Return home

Exceptional teen art on exhibit at OCC through March 3

Posted 1/19/23

Teen artists from 14 central New York counties and more than 90 junior and senior high schools recently submitted thousands of their best works of art for national and local recognition.

This item is available in full to subscribers.

Exceptional teen art on exhibit at OCC through March 3

Posted

SYRACUSE — Teen artists from 14 central New York counties and more than 90 junior and senior high schools recently submitted thousands of their best works of art for national and local recognition in the 2023 CNY Scholastic Art Awards.

Sponsored by M&T Bank and hosted by Onondaga Community College, this year’s award-winning entries will be on exhibit through early March.

Earlier this month, volunteer judges - including professional artists, educators and photographers - poured over the 4,000 individual and 102 portfolio entries to select pieces within 17 categories. More than 1,155 works were awarded.

A special awards ceremony Jan. 17 at SRC Arena on the OCC campus celebrates the Gold Key-first place selections for entry in national competition, as well as local awards, cash prizes and special recognition. 

Some 1,350 pieces, that include Gold Key, Silver Key and Honorable Mention winners, are on daily exhibition at the Whitney Applied Technology Center at Onondaga Community College through March 3. In addition, the Everson Museum of Art in Syracuse will host a selection of student works March 11 through April 9. 

The pieces identified as best within their categories will compete on the national level, with results announced in the spring. Last year the central New York Region produced 22 national winners.  

The Scholastic Art Awards program was founded by Scholastic, Inc. in 1923. It is the largest annual student art competition in America and the CNY region has participated for well over 70 years.

The CNY Art Council, a corps of area art teachers, volunteer countless hours to coordinate this region’s program.  

See the exhibit, free, from 9 a.m. to 7 p.m. weekdays and from 9 a.m. to 6 p.m. Saturdays and Sundays through March 3 at the Whitney Applied Technology Center at OCC, 4585 W. Seneca Turnpike. Schedule a group at www.sunyocc.edu/connect.

2023 CNY Scholastic Art Awards in Oneida and Madison County-area schools included:

Camden

Honorable Mention: Marjorie Castilla, Ean Sweeting.

Canastota

Honorable Mention: Jessica Bovair.

Cazenovia

Gold Key: Olivia Franks, Drawing & Illustration; Madison Rothfeld, Drawing & Illustration.

Silver Key: Emily Centino, Drawing & Illustration; Skylar Dannan, Drawing & Illustration; Rhys Kelly, Photography.

Honorable Mention: Corinne Albicker, Rayne Devine, Maureen Gutierrez, Ben Phillips (2), Bonnie Pittman, Sophia Rheaume, Molly Wilcox (2).

Chittenango

Portfolio Gold Key: Emily Gushea.

Portfolio Honorable Mention: Alexander Hayduke, Olivia Katich, Caleb LeBlanc.

Gold Key: Madison Davis, Photography; Madelynn Dziedzic, Photography; Emily Gushea, Drawing & Illustration (2); Alexander Hayduke, Photography; Caleb LeBlanc, Photography; Jadyn SeGuin, Photography.

Silver Key: Macsen Cameron, Photography; Madelynn Dziedzic, Photography; Emily Gushea, Drawing & Illustration and Painting; Olivia Katich, Digital Art; Alex Moesch, Photography; Tyler O’Connor, Ceramics & Glass; Jadyn SeGuin, Photography (2); Kristina Tarasevich, Fashion; Brooke Walters, Photography.

Honorable Mention: Leah Calunod, Alyson Coles, Emily Gushea (2), Alexander Hayduke, Olivia Katich, Kassaundra LaMay, Caleb LeBlanc (2), Alex Moesch, Hope Rock, Amelie Rohlin, Riley Stiles, Taylor Streiff, Alex Sylstra, Sophia Turner (2), Brynn Watson, Acadia Wingard, Cierra Wolterding.

Hamilton

Gold Key: Lena Harnik, Mixed Media.

Silver Key: Sophia Juarez, Drawing & Illustration.

Honorable Mention: Sela Nelson.

Herkimer

Silver Key: Jillian Hutchinson, Digital Art; Hannah Minguela, Sculpture; Lyla Williams, Painting.

Honorable Mention: Lyla Williams.

Holland Patent

Special Awards: Emily Carlson, The Art Store Award for Best Painting; and American Visions Awards, sponsored by The Print Hub Syracuse, recognizing the “Best of Show” from all Gold Key artwork.

Portfolio Gold Key: Emily Carlson.

Gold Key: Emily Carlson, Painting (4).

Honorable Mention: Emily Carlson.

New Hartford

Portfolio Silver Key: Anita Grant.

Gold Key: Victoria Cioni, Photography; Jayden Schiavi, Mixed Media.

Silver Key: Anita Grant, Painting; Sophie Mandia, Digital Art; Erin Martin, Drawing & Illustration; Finley Peplinski, Photography; Lily Procopio, Photography (2).

Honorable Mention: Ava Acker, Claire Mitchell, Adam Mroczek, Sophia O’Neill, Megan Sutton, Jillian Winn.

New York Mills

Honorable Mention: Danielle Pereira.

Oneida

High School

Gold Key: Johnathan Hewitt, Sculpture; Cariena Hummell, Sculpture.

Silver Key: Redmond Allyssah, Mixed Media (2); Savannah Colvin, Painting; Lily Dygert, Sculpture; Preciousa Hesselbarth, Ceramics & Glass.

Honorable Mention: Savannah Colvin, Riley Hewitt, Kylee Lyman, Maura Macdonald, Carrie Murr, Morgyn Turner, Sophia Walpole.

Otto L Shortell Middle School

Gold Key: Zalea Swinea, Ceramics & Glass.

Honorable Mention: Ainsley Butler, Miles Fellows.

Rome

Silver Key: Chiara Tonidandel, Ceramics & Glass; Lotte Van Heeswijk, Ceramics & Glass.

Honorable Mention: Kaelynn Barber, Robin Litts, Robyn Thompson.

Stockbridge Valley

Silver Key: Eleis Roark, Mixed Media.

Honorable Mention: Mya Morris, Devin Smith.

Utica

Gold Key: Maximón Giordani, Digital Art; Angelina Le, Digital Art.

Silver Key: Maximón Giordani, Digital Art (2); Nevaeh Heburn, Digital Art; Kyut Paw, Drawing & Illustration.

Honorable Mention: Alexandria Campion, Matthew Golden, Nevaeh Heburn, Kyut Paw.

Whitesboro

High School

Portfolio Honorable Mention: Jenna Sents.

Gold Key: Allison Ellis, Photography; Dinella Femia, Drawing & Illustration; Mckenna Rudwall, Drawing & Illustration; Aylah Stevens, Photography; Alysa Wendell, Ceramics & Glass.

Silver Key: Gwen DiMaggio, Photography; Peyton Lahey, Drawing & Illustration; Nay Linn, Drawing & Illustration (2); Hailey Smith, Photography.

Honorable Mention: Allison Ellis, Peyton Lahey, Sara O’Connor, Jenna Sents.

Middle School

Special Award: Colton Pilon, The Sage Scholars Educational Foundation Award for Best 3-D Junior High artwork.

Gold Key: Anna Dillon, Sculpture; Paige Grant, Sculpture; Sara Horning, Drawing & Illustration; Meghan Millar, Drawing & Illustration; Colton Pilon, Ceramics & Glass.

Silver Key: Valeria Andronovich, Sculpture; Kaylee Boylan, Drawing & Illustration; Peyton Delahunt, Drawing & Illustration.

Honorable Mention: Calvin Cooley, Gabriella Dudek, Cody Lazore, Nicholas Muha.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here