Return home

Sports agate — Feb. 14, 2020

Posted 2/14/20

Basketball Boys New Hartford 82, RFA 80 RFA — Call 31, Recco 18, Howard 12, Frisch 8, Baldwin 7, Hunzinger 3, Smith 1. NEW HARTFORD — Philipkowski 27, Wheat 17, Oczkowski 14, Karwowski 13, …

This item is available in full to subscribers.

Sports agate — Feb. 14, 2020

Posted

Basketball

Boys

New Hartford 82, RFA 80

RFA — Call 31, Recco 18, Howard 12, Frisch 8, Baldwin 7, Hunzinger 3, Smith 1.

NEW HARTFORD — Philipkowski 27, Wheat 17, Oczkowski 14, Karwowski 13, Suriano 8, Snyder 3.

Three-point baskets: RFA, Howard 4, Call 3, Hunzinger, Baldwin; NH, Karwowski 4, Oczkowski 4, Philipkowski.

Halftime: RFA 39, NH 36.

Oneida 56, Camden 44

ONEIDA — Wright 14, Wallis 12, Vaccaro 9, West 8, Merrell 7, Smith 2, McClelland 2, Hitchings 2.

CAMDEN — Paul 15, Leos 13, Page 9, Currie 2, Balcom 2, Crawford 2.

Three-point baskets: Oneida, Vaccaro; Camden, Page 3, Leos 2.

Halftime: Oneida 26, Camden 21.

VVS 69, CVA 64

VVS — Janowski 23, Weydig 20, Palmer 10, Hicks 6, Donnelly 6, Fox 2, Yauger 2.

CVA — Not available.

Three-point baskets: VVS, Weydig 4, Hicks 2.

Halftime: VVS 44, CVA 28.

West Canada Valley 85, Oriskany 66

ORISKANY — Armstrong 30, Coleman 8, Oshel 8, Davis 5, Smoulecy 4, Bryant 4, Falatico 3, Jock 2, Velardi 2.

WCV — Beam 19, Shepardson 18, Dibble 17, Smith 8, Soron 8, Rath 8, Ludwig 7.

Three-point baskets: Oriskany, Armstrong 6, Coleman 2, Davis, Falatico; WCV, Shepardson 5, Soron, Beam, Rath.

Halftime: Oriskany 36, WCV 35.

Cooperstown 71, Westmoreland 63

COOPERSTOWN — Not available.

WESTMORELAND — LaGasse 21, Piersall 19, Dillon 8, Suber 7, Doyle 6, Livingston 2.

Halftime: Cooperstown 28, Westmoreland 23

Sherburne-Earlville 65, Adirondack 55

S-E — Hill 26, Irwin 14, Posson 9, Oley 8, Grzymkowski 8.

ADIRONDACK — Gaylord 27, Koagel 12, Sanford 3, Martin 3, Nickerson 3, Mooney 2, Pflender 2, Planck 2.

Three-point baskets: Adirondack, Gaylord 3, Sanford, Martin, Nickerson.

Halftime: S-E 36, Adirondack 25

Girls

RFA 66, New Hartford 43

RFA — McLeod 19, Davis 13, Frost 12, Wells 11, Hunzinger 5, Crossman 3, McMath 3.

NH — Zavia 18, Murray 10, Sales 8, Evans 5, Allen 2.

Three-point baskets: RFA, Frost 2, Crossman, McMath, Davis, McLeod; NH, Evans.

Halftime: RFA 36, NH 25.

Oneida 51, Camden 26

ONEIDA — Lusher 22, Coulter 7, Albro 4, Carroll 1, French 6, Rainbow 11.

CAMDEN — Oatman 10, Paul 5, Igor 2, Mix 2, Prievo 4, Zike 2.

Three-point baskets: Oneida, Lusher.

Halftime: Oneida 22, Camden 12.

VVS 63, Central Valley Academy 50

VVS — Rossi 19, Brewer 19, K. Kinne 17, Kiser 4, S. Kinne 2, Nell 2.

Halftime: VVS 26, CVA 21

———

HOCKEY

Boys

RFA 7, Mohawk Valley 0

RFA 3 4 0 — 7

MV 0 0 0 — 0

RFA scoring (goals-assists): Hall (4-1), Dormio (1-2), Lubey (1-2), Gulla (1-0), Premo (0-1), Eychner (0-1).

———

VOLLEYBALL

Boys

Canastota 25-25-25,
Little Falls 12-22-21

Canastota leaders: Cox 6 kills; Ricketts 2 aces, 3 kills; Percival 3 aces, 2 kills; Hopkins 2 aces, 3 kills; Jones 2 aces, 5 kills; Hess 2 digs; Oster 2 aces, 15 assists, 3 kills; Farwell 4 assists.

Little Falls leaders: Altieri 2 aces, 5 assists, 2 digs; Davies 7 aces, 2 kills, 3 digs; Green 4 aces, 2 kills, 2 digs; Grogan 3 digs; Parisi 3 aces; Vespasiano 4 kills, 2 blocks.

Girls

Section III Finals

At Jamesville-DeWitt High School

Class C

Onondaga vs. Beaver River, 11 a.m.

Class D

Sandy Creek vs. Morrisville-Eaton, 1 p.m.

Class A

Cortland vs. Carthage, 3 p.m.

Class B

VVS vs. Oneida, 5 p.m.

XFL

East Division

W L Pct PF PA

DC 1 0 1.000 31 19

New York 1 0 1.000 23 3

St. Louis 1 0 1.000 15 9

Tampa Bay 0 1 .000 3 23

West Division

W L Pct PF PA

Houston 1 0 1.000 37 17

Dallas 0 1 .000 9 15

Los Angeles 0 1 .000 17 37

Seattle 0 1 .000 19 31

Saturday’s Games

DC 31, Seattle 19

Houston 37, Los Angeles 17

Sunday’s Games

New York 23, Tampa Bay 3

St. Louis 15, Dallas 9

Saturday, Feb. 15

New York at DC, 2 p.m.

Tampa Bay at Seattle, 5 p.m.

Sunday, Feb. 16

Dallas at Los Angeles, 3 p.m.

St. Louis at Houston, 6 p.m.

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Boston 58 35 11 12 82 192 144

Tampa Bay 58 38 15 5 81 206 153

Toronto 58 30 20 8 68 205 192

Florida 57 30 21 6 66 200 194

Montreal 59 27 25 7 61 180 180

Buffalo 58 26 24 8 60 166 181

Ottawa 57 19 27 11 49 150 193

Detroit 59 14 41 4 32 121 220

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 57 37 15 5 79 205 174

Pittsburgh 55 34 15 6 74 182 150

Islanders 56 33 17 6 72 166 156

Columbus 58 30 17 11 71 151 143

Philadelphia 58 32 19 7 71 190 172

Carolina 56 32 21 3 67 181 157

Rangers 56 29 23 4 62 185 177

New Jersey 56 21 25 10 52 156 196

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 57 32 15 10 74 183 166

Colorado 56 33 17 6 72 202 157

Dallas 57 33 19 5 71 154 144

Winnipeg 58 29 24 5 63 174 176

Nashville 56 27 22 7 61 183 183

Minnesota 57 27 23 7 61 176 185

Chicago 57 25 24 8 58 166 181

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 58 32 21 5 69 190 175

Edmonton 57 30 21 6 66 182 179

Vegas 59 29 22 8 66 188 183

Calgary 59 30 23 6 66 170 178

Arizona 60 28 24 8 64 167 165

Anaheim 57 23 27 7 53 146 179

San Jose 56 24 28 4 52 147 187

Los Angeles 58 20 33 5 45 142 186

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Thursday’s Games

Dallas 3, Toronto 2

New Jersey 4, Detroit 1

Philadelphia 6, Florida 2

Tampa Bay 3, Edmonton 1

Buffalo 4, Columbus 3, OT

Ottawa 3, Arizona 2

Nashville 5, N.Y. Islanders 0

N.Y. Rangers 4, Minnesota 3, SO

Washington 3, Colorado 2

Calgary 6, Anaheim 0

Vegas 6, St. Louis 5, OT

Friday’s Games

Montreal at Pittsburgh, 7 p.m.

N.Y. Rangers at Columbus, 7 p.m.

San Jose at Winnipeg, 7 p.m.

New Jersey at Carolina, 7:30 p.m.

Saturday’s Games

Detroit at Boston, 1 p.m.

Nashville at St. Louis, 3 p.m.

Edmonton at Florida, 4 p.m.

Philadelphia at Tampa Bay, 4 p.m.

San Jose at Minnesota, 5 p.m.

Dallas at Montreal, 7 p.m.

Toronto at Ottawa, 7 p.m.

Los Angeles vs. Colorado at Falcon Stadium, 8 p.m.

Chicago at Calgary, 10 p.m.

Washington at Arizona, 10 p.m.

N.Y. Islanders at Vegas, 10:30 p.m.

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Hershey 51 31 15 2 3 67 150 128

Hartford 50 27 13 5 5 64 145 139

Charlotte 49 29 17 3 0 61 167 135

Providence 50 26 18 3 3 58 154 134

WB/Scranton 51 25 18 3 5 58 136 153

Springfield 51 26 23 2 0 54 160 154

Lehigh Valley 50 21 23 1 5 48 123 139

Bridgeport 50 18 27 4 1 41 110 159

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Belleville 50 32 14 3 1 68 187 150

Utica 51 28 18 3 2 61 179 160

Rochester 50 27 17 2 4 60 147 138

Toronto 49 24 20 3 2 53 164 160

Syracuse 51 23 21 3 4 53 169 180

Laval 51 23 21 5 2 53 148 159

Cleveland 50 23 23 2 2 50 137 145

Binghamton 49 22 23 4 0 48 136 151

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Milwaukee 51 34 10 4 3 75 172 116

Iowa 51 31 14 3 3 68 163 141

Chicago 50 24 21 3 2 53 128 139

Grand Rapids 51 22 22 3 4 51 144 164

Rockford 52 24 25 1 2 51 133 157

Texas 50 23 23 2 2 50 140 155

San Antonio 49 17 20 7 5 46 133 156

Manitoba 52 22 30 0 0 44 135 162

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Tucson 47 30 15 1 1 62 165 128

Stockton 44 26 12 3 3 58 164 133

Colorado 46 27 15 3 1 58 154 135

Ontario 48 24 19 4 1 53 136 171

San Diego 44 22 16 4 2 50 147 131

Bakersfield 48 20 23 4 1 45 142 172

San Jose 44 14 25 3 2 33 136 160

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Thursday’s Games

Chicago 5, Milwaukee 2

Rockford 5, Manitoba 2

Friday’s Games

Cleveland at Grand Rapids, 7 p.m.

Toronto at Belleville, 7 p.m.

Utica at Syracuse, 7 p.m.

Bridgeport at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Hershey at Binghamton, 7:05 p.m.

WB/Scranton at Providence, 7:05 p.m.

Laval at Hartford, 7:15 p.m.

San Antonio at Texas, 8 p.m.

San Diego at Iowa, 8 p.m.

Ontario at Stockton, 10 p.m.

Saturday’s Games

Belleville at Toronto, 4 p.m.

Springfield at Charlotte, 6 p.m.

Binghamton at Hershey, 7 p.m.

Cleveland at Rockford, 7 p.m.

Milwaukee at Manitoba, 7 p.m.

Rochester at Syracuse, 7 p.m.

San Diego at Iowa, 7 p.m.

WB/Scranton at Bridgeport, 7 p.m.

Hartford at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Grand Rapids at Chicago, 8 p.m.

San Antonio at Texas, 8 p.m.

Tucson at Stockton, 9 p.m.

Colorado at Bakersfield, 10 p.m.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 40 15 .727 —

Boston 38 16 .704 1.5

Philadelphia 34 21 .618 6

Brooklyn 25 28 .472 14

New York 17 38 .309 23

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 35 19 .648 —

Orlando 24 31 .436 11.5

Washington 20 33 .377 14.5

Charlotte 18 36 .333 17

Atlanta 15 41 .268 21

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 46 8 .852 —

Indiana 32 23 .582 14.5

Chicago 19 36 .345 27.5

Detroit 19 38 .333 28.5

Cleveland 14 40 .259 32

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 34 20 .630 —

Dallas 33 22 .600 1.5

Memphis 28 26 .519 6

San Antonio 23 31 .426 11

New Orleans 23 32 .418 11.5

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 38 17 .691 —

Utah 36 18 .667 1.5

Oklahoma City 33 22 .600 5

Portland 25 31 .446 13.5

Minnesota 16 37 .302 21

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 41 12 .774 —

L.A. Clippers 37 18 .673 5

Phoenix 22 33 .400 20

Sacramento 21 33 .389 20.5

Golden State 12 43 .218 30

Thursday’s Games

Oklahoma City 123, New Orleans 118

Boston 141, L.A. Clippers 133, 2OT

Friday’s Games

2020 Rising Stars Challenge

Team USA vs Team World, 9 p.m., Chicago

Saturday’s Games

No games scheduled

———

COLLEGE BASKETBALL

Thursday’s Scores

East

Fairleigh Dickinson 106, Wagner 73

Hofstra 76, Coll. of Charleston 63

LIU 90, CCSU 74

Merrimack 60, St. Francis Brooklyn 50

Northeastern 71, UNC-Wilmington 63

Robert Morris 77, Mount St. Mary’s 60

Sacred Heart 74, Bryant 65

South

Austin Peay 71, Murray St. 68

Belmont 74, Tennessee St. 51

Campbell 75, Hampton 49

Charleston Southern 66, High Point 63

Delaware 81, Elon 75

E. Kentucky 78, Morehead St. 71

Florida Gulf Coast 70, Kennesaw St. 58

Gardner-Webb 74, Winthrop 70

Georgia Southern 79, C. Carolina 69

Georgia St. 76, Appalachian St. 65

Lipscomb 77, NJIT 63

Louisiana Tech 60, FIU 57

Louisiana-Monroe 74, Troy 71

North Florida 81, Jacksonville 66

Radford 81, Presbyterian 71

South Alabama 78, Louisiana-Lafayette 75

Southern Miss. 68, FAU 66

Stetson 75, North Alabama 64

Tennessee Tech 75, Jacksonville St. 74

UNC-Asheville 73, Longwood 71

Wichita St. 75, UCF 58

William & Mary 77, Drexel 72

Midwest

Cincinnati 92, Memphis 86, OT

Indiana 89, Iowa 77

Oakland 79, Cleveland St. 74

Rio Grande 80, Utah Valley 72

SE Missouri 74, UT Martin 72

SIU-Edwardsville 76, E. Illinois 74

Youngstown St. 76, Detroit 72

Southwest

North Texas 81, Charlotte 72

Old Dominion 73, Rice 70

Texas State 74, UALR 66

Texas-Arlington 77, Arkansas St. 67

UTSA 72, Marshall 63

W. Kentucky 67, UTEP 62

Far West

Arizona 68, California 52

Arizona St. 74, Stanford 69

BYU 77, Loyola Marymount 54

CS Bakersfield 64, Chicago St. 54

CS Northridge 81, Cal Poly 73

California Baptist 107, Westcliff University 45

Grand Canyon 71, UMKC 66, OT

Idaho 74, E. Washington 71

Long Beach St. 50, Hawaii 49

Montana 72, Weber St. 37

Montana St. 73, Idaho St. 69

N. Colorado 84, N. Arizona 54

New Mexico St. 72, Seattle 64

Oregon 68, Colorado 60

Oregon St. 70, Utah 51

Pacific 75, Portland 55

Pepperdine 72, San Diego 69

Sacramento St. 70, S. Utah 55

San Francisco 70, Santa Clara 61

Southern Cal 62, Washington 56

UC Davis 84, UC Santa Barbara 75

UCLA 86, Washington St. 83, OT

NASCAR Cup Series Race

Bluegreen Vacations Duel 1

Thursday’s Results

At Daytona International Speedway

Daytona Beach, Fla.

(Starting position in parentheses)

1. (6) Joey Logano, Ford, 60.

2. (4) Aric Almirola, Ford, 60.

3. (8) Ryan Newman, Ford, 60.

4. (12) Brad Keselowski, Ford, 60.

5. (17) Bubba Wallace, Chevrolet, 60.

6. (15) Austin Dillon, Chevrolet, 60.

7. (11) Martin Truex Jr., Toyota, 60.

8. (1) Ricky Stenhouse Jr., Chevrolet, 60.

9. (5) Christopher Bell, Toyota, 60.

10. (10) Chris Buescher, Ford, 60.

11. (3) Denny Hamlin, Toyota, 60.

12. (13) John Hunter Nemechek, Ford, 60.

13. (2) Chase Elliott, Chevrolet, 60.

14. (14) Ryan Blaney, Ford, 60.

15. (7) Clint Bowyer, Ford, 60.

16. (9) Ryan Preece, Chevrolet, 60.

17. (16) Justin Haley, Chevrolet, 60.

18. (18) Reed Sorenson, Chevrolet, 59.

19. (20) Quin Houff, Chevrolet, 58.

20. (21) Chad Finchum, Toyota, 57.

21. (22) Joey Gase, Chevrolet, 57.

22. (19) Daniel Suarez, Toyota, Accident, 28.

Average Speed of Race Winner: 166.105 mph.

Time of Race: 0 Hrs, 54 Mins, 9 Secs. Margin of Victory: .172 Seconds.

Caution Flags: 1 for 7 laps.

Lead Changes: 11 among 6 drivers.

Lap Leaders: R. Stenhouse Jr. 1-22;C. Bowyer 23-29;R. Newman 30-34;C. Buescher 35;R. Stenhouse Jr. 36-37;J. Logano 38;R. Stenhouse Jr. 39;J. Logano 40-42;A. Dillon 43;J. Logano 44-57;R. Stenhouse Jr. 58-59;J. Logano 60.

Leaders Summary (Driver, Times Lead, Laps Led): Ricky Stenhouse Jr. 4 times for 27 laps; Joey Logano 4 times for 19 laps; Clint Bowyer 1 time for 7 laps; Ryan Newman 1 time for 5 laps; Chris Buescher 1 time for 1 lap; Austin Dillon 1 time for 1 lap.

NASCAR Cup Series Race

Bluegreen Vacations Duel 2

Thursday’s Results

At Daytona International Speedway

Daytona Beach, Fla.

(Starting position in parentheses)

1. (4) William Byron, Chevrolet, 60.

2. (2) Jimmie Johnson, Chevrolet, 60.

3. (10) Kyle Larson, Chevrolet, 60.

4. (6) Kevin Harvick, Ford, 60.

5. (7) Cole Custer, Ford, 60.

6. (5) Erik Jones, Toyota, 60.

7. (8) Matt DiBenedetto, Ford, 60.

8. (11) Kurt Busch, Chevrolet, 60.

9. (14) Ross Chastain, Chevrolet, 60.

10. (9) Tyler Reddick, Chevrolet, 60.

11. (15) Ty Dillon, Chevrolet, 60.

12. (12) Michael McDowell, Ford, 60.

13. (3) Kyle Busch, Toyota, 60.

14. (13) David Ragan, Ford, 60.

15. (1) Alex Bowman, Chevrolet, 60.

16. (17) Timmy Hill, Ford, 60.

17. (16) Brendan Gaughan, Chevrolet, 60.

18. (20) Brennan Poole, Chevrolet, 59.

19. (18) Corey LaJoie, Ford, 59.

20. (21) BJ McLeod, Ford, 58.

21. (19) JJ Yeley, Ford, Accident, 41.

Average Speed of Race Winner: 170.994 mph.

Time of Race: Margin of Victory: .117 Seconds.

Caution Flags: 1 for 5 laps.

Lead Changes: 8 among 5 drivers.

Lap Leaders: A. Bowman 1-4;K. Harvick 5;A. Bowman 6;K. Harvick 7-15;A. Bowman 16-22;E. Jones 23-30;K. Busch 31-33;K. Harvick 34-57;W. Byron 58-60.

Leaders Summary (Driver, Times Lead, Laps Led): Kevin Harvick 3 times for 34 laps; Alex Bowman 3 times for 12 laps; Erik Jones 1 time for 8 laps; William Byron 1 time for 3 laps; Kyle Busch 1 time for 3 laps.

NASCAR Daytona 500 Lineup

Thursday’s qualifying; race Sunday

At Daytona International Speedway

Daytona, Fla.

Lap length: 2.5 miles

(Car number in parentheses)

