 2

Detroit 9, N.Y. Mets 6

N.Y. Yankees 4, Toronto (ss) 1

Kansas City 5, Texas 4

Colorado 12, Chicago Cubs 6

Chi. White Sox (ss) 4, San Francisco 3

Cleveland 10, Chi. White Sox (ss) 2

Seattle 2, Milwaukee 1

San Diego 9, Oakland 6

L.A. Angels 7, Cincinnati 3

Arizona 7, L.A. Dodgers 3

Wednesday’s Games

St. Louis (ss) vs. Houston (ss) at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.

Washington vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.

Miami vs. St. Louis (ss) at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota (ss) vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia vs. Minnesota (ss) at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Atlanta vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

Detroit vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07 p.m.

Houston (ss) vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Milwaukee vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 3:05 p.m.

Kansas City (ss) vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

L.A. Angels vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Arizona vs. Oakland at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

Seattle vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

Chicago White Sox vs. Kansas City (ss) at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

Cleveland vs. San Diego at Peoria, Ariz., 3:10 p.m.

Texas vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

XFL

Eastern Conference

W L Pct PF PA

St. Louis 2 1 .667 68 46

DC 2 1 .667 67 58

New York 1 2 .333 32 59

Tampa Bay 0 3 .000 39 74

Western Conference

W L Pct PF PA

Houston 3 0 1.000 99 68

Dallas 2 1 .667 58 45

Los Angeles 1 2 .333 74 71

Seattle 1 2 .333 48 64

Saturday’s Games

Los Angeles at New York, 2 p.m.

Seattle at St. Louis, 5 p.m.

Sunday’s Games

Houston at Dallas, 4 p.m.

DC at Tampa Bay, 7 p.m.

PGA Tour Statistics

Through Feb. 23

FedExCup Season Points

1, Justin Thomas, 1,403. 2, Rory McIlroy, 1,083. 3, Webb Simpson, 1,083. 4, Brendon Todd, 1,066. 5, Patrick Reed, 1,024. 6, Lanto Griffin, 1,009. 7, Sebastian Munoz, 1,006. 8, Hideki Matsuyama, 864. 9, Kevin Na, 809. 10, Cameron Smith, 787.

Scoring Average

1, Rory McIlroy, 68.205. 2, Webb Simpson, 68.628. 3, Hideki Matsuyama, 69.179. 4, Justin Thomas, 69.231. 5, Bryson DeChambeau, 69.257. 6, Jon Rahm, 69.353. 7, Xander Schauffele, 69.361. 8, Tyrrell Hatton, 69.410. 9, Patrick Reed, 69.498. 10, Tiger Woods, 69.735.

Driving Distance

1, Ryo Ishikawa, 328.6. 2, Tyrrell Hatton, 328.0. 3, Tommy Fleetwood, 327.1. 4, Jazz Janewattananond, 326.4. 5, Danny Willett, 324.3. 6, Rory McIlroy, 322.4. 7, Bryson DeChambeau, 322.0. 8 (tie), Cameron Champ and Shane Lowry, 320.5. 10, Bubba Watson, 319.6.

Driving Accuracy Percentage

1, Jim Furyk, 79.75%. 2, K.J. Choi, 74.68%. 3, Ryan Armour, 74.53%. 4, Chad Campbell, 73.21%. 5, Brian Stuard, 72.75%. 6, Brendon Todd, 72.58%. 7, Boo Weekley, 70.92%. 8, Chez Reavie, 70.91%. 9, Jim Herman, 70.29%. 10, Johnson Wagner, 70.19%.

Greens in Regulation Percentage

1, Jim Furyk, 78.76%. 2, Harris English, 77.29%. 3 (tie), Tyrrell Hatton and John Merrick, 76.85%. 5, Corey Conners, 75.46%. 6 (tie), Patrick Cantlay and Boo Weekley, 75.00%. 8, Xander Schauffele, 74.79%. 9, Emiliano Grillo, 74.35%. 10, Tommy Fleetwood, 74.31%.

Total Driving

1, Tyrrell Hatton, 17. 2, Gary Woodland, 58. 3, Jazz Janewattananond, 60. 4, Viktor Hovland, 78. 5, Doc Redman, 100. 6, Jon Rahm, 102. 7, Tommy Fleetwood, 104. 8, Louis Oosthuizen, 112. 9, Daniel Berger, 113. 10, Lucas Glover, 120.

SG-Putting

1, Louis Oosthuizen, 2.218. 2, Mikumu Horikawa, 1.529. 3, Denny McCarthy, 1.430. 4, Patrick Reed, 1.203. 5, Andrew Putnam, 1.059. 6, Jon Rahm, .996. 7, Kevin Na, .992. 8, Kristoffer Ventura, .959. 9, Peter Malnati, .811. 10, Jazz Janewattananond, .809.

Birdie Average

1, Webb Simpson, 5.00. 2, Justin Thomas, 4.93. 3, Tyrrell Hatton, 4.83. 4, Patrick Reed, 4.69. 5, Scottie Scheffler, 4.68. 6, Patrick Cantlay, 4.65. 7, Rory McIlroy, 4.60. 8, Bronson Burgoon, 4.56. 9, Denny McCarthy, 4.55. 10, Xinjun Zhang, 4.51.

Eagles (Holes per)

1, Dustin Johnson, 41.1. 2, Rory McIlroy, 51.4. 3, Sam Burns, 66.9. 4 (tie), J.B. Holmes, Viktor Hovland, Collin Morikawa and Adam Scott, 72.0. 8, Scott Stallings, 74.0. 9, Josh Teater, 75.0. 10, 2 tied with 78.0.

Sand Save Percentage

1, Boo Weekley, 75.00%. 2, Adam Hadwin, 69.39%. 3, Steve Stricker, 67.86%. 4, Daniel Berger, 66.67%. 5, Rory Sabbatini, 66.04%. 6, Bryson DeChambeau, 65.79%. 7, Tommy Fleetwood, 65.22%. 8, Maverick McNealy, 64.56%. 9, Brendon Todd, 64.15%. 10, Jon Rahm, 64.00%.

All-Around Ranking

1, Jon Rahm, 209. 2, Bryson DeChambeau, 258. 3, Patrick Cantlay, 329. 4, Webb Simpson, 346. 5, Hideki Matsuyama, 351. 6, Scottie Scheffler, 384. 7, Adam Scott, 393. 8, Viktor Hovland, 406. 9, Daniel Berger, 410. 10, Gary Woodland, 413.

Home team in caps

XFL

Favorite Points Underdog

Saturday

Week 4

Los Angeles 7 NEW YORK

ST. LOUIS 12 Seattle

Sunday

Houston 1 DALLAS

DC 1 TAM. BAY

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

Philadelphia 7 CLVELND

New York 11/2 CHAR

Brooklyn 11/2 WASH

Orlando 2 ATLANTA

Dallas 2 SA. ANTNO

MIAMI 12 Minnesota

HOUSTON 10 Memphis

LA Clippers 51/2 PHOENIX

UTAH 81/2 Boston

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

VILLANOVA 12 St. John’s

S. CAROLINA 51/2 Georgia

NC GREENSBORO 41/2 Furman

Mercer 7 CITADEL

East Tenn St 3 WOFFORD

W. CAROLINA 101/2 Samford

Chattanooga 21/2 VMI

Bradley 31/2 ILLNOS ST

IPFW 71/2 Denver

MANHATTAN 51/2 Marist

Siena 21/2 QUNNPAC

Syracuse 11/2 PITT

ST. BONVNTURE 41/2 Duquesne

VA Commonwealth 5 UMASS

Virginia 3 V. TECH

PENN ST 6 Rutgers

Rhode Island 12 FORDHAM

Richmond 71/2 G. WASH

CONNECTICUT 81/2 C. Florida

SOUTH FLORIDA 81/2 E. Carolina

NEB. OMAHA 51/2 N. Dakota

S. ILLINOIS 3 Indiana St

NORTHERN IOWA 16 Evansville

UL-LAFAYETTE 31/2 Arkansas St

ARKANSAS 41/2 Tennessee

MARQUETTE 7 Georgetown

Notre Dame 41/2 B.C.

MINNESOTA 1 Maryland

SAINT LOUIS 14 St. Joseph’s

Missouri 21/2 VANDY

FLORIDA 31/2 Lsu

AIR FORCE 1 New Mexico

STANFORD 71/2 Utah

CAL. BAPTIST 6 Utah Valley

CS Northridge 1 LONG B. ST

UNLV 31/2 Boise St

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

COLORADO 1/2-1 Buffalo

Pittsburgh 1/2-1 L.A. KINGS

VEGAS 1/2-1 Edmonton

(c) Tribune Content Agency

BASKETBALL

NBA G League

WESTCHESTER KNICKS — Waived G Nate Hickman. Reassisgned F Ivan Rabb.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Reassigned RW Troy Terry and D Brendan Guhle to San Diegeo (AHL).

DALLAS STARS — Returned F Justin Dowling to Texas (AHL).

NASHVILLE PREDATORS — Recalled G Connor Ingram from the Milwaukee Admirals (AHL).

American Hockey League

AHL — Suspended Manitoba F Ryan White two games for boarding incident Feb. 21 at Laval. Suspended Laval F Antoine Waked one game for illegal check to the head Feb. 22 at Toronto. Suspended Chicago F Jermaine Loewen one game as a consequence of his actions Feb. 23 at Rockford.

ECHL

ECHL — Suspended RW Kyle Neuber 3 games for his actions Feb. 22 against Norfolk.

SOCCER

Major League Soccer

LOS ANGELES GALAXY — Signed F Gordon Wild.

MINNESOTA UNITED — Signed D Noah Billingsley.

NASHVILLE — Signed D Tanner Dieterichs, M Luke Hakkenson and Alistair Johnston and G Elliot Panicco.

PORTLAND TIMBERS — Signed D Chris Duvall.

VACOUVER WHITECAPS — Signed F Tosaint Ricketts to a contract extension.

USL Championship

ORANGE COUNTY SC — Signed D Nathan Smith.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment