Return home

Sports agate — Feb. 25, 2020

Posted 2/25/20

BASKETBALL Boys Section III Playoffs Class AA First Round Friday Rome Free Academy 75, Henninger 57 Utica Proctor 54, Liverpool 52 Quarterfinals Tuesday 9-RFA at 1-West Genesee, 7 7-Utica Proctor at …

This item is available in full to subscribers.

Sports agate — Feb. 25, 2020

Posted

BASKETBALL

Boys

Section III Playoffs

Class AA

First Round

Friday

Rome Free Academy 75, Henninger 57

Utica Proctor 54, Liverpool 52

Quarterfinals

Tuesday

9-RFA at 1-West Genesee, 7

7-Utica Proctor at 2-Corcoran, 6

5-Auburn at 4-Baldwinsville, 6

6-Nottingham at 3-Bishop Ludden, 6:30

Class A

First Round

Friday

Bishop Grimes 63, Syracuse Academy of Science 53

Central Square 73, Carthage 43

Fulton 59, Watertown 46

Saturday

New Hartford 55, Indian River 43

Quarterfinals

Tuesday

8-Bishop Grimes at 1-Whitesboro, 6

5-Central Square at 4-Christian Brothers Academy, 7:45

7-Fulton at 2-Jamesville-DeWitt, 7:45

6-New Hartford at 3-East Syracuse-Minoa, 7

Class B

First Round

Thursday

Oneida 61, Institute of Technology 47

Camden 49, Mexico 42

Homer 51, Hannibal 46

Friday

Marcellus 52, Holland Patent 46

Cazenovia 62, Westhill 57

Skaneateles 70, Jordan-Elbridge 58

Central Valley Academy 81, Clinton 67

Saturday

Solvay 58, Oneida 54

Mount Markham 66, Vernon-Verona-Sherrill 62

General Brown 47, Homer 41

Lowville 77, Camden 36

Quarterfinals

Tuesday

8-Cazenovia at 1-Lowville, 7

11-Mount Markham at 5-Marcellus, 5:30

7-Skaneateles at 2-Solvay, 7

11-CVA at 3-General Brown, 7

Class C

Opening Round

Thursday

Westmoreland 75, Tully 49

First Round

Friday

Frankfort-Schuyler 58, Pulaski 42

Onondaga 59, Thousand Islands 55

Cooperstown 71, Waterville 62

Herkimer 45, LaFayette 34

West Canada Valley 87, South Lewis 57

Beaver River 60, Sherburne-Earlville 32

Saturday

Weedsport 72, Westmoreland 56

Utica Academy of Science 65, Cato-Meridian 52

Quarterfinals

Tuesday

8-Utica Academy of Science at 1-Weedsport, 6

5-Onondaga at 4-Frankfort-Schuyler, 6

7-Herkimer at 2-Cooperstown, 6

6-Beaver River at 3-West Canada Valley, 7:30

Class D

First Round

Friday

DeRuyter 79, Belleville-Henderson 39

Oriskany 74, Sackets Harbor 72, OT

Brookfield 55, Hamilton 51

Copenhagen 73, Manlius-Pebble Hill 36

Lyme 82, LaFargeville 37

McGraw 84, New York Mills 61

Old Forge 61, Remsen 49

Faith-Heritage 84, Madison 73

Quarterfinals

Tuesday

8-Oriskany at 1-DeRuyter, 7

13-Brookfield at 5-Copenhagen, 7:30

7-McGraw at 2-Lyme, 8

6-Faith Heritage at 3-Old Forge, 7

Girls

Class AA

Quarterfinals

Tuesday

5-RFA at 4-Nottingham, 6

7-Auburn at 2-Cicero-North Syracuse, 6

6-Fayetteville-Manlius at 3-West Genesee, 5:30

Semifinals

March 1

5-RFA/4-Nottingham at 1-Baldwinsville, 3:45

Class A

First Round

Friday

Bishop Ludden 66, Oswego 47

Saturday

Indian River 64, Fulton 37

New Hartford 82, East Syracuse-Minoa 53

Quarterfinals

Tuesday

8-Indian River at 1-CBA, 6

5-Whitesboro at 4-Cortland, 6

7-Bishop Ludden at 2-Jamesville-DeWitt, 5:30

6-New Hartford at 3-Central Square, 6

Class B

Opening Round

Thursday

Holland Patent, 53, Solvay 41

Bishop Grimes 53, Clinton 19

Chittenango 80, Canastota 27

Homer 64, Camden 22

Westhill 62, Hannibal 33

Central Valley Academy 65, Notre Dame 45

Skaneateles 52, General Brown 50

First Round

Friday

Lowville 58, Cazenovia 51

Saturday

Oneida 43, Holland Patent 34

Bishop Grimes 42, Adirondack 31

VVS 55, Chittenango 51

South Jefferson 79, Homer 42

Westhill 61, Mount Markham 39

Marcellus 54, CVA 47

Syracuse Academy of Science 48, Skaneateles 32

Quarterfinals

Wednesday

8-Lowville at 1-Oneida, 6:30

13-Bishop Grimes at 5-VVS, 7

10-Westhill at 2-South Jefferson, 6

6-Syracuse Academy of Science at 3-Marcellus, 7:30

Class C

First Round

Friday

LaFayette 50, Frankfort-Schuyler 40

West Canada Valley 63, Tully 29

Thousand Islands 58, Sherburne-Earlville 42

Port Byron 62, Pulaski 41

Cooperstown 66, Westmoreland 39

Little Falls 46, Waterville 43

Quarterfinals

Tuesday

8-LaFayette at 1-Weedsport, 6

5-Thousand Islands at 4-West Canada Valley, 6

7-Port Byron at 2-Onondaga, 6

11-Little Falls at 3-Cooperstown, 6

Class D

First Round

Friday

Sandy Creek 71, New York Mills 60

Lyme 65 Stockbridge Valley 15

Poland 57, DeRuyter 40

Watertown IHC 41, McGraw 30

Madison 68, LaFargeville 50

Quarterfinals

Tuesday

8-Sandy Creek at 1-Brookfield, 7

5-Poland at 4-Lyme, 6

10-Watertown IHC at 2-Hamilton, 6

6-Madison at 3-Copenhagen, 5:30

HOCKEY

Boys

Thursday

Division I

Fayetteville-Manlius 2, RFA 1

Syracuse 5, C-NS 1

Baldwinsville 2, Fulton 1

Division II

Cortland-Homer 8, Oswego 2

Friday

Division I

West Genesee 5, Christian Brothers Academy/Jamesville-DeWitt 0

Division II

Clinton 4, New Hartford 2

Semifinals

Division I

Wednesday

3-Fayetteville-Manlius at West Genesee, 6:30 p.m.

4-Baldwinsville at 1-Syracuse, 7 p.m.

Division II

Tuesday

3-Clinton at 2-Whitesboro, 7 p.m.

Wednesday

4-Cortland/Homer at 1-Skaneateles, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Boys

Class B

Semifinals

Tuesday

3-Chittenango at 2-Oneida, 6 p.m.

Finals

Thursday

Chittenango-Oneida winner vs. 1-VVS, 7 p.m.

Class C

Tuesday

3-Westmoreland at 2-Mount Markham, 6 p.m.

4-Canastota at 1-Sauquoit Valley, 6 p.m.

Thursday

Finals, 5 p.m.

Basketball

Boys

Saturday’s Summaries

Mount Markham 66, VVS 62

MM — Clark 2, Entwistle 6, Ainslie 1, King 30, Maine 12, Senko 15.

VVS — Dedic 2, Janowski 21, Hicks 6, Palmer 14, Weydig 10, Donnelly 8, Sutherland 1.

Three-point baskets: MM, King 5, Maine, Senko 3; VVS, Weydig 2.

Halftime: VVS 33, MM 32.

Weedsport 72, Westmoreland 56

WESTMORELAND — Doyle 15, Dillon 6, LaGasse 16, Piersall 14, Suber 5.

WEEDSPORT — Blumer 2, Feocco 6, A. Mabbett 12, O. Mabbett 8, Brown 8, DeJohn 3, Miles 2, O’Connor 20, Sickler 5.

Three-point baskets: Westmoreland, Piersall; Weedsport, Brown, DeJohn, Sickler.

Halftime: Weedsport 31, Westmoreland 20.

Solvay 58, Oneida 54

ONEIDA — Vaccaro 18, Wallis 7, West 8, Wright 6, McClelland 4, Merrell 11.

SOLVAY — Florczyk 2, Wright 6, Bagozzi 17, Bliss 23, Franklin 6, Gonzalez 4.

Three-point baskets: Oneida, Vaccaro 4, Merrell; Solvay, Bagozzi 4, Bliss 2, Franklin 2.

Halftime: Solvay 28, Oneida 26.

Lowville 77, Camden 36

CAMDEN — Balcom 4, Paul 10, Currie 2, Isom 2, Page 6, Plumley 7, Leos 3, Thalman 2.

LOWVILLE — Bach 21, Brown 7, Krop 5, A. Macaulay 15, G. Macaulay 12, B. Myers 9, Zehr 8.

Three-point baskets: Camden, Paul 2, Page 2, Plumley 2; Lowville, Brow, Krop, A. Macaulay 2, G. Macaulay 2, B. Myers, Zehr 2.

Halftime: 46-11.

Girls

Saturday’s Summaries

Oneida 43, Holland Patent 34

HP — Roberts 10, Acevedo 9, Healey 5, Carlson 4, Alexander 2, Corrigan 2.

ONEIDA — Lusher 17, Rainbow 11, Curro 6, Coulter 5, Albro 4.

Three-point baskets: HP, Healey; Oneida, Lusher 2, Rainbow.

Halftime: Oneida 20, Holland Patent 19.

VVS 55, Chittenango 51

VVS — K. Kinne 9, M. Nell 2, A. Nell 7, Brewer 16, Kiser 11, Rossi 12.

Chittenango statistics not provided

Three-point baskets: VVS, A. Nell, Brewer 2.

Halftime: VVS 30, Chittenango 18.

Bishop Grimes 42, Adirondack 31

ADIRONDACK — Kranbuhl 6, Case 2, Miller 4, Roberts 12, Sanford 4.

Bishop Grimes statistics not provided

Three-point baskets: ADK, Roberts.

Halftime: Bishop Grimes 20, Adirondack 11.

KING PIN LANES

Franklin Hotel League

Roger Van Slyke III, 297 and 771. Josh Talbot, 721; Edwin Chang, 700; Dennis Searl, 698; Adam Beyette, 694; Jim Latshaw, 690; Busby A. Hawkins, 672; Charles Kipp, 666; Jason Burning, 663; Tyler Tormey, 656; Christopher Pape, 647; Charles Cadrette, 643; Stephen McGowan, 620; Robert Kipp III, 618; Ryan Langone, 613; Arthur Pape, 610; Steve Snow, 607; Ronald Cieslewitz, 604.

Copper City Interiors League

Merle Foster, 296 and 800. Josh Talbot, 760; Andrew Bourgeois, 758; Dave Robinson, 733; Jesse Menard, 725; Joe Clarke, 721; David York, 721; Greg Sanders, 719; Frank Zammiello, 715; Jonathan Kierpiec, 712; Chris Muraca, 707; Roger VanSlyke, 679; Shawn Bonacci, 679; Christopher Pape, 674; James Oakes, 670; Bill Borst, 652; Robert Roscoe, 651; Joel Stace, 642; George Marsh, 639; Charles Cadrette, 636; Andy Romano, 628; Josh Whiting, 627; Walter Hammon III, 625; Kyle Thorn, 616; Adam Beyette, 616; Anthony Marasco, 615; Travis Oliver, 612; Rob Santello, 606.

Olivia Bodley, 256 and 679. Alexis Betrand, 591; Hetaher Crumb, 587; Gina Kierpiec, 586; Amber Presky, 565; Nancy Colangelo, 510; Karissa Robinson, 506; Toni Cadrette, 500.

Crescent Girls (make-up scores)

Kendra Eddy, 234 and 670.

Crescent Girls

Emily Porter, 248 and 685.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 42 15 .737 —

Boston 39 17 .696 2.5

Philadelphia 36 22 .621 6.5

Brooklyn 26 30 .464 15.5

New York 17 40 .298 25

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 36 21 .632 —

Orlando 25 32 .439 11

Washington 20 36 .357 15.5

Charlotte 19 37 .339 16.5

Atlanta 17 42 .288 20

Central Division

W L Pct GB

x-Milwaukee 49 8 .860 —

Indiana 33 24 .579 16

Chicago 20 38 .345 29.5

Detroit 19 40 .322 31

Cleveland 16 41 .281 33

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 37 20 .649 —

Dallas 35 23 .603 2.5

Memphis 28 29 .491 9

New Orleans 25 32 .439 12

San Antonio 24 32 .429 12.5

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 39 18 .684 —

Utah 36 21 .632 3

Oklahoma City 35 22 .614 4

Portland 26 32 .448 13.5

Minnesota 16 40 .286 22.5

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 43 12 .782 —

L.A. Clippers 38 19 .667 6

Phoenix 24 34 .414 20.5

Sacramento 23 33 .411 20.5

Golden State 12 45 .211 32

x-clinched playoff spot

Saturday’s Games

Sacramento 112, L.A. Clippers 103

Brooklyn 115, Charlotte 86

Atlanta 111, Dallas 107

Phoenix 112, Chicago 104

Miami 124, Cleveland 105

Milwaukee 119, Philadelphia 98

Houston 120, Utah 110

Sunday’s Games

L.A. Lakers 114, Boston 112

Toronto 127, Indiana 81

Denver 128, Minnesota 116

Oklahoma City 131, San Antonio 103

Chicago 126, Washington 117

New Orleans 115, Golden State 101

Portland 107, Detroit 104

Monday’s Games

Philadelphia 129, Atlanta 112

Orlando 115, Brooklyn 113

Milwaukee 137, Washington 134, OT

Cleveland 125, Miami 119, OT

Houston 123, New York 112

Dallas 139, Minnesota 123

Phoenix 131, Utah 111

L.A. Clippers 124, Memphis 97

Tuesday’s Games

Charlotte at Indiana, 7 p.m.

Milwaukee at Toronto, 7:30 p.m.

Oklahoma City at Chicago, 8 p.m.

Detroit at Denver, 9 p.m.

Boston at Portland, 10 p.m.

New Orleans at L.A. Lakers, 10 p.m.

Sacramento at Golden State, 10:30 p.m.

Wednesday’s Games

Brooklyn at Washington, 7 p.m.

New York at Charlotte, 7 p.m.

Philadelphia at Cleveland, 7 p.m.

Minnesota at Miami, 7:30 p.m.

Orlando at Atlanta, 7:30 p.m.

Memphis at Houston, 8 p.m.

Dallas at San Antonio, 8:30 p.m.

L.A. Clippers at Phoenix, 9 p.m.

Boston at Utah, 10:30 p.m.

———

COLLEGE BASKETBALL

Monday’s Scores

South

Alcorn St. 80, Alabama St. 77

Bethune-Cookman 78, Norfolk St. 55

Florida A&M 62, SC State 56

Florida St. 82, Louisville 67

Gardner-Webb 81, Hampton 67

Morgan St. 90, Delaware St. 80

NC A&T 83, Md.-Eastern Shore 62

NC Central 80, Howard 65

Prairie View 88, MVSU 69

Southern U. 64, Alabama A&M 37

Midwest

Illinois 71, Nebraska 59

Kansas 83, Oklahoma St. 58

Southwest

Ark.-Pine Bluff 74, Texas Southern 72, OT

Texas 67, West Virginia 57

Sunday’s Summary

Colgate 90, Holy Cross 60

HOLY CROSS (3-26)

Faw 1-4 0-0 3, Niego 2-10 1-4 5, Pridgen 10-20 5-9 25, Butler 5-12 0-1 12, Wade 2-7 1-1 6, Verbeek 3-7 2-2 9, Le Sann 0-2 0-0 0. Totals 23-62 9-17 60.

COLGATE (22-7)

Ivanauskas 5-7 5-6 16, Rayman 1-5 3-4 5, Burns 9-19 1-1 23, Ferguson 5-11 0-0 12, Richardson 8-12 1-1 18, Maynard 3-6 0-0 8, Records 1-2 4-4 6, Moffatt 1-1 0-1 2, Light 0-0 0-0 0. Totals 33-63 14-17 90.

Halftime-Colgate 39-29. 3-Point Goals-Holy Cross 5-22 (Butler 2-4, Faw 1-2, Verbeek 1-4, Wade 1-5, Le Sann 0-1, Pridgen 0-1, Niego 0-5), Colgate 10-26 (Burns 4-8, Maynard 2-5, Ferguson 2-6, Ivanauskas 1-1, Richardson 1-4, Rayman 0-2). Fouled Out-Faw. Rebounds-Holy Cross 26 (Pridgen 9), Colgate 37 (Rayman 11). Assists-Holy Cross 9 (Pridgen 5), Colgate 16 (Richardson 5). Total Fouls-Holy Cross 14, Colgate 16. A-985 (1,750).

Saturday’s Summary

Syracuse 79, Georgia Tech 72

GEORGIA TECH (13-14)

Wright 14-17 5-8 33, Banks 3-7 2-5 8, Alvarado 3-8 0-0 8, Devoe 2-6 5-6 11, Usher 1-8 2-3 5, Parham 1-4 2-2 5, Cole 0-2 2-2 2. Totals 24-52 18-26 72.

SYRACUSE (15-12)

Dolezaj 4-6 12-12 20, Hughes 5-12 8-10 20, Sidibe 3-5 0-3 6, Boeheim 5-8 2-2 13, Girard 5-15 3-5 15, Guerrier 1-3 1-2 3, Edwards 0-0 2-2 2, Goodine 0-1 0-0 0, Washington 0-1 0-0 0. Totals 23-51 28-36 79.

Halftime-Georgia Tech 38-27. 3-Point Goals-Georgia Tech 6-15 (Devoe 2-4, Alvarado 2-6, Usher 1-2, Parham 1-3), Syracuse 5-14 (Girard 2-5, Hughes 2-6, Boeheim 1-3). Fouled Out-Banks, Alvarado, Sidibe. Rebounds-Georgia Tech 28 (Wright 10), Syracuse 26 (Sidibe 10). Assists-Georgia Tech 18 (Alvarado 6), Syracuse 12 (Hughes 7). Total Fouls-Georgia Tech 26, Syracuse 20. A-26,661 (35,446).

AP Top 25

The top 25 teams in The Associated Press’ men’s college basketball poll, with first-place votes in parentheses, records through Feb. 23, total points based on 25 points for a first-place vote through one point for a 25th-place vote and last week’s ranking:

Record Pts Prv

1. Kansas (62) 24-3 1598 3

2. Baylor (2) 24-2 1532 1

3. Gonzaga 27-2 1442 2

4. Dayton 25-2 1413 5

5. San Diego St. 26-1 1287 4

6. Florida St. 23-4 1247 8

7. Duke 23-4 1186 6

8. Kentucky 22-5 1130 10

9. Maryland 22-5 1124 7

10. Creighton 22-6 986 15

11. Louisville 23-5 966 11

12. Villanova 21-6 928 12

13. Seton Hall 20-7 842 16

14. Oregon 21-7 653 14

15. Auburn 23-4 643 13

16. Penn St. 20-7 618 9

17. BYU 23-7 598 23

18. Iowa 19-8 489 20

19. Michigan 18-9 329 -

20. West Virginia 19-8 313 17

21. Colorado 21-7 291 18

22. Texas Tech 18-9 226 -

23. Ohio St. 18-9 210 25

24. Michigan St. 18-9 160 -

25. Houston 21-7 102 22

Others receiving votes: Arizona St 95, Illinois 82, Arizona 71, Butler 51, Virginia 50, Marquette 41, Stephen F Austin 29, LSU 24, ETSU 13, Utah St. 9, Florida 8, Wisconsin 7, New Mexico St. 2, N Iowa 2, Liberty 2, UCLA 1.

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Boston 63 39 12 12 90 208 159

Tampa Bay 62 40 17 5 85 221 171

Toronto 63 32 23 8 72 220 210

Florida 62 32 24 6 70 217 212

Buffalo 62 29 25 8 66 182 193

Montreal 64 29 27 8 66 194 195

Ottawa 63 21 30 12 54 167 216

Detroit 64 15 45 4 34 130 240

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 62 38 18 6 82 218 190

Pittsburgh 61 37 18 6 80 201 168

Philadelphia 62 35 20 7 77 206 183

Islanders 61 35 20 6 76 176 164

Columbus 64 31 19 14 76 166 166

Carolina 61 35 22 4 74 201 172

Rangers 61 33 24 4 70 203 188

New Jersey 61 24 27 10 58 167 210

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 63 36 17 10 82 200 174

Colorado 61 36 18 7 79 212 166

Dallas 62 36 20 6 78 167 159

Winnipeg 64 32 27 5 69 193 191

Nashville 61 30 23 8 68 195 196

Minnesota 61 29 25 7 65 186 197

Chicago 62 27 27 8 62 182 197

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vegas 64 34 22 8 76 208 196

Edmonton 62 33 22 7 73 198 192

Vancouver 61 33 22 6 72 203 187

Calgary 63 32 25 6 70 187 196

Arizona 65 31 26 8 70 181 174

San Jose 62 26 32 4 56 159 203

Anaheim 62 24 30 8 56 161 197

Los Angeles 63 22 35 6 50 156 203

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Saturday’s Games

Buffalo 5, Pittsburgh 2

Philadelphia 4, Winnipeg 2

New Jersey 3, Washington 2

N.Y. Rangers 3, San Jose 2

Montreal 3, Ottawa 0

Carolina 6, Toronto 3

Arizona 7, Tampa Bay 3

Nashville 4, Columbus 3, SO

Vegas 5, Florida 3

Vancouver 9, Boston 3

Colorado 2, Los Angeles 1, SO

Sunday’s Games

Washington 5, Pittsburgh 3

Buffalo 2, Winnipeg 1

Dallas 2, Chicago 1

N.Y. Islanders 4, San Jose 1

Calgary 4, Detroit 2

St. Louis 4, Minnesota 1

Edmonton 4, Los Angeles 2

Vegas 6, Anaheim 5, OT

Monday’s Games

Columbus 4, Ottawa 3, OT

Tuesday’s Games

Calgary at Boston, 7 p.m.

Dallas at Carolina, 7 p.m.

N.Y. Rangers vs. N.Y. Islanders at Nassau Veterans Memorial Coliseum, 7 p.m.

San Jose at Philadelphia, 7 p.m.

Toronto at Tampa Bay, 7 p.m.

Vancouver at Montreal, 7 p.m.

Winnipeg at Washington, 7 p.m.

New Jersey at Detroit, 7:30 p.m.

Chicago at St. Louis, 8 p.m.

Columbus at Minnesota, 8 p.m.

Ottawa at Nashville, 8 p.m.

Florida at Arizona, 9 p.m.

Edmonton at Anaheim, 10 p.m.

Wednesday’s Games

Buffalo at Colorado, 8 p.m.

Edmonton at Vegas, 10:30 p.m.

Pittsburgh at Los Angeles, 10:30 p.m.

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Hershey 56 33 17 3 3 72 166 145

Hartford 55 30 14 6 5 71 160 152

Providence 55 31 18 3 3 68 173 143

Charlotte 53 30 19 4 0 64 180 148

Springfield 56 30 24 2 0 62 179 170

WB/Scranton 56 27 21 3 5 62 147 166

Lehigh Valley 56 23 25 2 6 54 143 160

Bridgeport 56 19 30 5 2 45 127 184

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Belleville 56 35 16 4 1 75 211 175

Rochester 55 30 17 4 4 68 161 151

Utica 54 29 20 3 2 63 189 169

Syracuse 57 26 22 4 5 61 187 198

Binghamton 55 27 24 4 0 58 159 168

Laval 56 25 23 5 3 58 159 172

Toronto 54 26 23 3 2 57 181 180

Cleveland 55 24 26 3 2 53 148 164

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Milwaukee 56 37 12 4 3 81 189 124

Iowa 56 34 16 3 3 74 178 152

Grand Rapids 57 26 24 3 4 59 162 177

Chicago 55 26 24 3 2 57 141 154

Rockford 57 26 28 1 2 55 142 172

San Antonio 54 21 21 7 5 54 144 163

Texas 54 24 25 2 3 53 146 167

Manitoba 57 24 32 1 0 49 147 179

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Stockton 50 29 14 4 3 65 182 151

Tucson 51 31 17 1 2 65 175 144

Colorado 50 30 16 3 1 64 169 150

San Diego 50 26 17 5 2 59 167 145

Ontario 52 26 20 5 1 58 151 184

Bakersfield 52 20 25 5 2 47 153 191

San Jose 48 17 26 3 2 39 155 173

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Saturday’s Games

Laval 2, Toronto 1

Belleville 5, Manitoba 4

Hershey 5, Bridgeport 4

Milwaukee 7, Rockford 2

San Antonio 4, Grand Rapids 3

Syracuse 2, Lehigh Valley 1

WB/Scranton 4, Hartford 3

Charlotte 6, Binghamton 3

Cleveland 3, Rochester 2

Providence 7, Springfield 4

Iowa 4, Texas 0

Stockton 4, Tucson 1

Colorado 5, Bakersfield 4

San Diego 6, San Jose 3

Sunday’s Games

Hartford 4, Bridgeport 1

Providence 2, WB/Scranton 1

Chicago 5, Rockford 1

San Antonio 2, Grand Rapids 1

Springfield 3, Syracuse 2

San Jose 5, Ontario 2

Monday’s Games

No games scheduled

Tuesday’s Games

Charlotte at Hershey, 7 p.m.

Chicago at Iowa, 8 p.m.

Wednesday’s Games

Cleveland at Toronto, 11 a.m.

Laval at Belleville, 7 p.m.

Providence at WB/Scranton, 7:05 p.m.

Utica at Rochester, 7:05 p.m.

Rockford at Texas, 8 p.m.

San Antonio at Milwaukee, 8 p.m.

San Diego at Tucson, 9:05 p.m.

Ontario at San Jose, 10 p.m.

Spring Training

Saturday’s Games

Boston 4, Tampa Bay 3

Toronto 2, N.Y. Yankees 1

St. Louis 2, N.Y. Mets (ss) 0

Atlanta 5, Baltimore 0

Minnesota 2, Pittsburgh 1

Philadelphia 8, Detroit 8

Miami 5, N.Y. Mets (ss) 3

L.A. Dodgers 10, San Francisco 4

Milwaukee at Texas, cancelled

L.A. Angels (ss) at Chicago White Sox, cancelled

Cincinnati at Cleveland, cancelled

Seattle at San Diego, cancelled

Kansas City at L.A. Angels (ss), ppd.

Arizona at Colorado, cancelled

Washington at Houston, ppd.

Chicago Cubs 12, Oakland 2

Sunday’s Games

Washington (ss) 2, Houston 1

Miami 5, Washington (ss) 2

Philadelphia 4, Pittsburgh (ss) 3

Tampa Bay 9, N.Y. Yankees 7

Detroit (ss) 5, Atlanta 1

Detroit (ss) 8, Pittsburgh (ss) 4

Toronto 5, Minnesota 5

Baltimore 11, Boston 5

St. Louis 3, N.Y. Mets 3

L.A. Dodgers 4, Chicago Cubs 2

San Francisco 5, Oakland (ss) 3

Chicago White Sox 7, Cincinnati 2

Cleveland 9, Kansas City 5

San Diego 7, Milwaukee 2

L.A. Angels 7, Colorado 5

Texas 7, Seattle 5

Arizona 7, Oakland (ss) 3

Monday’s Games

N.Y. Mets 2, Washington 1

Miami 6, St. Louis 3

Philadelphia 8, Baltimore 7

Boston (ss) 2, Tampa Bay 2

Minnesota 3, Boston (ss) 2

Houston 11, Detroit 1

Toronto 4, Atlanta 3

San Francisco 11, Arizona 9

Chicago White Sox 2, L.A. Dodgers 2

Milwaukee (ss) 14, Oakland 4

Cincinnati 9, Texas 6

Kansas City 8, San Diego 5

Milwaukee (ss) 2, L.A. Angels 1

Chicago Cubs 16, Seattle 12

Colorado 12, Cleveland 8

Pittsburgh 3, N.Y. Yankees 3

Tuesday’s Games

Miami vs. Houston at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore (ss) vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Washington vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Toronto (ss) vs. Philadelphia (ss) at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs. Atlanta at North Port, Fla., 1:05 p.m.

Philadelphia (ss) vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Tampa Bay vs. Baltimore (ss) at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Toronto (ss) at Dunedin, Fla., 1:07 p.m.

Kansas City vs. Texas at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.

Colorado vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.

San Francisco vs. Chicago White Sox (ss) at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.

Chicago White Sox (ss) vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.

Seattle vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.

Oakland vs. San Diego at Peoria, Ariz., 3:10 p.m.

Cincinnati vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:10 p.m.

L.A. Dodgers vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

XFL

Saturday, Feb. 22

Houston 34, Tampa Bay 27

Dallas 24, Seattle 12

Sunday, Feb. 23

St. Louis 29, New York 9

Los Angeles 39, DC 9

Saturday, Feb. 29

Los Angeles at New York, 2 p.m.

Seattle at St. Louis, 5 p.m.

Sunday, March 1

Houston at Dallas, 4 p.m.

DC at Tampa Bay, 7 p.m.

NASCAR Monster Energy Cup

Pennzoil 400

Sunday

At Las Vegas Motor Speedway

Las Vegas, Nev.

Lap length: 1.50 miles

(Start position in parentheses)

1. (5) Joey Logano, Ford, 267 laps, 52 points.

2. (19) Matt DiBenedetto, Ford, 267, 35.

3. (26) Ricky Stenhouse Jr, Chevrolet, 267, 34.

4. (21) Austin Dillon, Chevrolet, 267, 33.

5. (18) Jimmie Johnson, Chevrolet, 267, 38.

6. (27) Bubba Wallace, Chevrolet, 267, 31.

7. (8) Brad Keselowski, Ford, 267, 30.

8. (3) Kevin Harvick, Ford, 267, 42.

9. (6) Kyle Larson, Chevrolet, 267, 35.

10. (24) Ty Dillon, Chevrolet, 267, 27.

11. (7) Ryan Blaney, Ford, 267, 42.

12. (9) Clint Bowyer, Ford, 267, 25.

13. (12) Alex Bowman, Chevrolet, 267, 29.

14. (23) Chris Buescher, Ford, 267, 23.

15. (1) Kyle Busch, Toyota, 267, 23.

16. (30) Corey Lajoie, Ford, 267, 21.

17. (4) Denny Hamlin, Toyota, 267, 20.

18. (25) Tyler Reddick, Chevrolet, 267, 19.

19. (17) Cole Custer, Ford, 267, 18.

20. (2) Martin Truex Jr, Toyota, 267, 34.

21. (14) Aric Almirola, Ford, 267, 16.

22. (11) William Byron, Chevrolet, 267, 27.

23. (16) Erik Jones, Toyota, 267, 14.

24. (29) John H. Nemechek, Ford, 267, 13.

25. (13) Kurt Busch, Chevrolet, 266, 12.

26. (10) Chase Elliott, Chevrolet, 266, 31.

27. (15) Ross Chastain, Ford, 265, 0.

28. (37) JJ Yeley, Ford, 264, 0.

29. (33) Brennan Poole, Chevrolet, 264, 8.

30. (35) Daniel Suarez, Toyota, 263, 7.

31. (31) Joey Gase, Ford, 258, 0.

32. (32) Quin Houff, Chevrolet, 258, 5.

33. (22) Christopher Bell, Toyota, 257, 4.

34. (36) Reed Sorenson, Chevrolet, 253, 3.

35. (34) Garrett Smithley, Ford, 252, 2.

36. (28) Michael McDowell, Ford, 245, 1.

37. (20) Ryan Preece, Chevrolet, engine, 222, 1.

38. (38) Timmy Hill, Ford, garage, 175, 0.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 134.864 mph.

Time of Race: 2 hours, 58 minutes, 11 seconds.

Margin of Victory: Caution seconds.

Caution Flags: 9 for 37 laps.

Lead Changes: 25 among 8 drivers.

Lap Leaders: Ky.Busch 0; K.Harvick 1-4; J.Logano 5-11; K.Harvick 12-66; C.Elliott 67-82; M.Truex 83; C.Elliott 84-87; K.Harvick 88-102; C.Elliott 103-122; R.Stenhouse 123-126; A.Dillon 127; R.Stenhouse 128-145; C.Elliott 146-162; R.Blaney 163-166; J.Logano 167-171; K.Harvick 172; J.Logano 173-181; R.Blaney 182-183; K.Harvick 184-200; R.Blaney 201-204; C.Elliott 205-217; R.Blaney 218; R.Stenhouse 219-226; J.Logano 227-254; R.Blaney 255-262; J.Logano 263-267

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): K.Harvick, 5 times for 92 laps; C.Elliott, 5 times for 70 laps; J.Logano, 5 times for 54 laps; R.Stenhouse, 3 times for 30 laps; R.Blaney, 5 times for 19 laps; A.Dillon, 1 time for 1 lap; M.Truex, 1 time for 1 lap; Ky.Busch, 1 time for 0 laps.

Wins: J.Logano, 1; D.Hamlin, 1.

Top 16 in Points: 1. R.Blaney, 85; 2. J.Logano, 82; 3. K.Harvick, 81; 4. D.Hamlin, 70; 5. K.Larson, 70; 6. R.Stenhouse, 66; 7. C.Elliott, 65; 8. A.Dillon, 63; 9. C.Buescher, 61; 10. J.Johnson, 60; 11. M.DiBenedetto, 60; 12. B.Wallace, 59; 13. C.Bowyer, 56; 14. A.Bowman, 51; 15. M.Truex, 50; 16. C.Lajoie, 50.]

PGA Tour

$10.5M Mexico Championship

Sunday

Chapultepec Golf Course

Mexico City, Mexico

Par 71

Final

Patrick Reed, $1,820,000 69-63-67-67—266

DeChambeau, $1,150,000 68-63-71-65—267

Jon Rahm, $600,000 72-69-61-67—269

E van Rooyen, $600,000 70-62-67-70—269

Rory McIlroy, $430,000 65-69-68-68—270

Tyrrell Hatton, $320,667 69-68-66-68—271

H Matsuyama, $320,667 69-64-71-67—271

Justin Thomas, $320,667 67-66-65-73—271

Billy Horschel, $237,500 68-71-68-65—272

Kevin Na, $237,500 71-68-65-68—272

Paul Casey, $205,000 69-68-66-70—273

A Ancer, $182,000 70-70-67-68—275

Gary Woodland, $182,000 70-69-65-71—275

S Muñoz, $160,000 71-66-72-67—276

X Schauffele, $160,000 72-72-66-66—276

Cabrera Bello, $143,500 71-71-67-68—277

Carlos Ortiz, $143,500 75-68-66-68—277

T Fleetwood, $125,500 70-69-70-69—278

Ben Hebert, $125,500 73-70-65-70—278

Kevin Kisner, $125,500 73-69-67-69—278

Bubba Watson, $125,500 67-72-71-68—278

Home team in caps

XFL

Favorite Points Underdog

Saturday, Feb. 29

Week 4

Los Angeles 7 NEW YORK

ST. LOUIS 12 Seattle

Sunday, March 1

DALLAS Pick’em Houston

TAMPA BAY 1 DC

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

INDIANA 11 Charlotte

Milwaukee 1 TORONTO

Oklahoma City 61/2 CHICAGO

DENVER 12 Detroit

Boston 41/2 PORTLAND

LA LAKERS 8 New Orleans

Sacramento 51/2 GOLDEN ST

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

DAVIDSON 111/2 La Salle

Dayton 121/2 G MASON

IOWA ST 31/2 Tcu

Duke 10 WAKE

XAVIER 8 DePaul

MICHIGAN ST 71/2 Iowa

C MICHIGAN 2 Toledo

Kentucky 7 TEXASA&M

AUBURN 9 Mississippi

KENT ST 101/2 Miami-Ohio

OHIO 1 Buffalo

Akron 11/2 BO GREEN

E MICHIGAN 3 N Illinois

BALL ST 101/2 W Michigan

LOYOLA CHICAGO 71/2 Drake

VALPARAISO 21/2 Missouri St

BAYLOR 141/2 Kansas St

x-Texas Tech 3 OKLAHOMA

GEORGIA TECH 21/2 Clemson

NORTH CAROLINA 11/2 N Caro St

Nevada 9 WYOMING

MISSISSIPPI ST 3 Alabama

SMU 3 Memphis

TULSA 11 Tulane

UTAH ST 22 San Jose St

SAN DIEGO ST 141/2 Colorado St

x-at Chesapeake Energy Arena-Oklahoma City, OK.

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

BOSTON 1/2-1 Calgary

MONTREAL Even-1/2 Vancouver

PHILADELPHIA 1/2-1 San Jose

CAROLINA Even-1/2 Dallas

TAMPA BAY 1/2-1 Toronto

ISLANDERS Even-1/2 Rangers

WASHINGTON 1/2-1 Winnipeg

New Jersey Even-1/2 DETROIT

NASHVILLE 1-11/2 Ottawa

ST. LOUIS 1/2-1 Chicago

MINNESOTA Even-1/2 Columbus

ARIZONA Even-1/2 Florida

Edmonton Even-1/2 ANAHEIM

(c) Tribune Content Agency

Monday

BASEBALL

Major League Baseball

National League

SAN DIEGO PADRES — Agreed to terms with 2B Brian Dozier on a minor league contract.

FOOTBALL

National Football League

GREEN BAY PACKERS — Signed K Mason Crosby to a contract extension.

HOCKEY

National Hockey League

ARIZONA COYOTES — Acquired F Markus Hannikainen from Columbus in exchange for Arizona’s seventh-round pick. Assigned G Adin Hill and D Aaron Ness to Tucson (AHL). Recalled D Aaron Ness from Tucson.

BOSTON BRUINS — Traded F Danton Heinen to Anaheim for F Nick Ritchie.

CALGARY FLAMES — Reassigned F Buddy Robinson to Stockton (AHL).

CAROLINA HURRICANES — Traded F Erik Haula and Lucas Wallmark, D Chase Priskie and F Eetu Luostarinen to Florida for F Vincent Trocheck.

CHICAGO BLACKHAWKS — Traded C Nathan Noel to Philadelphia for D T.J. Brennan. Traded D Erik Gustafsson in exchange for a third-round pick. Acquired G Malcolm Subban, D Slava Demin and a second-round pick from Vegas. Sent G Robin Lehner to Toronto for unsigned draft choice F Martins Dzierkals.

COLORADO AVALANCHE — Traded D Calle Rosen to Toronto for G Michael Hutchinson. Traded 2021 fourth-round pick to Ottawa for F Vladislav Namestnikov.

DALLAS STARS — Traded D Emil Djuse to Buffalo for a sixth-round pick.

DETROIT RED WINGS — Reassigned D Gustav Lindstrom to Grand Rapids (AHL).

EDMONTON OILERS — Acquired W Andreas Athanasiou and minor league LW Ryan Kuffner from the Detroit Red Wings for C Sam Gagner and two second-round picks. Traded 2021 fifth-round pick for F Tyler Ennis.

LOS ANGELES KINGS — Traded D Derek Forbort to Calgary for a fourth-round pick.

NEW JERSEY DEVILS — Assigned F Nick Merkley to Binghamton (AHL). Traded RW Wayne Simmonds to Buffalo for a conditional 2021 fifth-round pick. Acquired LW Janne Kuokkanen, D Fredrik Claesson and conditional fourth-round pick from Carolina for Sami Vatanen. Assigned D Colton White to Binghamton (AHL). Recalled F Michael McLeod and D Fredrik Claesson from Binghamton (AHL).

NEW YORK ISLANDERS — Traded conditional first-round pick, second-round pick and conditional 2022 third-round pick to Ottawa for F Jean-Gabriel Pageau. Acquired D Jordan Schmaltz from Toronto for F Matt Lorito.

MONTREAL CANADIENS — Traded F Matthew Peca to Ottawa for F Aaron Luchuk and 2022 seventh-round pick.

PHILADELPHIA FLYERS — Traded F Kyle Criscuolo and a fourth-round pick to Anaheim for F Derek Grant. Traded 2021 fifth-round pick to Montreal for F Nate Thompson.

PITTSBURGH PENGUINS — Traded F Dominik Kahun to Buffalo for F Evan Rodriques and Conor Sheary. Traded conditional 2021 third-round pick to San Jose for F Patrick Marleau.

VANCOUVER CANUCKS — Traded minor-league G Zane McIntyre to New Jersey for G Louis Domingue.

AHL

GRAND RAPIDS GRIFFINS — Recalled D Charle Edouard D’Astous from Toledo (ECHL).

SOCCER

Major League Soccer

CHICAGO FIRE FC — Signed M Gaston Gimenez to a DP contract.

SPORTING KANSAS CITY — Signed G John Pulskamp to 3-year contract.

LOS ANGELES GALAXY — Acquired general allocation money from Kansas City in exchange for the Homegrown rights to G John Pulskamp.

Sunday

BASEBALL

Major League Baseball

American League

BOSTON REDSOX — Claimed RHP Phillips Valdez off waviers from Seattle.

SEATTLE MARINERS — Agreed to terms with OF Rymer Liriano on a minor league contract.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Recalled F Kiefer Sherwood for San Diego (AHL).

ARIZONA COYOTES — Recalled G Darcy Kuemper from Tucson (AHL).

DALLAS STARS — Recalled D Taylor Fedun from Texas (AHL).

NEW JERSEY DEVILS — Signed D Julian Melchiori for the remainder of the season.

TAMPA BAY LIGHTNING — Signed free agent D Zach Bogosian to a one year $1.3 million contract.

WASHINGTON CAPITALS — Aquire F Ilya Kovalchuk from Montreal Canadiens for a 2020 third round pick.

ECHL

ECHL — Suspended Florida RW Kyle Neuber pending a review and fined him an undisclosed amount.

Saturday

BASEBALL

Major League Baseball

American League

BOSTON RED SOX — Named Jerry Narron as bench coach.

CHICAGO WHITE SOX — Agreed to terms on a five-year contract with LHP Aaron Bummer. Agreed to terms on a one-year contract with INF Leury Garcia. Agreed to terms on 2020 contracts with RHP Zack Burdi, RHP Dylan Cease, RHP Limmy Cordero, RHO Dane Dunning, LHP Bernardo Flores Jr., RHP Matt Foster, LHP Jace Fry, RHP Carson Fulmer, RHP Lucas Giolito, RHP Ian Hamilton, RHP Michael Kopech, RHP Jimmy Lampert, RHP, Reynaldo Lopez, RHP Jose, C Zack Collins, C Yemin Mercedes, C Seby Zavala, INF, Danny Mendick, INF Yoan Moncada, OF Micker Adolfo, OF Luis Basabe, OF Adam Engel, and OF Blake Rutherford.

FOOTBALL

National Football League

CHICAGO BEARS - Re-signed Devonte Bond to 1-year contract.

HOCKEY

American Hockey League

AHL — Suspended Stockton Heat F Alex Gallant for one game for an illegal check to the head, in a February 21 game.

SOCCER

Major League Soccer

DC United — Placed M Paul Arriola on IL with torn anterior curciate.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment