College announces academic honor lists

Posted

HERKIMER — Herkimer County Community College awarded academic honors to 419 students for the fall 2021 semester. Included were 191 students named to the president’s list for earning a grade point average of 3.80 or higher and 228 students named to the dean’s list for earning a grade point average between 3.25 and 3.79.

President’s list

Herkimer County

Cold Brook - Nathan Ray Jenkins, Pre-Employment Police Basic Training; Carliza E. Roark, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education; Haley M. Wood, Human Services.

Dolgeville - Megan H. Hartmann, Communication Arts: Music Industry; Carla Jane Lyon, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Hannah Faith Napier, Human Services.

Fort Plain - Rebecca Nichole Jordan, Small Business Management Certificate

Frankfort - Jessica N. Bennett, Early Childhood; Ryan M. Cook, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Abigail R. Perrotta, Liberal Arts & Sciences: General Studies; William R. Pocyntyluk Jr., Business: Human Resource Management.

Herkimer - Santino V. Aceto, Business: Business Administration A.S.; Sydney R. Bliss, Physical Therapist Assistant; Charlotte May Boncella, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education; Mary Anne Briggs, Business: Accounting A.A.S.; Randy Carnright, Business: Business Administration A.A.S.; Natalie R. Crane, Business: Business Administration A.S.; Kurstin Lynn Gay, Criminal Justice A.A.S.; Angel Marie Johnson, Communication & Media; Matthew Franklin Kelly, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Ross Michael Klein, Business: Accounting A.S.; Aaron Laventure, Business: Human Resource Management; Jeffrey James Lyga Jr., Business: Marketing; Andrew J. Rathbun, Electrical Technology; Andrea Beth Ray, Human Services; Alyssa F. See, Liberal Arts & Sciences: Science; Nicholas R. Servatius, Business: Accounting A.A.S.; Kayleigh R. Voce, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Sara Warner, Business: Accounting A.S.; Ella Jeanne Wilcox, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Zachary E. Williams, Business: Business Administration A.A.S.

Ilion - Averi Elisebeth Dyn, Business: Business Administration A.A.S.; Alexandria Adaire Feliciano, Liberal Arts & Sciences: Humanities; Samantha N. Fresco, Criminal Justice A.A.S.; Paul M. Gleba, Business: Accounting A.S.; Lacey Ann Graves, Medical Coding/Transcriptionist; Karris I. Leonard, Psychology; Brianna Marie Lynch, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Michael Joseph Newberry, Business: Human Resource Management; Tiffany L. Nitka, Quality Assurance; Marla Marie Proulx, Health Professions; Oliver James Roepnack, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Emily R. Slaughter, Criminal Justice A.S.; Jacquie Barbara Sweeney, Business: Business Administration A.A.S.; Zoe Justine Thomas, Medical Coding/Transcriptionist; Julia Carol Yardley, Liberal Arts & Sciences: Social Science.

Little Falls - Jaden M. Bladek, Communication Arts: Music Industry; Jordan Lee Brelinsky, Human Services; Riley Elizabeth Caracane, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Margaret R. Carroll, Liberal Arts & Sciences: Science; David Patrick Cook, Computer & Network Security; Llora Dimas, Health Professions; Alisa Hubbell, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Faith Elizabeth Stewart, Liberal Arts & Sciences: Science; Vanessa Mavis Ollie Villegas, Business: Human Resource Management; Tanner John Zacek, Business: Sports & Recreation Management.

Mohawk - Mary Audycki, Medical Coding/Transcriptionist; Nicholas Jay Clark, Business: Business Administration A.A.S.; MacKenzie Rose Daley, Art Studio; Anthony P. Franco, Liberal Arts & Sciences: Humanities; Elizabeth Marion Fresco, Criminal Justice: Forensic Investigations; Hannah Evelyn Jean Hoke, Art Studio; Brady William Murphy, Communication & Media; Shawn A. Overacker, Business: Accounting A.S.; Jamie Burton Seymour, Supply Chain Management; Evan Michael Stone, Criminal Justice, Crime & Intelligence Analysis.

Newport - Alexis G. Upson,Lib Arts & Sciences: Physical Education.

Salisbury Center - Jamie Lynn Muir, Business: Business Administration A.S.

Madison County

Canastota - Elora Grace Wilmot,Liberal Arts & Sciences: General Studies.

Hamilton - Hannah Elizabeth Caruso, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education.

Leonardsville - Emily M. Howard, Liberal Arts & Sciences: General Studies.

Madison - Jennifer Hull, Legal Studies; Brennan Hysell, Computer Science.

West Edmeston - Alexandria Renee King, Travel & Events Management; Jensen Sierra Tanney, Human Services.

Oneida County

Blossvale - Kaitlyn Stine, Small Business Management Certificate.

Hinckley - Kade Michael Decker, Liberal Arts & Sciences: General Studies.

Holland Patent - Amanda Anne Darling, Business: Fashion Buying & Merchandising.

Marcy - Madison Rose DeSantis, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education; Steven Streichert, Communication Arts: Music Industry.

New Hartford - Michelle Banks, Human Services; Abby Marie Britten, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Richard Gyimah, Business: Business Administration A.A.S.

Remsen - Brandon Nellenback, Computer Science.

Rome - Justin Losowki, Physical Therapist Assistant; Nicholas James Narolis, Physical Therapist Assistant; Elyssa Cosette Vernold, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Tara Nicole Quinn, Paralegal Certificate.

Taberg - Nina Croniser, Business: Human Resource Management.

Utica - Madiana Elizabeth Aceto, Business: Business Administration A.S.; Lailar Be, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education; Mee Ra Da, Business: Business Administration A.A.S.; Kaitlin Dodge, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Ronald James Mack, Legal Studies; Anja Kozomara, Health Professions; Mu Mu, Business: Accounting A.S.; Alexis M. Platts, Liberal Arts & Science: Social Science; Klur Doh Soe, Business: Business Administration A.S.; Kwe Doh Taw, Business: Marketing.

Verona - Tane Lovanne Adams, Health Professions.

Waterville - Amber Bechy, Criminal Justice: Forensic Investigations.

Dean’s list

Herkimer County

Caroga Lake - Laura Colleen Krowicki, Human Services.

Cold Brook - Christopher Louis Gauthier, Criminal Justice A.S.

Fort Plain - Michael Hagan, Pre-Employment Police Basic Training.

Frankfort - Anesa Begic, Health Professions; Kody Curtis, Computer Science; Sarah O. Hamilton, Art Studio; Anna Grace McDonald, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Haley NicoleAnn Thomas, Human Services; Kiley M. Wren, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Brayden Mykel Zahniser, Criminal Justice: Crime & Intelligence Analysis.

Herkimer - Madison Rose Campagna, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Logan J. DeGuarde, Non-Matriculated; Jordan Michael Foote, Business: Business Administration A.S.; Olivia Irene Gasparinatos, Human Services; Kayla Marie Guidi, Physical Therapist Assistant; Jennifer L. Hughes, Criminal Justice A.A.S.; Maria Rose Humble, Business: Small Business Management; Noah J. Macrina, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Jianna Manieri Scalise, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education; Peyton E. McKinney, Business: Business Administration A.S.; Matthew Scott Moore, Business: Business Administration A.S.; Allison Murphy, Psychology; Julia K. Perkins, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Gianna Rose Rizza, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Taylor M. Smith, Criminal Justice A.S.; John Verenich, Criminal Justice, Forensic Investigations; Hayley E. Vivlamore, Psychology.

Ilion - Jennifer Brewer, Human Services; Frank Angelo Cimo III, Engineering Science; Christopher John Cleary, Business: Business Administration A.A.S.; Cole M. Cleary, Liberal Arts & Sciences: Physical Education; Timothy Mitchell Day, Electrical Technology; Tanya Lynn Dowd, Paralegal Certificate; Rebecca R. Harrigan, Health Professions; Brianna N. Holtz, Non-Matriculated; Sianna M. Kenyon, Liberal Arts & Sciences: Physical Education; Hayden E. Larmon, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Seth M. Myers, Business: Business Administration A.A.S.; Jacob A. Palumbo, Business: Business Administration A.A.S.; Jordan M. Palumbo, Cybersecurity/Digital Forensics; Stephanie J. Parkhurst, Psychology; Nicholas R. Sanders, Criminal Justice A.S.; Carmen A. Smith, Criminal Justice A.S.; Colby V. Supino, Business: Small Business Management; Briana J. Terry, Criminal Justice A.S.; Delaney Mae Vedder, Liberal Arts & Sciences: General Studies.

Jordanville - Darya D. Don, Pre-Employment Police Basic Training; Aliyah Rae Gross, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education; Hannah Noel Young, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education.

Little Falls - Erica Ann Baldanza, Liberal Arts & Sciences: Science; Alyssa Jade Bregard, Criminal Justice: Forensic Investigations; Rachel Bruckman, Criminal Justice: Forensic Investigations; Katelynn Hermanowski, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education; Jordan Marie Kohn, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Michele Lee Sheldon, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Anne Storm, Supply Chain Management; Kaylan Marie Zysk, Legal Studies.

Mohawk - Rebecka Michele Brewer, Non-Matriculated; Addison R. Guido, Quality Assurance: Science; Katelyn N. Hennings, Business: Small Business Management; Danielle Jack, Business: Business Administration A.S.; Gabriella M. Sponburgh, Liberal Arts & Sciences: Science; Samuel John Walz, Liberal Arts & Sciences: General Studies.

Newport - Connor Reese Lynch, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Theodore Connor Upson, Business: Business Administration A.S.

Poland - Erin K. Powers, Criminal Justice A.S.; Kala Mae Reinhardt, Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education; Spencer Thomas Sweet, Business: Small Business
Management.

Richfield Springs - Julie A. Smith, Physical Therapist Assistant.

Salisbury Center - Zane Richard Eckler, Computer & Network Security; Tad Christopher Ruggiero, Computer & Network Security.

Madison County

Earlville - Sage Elisabeth Ashton, Liberal Arts & Sciences: General Studies.

Oneida - Hannah Lee Gienger, Criminal Justice: Forensic Investigations; Alex Nemeti, Business: Sports & Recreation Management; Kayla Marie Suppa, Human Services.

West Edmeston - Keoni Ikaika Kalani Morris, Liberal Arts and Sciences: General Studies; Rockwell Reid Norris III, Music Industry.

Oneida County

Barneveld - Michael Randall Carlson, Liberal Arts & Sciences: General Studies.

Camden - Hollie Lynde Harris DePasquale, Medical Coding/Transcriptionist; Brittni Skyler Lynn Hebert, Human Services.

Cleveland - Spencer Jack Coleman, Criminal Justice A.A.S.

Clinton - Ashley Borza, Physical Therapist Assistant.

Deerfield - Isabella Rose DeStefanis, Business: Small Business Management.

New Hartford - Kaylee Christine Majka, Legal Studies.

New York Mills - Gabrielle M. McNally, Liberal Arts & Sciences: General Studies.

Oneida - Autumn Leann Naylor, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education.

Prospect - Holly L. Ingersoll-Bozzuto, Criminal Justice: Crime & Intelligence Analysis.

Rome - Andrew Aiello, Liberal Arts & Sciences: General Studies; Kourtni R. Budy, Health Professions; Kassandra Marie Garcia, Communication & Media; Olivia Marie Guy, Business: Small Business Management; Marissa Katlyn Hence, Health Professions; Xavier W. Mecca, Business: Business Administration A.S.; Sarah Anne Superak, Criminal Justice: Forensic Investigations.

Sauquoit - Daniel Robinson Spanneut, Legal Studies.

Utica - Mustafa Abdelrhman, Health Professions; Naila Civic, Criminal Justice: Forensic Investigations; Katlin Marie Cole, Health Professions; Robert Jeffrey Craig, Business: Sports & Recreation Management; Sejla Cufurovic, Business: Accounting A.S.; Alicia S Espinosa, Business: Business Administration A.S.; Michelle A. Guarno, Medical Coding/Transcriptionist; Shayla Thi Kim, Criminal Justice: Forensic Investigations; Albert Benard Kiraka, Computer & Network Security; Vannessa Lynn Mannella, Business: Business Administration A.S.; Eh D. Paw, Liberal Arts & Sciences: Childhood Education; Marcella Seaton, Business: Business Administration A.S.; David William Shibley, Health Professions; Natachia Renee Ventura, Business: Accounting A.S.; Ngoc Thuy Vuong, Business: Marketing.

Whitesboro - Kelly Parker, Paralegal Certificate; Hunter B. Stealey, Business: Business Administration A.A.S.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here