Sports agate — April 16, 2021

Posted

VOLLEYBALL

Girls

Wednesday

Canastota 3, Westmoreland 1

25-15, 23-25, 25-17, 25-20

Westmoreland leaders: Postol 5 kills, 4 digs; Ricci 7 digs, 3 kills; Jones 13 assists, 3 kills; Dee 4 aces, 20 digs, 2 kills; Serianni 20 digs.

Canastota leaders: n/a

KING PIN LANES

John Knight’s Bowlers Shop League in Memory of
Marty Rieck

Eric Van Slyke and Eric Bennett, 300 and 792. E. Van Slyke, 753; Frank Zammiello, 738; Michael Pouliot, 733; Tom Narolis, 731; Jim Giordano, 714; Travis OIiver, 691; Cliff West, 684; Roger Van Slyke III, 682; Art Pape, 661; Larry Guiliano, 656; Charlie Kipp, 649; Rob Taylor and Rich LaGoy, 634s; Scott Fehlner, 630; John Signorelli, 626; Carmen Guiliano, 622; Josh Talbot, 621; Kevin Kotary, 616; James Oaks, 615; Ben Guiliano, 609; Scott Salisbury, 603; Mike Ferlo, 602; Chris Pape, 601.

Lexi Bertrand, 228 and 679. Millie Seaton, 612; Anna Hluska, 577; Sue Hluska, 528.

Vernon Downs

Saturday’s Entries

Post Time 6:10 p.m.

1ST RACE--Trot 1 Mile.
1 The Blazing Truth (Miller) 12-1 3-7-8
2 Leviathan (G.Harrison) 15-1 2-2-8
3 Bold Fresh (J.Whittemore) 9-5 1-2-8
4 Angel Magic (Joe Nassimos) 3-1 5-6-2
5 Bob N Tony (R. Morales III) 4-1 4-7-3
6 Frisky Joe (Truman Gale) 15-1 6-7-5
7 All Heart I Am (Macdonald) 9-2 4-6-4

2ND RACE--Pace 1 Mile.

1 Buddy’snvirgin’s (C. Long) 2-1 X-X-X
2 Americanexpression (Mcdnld) 10-1 8-X-X
3 Wyoming Cowboy (Bailey) 5-2 8-X-X
4 Keepamericagreat (Whtmre) 6-1 2-2-X
5 Major Majormajor (Huckbne Jr) 5-2 1-5-4
6 Twisted Betty (Huckabone III) 10-1 X-X-X

3RD RACE--Trot 1 Mile.

1 Chase My Lindy (Whittemore) 12-1 X-X-X
2 Apocalypse (Huckabone) 5-2 X-X-X
3 Windsong Ingenius (Bailey) 5-1 4-4-4
4 Getawayall Hanover (Long) 6-5 X-X-X
5 Cantkeepmiasecret (Mac Donald) 10-1 X-X-X
6 Prince C Hall (Morales III) 15-1 X-X-X
7 Immaculate Prayer (Miller) 10-1 5-8-3

4TH RACE--Pace 1 Mile.

1 Well Lets See (Leon Bailey) 12-1 3-3-3
2 Jamaican Cowboy (Nassimos) 7-1 5-3-3
3 Big Mach (Truman Gale) 4-1 6-3-6
4 Rocknroll Captain (Kinney) 15-1 6-1-9
5 Ponyta Boy (Morales III) 7-1 3-4-7
6 Brookdale Bruiser (Macdonald) 7-2 1-1-1
7 Bruce’s Magic (Whittemore) 7-5 3-4-1

5TH RACE--Trot 1 Mile.

1 Only Passing Thru (Whittemore) 9-5 4-5-4
2 Bet Big On Blue (Bailey) 7-1 1-1-7
3 Batting Stats (Morales III) 7-1 X-X-X
4 Amanda Blue Chip (Nassimos) 7-2 6-5-5
5 Quiet Heiress (Huckabone Jr) 15-1 5-6-5
6 Schwarber (Macdonald) 8-1 5-5-3
7 Da Boogie Man (Ciuffetelli) 3-1 3-5-8

6TH RACE--Pace 1 Mile.

1 Star Commander N (Whittemore) 5-2 X-X-X
2 Golden Gun (Sorenson) 4-1 1-1-2
3 Badix Hanover (Bailey) 9-1 4-4-X
4 Internet Hanover (Morales III) 12-1 X-X-X
5 Wind Blast (Huckabone) 2-1 5-X-X
6 Notwithoutafight (Macdonald) 5-2 1-1-8

7TH RACE--Pace 1 Mile.

1 Feelin Lucky (Morales III) 15-1 5-5-5
2 Stonebridge Grand (Huckabone III) 15-1 X-X-X
3 Regal Escape (T. Gale) 6-1 3-4-8
4 Release The Terror (Whittemore) 15-1 8-4-7
5 Northern Virgin (Long) 9-5 1-X-X
6 Lyons Johnny (Macdonald) 3-1 1-2-2
7 Doin The Most (Bailey) 7-2 X-X-X
8 Damon Blue Chip (Mcneil) 15-1 4-4-9

8TH RACE--Pace 1 Mile.

1 Love Yourself (Whittemore) 5-1 4-9-X
2 Johnnysfirecracker (Long) 2-1 3-1-4
3 Intuitive Writer (Bailey) 9-1 1-4-7
4 Napper Tandy (Josh Kinney) 9-2 2-2-2
5 Rocknrollroyalty (Huckabone Jr) 15-1 2-2-8
6 P L Octavius (Morales III) 7-2 X-X-X
7 Notyourtypicalman (Macdonald) 6-1 X-X-X

9TH RACE--Pace 1 Mile.

1 The Big Bankroll (Morales III) 15-1 5-7-1
2 Love Live Laugh (Whittemore) 15-1 1-1-2
3 Under The Bus (T. Gale) 15-1 2-6-4
4 Peggy J (Chris Long) 9-5 2-1-2
5 Come Get The Cash (Macdonald) 2-1 1-1-2
6 Sheer Talent (Huckabone) 6-1 1-X-X
7 Jk Baby Blue (Leon Bailey) 4-1 4-X-X

10TH RACE--Trot 1 Mile.

1 Star Track Hanover (Kinney) 15-1 1-3-2
2 American Jj (Miller) 7-2 2-1-1
3 Discus Hanover (Bailey) 7-2 2-2-1
4 Saxon (Joe Nassimos) 9-1 X-X-X
5 Haveitalltogether (Long) 9-1 3-3-1
6 Lucky June Bug (Macdonald) 3-2 1-6-5
7 Schnickel Fritz (Morales III) 15-1 X-X-X
8 Sandbagger Nellie (Huckabone Jr) 15-1 X-X-X

11TH RACE--Pace 1 Mile.

1 Tenwillgetutwenty (Kinney) 15-1 4-6-7
2 Sharks Summrshandy (Harrison) 9-1 1-7-5
3 Miley Rose (Macdonald) 1-1 5-5-X
4 Dream On A Roll (Bailey) 7-1 3-2-6
5 Always As Fast (Whittemore) 7-2 7-6-1
6 Rollwithjessica (T. Gale) 4-1 8-1-4

12TH RACE--Trot 1 Mile.

1 Barn Winner (Huckabone III) 12-1 8-3-1
2 Mayfair Well (Macdonald) 9-5 1-2-7
3 Pier Ho Exotic (Morales III) 6-1 7-8-3
4 Chas Hanover (Huckabone) 8-5 X-X-X
5 Give Angel Credit (Nassimos) 12-1 7-4-2
6 Ladyyouaregorgeous (Whittemore) 15-1 4-1-5
7 Broadway Joe (Miller) 15-1 3-6-1
8 Story Time Hanover (Sorenson) 15-1 2-7-6

Major League Baseball

American League

East Division

W L Pct GB

Boston 9 4 .692 _

Toronto 6 7 .462 3

New York 5 7 .417 31/2

Baltimore 5 8 .385 4

Tampa Bay 5 8 .385 4

Central Division

W L Pct GB

Kansas City 7 4 .636 _

Cleveland 7 5 .583 1/2

Detroit 6 6 .500 11/2

Chicago 6 7 .462 2

Minnesota 6 7 .462 2

West Division

W L Pct GB

Seattle 8 5 .615 _

Los Angeles 7 5 .583 1/2

Houston 6 6 .500 11/2

Texas 6 7 .462 2

Oakland 5 7 .417 21/2

Wednesday’s Games

Toronto 5, N.Y. Yankees 4

Boston 3, Minnesota 2, 7 innings, 1st game

Kansas City 6, L.A. Angels 1

Boston 7, Minnesota 1, 7 innings, 2nd game

Texas 5, Tampa Bay 1

Chicago White Sox 8, Cleveland 0

Detroit 6, Houston 4

Seattle at Baltimore, ppd.

Thursday’s Games

Seattle 4, Baltimore 2, 7 innings, 1st game

Minnesota 4, Boston 3

Cleveland 4, Chicago White Sox 2

Seattle 2, Baltimore 1, 7 innings, 2nd game

Texas 6, Tampa Bay 4, 10 innings

Kansas City 7, Toronto 5

Detroit at Oakland, late

Friday’s Games

Tampa Bay (Wacha 0-1) at N.Y. Yankees (TBD), 7:05 p.m.

Chicago White Sox (Cease 0-0) at Boston (Pivetta 2-0), 7:10 p.m.

Cleveland (Allen 1-1) at Cincinnati (Hoffman 1-1), 7:10 p.m.

Baltimore (López 0-2) at Texas (Foltynewicz 0-2), 8:05 p.m.

Toronto (Matz 2-0) at Kansas City (Minor 1-0), 8:10 p.m.

Minnesota (Thorpe 0-0) at L.A. Angels (Heaney 1-1), 9:38 p.m.

Detroit (Ureña 0-2) at Oakland (Montas 1-1), 9:40 p.m.

Houston (Urquidy 0-1) at Seattle (Kikuchi 0-0), 10:10 p.m.

Saturday’s Games

Tampa Bay at Yankees, 1:05 p.m.

Toronto at Kansas City, 2:10 p.m.

White Sox at Boston, 4:05 p.m.

Detroit at Oakland, 4:07 p.m.

Cleveland at Cincinnati, 4:10 p.m.

Baltimore at Texas, 7:05 p.m.

Minnesota at Angels, 9:07 p.m.

Houston at Seattle, 9:10 p.m.

National League

East Division

W L Pct GB

New York 5 3 .625 _

Philadelphia 6 6 .500 1

Miami 5 7 .417 2

Atlanta 5 8 .385 21/2

Washington 3 7 .300 3

Central Division

W L Pct GB

Cincinnati 7 5 .583 _

Milwaukee 7 5 .583 _

St. Louis 6 6 .500 1

Chicago 5 7 .417 2

Pittsburgh 5 8 .385 21/2

West Division

W L Pct GB

Los Angeles 10 2 .833 _

San Francisco 8 4 .667 2

San Diego 9 5 .643 2

Arizona 5 8 .385 51/2

Colorado 3 9 .250 7

Wednesday’s Games

Washington 6, St. Louis 0

Milwaukee 7, Chicago Cubs 0

San Francisco 3, Cincinnati 0

N.Y. Mets 5, Philadelphia 1

Pittsburgh 5, San Diego 1

Miami 6, Atlanta 5, 10 innings

L.A. Dodgers 4, Colorado 2

Thursday’s Games

Atlanta 7, Miami 6

San Diego 8, Pittsburgh 3

Arizona 11, Washington 6

Colorado at L.A. Dodgers, late

Philadelphia at N.Y. Mets, ppd.

Friday’s Games

Atlanta (Smyly 0-0) at Chicago Cubs (Davies 1-1), 2:20 p.m.

Arizona (Widener 1-0) at Washington (Scherzer 0-1), 7:05 p.m.

St. Louis (Martínez 0-2) at Philadelphia (Eflin 0-0), 7:05 p.m.

Cleveland (Allen 1-1) at Cincinnati (Hoffman 1-1), 7:10 p.m.

San Francisco (DeSclafani 1-0) at Miami (Castano 0-0), 7:10 p.m.

Pittsburgh (Brubaker 1-0) at Milwaukee (Houser 1-1), 8:10 p.m.

N.Y. Mets (deGrom 0-1) at Colorado (González 1-0), 8:40 p.m.

L.A. Dodgers (Buehler 1-0) at San Diego (Weathers 1-0), 10:10 p.m.

Saturday’s Games

Arizona at Washington, 1:05 p.m.

Atlanta at Chicago Cubs, 2:20 p.m.

St. Louis at Philadelphia, 4:05 p.m.

Cleveland at Cincinnati, 4:10 p.m.

San Francisco at Miami, 6:10 p.m.

Pittsburgh at Milwaukee, 7:10 p.m.

N.Y. Mets at Colorado, 8:10 p.m.

L.A. Dodgers at San Diego, 8:40 p.m.

National Hockey League

Wednesday’s Games

Minnesota 5, Arizona 2

Winnipeg 3, Ottawa 2

Calgary 4, Montreal 1

Colorado 4, St. Louis 3

Vegas 6, Los Angeles 2

Anaheim 4, San Jose 1

Thursday’s Games

Rangers 4, New Jersey 0

Boston 4, Islanders 1

Winnipeg 5, Toronto 2

Buffalo 5, Washington 2

Carolina 4, Nashville 1

Tampa Bay 3, Florida 2, OT

Philadelphia 2, Pittsburgh 1, SO

Detroit 4, Chicago 1

Dallas 4, Columbus 1

Friday’s Games

Calgary at Montreal, 6 p.m.

N.Y. Islanders at Boston, 7 p.m.

San Jose at Minnesota, 8 p.m.

Los Angeles at Colorado, 9 p.m.

Vegas at Anaheim, 10 p.m.

Edmonton at Vancouver, ppd.

Saturday’s Games

N. Jersey at N.Y. Rangers, 12:30 p.m.

Washington at Philadelphia, 12:30 p.m.

Pittsburgh at Buffalo, 3 p.m.

Ottawa at Montreal, 4 p.m.

St. Louis at Arizona, 6 p.m.

Chicago at Detroit, 7 p.m.

Florida at Tampa Bay, 7 p.m.

Nashville at Carolina, 7 p.m.

Columbus at Dallas, 8 p.m.

San Jose at Minnesota, 8 p.m.

Edmonton at Winnipeg, 10 p.m.

Toronto at Vancouver, ppd.

American Hockey League

Wednesday’s Games

Cleveland 5, Rochester 3

Belleville 4, Stockton 2

Utica 3, Syracuse 2

San Jose 4, Texas 2

Colorado 6, Bakersfield 2

Lehigh Valley at Hershey, ppd.

Thursday’s Games

Hartford 4, Bridgeport 2

Belleville 4, Stockton 2

San Diego at Ontario, late

Tucson at Henderson, late

Chicago at Grand Rapids, ppd.

Toronto at Laval, ppd.

Friday’s Games

Utica at Providence, 3 p.m.

Lehigh Valley at WB/Scranton, 5 p.m.

Iowa at Grand Rapids, 7 p.m.

Bakersfield at Ontario, 9 p.m.

Colorado at Stockton, 9 p.m.

Texas at San Jose, 9 p.m.

Saturday’s Games

Binghamton at Hershey, 1 p.m.

Bridgeport at Hartford, 1 p.m.

Rochester at Cleveland, 4 p.m.

Chicago at Rockford, 7 p.m.

Iowa at Grand Rapids, 7 p.m.

WB/Scranton at Syracuse, 7 p.m.

Colorado at Stockton, 8 p.m.

San Diego at Bakersfield, 9 p.m.

Texas at San Jose, 9 p.m.

Tucson at Henderson, 10 p.m.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Philadelphia 38 17 .691 —

Brooklyn 37 18 .673 1

Boston 29 26 .527 9

New York 29 27 .518 91/2

Toronto 22 34 .393 161/2

Southeast Division

W L Pct GB

Atlanta 30 26 .536 —

Miami 28 27 .509 11/2

Charlotte 27 27 .500 2

Washington 21 33 .389 8

Orlando 18 37 .327 111/2

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 35 20 .636 —

Indiana 26 28 .481 81/2

Chicago 22 32 .407 121/2

Cleveland 20 35 .364 15

Detroit 16 39 .291 19

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Dallas 30 24 .556 —

Memphis 27 26 .509 21/2

San Antonio 26 27 .491 31/2

New Orleans 25 30 .455 51/2

Houston 14 41 .255 161/2

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 41 14 .745 —

Denver 35 20 .636 6

Portland 31 23 .574 91/2

Oklahoma City 20 35 .364 21

Minnesota 14 42 .250 271/2

Pacific Division

W L Pct GB

Phoenix 39 15 .722 —

L.A. Clippers 39 18 .684 11/2

L.A. Lakers 34 21 .618 51/2

Golden State 28 28 .500 12

Sacramento 22 33 .400 171/2

Wednesday’s Games

Milwaukee 130, Minnesota 105

Cleveland 103, Charlotte 90

Philadelphia 123, Brooklyn 117

Toronto 117, San Antonio 112

New York 116, New Orleans 106

Orlando 115, Chicago 106

L.A. Clippers 100, Detroit 98

Golden State 147, Oklahoma City 109

Indiana 132, Houston 124

Dallas 114, Memphis 113

Denver 123, Miami 106

Washington 123, Sacramento 111

Thursday’s Games

Milwaukee 120, Atlanta 109

Golden State 119, Cleveland 101

Boston at L.A. Lakers, late

Sacramento at Phoenix, late

Friday’s Games

Indiana at Utah, 3 p.m.

L.A. Clippers at Philadelphia, 7 p.m.

New Orleans at Washington, 7 p.m.

Oklahoma City at Detroit, 7 p.m.

Charlotte at Brooklyn, 7:30 p.m.

Orlando at Toronto, 7:30 p.m.

Denver at Houston, 8 p.m.

Memphis at Chicago, 8 p.m.

Miami at Minnesota, 8 p.m.

Portland at San Antonio, 8:30 p.m.

New York at Dallas, 9:30 p.m.

Saturday’s Games

Utah at L.A. Lakers, 4:30 p.m.

Cleveland at Chicago, 8 p.m.

Detroit at Washington, 8 p.m.

Golden State at Boston, 8:30 p.m.

Memphis at Milwaukee, 9 p.m.

San Antonio at Phoenix, 10 p.m.

Major League Soccer

Friday, April 16

San Jose at Houston, 8 p.m.

Minnesota at Seattle, 9:30 p.m.

Saturday, April 17

Toronto FC at Montreal, 2 p.m.

Atlanta at Orlando City, 3 p.m.

Austin FC at Los Angeles FC, 6 p.m.

Sporting K. City at New York, 8 p.m.

New York City FC at D.C. United, 8 p.m.

Colorado at FC Dallas, 8 p.m.

Cincinnati at Nashville, 8:30 p.m.

New England at Chicago, 8:30 p.m.

NWSL Challenge Cup

Wednesday, April 14

Gotham FC 1, Orlando Pride 0

Thursday, April 15

Washington Spirit 1, Racing Louisville FC 0

Portland Thorns FC 1, Chicago Red Stars 0

Friday, April 16

Houston Dash at OL Reign, 10 p.m.

2021 WNBA Draft

Thursday, April 15

First Round

1. Dallas (from New York), Charli Collier, F/C, Texas

2. Dallas, Awak Kuier, C, Virtus Eirene RG (Italy)

3. Atlanta, Aari McDonald, G, Arizona

4. Indiana, Kysre Gondrezick, G, West Virginia

5. Dallas (from Washington), Chelsea Dungee, G, Arkansas

6. New York (from Connecticut), Michaela Onyenwere, F, UCLA

7. Los Angeles (from Dallas), Jasmine Walker, F, Alabama

8. Chicago (from Phoenix), Shyla Heal, G, Townsville Fire (Australia)

9. Minnesota, Rennia Davis, G/F, Tennessee

10. Los Angeles, Stephanie Watts, G, Southern Cal

11. Seattle, Aaliyah Wilson, G, Texas A&M

12. Las Vegas, Iliana Rupert, C, Tango Bourges Basket (France)

Second Round

13. Dallas (from New York), Dana Evans, G, Louisville

14. Las Vegas (from Indiana), Destiny Slocum, G, Arkansas

15. Atlanta, Raquel Carrera, C, Valencia Basket Club (Spain)

16. Chicago (from Dallas), Natasha Mack, F, Oklahoma State

17. New York (from Washington), Didi Richards, G, Baylor

18. Seattle (from Connecticut), Kiana Williams, G, Stanford

19. Indiana (from Chicago), Unique Thompson, F, Auburn

20. Connecticut (from Phoenix), DiJonai Carrington, G, Baylor

21. Connecticut (from Minnesota), Micaela Kelly, G, Central Michigan

22. Los Angeles, Arella Guirantes, G, Rutgers

23. Seattle, N'Dea Jones, F, Texas A&M

24. Indiana (from Las Vegas), Trinity Baptiste, F, Arizona

Third Round

25. New York, Valerie Higgins, G, Pacific

26. Indiana, Chelsey Perry, F, UT Martin

27. Atlanta, Lindsey Pulliam, G, Northwestern

28. Los Angeles (from Dallas), Ivana Raca, F, Wake Forest

29. New York (from Washington), Marine Fauthoux, G, Lyon Asvel Feminin (France)

30. Connecticut, Aleah Goodman, G, Oregon State

31. Indiana (from Chicago), Florencia Chagas, G, USE Scotti Rosa Empoli (Italy)

32. Phoenix, Ciera Johnson, C, Texas A&M

33. Indiana (from Minnesota), Maya Caldwell, G, Georgia

34. Los Angeles, Aina Ayuso, G, Spain

35. Seattle, Natalie Kucowski, F, Lafayette

36. Las Vegas, Kionna Jeter, G, Towson

NASCAR Cup Series

Toyota Owners 400

Sunday’s Lineup

At Richmond Raceway

Richmond, Va.

Lap length: 0.75 miles

(Car number in parentheses)

1. (19) Martin Truex Jr, Toyota

2. (11) Denny Hamlin, Toyota

3. (9) Chase Elliott, Chevrolet

4. (24) William Byron, Chevrolet

5. (22) Joey Logano, Ford

6. (5) Kyle Larson, Chevrolet

7. (12) Ryan Blaney, Ford

8. (20) Christopher Bell, Toyota

9. (4) Kevin Harvick, Ford

10. (18) Kyle Busch, Toyota

11. (3) Austin Dillon, Chevrolet

12. (17) Chris Buescher, Ford

13. (8) Tyler Reddick, Chevrolet

14. (47) Ricky Stenhouse Jr, Chevrolet

15. (23) Bubba Wallace, Toyota

16. (21) Matt DiBenedetto, Ford

17. (1) Kurt Busch, Chevrolet

18. (42) Ross Chastain, Chevrolet

19. (6) Ryan Newman, Ford

20. (2) Brad Keselowski, Ford

21. (41) Cole Custer, Ford

22. (10) Aric Almirola, Ford

23. (34) Michael McDowell, Ford

24. (48) Alex Bowman, Chevrolet

25. (37) Ryan Preece, Chevrolet

26. (14) Chase Briscoe, Ford

27. (99) Daniel Suarez, Chevrolet

28. (15) James Davison, Chevrolet

29. (38) Anthony Alfredo, Ford

30. (43) Erik Jones, Chevrolet

31. (52) Josh Bilicki, Ford

32. (00) Quin Houff, Chevrolet

33. (51) Cody Ware, Chevrolet

34. (77) Justin Haley, Chevrolet

35. (78) BJ McLeod, Ford

36. (7) Corey Lajoie, Chevrolet

37. (53) Garrett Smithley, Chevrolet

38. (33) Austin Cindric, Ford

NASCAR Gander Outdoors Truck Series

ToyotaCare 250

Saturday’s Lineup

At Richmond Raceway

Richmond, Va.

Lap length: 0.75 miles

(Car number in parentheses)

1. (99) Ben Rhodes, Toyota

2. (16) Austin Hill, Toyota

3. (98) Grant Enfinger, Toyota

4. (52) Stewart Friesen, Toyota

5. (24) Raphael Lessard, Chevrolet

6. (21) Zane Smith, Chevrolet

7. (88) Matt Crafton, Toyota

8. (38) Todd Gilliland, Ford

9. (2) Sheldon Creed, Chevrolet

10. (22) Austin Wayne Self, Chevrolet

11. (15) Tanner Gray, Ford

12. (51) Kyle Busch, Toyota

13. (42) Carson Hocevar, Chevrolet

14. (1) Hailie Deegan, Ford

15. (23) Chase Purdy, Chevrolet

16. (40) Ryan Truex, Chevrolet

17. (45) Brett Moffitt, Chevrolet

18. (4) John H. Nemechek, Toyota

19. (13) Johnny Sauter, Toyota

20. (9) Codie Rohrbaugh, Chevrolet

21. (04) Cory Roper, Ford

22. (02) Kris Wright, Chevrolet

23. (18) Chandler Smith, Toyota

24. (12) Tate Fogleman, Chevrolet

25. (11) Spencer Davis, Ford

26. (20) Spencer Boyd, Chevrolet

27. (25) Timothy Peters, Chevrolet

28. (30) Danny Bohn, Toyota

29. (19) Derek Kraus, Toyota

30. (26) Tyler Ankrum, Chevrolet

31. (41) Dawson Cram, Chevrolet

32. (33) Keith McGee, Chevrolet

33. (10) Jennifer Jo Cobb, Chevrolet

34. (56) Timmy Hill, Chevrolet

35. (3) Howie DiSavino III, Chevrolet

36. (44) Jett Noland, Chevrolet

37. (34) Josh Reaume, Toyota

38. (6) Norm Benning, Chevrolet

39. (49) Ray Ciccarelli, Chevrolet

40. (32) Sam Mayer, Chevrolet

PGA Tour

$7.1M RBC Heritage

Thursday

At Harbour Town Golf Links

Hilton Head, S.C.

Par 71

First Round

Cameron Smith 31-31—62 -9

Stewart Cink 30-33—63 -8

Matt Wallace 34-31—65 -6

Collin Morikawa 32-33—65 -6

Charles Howell III 32-34—66 -5

Billy Horschel 32-34—66 -5

Harold Varner III 35-31—66 -5

Tom Hoge 34-33—67 -4

Lucas Glover 36-31—67 -4

Austin Cook 31-36—67 -4

Kevin Streelman 32-35—67 -4

Daniel Berger 34-33—67 -4

Mackenzie Hughes 33-34—67 -4

Corey Conners 35-32—67 -4

Brian Harman 32-35—67 -4

Kyoung-Hoon Lee 33-34—67 -4

Danny Lee 34-34—68 -3

Charley Hoffman 34-34—68 -3

Brian Gay 32-36—68 -3

Sung Kang 33-35—68 -3

Sungjae Im 33-35—68 -3

Troy Merritt 32-36—68 -3

Branden Grace 33-35—68 -3

Will Zalatoris 35-33—68 -3

Michael Thompson 33-35—68 -3

Emiliano Grillo 34-34—68 -3

Matthew NeSmith 33-35—68 -3

Adam Schenk 35-33—68 -3

Vaughn Taylor 35-33—68 -3

Carlos Ortiz 36-32—68 -3

Robert Streb 35-33—68 -3

Wesley Bryan 35-33—68 -3

Sergio Garcia 34-34—68 -3

Danny Willett 36-32—68 -3

Home team in caps

BASEBALL

Favorite Odds Underdog

American League

OAKLAND 71/2-81/2 Detroit

LA ANGELS 51/2-61/2 Minnesota

BOSTON 51/2-61/2 White Sox

NY YANKEES 61/2-71/2 Tampa Bay

TEXAS Even-6 Baltimore

Toronto 51/2-61/2 K. CITY

Houston Even-6 SEATTLE

National League

Atlanta 51/2-61/2 CHI. CUBS

WASHINGTON 9-10 Arizona

PHILADELPHIA 51/2-61/2 St. Louis

San Francisco 51/2-61/2 MIAMI

MILWAUKEE 7-8 Pittsburgh

NY Mets 9-10 COLORADO

LA Dodgers 7-8 S. DIEGO

Interleague

Cleveland Pick’em CNCNNATI

COLLEGE FOOTBALL

Favorite Points Underdog

FCS Spring Football

Week 10

Saturday

C. SOUTH 61/2 Gar. Webb

Delaware 61/2 VLLANOVA

SAMFORD 51/2 Mercer

MONTANA 181/2 Portland St

San Diego 121/2 VALPO

S. ILLINOIS 51/2 SE Lousana

VMI 51/2 Citadel

DRAKE 41/2 Prsbytrian

SOUTHERN 81/2 Grambling

TEXAS SOUTH 21/2 M. Vally St

MOREHEAD ST 91/2 Butler

Idaho 2 N. ARIZONA

ARK PINE BLUFF 1 Prarie View

S. Carolina St 61/2 DLWRE ST

Alabama A&M 41/2 A’BAMA ST

N. DAKOTA ST 2 S. Dakota St

Sam Houston St 131/2 ICRN WRD

DAVIDSON 9 Stetson

JAMES MADISON 121/2 Richmond

Holy Cross 61/2 BUCKNELL

BASKETBALL

Favorite Points Underdog

UTAH 10 Indiana

PHILADELPHIA 3 LA Clippers

DETROIT 7 Ok City

WASHINGTON 1 N. Orleans

BROOKLYN 131/2 Charlotte

TORONTO 81/2 Orlando

Memphis 21/2 CHICAGO

Miami 61/2 MINN

Denver 81/2 HOUSTON

Portland 11/2 S. ANTNIO

DALLAS 5 New York

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

MONTREAL Even-1/2 Calgary

BOSTON Even-1/2 Islanders

MINNESOTA 1/2-1 San Jose

COLORADO 11/2-2 La Kings

Vegas 1-11/2 ANAHEIM

(c) Tribune Content Agency

Thursday

BASEBALL

Major League Baseball

MLB — Suspended and fined Cub’s P Ryan Tepera for three-games and an undisclosed amount for intentionally throwing at Brandon Woodruff in an April 13 game at Milwaukee.

American League

BALTIMORE ORIOLES — Recalled RHP Cole Sulser from the alternate training site for first game and then assigned him back to the alternate training site.

BOSTON RED SOX — Optioned RHP Eduard Bazardo to the alternate training site.

CHICAGO WHITE SOX — Recalled SS Tim Anderson from the IL. Designated OF Nick Williams for assignment.

DETROIT TIGERS — Placed RF Nomar Mazara on the 10-day IL. Recalled RHP Joe Jimenez from the alternate training site.

LOS ANGELES ANGELS — Optioned 2B Jack Mayfield to the alternate training site.

MINNESOTA TWINS — Recalled RHP Shaun Anderson from the alternate training site. Optioned RHP Cody Stashak and RF Alex Kirilloff to the alternate training site.

SEATTLE MARINERS — Recalled RHP Robert Dugger from the taxi squad.

National League

ST. LOUIS CARDINALS — Selected the contract of OF Scott Hurst from the alternate training site. Optioned OF Lane Thomas to the alternate training site. Placed RHP Dakota Hudson on the 60-day IL from the 10-day IL.

BASKETBALL

National Basketball Association

NBA — Named James Cadogan executive director of national basketball social justice coalition.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS — Signed OLBs Dennis Gardick and Kylie Fitts to exclusive rights one-year contracts. Signed WRs Andre Baccelli and Darece Roberson Jr., DL Ryan Bee, RB Tavien Feaster and LB Jamell Garcia-Williams to contracts.

ATLANTA FALCONS — Signed DT Duron Harmon and RB Cordarrelle Patterson to one-year contracts. Waived RB Ito Smith.

BUFFALO BILLS — Signed OG Forrest Lamp.

CLEVELAND BROWNS — Signed DE Porter Gustin.

JACKSONVILLE JAGUARS — Signed LB Dakota Allen.

LAS VEGAS RAIDERS — Waived DT Maurice Hurst and DE Arden Key. Released QB Kyle Sloter.

NEW ORLEANS SAINTS — Signed WR Jalen McCleskey.

PITTSBURGH STEELERS — Signed LB Vince Williams.

SEATTLE SEAHAWKS — Signed DE Aldon Smith.

HOCKEY

National Hockey League

CAROLINA PANTHERS — Reassigned G Jeremy Helvig to South Carolina (ECHL) from Chicago (AHL).

CHICAGO BLACKHAWKS — Assigned F Josh Dickinson to Indy (ECHL).

COLUMBUS BLUE JACKETS — Recalled C Josh Dunne from the taxi squad.

LOS ANGELES KINGS — Reassigned D Austin Strand to Ontario (AHL).

NASHVILLE PREDATORS — Signed G Tomas Vomacka to a two-year, entry-level contract.

NEW JERSEY DEVILS — Recalled C Ben Street from Binghantom (AHL) to the taxi squad.

NEW YORK RANGERS — Recalled LW Gabriel Fontaine from loan by New York (NHL) taxi squad.

SAN JOSE SHARKS — Recalled D Greg Pateryn from San Jose (AHL) loan to the taxi squad. Returned D Nicolas Meloche to San Jose (AHL).

TORONTO MAPLE LEAFS — Signed LW Rodion Amirov to a three-year, entry-level contract. Recalled C Adam Brooks from taxi squad.

WASHINGTON CAPITALS — Reassigned D Bobby Nardella to Hershey (AHL).

American Hockey League

HARTFORD WOLF PACK — Recalled RW Jonny Brodzinski from New York (AHL).

ROCKFORD ICE HOGS — Signed Carson Gicewicz to a standard player contract.

TORONTO MARLIES — Acquired C Antti Suomela.

WILKES-BARRE/SCRANTON PENGUINS — Released C Matt Alfaro from his professional tryout contract.

COLLEGE

EVANGEL UNIVERSITY — Promoted Bert Capel to head men’s basketball coach.

RICE UNIVERSITY — Promoted Greg Howell to assistant basketball coach.

TEMPLE UNIVERSITY — Acquired C Emmanuel Okpomo in transfer from Wake Forest.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment