Return home

Sports Agate — Feb. 15, 2020

Posted 2/15/20

BASKETBALL Boys VVS 50, Carthage 32 VVS — Janowski 20, Weydig 8, Donnelly 6, Wittman 5, Fox 4, Palmer 4, Sutherland 3. Three-point baskets: VVS, Weydig 2, Sutherland, Wittman. Halftime: VVS 26, …

This item is available in full to subscribers.

Sports Agate — Feb. 15, 2020

Posted

BASKETBALL

Boys

VVS 50, Carthage 32

VVS — Janowski 20, Weydig 8, Donnelly 6, Wittman 5, Fox 4, Palmer 4, Sutherland 3.

Three-point baskets: VVS, Weydig 2, Sutherland, Wittman.

Halftime: VVS 26, Carthage 21

Canastota 55, Clinton 50, OT

Canastota — VanValkenburgh 16, Wood 12, Fairfield 12, Gustin 7, DiGeorge 6, Weber 2.

Clinton — Deavens 20, Glindmeyer 9, Llanos 8, Wilcox 6, King 5, Mancuso 2.

Three-point baskets: Canastota, VanValkenburgh 4, Fairfield 2, Gustin; Clinton, Glindmeyer 3, King.

Halftime: Clinton 28, Canastota 23.

End of Regulation: Clinton 49, Canastota 49.

Girls

Sherburne-Earlville 46, Clinton 33

Clinton — H. Morse 8, E. Morse 7, Wratten 7, Evans 4, Bremer 3, Williams 2.

S-E — Cole 19, Posey 15, Peila 7, Wright 3, Albertina 2.

Three-Point baskets: S-E, Cole 4, Posey 2, Peila.

Halftime: Sherbune-Earlville 20, Clinton 13.

Adirondack 58, Clinton 21

ADK — Roberts 23, Kranbuhl 16, Sanford 5, Case 5, Payne 4, Miller 2.

Three-point baskets: ADK, Roberts 2.

Halftime: Adirondack 34, Canastota 16.

———

VOLLEYBALL

Girls

Section III Finals

At Jamesville-DeWitt High School

Class C

Onondaga vs. Beaver River, 11 a.m.

Class D

Sandy Creek vs. Morrisville-Eaton, 1 p.m.

Class A

Cortland vs. Carthage, 3 p.m.

Class B

VVS vs. Oneida, 5 p.m.

KING PIN LANES

Jack Spencer Memorial Revere League

Dave Nimmo, 257. Jesse Menard, 671. Dan Kenny, 670; Kevin Kotary, 645; James Giordano, 644; Tim Rumsey, 634; Jason Magnusson, 631; Rick Nasci, 617; Dave Nimmo, 607; Paul Panek, 619.

XFL

East Division

W L Pct PF PA

DC 1 0 1.000 31 19

New York 1 0 1.000 23 3

St. Louis 1 0 1.000 15 9

Tampa Bay 0 1 .000 3 23

West Division

W L Pct PF PA

Houston 1 0 1.000 37 17

Dallas 0 1 .000 9 15

Los Angeles 0 1 .000 17 37

Seattle 0 1 .000 19 31

Saturday’s Games

DC 31, Seattle 19

Houston 37, Los Angeles 17

Sunday’s Games

New York 23, Tampa Bay 3

St. Louis 15, Dallas 9

Saturday, Feb. 15

New York at DC, 2 p.m.

Tampa Bay at Seattle, 5 p.m.

Sunday, Feb. 16

Dallas at Los Angeles, 3 p.m.

St. Louis at Houston, 6 p.m.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 40 15 .727 —

Boston 38 16 .704 1.5

Philadelphia 34 21 .618 6

Brooklyn 25 28 .472 14

New York 17 38 .309 23

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 35 19 .648 —

Orlando 24 31 .436 11.5

Washington 20 33 .377 14.5

Charlotte 18 36 .333 17

Atlanta 15 41 .268 21

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 46 8 .852 —

Indiana 32 23 .582 14.5

Chicago 19 36 .345 27.5

Detroit 19 38 .333 28.5

Cleveland 14 40 .259 32

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 34 20 .630 —

Dallas 33 22 .600 1.5

Memphis 28 26 .519 6

San Antonio 23 31 .426 11

New Orleans 23 32 .418 11.5

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 38 17 .691 —

Utah 36 18 .667 1.5

Oklahoma City 33 22 .600 5

Portland 25 31 .446 13.5

Minnesota 16 37 .302 21

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 41 12 .774 —

L.A. Clippers 37 18 .673 5

Phoenix 22 33 .400 20

Sacramento 21 33 .389 20.5

Golden State 12 43 .218 30

Friday’s Games

2020 Rising Stars Challenge

Team USA 151, Team World 131

Saturday’s Games

No games scheduled

Sunday’s Games

2020 All-Star Game Team Giannis vs Team LeBron, 8 p.m., Chicago

Monday’s Games

No games scheduled

NBA All-Star Rosters

At United Center

Chicago

Sunday, Feb. 16

(c-captain; i-injured/will not play; r-injury replacement)

Team LeBron

Starters

c-LeBron James, LA Lakers

Anthony Davis, LA Lakers

Kawhi Leonard, LA Clippers

Luka Doncic, Dallas

James Harden, Houston

Reserves

i-Damian Lillard, Portland

Nikola Jokic, Denver

r-Devin Booker, Phoenix

Ben Simmons, Philadelphia

Jayson Tatum, Boston

Chris Paul, Oklahoma City

Russell Westbrook, Houston

Domantas Sabonis, Indiana

Coach — Frank Vogel, LA Lakers

Team Giannis

Starters

c-Giannis Antetokounmpo, Milwaukee

Joel Embiid, Philadelphia

Pascal Siakam, Toronto

Kemba Walker, Boston

Trae Young, Atlanta

Reserves

Khris Middleton, Milwaukee

Bam Adebayo, Miami

Rudy Gobert, Utah

Jimmy Butler, Miami

Kyle Lowry, Toronto

Brandon Ingram, New Orleans

Donovan Mitchell, Utah

Coach — Nick Nurse, Toronto

———

COLLEGE BASKETBALL

Friday’s Scores

East

Brown 75, Penn 63

Dartmouth 65, Columbia 63

Davidson 93, St. Bonaventure 64

Fairfield 57, Marist 53, OT

Harvard 85, Cornell 63

Iona 80, Manhattan 57

Monmouth (NJ) 85, Canisius 71

Siena 73, Rider 64

St. Peter’s 84, Quinnipiac 72

Yale 88, Princeton 64

South

N. Kentucky 84, IUPUI 70

Midwest

Akron 80, Cent. Michigan 67

Buffalo 83, Toledo 67

N. Dakota St. 80, Fort Wayne 70

S. Dakota St. 90, Denver 78

Wright St. 75, Ill.-Chicago 58

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Boston 58 35 11 12 82 192 144

Tampa Bay 58 38 15 5 81 206 153

Toronto 58 30 20 8 68 205 192

Florida 57 30 21 6 66 200 194

Montreal 60 27 26 7 61 181 184

Buffalo 58 26 24 8 60 166 181

Ottawa 57 19 27 11 49 150 193

Detroit 59 14 41 4 32 121 220

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 57 37 15 5 79 205 174

Pittsburgh 56 35 15 6 76 186 151

Islanders 56 33 17 6 72 166 156

Philadelphia 58 32 19 7 71 190 172

Columbus 59 30 18 11 71 152 146

Carolina 57 33 21 3 69 186 159

Rangers 57 30 23 4 64 188 178

New Jersey 57 21 26 10 52 158 201

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 57 32 15 10 74 183 166

Colorado 56 33 17 6 72 202 157

Dallas 57 33 19 5 71 154 144

Winnipeg 59 29 25 5 63 176 179

Nashville 56 27 22 7 61 183 183

Minnesota 57 27 23 7 61 176 185

Chicago 57 25 24 8 58 166 181

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 58 32 21 5 69 190 175

Edmonton 57 30 21 6 66 182 179

Vegas 59 29 22 8 66 188 183

Calgary 59 30 23 6 66 170 178

Arizona 60 28 24 8 64 167 165

San Jose 57 25 28 4 54 150 189

Anaheim 57 23 27 7 53 146 179

Los Angeles 58 20 33 5 45 142 186

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Friday’s Games

Pittsburgh 4, Montreal 1

Carolina 5, New Jersey 2

N.Y. Rangers 3, Columbus 1

San Jose 3, Winnipeg 2

Saturday’s Games

Detroit at Boston, 1 p.m.

Nashville at St. Louis, 3 p.m.

Edmonton at Florida, 4 p.m.

Philadelphia at Tampa Bay, 4 p.m.

San Jose at Minnesota, 5 p.m.

Dallas at Montreal, 7 p.m.

Toronto at Ottawa, 7 p.m.

Los Angeles vs. Colorado at Falcon Stadium, 8 p.m.

Chicago at Calgary, 10 p.m.

Washington at Arizona, 10 p.m.

N.Y. Islanders at Vegas, 10:30 p.m.

Sunday’s Games

Detroit at Pittsburgh, 12:30 p.m.

Boston at N.Y. Rangers, 3:30 p.m.

Edmonton at Carolina, 4 p.m.

Anaheim at Vancouver, 5 p.m.

Columbus at New Jersey, 6 p.m.

Dallas at Ottawa, 6 p.m.

St. Louis at Nashville, 6 p.m.

Toronto at Buffalo, 7 p.m.

Chicago at Winnipeg, 8:30 p.m.

Monday’s Games

Anaheim at Calgary, 4 p.m.

Florida at San Jose, 4 p.m.

N.Y. Islanders at Arizona, 4 p.m.

Washington at Vegas, 6 p.m.

Tampa Bay at Colorado, 9 p.m.

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Hershey 52 31 15 3 3 68 153 132

Hartford 51 28 13 5 5 66 148 140

Charlotte 49 29 17 3 0 61 167 135

Providence 51 27 18 3 3 60 158 136

WB/Scranton 52 25 19 3 5 58 138 157

Springfield 51 26 23 2 0 54 160 154

Lehigh Valley 51 22 23 1 5 50 126 141

Bridgeport 51 18 27 5 1 42 112 162

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Belleville 51 32 15 3 1 68 189 154

Utica 52 28 19 3 2 61 181 163

Rochester 50 27 17 2 4 60 147 138

Toronto 50 25 20 3 2 55 168 162

Syracuse 52 24 21 3 4 55 172 182

Laval 52 23 22 5 2 53 149 162

Binghamton 50 23 23 4 0 50 140 154

Cleveland 51 23 24 2 2 50 139 149

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Milwaukee 51 34 10 4 3 75 172 116

Iowa 52 32 14 3 3 70 166 141

Chicago 50 24 21 3 2 53 128 139

Grand Rapids 52 23 22 3 4 53 148 166

Texas 51 23 23 2 3 51 142 158

Rockford 52 24 25 1 2 51 133 157

San Antonio 50 18 20 7 5 48 136 158

Manitoba 52 22 30 0 0 44 135 162

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Tucson 47 30 15 1 1 62 165 128

Stockton 45 26 13 3 3 58 167 139

Colorado 46 27 15 3 1 58 154 135

Ontario 49 25 19 4 1 55 142 174

San Diego 45 22 17 4 2 50 147 134

Bakersfield 48 20 23 4 1 45 142 172

San Jose 44 14 25 3 2 33 136 160

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Friday’s Games

Grand Rapids 4, Cleveland 2

Syracuse 3, Utica 2

Toronto 4, Belleville 2

Binghamton 4, Hershey 3

Lehigh Valley 3, Bridgeport 2

Providence 4, WB/Scranton 2

Hartford 3, Laval 1

Iowa 3, San Diego 0

San Antonio 3, Texas 2

Ontario 6, Stockton 3

Saturday’s Games

Belleville at Toronto, 4 p.m.

Springfield at Charlotte, 6 p.m.

Binghamton at Hershey, 7 p.m.

Cleveland at Rockford, 7 p.m.

Milwaukee at Manitoba, 7 p.m.

Rochester at Syracuse, 7 p.m.

San Diego at Iowa, 7 p.m.

WB/Scranton at Bridgeport, 7 p.m.

Hartford at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Grand Rapids at Chicago, 8 p.m.

San Antonio at Texas, 8 p.m.

Tucson at Stockton, 9 p.m.

Colorado at Bakersfield, 10 p.m.

Sunday’s Games

Springfield at Charlotte, 1 p.m.

Laval at Providence, 3:05 p.m.

Utica at Rochester, 3:05 p.m.

Cleveland at Chicago, 4 p.m.

Lehigh Valley at Hershey, 5 p.m.

Colorado at Ontario, 6 p.m.

San Jose at Bakersfield, 8 p.m.

Monday’s Games

Syracuse at Belleville, 2 p.m.

Binghamton at Toronto, 3 p.m.

Milwaukee at Manitoba, 3 p.m.

Bridgeport at Providence, 3:05 p.m.

San Diego at Stockton, 4 p.m.

Tucson at San Jose, 9 p.m.

Tuesday’s Games

Grand Rapids at Rockford, 8 p.m.

Friday’s Summary

Utica 0 0 2 — 2
Syracuse 1 1 1 — 3

1st Period-1, Syracuse, Thomas 3 (Somppi), 2:03. Penalties-Eliot Uti (roughing), 13:47; Martel Syr (roughing), 13:47.

2nd Period-2, Syracuse, Smith 20 (Raddysh, Colton), 3:32 (PP). Penalties-Masin Syr (hooking), 1:02; Lind Uti (slashing), 2:36; Bancks Uti (tripping), 13:26.

3rd Period-3, Utica, Goldobin 18 (Jasek, Camper), 1:22. 4, Utica, Boucher 28 13:04. 5, Syracuse, Raddysh 16 (Katchouk, Thomas), 15:40. Penalties-Gadjovich Uti (tripping), 17:31.

Shots on Goal-Utica 6-7-8-21. Syracuse 17-16-9-42. Power Play Opportunities-Utica 0 / 1; Syracuse 1 / 3. Goalies-Utica, DiPietro 16-8-2 (42 shots-39 saves). Syracuse, Wedgewood 11-6-2 (21 shots-19 saves).

———

COLLEGE HOCKEY

Friday’s Scores

East

Army 5, Mercyhurst 1

Holy Cross 5, Robert Morris 3

RIT 4, Bentley 1

Ameri International 4, Canisius 1

Dartmouth 5, Brown 2

Clarkson 3, Quinnipiac 2

Princeton 6, St. Lawrence 3

Cornell 5, Union 2

Yale 4, Harvard 4, OT

RPI 4, Colgate 1

Boston College 3, Merrimack 2

UConn 3, Maine 2

Boston U. 4, New Hampshire 1

Providence 1, Vermont 1, OT

Northeastern 3, UMass Lowell 0

Midwest

Michigan 5, Michigan St. 1

Adrian 7, Trine 0

Minnesota 3, Notre Dame 3, 2OT

Wisconsin 4, Penn St. 3

Miami 3, W. Michigan 2, 2OT

North Dakota 4, Denver 1

Michigan Tech 3, Ferris St. 2

Ala. Huntsville 0, Lake Superior St. 0, OT

Bemidji St. 5, N. Michigan 0

Far West

Colorado College 6, Air Force 2

Arizona St. 5, Alaska Anchorage 0

PGA Tour

$9.3M The Genesis Invitational

Friday

At Riviera Country Club

Pacific Palisades, Calif.

Par 71

Second Round

Matt Kuchar 64-69—133 -9

Harold Varner III 67-68—135 -7

Rory McIlroy 68-67—135 -7

Wyndham Clark 67-68—135 -7

Sung Kang 69-67—136 -6

Adam Scott 72-64—136 -6

Vaughn Taylor 69-67—136 -6

Russell Henley 67-69—136 -6

Chez Reavie 69-68—137 -5

Rafa Cabrera Bello 68-69—137 -5

Jon Rahm 70-68—138 -4

J.B. Holmes 69-69—138 -4

Justin Rose 69-69—138 -4

Si Woo Kim 69-69—138 -4

James Hahn 68-70—138 -4

Carlos Ortiz 68-70—138 -4

Dustin Johnson 72-66—138 -4

Paul Casey 69-69—138 -4

Sebastián Muñoz 69-69—138 -4

Bryson DeChambeau 68-70—138 -4

LPGA Tour

$1.3M ISPS Handa Women’s Australian Open

Friday

At Royal Adelaide Golf Club

Adelaide, Australia

Par 73

Second Round

Inbee Park 67-69—136 -10

Jodi Ewart Shadoff 66-70—136 -10

Jillian Hollis 68-69—137 -9

Ayean Cho 69-69—138 -8

Marina Alex 68-70—138 -8

Celine Boutier 70-69—139 -7

Madelene Sagstrom 69-70—139 -7

Yu Liu 73-67—140 -6

Maria Fassi 73-67—140 -6

Elizabeth Szokol 71-69—140 -6

Yealimi Noh 71-69—140 -6

Mi Hyang Lee 71-69—140 -6

Ashleigh Buhai 71-69—140 -6

So Yeon Ryu 71-69—140 -6

Brittany Altomare 70-70—140 -6

Dottie Ardina 70-70—140 -6

Ally McDonald 70-70—140 -6

Lizette Salas 70-70—140 -6

Hannah Green 69-71—140 -6

Amy Olson 68-72—140 -6

Champions Tour

$1.6M Chubb Classic

Friday

At The Classics at Lely Resort

Naples, Fla.

Par 71

First Round

Doug Barron 31-33—64 -7

Scott Parel 32-32—64 -7

Fred Funk 32-33—65 -6

Ken Tanigawa 32-33—65 -6

Bernhard Langer 33-32—65 -6

Stephen Leaney 34-31—65 -6

Mark Brooks 34-32—66 -5

Tim Petrovic 33-33—66 -5

John Huston 33-33—66 -5

Brandt Jobe 34-32—66 -5

Woody Austin 34-32—66 -5

Bob Estes 36-31—67 -4

Scott Verplank 32-35—67 -4

Marco Dawson 34-33—67 -4

Wes Short, Jr. 34-33—67 -4

Scott McCarron 31-36—67 -4

Fred Couples 33-34—67 -4

Jeff Sluman 34-34—68 -3

Chris DiMarco 35-33—68 -3

John Daly 33-35—68 -3

Billy Andrade 33-35—68 -3

Steve Flesch 34-34—68 -3

Jerry Kelly 36-32—68 -3

NASCAR Gander Outdoors Truck NextEra Energy 250

Saturday’s Results

At Daytona International Speedway

Daytona Beach, Fla.

Lap length: 2.50 miles

(Start position in parentheses)

1. (11) Grant Enfinger, Ford, 106 laps, 53 points.

2. (23) Jordan Anderson, Chevrolet, 106, 35.

3. (21) Codie Rohrbaugh, Chevrolet, 106, 34.

4. (16) Derek Kraus, Toyota, 106, 33.

5. (30) Natalie Decker, Chevrolet, 106, 32.

6. (15) Austin Hill, Toyota, 106, 42.

7. (5) Johnny Sauter, Ford, 106, 39.

8. (4) Ross Chastain, Chevrolet, 106, 0.

9. (12) Sheldon Creed, Chevrolet, 106, 30.

10. (31) Jason White, Chevrolet, 106, 27.

11. (6) Zane Smith, Chevrolet, 106, 26.

12. (1) Riley Herbst, Toyota, 106, 0.

13. (2) Brett Moffitt, Chevrolet, 106, 31.

14. (19) Cory Roper, Ford, 106, 23.

15. (10) Matt Crafton, Ford, 106, 22.

16. (25) Todd Gilliland, Ford, 106, 22.

17. (27) Brennan Poole, Toyota, 106, 0.

18. (9) Korbin Forrister, Toyota, 106, 19.

19. (29) Spencer Boyd, Chevrolet, 105, 18.

20. (8) Raphael Lessard, Toyota, 105, 24.

21. (28) Stewart Friesen, Toyota, 105, 25.

22. (3) Christian Eckes, Toyota, 105, 23.

23. (14) Tanner Gray, Ford, accident, 98, 15.

24. (26) Jesse Little, Chevrolet, accident, 98, 0.

25. (13) Ben Rhodes, Ford, accident, 97, 21.

26. (20) Gus Dean, Chevrolet, accident, 97, 11.

27. (7) Tyler Ankrum, Chevrolet, accident, 97, 27.

28. (32) Angela Ruch, Chevrolet, accident, 65, 9.

29. (22) Bryan Dauzat, Chevrolet, accident, 65, 8.

30. (18) Tate Fogleman, Chevrolet, accident, 62, 7.

31. (24) Austin Wayne Self, Chevrolet, accident, 15, 6.

32. (17) Ty Majeski, Chevrolet, accident, 15, 5.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 127.295 mph.

Time of Race: 2 hours, 4 minutes, 53 seconds.

Margin of Victory: 0.010 seconds.

Caution Flags: 5 for 26 laps.

Lead Changes: 15 among 7 drivers.

Lap Leaders: R.Herbst 0-21; G.Enfinger 22-33; S.Creed 34; G.Enfinger 35-41; T.Ankrum 42; B.Rhodes 43-45; A.Hill 46-55; G.Enfinger 56-67; A.Hill 68; S.Friesen 69-80; B.Rhodes 81; S.Friesen 82; B.Rhodes 83-89; S.Creed 90; B.Rhodes 91-96; G.Enfinger 97-106

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): G.Enfinger, 4 times for 41 laps; R.Herbst, 1 time for 21 laps; B.Rhodes, 4 times for 17 laps; S.Friesen, 2 times for 13 laps; A.Hill, 2 times for 11 laps; S.Creed, 2 times for 2 laps; T.Ankrum, 1 time for 1 lap.

Wins: G.Enfinger, 1.

Top 16 in Points: 1. G.Enfinger, 53; 2. A.Hill, 42; 3. J.Sauter, 39; 4. J.Anderson, 35; 5. C.Rohrbaugh, 34; 6. D.Kraus, 33; 7. N.Decker, 32; 8. B.Moffitt, 31; 9. S.Creed, 30; 10. J.White, 27; 11. T.Ankrum, 27; 12. Z.Smith, 26; 13. S.Friesen, 25; 14. R.Lessard, 24; 15. C.Roper, 23; 16. C.Eckes, 23.

Home team in caps

XFL

Favorite Points Underdog

Week 2

DC 6 1/2 New York

Tampa Bay 11/2 SEATTLE

Sunday

Dallas 41/2 L.A.

HOUSTON 71/2 St. Louis

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

Sunday

All-Star Game

United Center-Chicago, IL.

Team LeBron 5 T. Giannis

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

KANSAS 11 Oklahoma

FLORIDA ST 71/2 Syracuse

OHIO ST 41/2 Purdue

PENN ST 13 N’western

N’EASTERN 3 C. of Charles

RHODE ISLAND 18 1/2 St. Joseph’s

E. MICHIGAN 51/2 W. Mich

SOUTH FLORIDA 21/2 Tulsa

Dayton 15 UMASS

Texas Tech 4 1/2 OK ST

BALL ST 61/2 Bowl Green

KENT ST 8 Ohio

DETROIT 5 Cleve St

ARKANSAS 21/2 Miss. St

East Tenn St 12 VMI

THE CITADEL 2 Samford

MIAMI-FLORIDA 3 Wake

GEORGIA ST 81/2 C. Carolina

NORTH TEXAS 8 O. Dominion

Bradley 1 S. ILL

IOWA ST 11/2 Texas

KENTUCKY 91/2 Mississippi

Wisconsin 6 NEBRASKA

BUTLER 7 Georgetown

SAINT LOUIS 81/2 La Salle

RICE 1 Charlotte

Ala-Birmingham 11/2 M. TEN ST

LA TECH 111/2 F. Atlantic

OAKLAND 31/2 Young St

Florida Intl 11/2 SO. MISS

UT ARLINGTON 3 A. L. Rock

TEXAS ST 9 Arkansas St

W. Kentucky 2 T. S. ANTO

MIAMI-OHIO 1 No. Illinois

TEXAS A&M 1 Georgia

SOUTH ALABAMA 11 UL-Monroe

ALABAMA 11/2 Lsu

G. SOUTHERN 5 App. St

FURMAN 10 Chattanooga

UTEP 11/2 Marshall

HOFSTRA 14 NC Wilming

WILL & MARY 3 Delaware

ELON 1 Drexel

AIR FORCE 71/2 San Jose St

Colorado St 101/2 WYOMING

BAYLOR 51/2 W. Virginia

Louisville 51/2 CLEMSON

DUKE 13 Notre Dame

RICHMOND 11/2 Vcu

NC Greensboro 7 MERCER

RUTGERS 21/2 Illinois

GEORGE MASON 61/2 G. Wash

AUSTIN PEAY 12 E. Kentucky

SANTA CLARA 71/2 Loyola Mary

SE MISSOURI ST 21/2 SIU Edwards

MURRAY ST 13 Morehead St

Eastern Illinois 21/2 T. MARTIN

TCU 21/2 Kansas St

NEW MEXICO ST 131/2 Utah Valley

VIRGINIA TECH 31/2 Pittsburgh

NORTH CAROLINA 1 Virginia

Southern Utah 2 N. ARIZ

MICHIGAN ST 6 Maryland

Yale 61/2 PENNS

PRINCETON 3 Brown

BELMONT 141/2 J’ville St

NEW MEXICO 11/2 Unlv

Auburn 5 MISSOURI

Houston 2 SMU

SOUTH CAROLINA 4 Tennessee

HARVARD 16 Columbia

WOFFORD 6 W. Carolina

ILLINOIS ST 1 Valparaiso

DARTMOUTH 31/2 Cornell

TROY 1 UL-Lafytte

WISC MILWAUK 21/2 Wisc G.Bay

Cal Riverside 2 L. B. ST

CREIGHTON 91/2 DePaul

MONTANA ST 41/2 Weber St

UC DAVIS 31/2 CS North

Seton Hall 3 PROV

Towson 21/2 J. MAD

Northern Iowa 11/2 LOYLA CHI

North Dakota 2 W. ILL

ORAL ROBERTS 3 S. Dakota

SOUTHERN CAL 81/2 Wash. St

ST. MARY’S, CA 101/2 Pacific

GRAND CANYON 211/2 Chicago St

UT RIO G. VLLY 2 Seattle

FLORIDA 15 Vanderbilt

TENNESSEE ST 101/2 Tenn Tech

CS FULLERTON 7 C. Poly SLO

MONTANA 13 Idaho St

Colorado 11/2 OREGN ST

Utah St 51/2 FRES. ST

CS BAKER 5 Umkc

Byu 131/2 SAN DIEGO

Gonzaga 151/2 PRDINE

UCLA 3 Washington

PORTLAND ST 2 E. Wash

N. Colorado 31/2 SACRA ST

Arizona 4 STANFORD

Cal Irvine 21/2 HAWAII

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

BOSTON 2-21/2 Detroit

ST. LOUIS Even-1/2 Nashville

FLORIDA 1/2-1 Edmonton

TAMPA BAY Even-1/2 Phila

MINNESOTA 1/2-1 San Jose

MONTREAL Even-1/2 Dallas

Toronto 1/2-1 OTTAWA

COLORADO 1-11/2 Los Angeles

CALGARY Even-1/2 Chicago

Washington Even-1/2 ARIZONA

VEGAS 1/2-1 Islanders

(c) Tribune Content Agency

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES — Agreed to terms with LHP Tommy Milone on a minor league contract.

BOSTON RED SOX — Signed OF Kevin Pillar to a one-year contract.

CLEVELAND INDIANS — Agreed to terms with OF Domingo Santana on a minor league contract.

HOUSTON ASTROS — Named Chris Speier quality control coach.

TAMPA BAY RAYS — Agreed to terms with RHP Brooks Pounders and RHP Deck McGuire to minor league contracts.

National League

ATLANTA BRAVES — Agreed to terms with 1B Yonder Alonso on a minor league contract.

SAN DIEGO PADRES — Agreed to terms with RHP Seth Frankoff on a minor league contract..

BASKETBALL

Women’s NBA

DALLAS WINGS — Acquired F Katie Lou Samuelson and a 2021 first-round draft pick from the Chicago Sky for F Azura Stevens.

PHOENIX MERCURY — Signed C Brittney Griner to a multi-year contract.

FOOTBALL

National Football League

NFL — Suspended Baltimore OL James Hurst for the first four games of the 2020 regular season for violating the NFL policy on performance-enhancing substances.

BALTIMORE RAVENS — Terminated the contract of S Tony Jefferson.

BUFFALO BILLS — Will not renew the contract of chief administrative officer Dave Wheat.

HOUSTON TEXANS — Released CB Vernon Hargreaves III.

WASHINGTON REDSKINS — Released DB Kenny Ladler, CB Josh Norman, DE Chris Odom and WR Paul Richardson Jr.

HOCKEY

National Hockey League

NHL — Suspended Edmonton Oilers F Zack Kassian seven games for kicking Tampa Bay F Erik Cernak in the chest during a game Thursday night.

BUFFALO SABRES — Placed D Zach Bogosian on waivers.

MINNESOTA WILD — Fired coach Bruce Boudreau. Named Dean Evason interim coach.

NEW YORK RANGERS — Recalled D Joey Keane from Hartford (AHL).

American Hockey League

American Hockey League’s Board of Governors — Elected Scott Howson as president and chief executive officer, effective July 1, 2020.

SOCCER

Major League Soccer

LOS ANGELES FC — Signed F Bradley Wright-Phillips.

MINNESOTA UNITED — Signed D José Aja.

SPORTING KANSAS CITY — Acquired D Winston Reid on loan from West Ham (EPL).

VANCOUVER WHITECAPS — Signed M Damiano Pecile.

National Women’s Soccer League

ORLANDO PRIDE — Signed G Erin McLeod.

COLLEGE

MINNESOTA — Agreed to a contract extension with women’s basketball coach Lindsay Whalen through the 2024 season.

RUTGERS — Announced women’s freshman basketball G Noga Peleg Pelc has left the team due to personal reasons.

UW-OSHKOSH — Announced women’s golf coach Liza Ruetten will retire at the end of the season.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment