Oriskany graduates awarded scholarships

Posted

The following is a list of the awards and honors received by members of the Oriskany Jr./Sr. High School Class of 2020:

Steven Armstrong: Donald F. Sheehan Memorial Scholarship, New York State Comptroller Achievement Award, Oriskany Alumni Association- Paul A. Piersma Memorial Scholarship, Triple “C” Award

Savannah Austin: New York State Comptroller Achievement Award, Oriskany Alumni Association- Sara D. Thaler Memorial Scholarship, Shoemaker Memorial Foundation Scholarship

Julia Bates: Oriskany Alumni Association- Frank & Sophie Schultz Memorial Scholarship, Oriskany Jr./Sr. High School Principal’s Award, Oriskany Central School D.A.R. Good Citizenship Award

Elizabeth Battle: New York State Comptroller Achievement Award, Oriskany Alumni Association- Herman Piersma Scholarship, Utica College-Oriskany CSD Partners in Education Scholarship

Jash Bhavsar: M & T Bank Scholarship

Katie Bowers: Oriskany Alumni Association- Cider Street Award, Patricia M. Piersma Medical Scholarship, Oriskany Jr./Sr. High School Student Council Leadership Award, Oriskany Sports Boosters Scholarship, Suzanne M. Miazga Memorial Scholarship, Triple “C” Award

Connor Broadbent: Oriskany Lodge No. 799 & A.M. Good Citizen Scholarship

Nolan Bryant: Derek “Deek” Thaler Memorial Fellowship, Utica College-Oriskany CSD Partners in Education Scholarship

Mackenzie Buck: Oriskany Sports Boosters Scholarship, Oriskany Teachers’ Association Award- Field of Education

Ethan Burrows: New York State Comptroller Achievement Award, Oriskany Jr./Sr. High School Principal’s Award

Alyssa Cassevah: Oriskany Sports Boosters Scholarship, Lea Colangelo, New York State Comptroller Achievement Award, Rose Heeley Memorial Scholarship

Kara Daskiewich: Oriskany Alumni Association- Class of 1958 Award/Shirley Burth/Rudolph Lantelme Memorial Scholarship, Oriskany American Legion Post No. 1448 American Legion American History Silver Medal, Oriskany Sports Boosters Scholarship, Oriskany Teachers’ Association Award- Highest Average, Scott Butterworth Memorial Music Scholarship, Section III Scholar Athlete

Colton Davis: Cooper & Brass Service center Association Scholarship, Hilbert College Leadership Scholarship, Oriskany Alumni Association- Ron Fay Memorial Scholarship, Roy Austin Jr. Outstanding Baseball Player, Oriskany Retirees’ Organization Scholarship- Oriskany Class of 2020, Oriskany Sports Boosters Scholarship, Village of Oriskany Police Benevolent Association Law Enforcement Scholarship

Lauren Domenico: Robert H. Heeley Memorial Scholarship

Ryan Fish: Oriskany Alumni Association- Ron Fay Memorial Scholarship, New York State Comptroller Achievement Award, Westmoreland Kiwanis Club Scholarship

Matthew Gregg: Village of Oriskany Police Benevolent Association Law Enforcement Scholarship, Whitestown Police Benevolent Association Scholarship

Aeron Hamm: North Utica-Whitestown Rotary Health Scholarship, Optimist Club of Whitestown- William B. Washburn Optimist Scholarship, Oriskany Jr./Sr. High School Students Against Destructive Decisions Award

Angelina Hays: Edwin J. Wadas Foundation “Unsung Hero” Scholarship, Oriskany Alumni Association- Herman Piersma Scholarship, Oriskany Sports Boosters Scholarship, Oriskany Teachers’ Association Salutatorial Award, State Education Department Scholarship for Academic Excellence

Joshua Macera: Oriskany Alumni Association- Jeffrey Mahardy Memorial Scholarship, Section III Scholar Athlete, State Education Department Scholarship for Academic Excellence

John Maher: Edwin J. Wadas Foundation “Unsung Hero” Scholarship, Oriskany Alumni Association- Oriskany Volunteer Fire Department Memorial Scholarship, Oriskany American Legion Post No. 1448 American Legion American History Gold Medal, State Education Department Scholarship for Academic Excellence, Westmoreland Kiwanis Club Robert McEwen Memorial Scholarship

Erin Mason: American Legion Auxiliary Good Citizenship Award, Oriskany Alumni Association- Oriskany Volunteer Fire Department Memorial Scholarship

Taylor Reid: Oriskany Alumni Association- Bernie Block Athletics & Citizenship Award, Oriskany Retired Teachers’ Organization, Oriskany Sports Boosters Scholarship, Oriskany Teachers’ Association Award- Field of Education, Richard L. Alito Memorial Scholarship (Field of Education)

Giovani Silvestri: Keith & Virginia Davis Memorial Scholarship, Oriskany Sports Boosters Scholarship, Suzanne M. Miazga Memorial Scholarship

Lauren Stokes: M & T Bank Scholarship

Sofia Tagliaferri: Believe 271 Foundation, Inc.- Gregory J. Wilsey Scholarship, Captain John H. Iarrobino Scholarship, Mohawk Valley Counseling Association, Oriskany Alumni Association- Renee Thaler Memorial Scholarship, Oriskany Jr./Sr. High School Students Against Destructive Decisions Award, Oriskany Retirees’ Organization Scholarship- Oriskany Class of 2020, Oriskany Sports Boosters Scholarship, Whitestown Kiwanis Club “Legacy” Scholarship

Joshua Thompson: Noah Lekki Memorial Music Scholarship, Oriskany Alumni Association- Alice Nelson Memorial Music Scholarship

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment