Host of local candidates seeking election for posts in Oneida, Madison counties

Posted

Here’s a list of the candidates on ballots for voters to choose from in the general election on Tuesday, Nov. 2.

Oneida County

Justice of the Supreme Court, 5th Judicial District

Anthony Brindisi (D)

Daniel M. Fogel (R)

Oneida County
Family Court Judge

Jason D. Flemma (R-C)

Karen J. Stanislaus (D-EJFA-WF)

Oneida County Legislator District 1

Keith Schiebel (R-C)

Troy Peters (D)

Oneida County Legislator District 2

Colin E. Idzi (R-C)

Oneida County Legislator District 3

Norman Leach (R-C)

Oneida County Legislator District 4

Cynthia L. Rogers-Witt (R-C)

Oneida County Legislator District 5

Michael B. Waterman (R-C)

Oneida County Legislator District 6

Steven R. Boucher (R-C)

Oneida County Legislator District 7

Gerald J. Fiorini (R-C)

Oneida County Legislator District 8

Richard Flisnik (R-C)

Oneida County Legislator District 9

David A. Buck (R)

Michelle C. Klosek (D-C)

Oneida County Legislator District 10

George Joseph (R-C)

Oneida County Legislator District 11

Robert A. Koenig (R-C)

Oneida County Legislator District 12

Brenda K. McMonagle (R-C)

Michael D. Brown (D-WF)

Oneida County Legislator District 13

Christopher Newton (R-C)

Oneida County Legislator District 14

D Chad Davis (D-C)

Oneida County Legislator District 15

Caroline Reale (D-WF)

Heather Mowat (R-C)

Oneida County Legislator 16

Mary Austin Pratt (R-C)

Oneida County Legislator 17

Matthew R. Pilatzke (D)

Stephen DiMaggio (R-C)

Oneida County Legislator 18

Jeffery E. Daniels Jr. (R)

Joseph M. Furgol (D-UF-WF)

Oneida County Legislator 19

Timothy J. Julian (D-C)

Oneida County Legislator 20

Evon M. Ervin (D-WF)

Oneida County Legislator 21

Lori A. Washburn (D)

Tony Myers (R-C)

Oneida County Legislator 22

Maria Pezzolanella McNeil (D)

Oneida County Legislator 23

Anthony C. Leone Jr. (D-UF)

Regina Pieloch Venettozzi (R-C)

Rome Councilor Ward 1

Gregory B. Lang (WF)

John M. Sparace (R-C)

Rome Councilor Ward 2

John B. Mortise (R)

Rome Councilor Ward 3

Kimberly A. Rogers (R-C)

Rome Councilor Ward 4

Romona L. Smith (D)

Rome Councilor Ward 5

Frank R. Anderson (R-C)

Rome Councilor Ward 6

Riccardo D. Dursi Jr. (R)

Rome Councilor Ward 7

Andrew Robert Tracy (R)

Utica Comptroller

William C. Morehouse (D)

Utica Councilor Ward 1

Katie Aiello (D)

Paul R. Depietro (R)

Utica Councilor Ward 2

Amy Jennings (I)

Robert H. Burmaster II (D-UF)

Utica Councilor Ward 3

Celeste M. Friend (D-WF)

Richard A. Tomaino Jr. (R-C)

Utica Councilor Ward 4

Frank A. Meola (D-UF)

John N. Mirante (R)

Utica Councilor Ward 5

Delvin J. Moody (D-WF)

Vincent S. Donnelly (D)

Utica Councilor Ward 6

Joseph N. Betrus Jr. (R-C)

Utica Council At Large

Frank A. DiBrango Jr. (D-C-UF)

Jack V. Lomedico (D-UF)

Mark R. Williamson (R-C)

Samantha Colosimo-Testa (R-C)

Sparkle D. Anthony (D-WF)

Annsville Town Council

Billie Jo Pitoniak (D)

Remonia Falk (D-R)

Shawn D. Salsman (R)

Ava Town Highway
Superintendent

Andrew Mathis (MP)

Ryan Dutch (D)

Ava Town Tax Collector

Linda D. Ossont (D)

Ava Town Supervisor

James T. Ossont (R)

Ava Town Councilor

David E. Rundle (R)

John A. Doiron (R)

Boonville Town Highway Superintendent

Christopher A. Bourgeois (R)

Boonville Town Clerk/
Tax Collector

Katherine Crill (R)

Boonville Town Supervisor

David C. Stocklosa (R)

Boonville Town Councilor

Guy C. Case (R)

Joel Bailey (R)

Boonville Town Justice

Nadine McIntyre (D-R-C)

Boonville Village Mayor

Eric W. McIntyre (MFP)

Rodney Thayer Sr. (POC)

Boonville Village Trustee

Alan Richard Satterly (BFB)

Judith Dellerba (LP)

Tracy A. Austin (PAG)

Bridgewater Highway
Superintendent

James F. Southworth (R)

Bridgewater Town Clerk/
Tax Collector

Laura L. Eaton (R)

Bridgewater Town Supervisor

Dale M. DeKing (R)

Bridgewater Town Councilor

Christopher K. Haar (R)

Richard E. Foster III (R)

Camden Highway Superintendent

David C. Price JR. (R)

Camden Town Clerk/
Tax Collector

Allyson I. Snow (R)

Camden Town Supervisor

Tyler M. Henry (R)

Camden Town Councilor

Chad M. Walker (R)

Corey Mutch (R)

Deerfield Town Councilor

Andrew Clark (R)

Gregory P. Sacco (D-C)

Philip M. Sacco (D-C)

Deerfield Town Justice

Thomas B. Larkin Jr. (R-C)

Florence Town Highway Superintendent

John S. Boncella Jr. (D)

Florence Town Clerk/Tax Collector

Joan E. Salmon (D)

Florence Town Supervisor

Scott P. Outtrim (D)

Florence Town Councilor

James Graves (R)

Sharron McNamara (D)

Florence Town Justice

Michael B. Mitchell (D)

Floyd Highway
Superintendent

Jerome Alexander Jr. (R)

Floyd Tax Collector

Lesley A. Grogan (R)

Floyd Town Clerk

Georgianna M. Larry (R)

Floyd Town Supervisor

Willard Streiff Jr. (R)

Floyd Town Councilor

Alston J. Huey Jr. (R)

Robert Evans (R)

Forestport Highway
Superintendent

William G. Gardner (R)

Forestport Tax Collector

Shirleen M. Paschke (D)

Forestport Town Clerk

Tracy M. Terry (R)

Forestport Town Supervisor

Harold E. Entwistle III (R)

Forestport Councilor

Glenyce Verschneider (R)

Kimberley A. Kratzenberg (C-PV)

Ronald J. Scouten (R)

Kirkland Highway
Superintendent

Jonathan T. Scott (D)

Kirkland Tax Collector

Sarah McCullough (D-WF)

Kirkland Town Clerk

Donna B. Maxam (R)

Kirkland Town Supervisor

Robert J. Meelan (D-C)

Kirkland Town Councilor

Donna E. Yando (R)

Garry Colarusso (D)

Kirkland Town Justice

Jay Williams (D-WF)

Lee Highway Superintendent

William Baker (R)

Lee Tax Collector

Christine M. Casadei (D)

Lee Town Assessor

Brenda B. Furman (R)

Lee Town Clerk

Laura L. Kinney (R)

Lee Town Supervisor

John C. Urtz (D)

Lee Town Councilor

Joseph Mastrangelo (D)

Karl J. Matt (D)

Lawrence J. Jones Jr. (R)

Lee Town Justice

Daniel L. Furney (D)

Marcy Town Highway
Superintendent

James C. Cheyne (R)

Marcy Town Clerk/
Tax Collector

Gina M. Schillaci (R)

Marcy Town Supervisor

Brian N. Scala (R)

Marcy Town Councilor

Kenneth H. Friot (R)

Mark S. Canter (R)

Marshall Town Highway Superintendent

Robert C. Welch (R)

Marshall Town Clerk/
Tax Collector

Mary E. Blunt (R)

Marshall Town Supervisor

John A. Buschmann (R)

Marshall Town Councilor

Kenneth M. Ford (R)

Robert J. Blunt (R)

Marshall Town Justice

Justin M. Nackley (R)

New Hartford Highway Superintendent

Richard C.Sherman (R-C)

Vincent F. Pristera (D-NHF)

New Hartford Town Clerk/Tax Collector

Cheryl A. Jassak-Huther (R)

Richard B. Woodland Jr. (D-C)

New Hartford Town Supervisor

Paul A. Miscione (R-C)

New Hartford Town Councilor

David M. Reynolds (R-C)

James J. Messa (R-C)

New Hartford Town Justice

Kevin E. Copeland (R-C)

Paris Town Councilor

Kevin Fahy (R-C)

Michele Parker (R)

Remsen Town Highway Superintendent

Richard H. Roberts (R)

Remsen Town Clerk

Meghan M. Spadaro (R)

Remsen Town Supervisor

Thomas H. McDonald (R)

Remsen Town Justice

Bobbi Jo Kahl (R)

Sangerfield Town Highway Superintendent

Karl J. Buschor (R-D)

Sangerfield Town Assessor

Philip Barnes (R-D)

Sangerfield Town Clerk/Tax Collector

Mary S. Belfield (R-D)

Sangerfield Town Supervisor

William E. Fredericks Jr. (R)

Sangerfield Town Councilor - 2 Year Term

Kevin P. Kelley (R)

Sangerfield Town Councilor

David Wicks (R)

William Lachmann (R)

Steuben Town Highway Superintendent

Matthew E. Grogan (THP)

Robert H. Waugh (R)

Steuben Town Tax Collector

Linda M. Hayes (R)

Steuben Town Clerk

Christina J. Anken (R)

Steuben Town Supervisor

William G. LaDuke (D)

Steuben Town Councilor - 2 Year Term

Edward J. Kurish Jr. (R)

Steuben Town Councilor

Janet F. Broadbent (R)

Mark B. Williams (R)

Trenton Town Highway Superintendent

Jason Stiehl (R)

Trenton Town Clerk

Stanley K. Harris (R)

Theresa B. Inserra (D)

Trenton Town Supervisor

Joseph E. Smith (R)

Trenton Town Councilor

Joseph C. Samson (D-WF)

Michael J. Bennison (R)

Scott M. Bolen (D)

Stephen Godfrey (R)

Vernon Town Highway Superintendent

Timothy J. Murphy (R)

Vernon Town Assessor

Duane R. Munger (R)

Vernon Town Supervisor

James Randall Watson (R)

Vernon Town Councilor

John E. Peters (R)

Stephen Adamkowsi (R)

Verona Town Highway Superintendent

Billy J. Lohr (R)

Verona Town Clerk/Tax Collector

Amy H. Kotwica (R)

Verona Town Supervisor

Scott M. Musacchio (R-C)

Verona Town Councilor

Fred “Fritz” Scherz Jr. (R-C)

Jeffrey Kahler (R)

Vienna Town Highway Superintendent

Clayton Conover Jr. (R)

Vienna Town Clerk/Tax Collector

Rachelle M. Johnston (R)

Vienna Town Supervisor

Michael M. Davis Sr. (R)

P Michael Piper (D)

Vienna Town Councilor

Darrin E. Smith (D)

Gail P. Whitham (R)

Lorraine Padavan (R)

Vienna Town Justice

Terry L. Coady (D)

Western Town Highway Superintendent

Amanda L. McGovern (R)

Western Tax Collector

Claudia J. Donahue (R)

Western Town Clerk

Mary J. Centro (R)

Western Town Supervisor

Diane Butler (R)

Western Town Councilor

Lawrence Mierek (R)

Leonard A. Charney (R)

Westmoreland Town Highway Superintendent

Michael Johnson (D)

Russell J. Young (R-C)

Westmoreland Town Clerk

Jody S. Burdick (R-C)

Westmoreland Town Supervisor

Kenneth R. Eisnor (R-C)

Westmoreland Town Councilor

Bernard Szarek (D)

Denise Szarek (D)

Kirk E. Donley (R-C)

Randy Rundle (R-C)

Westmoreland Town Justice

Steven A. Ossont (R)

Whitestown Town Receiver of Taxes

Margaret H. Hardy (D)

Whitestown Town Highway Superintendent

Salvatore F. Granato Jr. (D-C)

Whitestown Town Clerk

Mary E. Finegan (R-C)

Whitestown Town Supervisor

Shaun J. Kaleta (R-D-C)

Whitestown Town Councilor

Joseph A. Cirasuolo (D-C)

Michael R. Ciancaglini (D-C)

Whitestown Town Justice

Daniel Appler (R-C)

Madison County

Justice of the Supreme Court, 6th District

Molly Fitzgerald (D)

Elizabeth Aheme (R)

Patrick J. O’Sullivan (R)

Madison County Clerk

Michael T. Keville II (R-C)

Madison County Sheriff

Todd Hood (R-C)

Oneida City Mayor

Helen B. Acker (R-C-OF)

Margaret Milman-Barris (D-WF-MAD)

Oneida City Chamberlain

Lillian G. White (D-MAD)

Anna Hood (R-C-OF)

Oneida City Supervisor Wards 1, 2, 3

John Isaac Nichols (D-MAD)

Matthew A. Roberts (R-C-OF)

Mary B. Cavanagh (R-C-OF)

Oneida City Supervisor Ward 4, 5, 6

Joseph A. Magliocca (D-MAD)

Joseph P. Ostrander (R-C-OF)

Lewis Carinci (MAD)

Oneida City Councilor Ward 1

Sara E. Haag (D-MAD)

Gary D. Reisman Jr. (R-C-OF)

Oneida City Councilor Ward 2

Steve Laureti (R-C-OF)

Oneida City Councilor Ward 3

James Coulthart (D-MAD)

Rick Rossi (R-C-OF)

Oneida City Councilor Ward 4

Michelle Ironside Kinville (R-C-OF)

Oneida City Councilor Ward 5

Jacob Fleming (D-MAD)

Brandee M. Dubois (R-C-OF)

Oneida City Councilor Ward 6

Thomas L. Simchik (R-C-OF)

Michael Kaiser (MAD)

Brookfield Town Supervisor

Loren C. Corbin (D)

Brookfield Town Clerk/Tax Collector

Sherry L. Perretta (D)

Brookfield Town Council

Jefferson L. Mayne (R)

Dewitt C. Head (R)

Cazenovia Town Council

Kelli Johnson (D)

Patrick Race (R)

Cazenovia Town Justice

Fred Palmer III (R)

D. Christian Fischer (JFA)

DeRuyter Highway Superintendent

Walter C. Cook (R-C)

Richard Metcalf (GN)

DeRuyter Town Clerk/Tax Collector

Rebecca Marshall (R)

DeRuyter Town Supervisor

Rex M. Vosburg (R)

DeRuyter Town Council

James Tiffany Jr. (R)

Robert Jones (R)

DeRuyter Town Justice

Mitchell L. VanNordstrand (R)

Eaton Town Highway Superintendent

Larry J. Phillips (D-CR)

Eaton Town Clerk/Tax Collector

Dean R. Curtis (D-ST)

Eaton Town Council - 2 Year Term

Denise Lodor-Morris (D)

Paula M. Highers (R)

Eaton Town Council

James Monahan (D)

David Verne (R-C)

Jeff Golley (R-C)

Fenner Town Highway Superintendent

Robbie Conklin (R)

Fenner Town Clerk

Lisa Dolan (R)

Fenner Town Supervisor

Dave Jones (R)

Fenner Town Council

Hannah Strack (R)

Bill Cody (R)

Georgetown Town Highway Superintendent

Hunter Grace (R)

Georgetown Town Clerk/Tax Collector

Sarah Brush (R)

Georgetown Town Supervisor

Paul Walrod (R)

Georgetown Town Council

Dave Wood (R)

Matthew VanHeusen (R)

Georgetown Town Justice

Wendy Canfield (R)

Hamilton Town Supervisor

Eve Ann Shwartz (D-GG)

Hamilton Town Council

Mary Lee Dinski (D-GG)

Travis V. DuBois (GG)

Hamilton Town Justice

Donald W. Haight (D-GG)

Lebanon Town Highway Superintendent

Alex P. Hodge (D-R)

Lebanon Town Clerk/Tax Collector

Joann L. Collins (D-CF)

Lebanon Town Supervisor

James Goldstein (D)

Ronda Winn (RCU)

Lebanon Town Council

Adam Carvell (D)

Gregory Fuller (D)

Lenox Town Highway Superintendent

Richard Mitchell (D-C)

Antonio J. Tornatore (R-PC)

Lenox Town Clerk/Tax Collector

Charlene L. Barres (R)

Lenox Town Supervisor

Joseph J. Pinard (R-CPC)

William H. Smith III (ABF)

Lenox Town Councilor

Alan Williamson Jr. (D-WF)

Scott Blanchard (D-WF)

Dominick A. Perretta Jr. (R)

Wesley R. Hood (R)

Lincoln Town Highway Superintendent

Anthony J. Domenicone (R)

Lincoln Town Clerk/Tax Collector

Amy E. Becker

Lincoln Town Supervisor

Melissa A. During (R-TFA)

Yvonne M. Nirelli (PC)

Lincoln Town Council

Peggy L. LeClair (R-WTP)

Doug J. Fusillo (R)

Mathias Spendley (WTP)

Lincoln Town Justice

William A. Graham (JFA)

Madison Town Highway Superintendent

Roy J. Kirley (R)

Madison Town Clerk

Tina M. Livermore (R)

Madison Town Supervisor

Gregory M. Reuter (R)

Richard L. Peckham (CS)

Madison Town Council

James E. Lundrigan (R-C)

John S. Gaiser (JSG)

Patricia J. Bikowsky (R)

Madison Town Justice

Jim Taylor (D)

Robert W. Engle (R)

Nelson Town Highway Superintendent

Joseph E. Deyo (R-L)

Nelson Town Clerk

Deborah J. Costello (R-GC)

Nelson Town Supervisor

James J. Cunningham (R-CL)

Nelson Town Council

Erica Gilmore (D-SC)

Jennifer F. Marti (R-L)

Michael J. Costello (D-SC)

Joseph J. Lewis Jr. (R-L)

Smithfield Town Highway Superintendent

Daniel Davis (R-WC)

Smithfield Town Clerk

Carol A. Lasicki (D-R-SS)

Smithfield Town Supervisor

Thomas J. Stokes (RA)

Smithfield Town Council

Brenda Goff (D-SS)

Richard J. Looft (R)

Stockbridge Town Supervisor

Alexander R. Stepanski (R)

Stockbridge Town Council

David Fort (T)

Sullivan Town Council

Dan Gibbons (R)

David B. Montroy (R)

Sullivan Town Justice

John D. Button (R)

Christina M. Sudol (SC)

Information Available

Information, including sample ballots from all of the area races can be found online from the various local boards of election.

For voters in Oneida County, information is available at the Oneida County Board of Elections website at https://www.ocgovboe.net

In Madison County, information is available on the Madison County Board of Elections website, https://www.madisoncounty.ny.gov/1547/Board-of-Elections

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here