Row 1

(47) Ricky Stenhouse Jr., Chevrolet

(88) Alex Bowman, Chevrolet

Row 2

(22) Joey Logano, Ford

(24) William Byron, Chevrolet

Row 3

(10) Aric Almirola, Ford

(48) Jimmie Johnson, Chevrolet

Row 4

(6) Ryan Newman, Ford

(42) Kyle Larson, Chevrolet

Row 5

(2) Brad Keselowski, Ford

(4) Kevin Harvick, Ford

Row 6

(43) Bubba Wallace, Chevrolet

(41) Cole Custer, Ford

Row 7

(3) Austin Dillon, Chevrolet

(20) Erik Jones, Toyota

Row 8

(19) Martin Truex Jr., Toyota

(21) Matt DiBenedetto, Ford

Row 9

(95) Christopher Bell, Toyota

(1) Kurt Busch, Chevrolet

Row 10

(17) Chris Buescher, Ford

(77) Ross Chastain, Chevrolet

Row 11

(11) Denny Hamlin, Toyota

(8) Tyler Reddick, Chevrolet

Row 12

(38) John Hunter, Ford

(13) Ty Dillon, Chevrolet

Row 13

(9) Chase Elliott, Chevrolet

(34) Michael McDowell, Ford

Row 14

(12) Ryan Blaney, Ford

(18) Kyle Busch, Toyota

Row 15

(14) Clint Bowyer, Ford

(36) David Ragan, Ford

Row 16

(37) Ryan Preece, Chevrolet

(66) Timmy Hill, Ford

Row 17

(16) Justin Haley, Chevrolet

(15) Brennan Poole, Chevrolet

Row 18

(00) Quin Houff, Chevrolet

(32) Corey LaJoie, Ford

Row 19

(51) Joey Gase, Chevrolet

(52) BJ McLeod, Ford

Row 20

(62) Brendan Gaughan, Chevrolet

(27) Reed Sorenson, Chevrolet

PGA Tour

$9.3M The Genesis Invitational

Thursday

At Riviera Country Club

Pacific Palisades, Calif.

Par 71

First Round

Matt Kuchar 32-32—64 -7

Kyoung-Hoon Lee 34-33—67 -4

Russell Henley 31-36—67 -4

Wyndham Clark 33-34—67 -4

Adam Schenk 32-35—67 -4

Harold Varner III 33-34—67 -4

Rafa Cabrera Bello 33-35—68 -3

Carlos Ortiz 33-35—68 -3

Rory McIlroy 32-36—68 -3

Patrick Cantlay 33-35—68 -3

Jason Day 34-34—68 -3

Bryson DeChambeau 35-33—68 -3

Andrew Landry 32-36—68 -3

Joel Dahmen 34-34—68 -3

Patrick Reed 33-35—68 -3

James Hahn 34-34—68 -3

Scottie Scheffler 34-35—69 -2

Sungjae Im 32-37—69 -2

Brooks Koepka 33-36—69 -2

Paul Casey 35-34—69 -2

Sebastián Muñoz 36-33—69 -2

J.T. Poston 33-36—69 -2

Michael Thompson 33-36—69 -2

Denny McCarthy 32-37—69 -2

Tiger Woods 31-38—69 -2

Sung Kang 36-33—69 -2

J.B. Holmes 35-34—69 -2

Justin Rose 35-34—69 -2

Si Woo Kim 36-33—69 -2

Chez Reavie 34-35—69 -2

Scott Stallings 32-37—69 -2

Vaughn Taylor 32-37—69 -2

LPGA Tour

$1.3M ISPS Handa Women’s Australian Open

Thursday

At Royal Adelaide Golf Club

Adelaide, Australia

Par 73

First Round

Jodi Ewart Shadoff 34-32—66 -7

Inbee Park 33-34—67 -6

Jeongeun Lee6 34-33—67 -6

Jillian Hollis 35-33—68 -5

Marina Alex 33-35—68 -5

Amy Olson 35-33—68 -5

Kim Kaufman 34-35—69 -4

Kristen Gillman 35-34—69 -4

Hannah Green 35-34—69 -4

Ayean Cho 33-36—69 -4

Kelly Tan 35-34—69 -4

Dani Holmqvist 35-34—69 -4

Jing Yan 33-36—69 -4

Madelene Sagstrom 34-35—69 -4

Na Yeon Choi 35-34—69 -4

Wei-Ling Hsu 34-35—69 -4

Nelly Korda 35-34—69 -4

a-Ho Yu An 36-33—69 -4

Stephanie Meadow 36-34—70 -3

Celine Boutier 36-34—70 -3

Ally McDonald 36-34—70 -3

Jasmine Suwannapura 35-35—70 -3

Lizette Salas 35-35—70 -3

Tonje Daffinrud 37-33—70 -3

Brittany Altomare 34-36—70 -3

Georgia Hall 33-37—70 -3

Stacy Lewis 34-36—70 -3

Minjee Lee 32-38—70 -3

Christina Kim 37-33—70 -3

Mind Muangkhumsakul 36-34—70 -3

Manon De Roey 35-35—70 -3

Pernilla Lindberg 35-35—70 -3

Dottie Ardina 34-36—70 -3

Haeji Kang 35-35—70 -3

Gemma Dryburgh 35-36—71 -2

Jenny Coleman 36-35—71 -2

Nicole Broch Larsen 35-36—71 -2

Ashleigh Buhai 37-34—71 -2

Anna Nordqvist 37-34—71 -2

Caroline Masson 34-37—71 -2

So Yeon Ryu 35-36—71 -2

Jane Park 36-35—71 -2

Elizabeth Szokol 37-34—71 -2

Beatriz Recari 36-35—71 -2

Mariajo Uribe 37-34—71 -2

Caroline Hedwall 34-37—71 -2

Yealimi Noh 37-34—71 -2

Mi Hyang Lee 36-35—71 -2

Meghan MacLaren 37-34—71 -2

Hye-Jin Choi 35-36—71 -2

Peiyun Chien 36-35—71 -2

Giulia Molinaro 36-35—71 -2

Hee Jeong Lim 39-33—72 -1

Austin Ernst 36-36—72 -1

Pavarisa Yoktuan 36-36—72 -1

Pornanong Phatlum 33-39—72 -1

Mel Reid 38-34—72 -1

Andrea Lee 37-35—72 -1

Sarah Kemp 35-37—72 -1

Ryann O’Toole 37-35—72 -1

Esther Henseleit 35-37—72 -1

Pajaree Anannarukarn 36-36—72 -1

Perrine Delacour 37-35—72 -1

Christine Wolf 34-38—72 -1

Lauren Stephenson 36-36—72 -1

Alana Uriell 36-36—72 -1

Robyn Choi 36-36—72 -1

Pei-Ying Tsai 35-37—72 -1

Wichanee Meechai 36-37—73 E

Anne van Dam 39-34—73 E

Lindsey Weaver 37-36—73 E

Ssu-Chia Cheng 36-37—73 E

Xiyu Lin 37-36—73 E

Yu Liu 38-35—73 E

Cheyenne Knight 37-36—73 E

Hee Young Park 41-32—73 E

Maria Fassi 38-35—73 E

Min A Yoon 37-36—73 E

Dana Finkelstein 37-36—73 E

Yui Kawamoto 36-37—73 E

Emma Talley 37-36—73 E

Hana Lee 37-36—73 E

Julieta Granada 37-36—73 E

Felicity Johnson 35-38—73 E

Nanna Koerstz Madsen 40-33—73 E

Katherine Kirk 34-39—73 E

Sarah Schmelzel 38-35—73 E

Sarah Jane Smith 39-34—73 E

Ayako Uehara 36-37—73 E

Maria Fernanda Torres 36-38—74 +1

Albane Valenzuela 39-35—74 +1

Su Oh 35-39—74 +1

Lydia Ko 37-37—74 +1

Alena Sharp 39-35—74 +1

Lindy Duncan 38-36—74 +1

Leona Maguire 37-37—74 +1

Charlotte Thomas 38-36—74 +1

Tiffany Joh 35-39—74 +1

Erika Hara 36-38—74 +1

Azahara Munoz 37-37—74 +1

Amy Yang 37-37—74 +1

Karrie Webb 37-37—74 +1

Haru Nomura 37-37—74 +1

Daniela Darquea 37-37—74 +1

Marianne Skarpnord 38-36—74 +1

Mariah Stackhouse 40-34—74 +1

Lauren Kim 40-35—75 +2

Yuri Yoshida 37-38—75 +2

Jennifer Song 37-38—75 +2

Sakura Yokomine 40-35—75 +2

Karis Davidson 38-37—75 +2

Robynn Ree 37-38—75 +2

Jiyai Shin 37-38—75 +2

Yuka Saso 38-37—75 +2

Katja Pogacar 38-37—75 +2

Bronte Law 38-37—75 +2

Tiffany Chan 38-38—76 +3

Jennifer Chang 40-36—76 +3

a-Stephanie Bunque 42-34—76 +3

Cydney Clanton 37-39—76 +3

Cristie Kerr 39-37—76 +3

Cheyenne Woods 37-39—76 +3

Whitney Hillier 38-38—76 +3

Aditi Ashok 40-36—76 +3

a-Charlotte Heath 39-37—76 +3

Munchin Keh 41-35—76 +3

Katherine Perry 38-38—76 +3

Jenny Shin 40-36—76 +3

Morgan Pressel 36-40—76 +3

Jenny Haglund 38-39—77 +4

Patty Tavatanakit 38-39—77 +4

Jeong Eun Lee 39-38—77 +4

Stephanie Na 41-36—77 +4

a-Ling-Jie Chen 38-39—77 +4

Hanee Song 38-40—78 +5

Klara Spilkova 41-38—79 +6

a-Peng-Shan Liu 42-37—79 +6

Laura Davies 45-34—79 +6

Esther Lee 42-39—81 +8

Nina Pegova 41-40—81 +8

Linnea Strom 39-42—81 +8

a-Hui-Wen Chiu 41-41—82 +9

Suzuka Yamaguchi 42-41—83 +10

Tahnia Ravnjak 43-41—84 +11

Home team in caps

XFL

Favorite Points Underdog

Saturday

Week 2

DC 7 New York

Tampa Bay 21/2 SEATTLE

Sunday

Dallas 4 L.A.

HOUSTON 71/2 St. Louis

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

Rising Stars Challenge

United Center-Chicago, IL.

USA All-Stars 3 World

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

DARTMOUTH 6 Columbia

N. KENTUCKY 17 Iupui

Yale 41/2 PRINCE

SIENA 51/2 Rider

ST. PETER’S 7 Quinnipiac

CANISIUS 11/2 Monmouth

MARIST 21/2 Fairfield

ST. BONNIES 4 Davidson

HARVARD 131/2 Cornell

PENNSYLVANIA 7 Brown

IONA 31/2 Manhattan

N. DAKOTA ST 121/2 Ipfw

S DAKOTA ST 151/2 Denver

WRIGHT ST 111/2 Ill, Chicago

TOLEDO 2 Buffalo

Akron 5 C. MICH

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

WINNIPEG Even-1/2 San Jose

COLUMBUS Even-1/2 Rangers

CAROLINA 1/2-1 New Jersey

PITTSBURGH 1/2-1 Montreal

(c) Tribune Content Agency

BASEBALL

National League

MIAMI MARLINS — Agreed to terms with RHP Brad Boxberger and UTL Sean Rodriguez on minor league contracts.

PHILADELPHIA PHILLIES — Signed RHP Tommy Hunter to a one-year contract. Transferred RHP David Robertson to the 60-day IL.

PITTSBURGH PIRATES — Agreed to terms with OF Jarrod Dyson on a one-year contract. Placed RHP Jameson Taillon on the 60-day IL.

Atlantic League

LONG ISLAND DUCKS — Signed RHP Joe Iorio.

Frontier League

GATEWAY GRIZZLIES — Signed INF Connor Owings to a contract extension.

JOLIET SLAMMERS — Signed C Tommy LaCongo and RHP Drew Peden to contract extensions. Signed RHP Keegan Long.

NEW YORK BOULDERS — Released INF Steven Figueroa.

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA — Fined LA Clippers F Paul George $35,000 for public criticism of the officiating, following a 110-103 loss to Philadelphia on Feb. 11.

Women’s NBA

ATLANTA DREAM — Signed F Glory Johnson.

SEATTLE STORM — Re-signed F Breanna Stewart.

FOOTBALL

National Football League

CLEVELAND BROWNS — Named T.C. McCartney offensive assistant coach, Scott Peters assistant offensive line coach and Chris Kiffin defensive line coach.

NEW YORK JETS — Signed TE Daniel Brown to a one-year contract extension.

TENNESSEE TITANS — Agreed to terms with TE Anthony Firkser on a one-year contract extension.

WASHINGTON REDSKINS — Signed LB Jared Norris.

Canadian Football League

EDMONTON ESKIMOS — Signed DB Jermaine Gabriel.

WINNIPEG BLUE BOMBERS — Signed LB Tobi Antigha to a one-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

NHL — Fined Boston D Zdeno Chara $5,000 for cross-checking Montreal F Brendan Gallagher during a Feb. 12 game.

ARIZONA COYOTES — Recalled F Barrett Hayton from Tucson (AHL). Assigned D Aaron Ness to Tucson.

BUFFALO SABRES — Assigned F Scott Wilson to Rochester (AHL).

DALLAS STARS — Recalled LW Robertson from Texas (AHL). Placed F Alexander Radulov on injured reserve, retroactive to Feb. 11.

NASHVILLE PREDATORS — Reassigned F Yakov Trenin to Milwaukee (AHL).

NEW JERSEY DEVILS — Placed D Sami Vatanen on injured reserve, retroactive to Feb. 1. Recalled RW Nick Merkley from Binghamton (AHL).

American Hockey League

SAN DIEGO GULLS — Signed D Keegan Kanzig to a professional tryout.

SOCCER

Major League Soccer

INTER MIAMI — Signed D Andrés Reyes.

National Women’s Soccer League

SKY BLUE FC — Agreed to terms with F Imani Dorsey on a one-year contract.

United Soccer League

SAN DIEGO LOYAL — Signed Ds Elijah Martin, Suleiman Samura and Grant Stoneman.

COLLEGE

ALBANY (N.Y.) — Named Jason Falcon pitching coach.

POST (CONN.) — Named Jacob Dilts women’s rugby coach.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment