Sports agate — March 18, 2017

Published Mar 18, 2017 at 4:00pm

Jack Spencer Memorial Revere League

Steve Swancott and Jim Giordano, 267s; Kevin Kotary, 684. Swancott, 679; Vin Narolis, 677; Paul Panek, 676; Jan Sega, 673; Giordano, 657; Dave Nimmo, 656; Russell Johnson, 648; Dave York, 638; Dan Kenny, 632; Ben Kimball, 621; Eric Hall, 617; Jake Newman, 601.

Major League Baseball

Spring Training

Friday’s Games

Houston (ss) 5, Atlanta 4

Baltimore 8, Pittsburgh 6

Houston (ss) 6, Boston 2

Minnesota 4, Tampa Bay 2

N.Y. Yankees 3, Detroit 0

Toronto 7, Philadelphia 5

Washington 5, Miami 5

N.Y. Mets 16, St. Louis 2

Chi Cubs 7, Chicago White Sox 3

Arizona (ss) 3, Oakland 2

Kansas City 8, Milwaukee 5

Texas (ss) 6, L.A. Angels 5

Seattle (ss) 9, Arizona 5

Cleveland (ss) 3, Texas 2

Cincinnati 7, Cleveland (ss) 3

Colorado 5, San Francisco 1

Seattle (ss) 5, L.A. Dodgers 2

San Diego 3, L.A. Dodgers (ss) 2

Saturday’s Games

Cleveland (ss) vs. Texas at San Antonio, TX, TBD

Baltimore vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05

Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05

Detroit (ss) vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05

Houston vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 1:05

Miami vs. Detroit (ss) at Lakeland, Fla., 1:05

N.Y. Mets vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05

Pittsburgh vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05

Tampa Bay vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07

Chicago Cubs (ss) vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05

Cleveland (ss) vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05

L.A. Dodgers vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05

San Diego vs. Oakland at Mesa, Ariz., 4:05

TBD vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 4:05

Texas (ss) vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05

Colorado vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:10

TBD Pool E vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10

San Francisco vs. Seattle at Peoria, Ariz., 4:10

Sunday’s Games

Detroit vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05

Minnesota vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05

N.Y. Yankees vs. Houston at West Palm Beach, Fla., 1:05

Philadelphia vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05

St. Louis vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05

Toronto vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05

Washington vs. Miami (ss) at Jupiter, Fla., 1:05

Miami (ss) vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10

Arizona vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05

Milwaukee vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05

Seattle vs. Texas at Surprise, Ariz., 4:05

TBD vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05

Chicago White Sox vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:10

Cincinnati vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:10

Oakland vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10

Kansas City vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 10:05

World Baseball Classic

Pool F

At Petco Park

San Diego

Friday

Puerto Rico 6, United States 5

Saturday

Puerto Rico vs. Venezuela, 3:30 p.m.

D. Republic vs. United States, 10 p.m.

Sunday

Tiebreaker game, 6 p.m., if necessary

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 44 25 .638 —

Toronto 40 29 .580 4

New York 27 42 .391 17

Philadelphia 25 43 .368 18.5

Brooklyn 13 55 .191 30.5

Southeast Division

W L Pct GB

Washington 42 26 .618 —

Atlanta 37 31 .544 5

Miami 34 35 .493 8.5

Charlotte 29 39 .426 13

Orlando 25 45 .357 18

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 45 22 .672 —

Indiana 35 33 .515 10.5

Milwaukee 34 34 .500 11.5

Detroit 33 36 .478 13

Chicago 32 37 .464 14

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 52 15 .776 —

x-Houston 47 22 .681 6

Memphis 39 30 .565 14

Dallas 29 39 .426 23.5

New Orleans 28 41 .406 25

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 43 26 .623 —

Oklhoma City 39 29 .574 3.5

Denver 33 35 .485 9.5

Portland 30 37 .448 12

Minnesota 28 40 .412 14.5

Pacific Division

W L Pct GB

z-Golden State 54 14 .794 —

L.A. Clippers 40 29 .580 14.5

Sacramento 27 41 .397 27

Phoenix 22 47 .319 32.5

L.A. Lakers 20 49 .290 34.5

x-clinched playoff spot

z-clinched division

Friday’s Games

Philadelphia 116, Dallas 74

Washington 112, Chicago 107

Boston 98, Brooklyn 95

Toronto 87, Detroit 75

Miami 123, Minnesota 105

New Orleans 128, Houston 112

Orlando 109, Phoenix 103

Milwaukee 107, L.A. Lakers 103

Saturday’s Games

Sacramento at Oklahoma City, 3

Portland at Atlanta, 6

Washington at Charlotte, 7

Cleveland at L.A. Clippers, 8:30

San Antonio at Memphis, 9

Utah at Chicago, 9

Houston at Denver, 9:30

Milwaukee at Golden State, 10:30

Sunday’s Games

Dallas at Brooklyn, 12

Boston at Philadelphia, 1

Phoenix at Detroit, 4:30

Indiana at Toronto, 6

Minnesota at New Orleans, 6

Portland at Miami, 6

Sacramento at San Antonio, 7

Cleveland at L.A. Lakers, 9:30

———

COLLEGE BASKETBALL

NCAA Men’s Tournament

East Regional

First Round

Thursday, March 16

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Villanova 76, Mount St. Mary’s 56

Wisconsin 84, Virginia Tech 74

At Amway Center

Orlando, Fla.

Virginia 76, UNC Wilmington 71

Florida 80, ETSU 65

Friday, March 17

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Duke 87, Troy 65

South Carolina 93, Marquette 73

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Baylor 91, New Mexico State 73

Southern Cal 66, SMU 65

Second Round

Saturday, March 18

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Villanova (32-3) vs. Wisconsin (26-9), 2:45

At Amway Center

Orlando, Fla.

Florida (25-8) vs. Virginia (23-10), 8:45

Sunday

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Duke (28-8) vs. South Carolina (23-10), 8:45

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Baylor (26-7) vs. Southern Cal (26-9), 7:45

South Regional

First Round

Thursday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Butler 76, Winthrop 64

Middle Tennessee 81, Minnesota 72

Friday

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Arkansas 77, Seton Hall 71

North Carolina 103, T. Southern 64

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Wichita State 64, Dayton 58

Kentucky 79, N. Kentucky 70

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Cincinnati 75, Kansas State 61

UCLA 97, Kent State 80

Second Round

Saturday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Butler (24-8) vs. Middle Tennessee (31-4), 7:10

Sunday

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

North Carolina (28-7) vs. Arkansas (26-9), 6:10

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Kentucky (30-5) vs. Wichita State (31-4), 2:45

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

UCLA (30-4) vs. Cincinnati (30-5), 9:45

Midwest Regional

First Round

Thursday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Purdue 80, Vermont 70

Iowa State 84, Nevada 73

Friday

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Michigan 92, Oklahoma State 91

Louisville 78, Jacksonville State 63

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Kansas 100, UC Davis 62

Michigan State 78, Miami 58

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Oregon 93, Iona 77

Rhode Island 84, Creighton 72

Second Round

Saturday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Purdue (26-7) vs. Iowa State (24-10), 9:45

Sunday

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Louisville (25-8) vs. Michigan (25-11), 12:10

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Kansas (29-4) vs. Michigan State (20-14), 5:15

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Oregon (30-5) vs. Rhode Island (25-9), 7:10

West Regional

First Round

Thursday

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Notre Dame 60, Princeton 58

West Virginia 86, Bucknell 80

At Amway Center

Orlando, Fla.

Xavier 76, Maryland 65

Florida State 86, FGCU 80

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Gonzaga 66, South Dakota State 46

Northwestern 68, Vanderbilt 66

Saint Mary’s 85, VCU 77

Arizona 100, North Dakota 82

Second Round

Saturday

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

West Virginia (27-8) vs. Notre Dame (26-9), 12:10

At Amway Center

Orlando, Fla.

Florida State (26-8) vs. Xavier (22-13), 6:10

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Gonzaga (33-1) vs. Northwestern (24-11), 5:15

Arizona (31-4) vs. Saint Mary’s (29-4), 7:45

NCAA Women’s Tournament

Bridgeport Regional

First Round

Friday

At College Park, Md.

Maryland 103, Bucknell 61

West Virginia 75, Elon 62

Saturday

At Storrs, Conn.

UConn (32-0) vs. Albany (NY) (21-10), 11 a.m.

Syracuse (21-1) vs. Iowa State (18-12), 1:30

At Los Angeles

UCLA (23-8) vs. Boise State (25-7), 6:30

Texas A&M (21-11) vs. Penn (22-7), 9

At Durham, N.C.

Temple (24-7) vs. Oregon (20-13), 6:30

Duke (27-5) vs. Hampton (20-12), 9

Second Round

Sunday, March 19

At College Park, Md.

Maryland (31-2) vs. West Virginia (24-10)

Monday

At Storrs, Conn.

UConn-Albany (NY) winner vs. Syracuse-Iowa State winner

At Los Angeles

UCLA-Boise State winner vs. Texas A&M-Penn winner

Oklahoma City Regional

First Round

Friday

At Starkville, Miss.

DePaul 88, Northern Iowa 67

Mississippi State 110, Troy 69

Saturday

At Waco, Texas

Baylor (30-3) vs. Texas Southern (23-9), 6:30

LSU (20-11) vs. California (19-13), 9

At Louisville, Ky.

Louisville (27-7) vs. Chattanooga (21-10), 1:30

Tennessee (19-11) vs. Dayton (22-9), 4

At Seattle

Oklahoma (22-9) vs. Gonzaga (26-6), 6:30

Washington (27-5) vs. Montana State (25-6), 9

Second Round

Sunday

At Starkville, Miss.

DePaul (27-7) vs. Mississippi State (30-4)

Monday

At Waco, Texas

Baylor-Texas Southern winner vs. LSU-California winner

At Louisville, Ky.

Louisville-Chattanooga winner vs. Tennessee-Dayton winner

At Seattle

Oklahoma-Gonzaga winner vs. Washington-Montana State winner

Lexington Regional

First Round

Friday

At South Bend, Ind.

Purdue 74, Green Bay 62

Notre Dame 79, Robert Morris 49

At Lexington, Ky.

Kentucky 73, Belmont 70

Ohio State 70, W. Kentucky 63

At Austin, Texas

NC State 62, Auburn 48

Texas 78, Central Arkansas 50

Saturday

At Manhattan, Kan.

Stanford (28-5) vs. New Mexico State (24-6), 1:30

Kansas State (22-10) vs. Drake (28-4), 4

Second Round

Sunday

At South Bend, Ind.

Purdue (23-12) vs. Notre Dame (31-3)

At Lexington, Ky.

Kentucky (22-10) vs. Ohio State (27-6)

At Austin, Texas

NC State (23-8) vs. Texas (24-8)

Monday

At Manhattan, Kan.

Stanford-New Mexico State winner vs. Kansas State-Drake winner

Stockton Regional

First Round

Friday

At Columbia, S.C.

South Carolina 90, UNC-Asheville 40

Arizona State 73, Michigan State 61

At Tallahassee, Fla.

Missouri 66, South Florida 64

Florida State 87, Western Illinois 66

Corvallis, Ore.

Oregon State 56, Long Beach State 55

Creighton 76, Toledo 49

Saturday

At Coral Gables, Fla.

Marquette (25-7) vs. Quinnipiac (27-6), 1:30

Miami (23-8) vs. Florida Gulf Coast (26-8), 4

Second Round

Sunday

At Columbia, S.C.

South Carolina (28-4) vs. Arizona State (20-12)

At Tallahassee, Fla.

Missouri (22-10) vs. Florida State (26-6)

Corvallis, Ore.

Oregon State (30-4) vs. Creighton (24-7)

Monday

At Coral Gables, Fla.

Marquette-Quinnipiac winner vs. Miami-Florida Gulf Coast winner

National Invitation Tournament

Second Round

Saturday

Mississippi (21-13) at Syracuse (19-14), 11 a.m.

Sunday

Belmont (23-6) at Georgia Tech (18-15), noon

TCU (20-15) at Iowa (19-14), 5 p.m.

Oakland (25-8) at Richmond (21-12), 7:30 p.m.

Monday

UCF (22-11) at Illinois State (28-6), 7 p.m.

Akron (27-8) at Texas-Arlington (26-8), 8 p.m.

Boise State (20-11) at Illinois (19-14), 9 p.m.

CS Bakersfield (23-9) at Colorado State (24-11), 11 p.m.

Quarterfinals

Tuesday, March 21

Syracuse-Mississippi winner vs. Belmont-Georgia Tech winner, TBA

TCU-Iowa winner vs. Oakland-Richmond winner, TBA

Wednesday, March 22

CS Bakersfield-Colorado State winner vs. Texas-Arlington-Akron winner, TBA

UCF-Illinois State winner vs. Boise State-Illinois winner, TBA

College Basketball Invitational

Quarterfinals

Monday

Loyola (Md.) (16-16) at Coastal Carolina (17-17), 7

George Washington (20-14) at UIC (16-18), 8

Utah Valley (16-16) at Rice (23-11), 8

UMKC (18-16) at Wyoming (19-14), 9

Semifinals

Wednesday, March 22

Loyola (Md.)-Coastal Carolina winner vs. UIC-George Washington winner, TBA

UMKC-Wyoming winner vs. Utah Valley-Rice winner, TBA

CollegeInsider.com Tournament

Second Round

Saturday

Saint Francis (Pa.) (17-16) at UMBC (19-12), 2

Monday

UT Martin (22-12) at Campbell (18-17), 7

Samford (20-15) at Liberty (20-13), 7

Weber State (20-13) at Texas A&M-Corpus Christi (21-11), 8

Wednesday

Idaho (19-13) at Texas State (21-13), 8

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 70 39 23 8 86 191 176

Ottawa 69 39 23 7 85 184 177

Boston 71 38 27 6 82 205 188

Toronto 69 32 23 14 78 211 206

Tampa Bay 70 34 27 9 77 191 192

Florida 70 31 28 11 73 180 200

Buffalo 72 29 31 12 70 180 210

Detroit 69 27 31 11 65 172 209

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 70 45 17 8 98 223 156

Pittsburgh 70 44 17 9 97 245 198

Columbus 69 45 18 6 96 221 161

NY Rangers 71 44 24 3 91 228 187

NY Islanders 70 33 26 11 77 208 215

Philadelphia 70 32 30 8 72 182 210

Carolina 68 29 27 12 70 175 197

New Jersey 70 26 32 12 64 163 205

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 70 45 20 5 95 210 174

Minnesota 69 43 20 6 92 226 170

Nashville 70 35 24 11 81 207 197

St. Louis 70 37 28 5 79 194 193

Winnipeg 71 31 33 7 69 212 226

Dallas 71 28 33 10 66 195 233

Colorado 69 20 46 3 43 134 223

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

San Jose 70 42 21 7 91 195 163

Anaheim 71 37 23 11 85 184 177

Calgary 71 40 27 4 84 196 191

Edmonton 70 37 24 9 83 205 186

Los Angeles 70 34 29 7 75 173 174

Vancouver 70 28 33 9 65 161 205

Arizona 70 26 35 9 61 172 224

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

Friday’s Games

Pittsburgh 6, New Jersey 4

Florida 4, N.Y. Rangers 3, SO

Calgary 3, Dallas 1

Buffalo 2, Anaheim 1, SO

Saturday’s Games

Columbus at N.Y. Islanders, 1

Colorado at Detroit, 1

N.Y. Rangers at Minnesota, 7

Montreal at Ottawa, 7

Chicago at Toronto, 7

Washington at Tampa Bay, 7

Nashville at Carolina, 7

St. Louis at Arizona, 9

Vancouver at Edmonton, 10

Anaheim at San Jose, 10:30

Sunday’s Games

Columbus at New Jersey, 1

Florida at Pittsburgh, 1

Minnesota at Winnipeg, 5

Colorado at Chicago, 7

Carolina at Philadelphia, 7:30

Ottawa at Montreal, 7:30

Los Angeles at Calgary, 9:30

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

WB-Scranton 62 42 17 3 0 87 209 147

Lehigh Valley 62 39 19 4 0 82 223 182

Providence 62 35 18 5 4 79 187 158

Hershey 63 34 18 8 3 79 218 183

Bridgeport 62 37 22 2 1 77 186 174

Springfield 62 26 26 8 2 62 158 172

Hartford 62 21 35 4 2 48 159 226

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Syracuse 63 31 21 6 5 73 192 195

Albany 62 34 25 1 2 71 173 168

Toronto 63 33 25 4 1 71 200 175

Utica 62 29 24 7 2 67 163 173

St. John’s 63 30 25 7 1 68 179 186

Binghamton 63 24 35 2 2 52 157 215

Rochester 61 24 35 0 2 50 162 198

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Grand Rapids 61 39 17 1 4 83 213 151

Chicago 63 37 17 6 3 83 216 168

Milwaukee 62 36 20 3 3 78 182 177

Iowa 61 29 24 6 2 66 151 160

Charlotte 60 29 27 4 0 62 163 173

Cleveland 61 27 27 3 4 61 146 174

Rockford 64 22 30 9 3 56 151 205

Manitoba 64 23 32 4 5 55 163 204

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

San Jose 56 37 13 2 4 80 195 144

San Diego 56 36 15 3 2 77 180 144

Ontario 57 30 18 9 0 69 171 163

Bakersfield 56 27 23 5 1 60 165 155

Stockton 56 27 24 4 1 59 170 157

Texas 62 28 29 1 4 61 183 207

Tucson 55 24 25 6 0 54 145 184

San Antonio 62 24 32 5 1 54 150 192

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

Friday’s Games

St. John’s 3, Rochester 1

Springfield 2, Albany 1, SO

Texas 4, Cleveland 0

Grand Rapids 5, Chicago 4, OT

Hershey 4, Hartford 3, OT

Toronto 4, Binghamton 2

Utica 4, Syracuse 3

WB-Scranton 4, Lehigh Valley 1

Providence 3, Bridgeport 0

Charlotte 5, Ontario 3

Rockford 2, Manitoba 1, SO

Milwaukee 2, Iowa 1

San Diego 2, San Antonio 1, OT

Stockton 7, San Jose 4

Bakersfield 4, Tucson 0

Saturday’s Games

Binghamton at Toronto, 1:30

Ontario at Charlotte, 6

Rochester at St. John’s, 6

Milwaukee at Iowa, 7

Albany at Syracuse, 7

Texas at Cleveland, 7

Hartford at Hershey, 7

Lehigh Valley at WB-Scranton, 7:05

Springfield at Providence, 7:05

Utica at Bridgeport, 7:30

Grand Rapids at Chicago, 8

Rockford at Manitoba, 8

San Diego at San Antonio, 8

Bakersfield at Tucson, 9:05

San Jose at Stockton, 10:30

Sunday’s Games

Hershey at Bridgeport, 3

Utica at Providence, 3:05

Albany at Springfield, 3:05

Grand Rapids at Milwaukee, 6

Friday’s Summary

Utica 4, Syracuse 3

Syracuse 0 1 2 - 3
Utica 1 1 2 - 4

1st Period-1, Utica, Rendulic 12 (Pelletier, Robak), 13:22. Penalties-Thomas Syr (holding the stick), 5:24; Valk Uti (tripping), 13:50; Kurtz Syr (interference), 18:03.

2nd Period-2, Utica, Pelletier 9 (Carcone, Rendulic), 14:42. 3, Syracuse, Ikonen 3 (Comrie, McGinn), 17:44 (PP). Penalties-Racine Syr (high-sticking), 5:21; Robak Uti (slashing), 16:48.

3rd Period-4, Utica, Archibald 20 (McEneny, Kunyk), 4:05 (PP). 5, Syracuse, Halmo 16 (Ikonen, Koekkoek), 6:31. 6, Syracuse, McGinn 7 (Condra), 7:01. 7, Utica, Zalewski 4 (Subban, Bancks), 8:15. Penalties-Thomas Syr (boarding), 4:00; Bancks Uti (holding the stick), 4:22.

Shots on Goal-Syracuse 13-8-17-38. Utica 9-5-9-23. Power Play Opportunities-Syracuse 1 / 3; Utica 1 / 4. Goalies-Syracuse, McKenna 10-13-8 (23 shots-19 saves). Utica, Demko 17-11-4 (38 shots-35 saves).
A-3,870

PGA Tour

$8.7M Arnold Palmer Bay Hill Invitational

Friday

At Bay Hill Lodge & Resort

Orlando, Fla.

Par 72

Second Round

Charley Hoffman 68-66—134 -10

Emiliano Grillo 67-68—135 -9

Matthew Fitzpatrick 67-69—136 -8

Lucas Glover 68-69—137 -7

Kevin Kisner 70-67—137 -7

Marc Leishman 71-66—137 -7

Francesco Molinari 70-68—138 -6

Jeunghun Wang 71-68—139 -5

Tony Finau 72-67—139 -5

Adam Hadwin 70-70—140 -4

Paul Casey 68-72—140 -4

Harold Varner III 70-70—140 -4

Greg Chalmers 69-72—141 -3

Jamie Lovemark 72-69—141 -3

Kyle Stanley 73-68—141 -3

Justin Rose 71-70—141 -3

Jason Day 70-71—141 -3

Ryan Moore 72-69—141 -3

Tyrrell Hatton 72-69—141 -3

Brian Harman 72-70—142 -2

Keegan Bradley 71-71—142 -2

Luke List 71-71—142 -2

Hideki Matsuyama 73-69—142 -2

Vaughn Taylor 71-71—142 -2

Si Woo Kim 71-71—142 -2

LPGA Tour

$1.5M Bank of Hope Founders Cup

Friday

At Wildfire GC at JW Marriott Phoenix Desert Ridge Resort & Spa

Phoenix

Par 72

Second Round

Ariya Jutanugarn 64-67—131 -13

Stacy Lewis 64-67—131 -13

Jeong Eun Lee 68-64—132 -12

Mi Jung Hur 66-66—132 -12

Michelle Wie 65-67—132 -12

Vicky Hurst 65-67—132 -12

Karine Icher 68-65—133 -11

Chella Choi 67-66—133 -11

Sung Hyun Park 67-66—133 -11

Inbee Park 67-66—133 -11

Jessica Korda 67-66—133 -11

In Gee Chun 64-69—133 -11

Jacqui Concolino 70-64—134 -10

So Yeon Ryu 69-65—134 -10

Marina Alex 68-66—134 -10

Caroline Masson 68-66—134 -10

Angel Yin 68-66—134 -10

Ally McDonald 67-67—134 -10

Anna Nordqvist 67-67—134 -10

Katie Burnett 64-70—134 -10

Champions Tour

$1.7M Tucson Conquistadores

Friday

At Omni Tucson National

(Catalina Course)

Tucson, Ariz.

Par 73 (36-37)

First Round

Fred Couples 31-34—65 -8

Tom Lehman 33-33—66 -7

Jeff Maggert 34-32—66 -7

Stephen Ames 33-34—67 -6

Billy Mayfair 34-33—67 -6

John Cook 35-32—67 -6

Steve Stricker 32-35—67 -6

David Toms 34-34—68 -5

Tom Pernice Jr. 32-36—68 -5

Billy Andrade 34-34—68 -5

Fran Quinn 33-35—68 -5

Bob Tway 35-34—69 -4

Mark Brooks 34-35—69 -4

Scott Verplank 33-36—69 -4

Ian Woosnam 35-34—69 -4

Duffy Waldorf 35-34—69 -4

Skip Kendall 34-35—69 -4

Jeff Brehaut 33-36—69 -4

Mike Small 35-34—69 -4

Mike Goodes 35-35—70 -3

Bob Estes 36-34—70 -3

Jim Carter 36-34—70 -3

Steve Pate 33-37—70 -3

Corey Pavin 34-36—70 -3

Kevin Sutherland 35-35—70 -3

Rocco Mediate 36-34—70 -3

Doug Garwood 35-35—70 -3

Scott Dunlap 34-36—70 -3

Woody Austin 34-36—70 -3

Gene Sauers 35-35—70 -3

Jerry Kelly 34-36—70 -3

NASCAR Monster Energy Series

At Phoenix Raceway

Sunday’s Lineup

After Friday’s Qualifying

(Car number in parentheses)

1. (22) Joey Logano, Ford, 137.321 mph.

2. (21) Ryan Blaney, Ford, 136.877 mph.

3. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 136.783 mph.

4. (42) Kyle Larson, Chevrolet, 136.654 mph.

5. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 136.302 mph.

6. (2) Brad Keselowski, Ford, 136.193 mph.

7. (24) Chase Elliott, Chevrolet, 136.152 mph.

8. (77) Erik Jones, Toyota, 136.137 mph.

9. (18) Kyle Busch, Toyota, 135.926 mph.

10. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 135.859 mph.

11. (41) Kurt Busch, Ford, 135.839 mph.

12. (20) Matt Kenseth, Toyota, 135.695 mph.

13. (14) Clint Bowyer, Ford, 135.731 mph.

14. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 135.624 mph.

15. (13) Ty Dillon, Chevrolet, 135.603 mph.

16. (78) Martin Truex Jr, Toyota, 135.532 mph.

17. (3) Austin Dillon, Chevrolet, 135.405 mph.

18. (27) Paul Menard, Chevrolet, 135.349 mph.

19. (11) Denny Hamlin, Toyota, 135.166 mph.

20. (47) AJ Allmendinger, Chevrolet, 135.019 mph.

21. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 134.973 mph.

22. (31) Ryan Newman, Chevrolet, 134.821 mph.

23. (4) Kevin Harvick, Ford, 134.469 mph.

24. (6) Trevor Bayne, Ford, 134.394 mph.

25. (95) Michael McDowell, Chevrolet, 133.889 mph.

26. (10) Danica Patrick, Ford, 133.789 mph.

27. (19) Daniel Suarez, Toyota, 133.764 mph.

28. (43) Aric Almirola, Ford, 133.467 mph.

29. (34) Landon Cassill, Ford, 133.309 mph.

30. (32) Matt DiBenedetto, Ford, 133.195 mph.

31. (83) Corey LaJoie, Toyota, 133.062 mph.

32. (72) Cole Whitt, Chevrolet, 133.033 mph.

33. (37) Chris Buescher, Chevrolet, 133.013 mph.

34. (38) David Ragan, Ford, 132.935 mph.

35. (15) Reed Sorenson, Chevrolet, 132.052 mph.

36. (23) Gray Gaulding, Toyota, 131.488 mph.

37. (55) Derrike Cope, Chevrolet, 129.218 mph.

38. (33) Jeffrey Earnhardt, Chevrolet, 128.032 mph.

39. (51) Timmy Hill, Chevrolet, 126.596 mph.

Home team in caps

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

OKLAHOMA CITY 121/2 Sacramento

ATLANTA 3 Portland

CHARLOTTE OFF Washington

LA CLIPPERS OFF Cleveland

Utah 7 CHICAGO

San Antonio 31/2 MEMPHIS

Houston 21/2 DENVER

GOLDEN ST 111/2 Milwaukee

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

NCAA Tournament

Second Round

KeyBank Center

Buffalo

West Virginia 3 Notre Dame

Villanova 51/2 Wisconsin

Amway Center

Orlando

Florida 11/2 Virginia

Florida St 6 Xavier

BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Butler 4 Mid Tenn St

Purdue 1 Iowa St

Energy Solutions Arena

Salt Lake City, Utah

Gonzaga 11 N’western

Arizona 41/2 St. Mary’s

NIT Tournament

Second Round

SYRACUSE 7 Mississippi

College Insider Tournament

Second Round

MD BALT CO 51/2 St. Francis

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

DETROIT 1/2-1 Colorado

Columbus Even-1/2 NY ISLAND

Chicago Even-1/2 TORONTO

CAROLINA Even-1/2 Nashville

Washington Even-1/2 T. BAY

MINNESOTA Even-1/2 NY Rangers

Montreal Even-1/2 OTTAWA

St. Louis Even-1/2 ARIZONA

EDMONTON 1-11/2 Vancouver

SAN JOSE 1/2-1 Anaheim

(c) Tribune Content Agency, LLC

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES — Released RHP Logan Ondrusek.

BOSTON RED SOX — Optioned LHP Luis Ysla and RHP Kyle Martin to Pawtucket (IL). Reassigned RHP Marcus Walden to their minor league camp.

KANSAS CITY ROYALS — Optioned RHP Andrew Edwards, C Cam Gallagher, INFs Hunter Dozier and Ramon Torres and OFs Jorge Bonifacio and Bubba Starling to Omaha (PCL).

NEW YORK YANKEES — Optioned INF Jorge Mateo to Tampa (FSL) and reassigned him to their minor league camp.

OAKLAND ATHLETICS — Optioned INFs Franklin Barreto and Chad Pinder and OF Matt Olson to Nashville (PCL).

SEATTLE MARINERS — Optioned RHP Chase De Jong and OF Boog Powell to Tacoma (PCL).

National League

CHICAGO CUBS — Optioned RHPs Pierce Johnson and Felix Pena, C Victor Caratini and OF Jacob Hannemann to Iowa (PCL). Assigned INF Chesny Young and OFs Eloy Jimenez and Mark Zagunis to their minor league camp.

COLORADO ROCKIES — Optioned RHPs Shane Carle, Rayan Gonzalez and Zach Jemiola to Albuquerque (PCL).

MIAMI MARLINS — Optioned INFs JT Riddle and Yefri Perez to New Orleans (PCL), and C Austin Nola and LHP Drew Peters to Jacksonville (SL). Reassigned LHP Kyle Lobstein to their minor league camp.

MILWAUKEE BREWERS — Optioned OFs Lewis Brinson, Ryan Cordell and Brett Phillips to their minor league camp. Reassigned RHP Forrest Snow to their minor league camp.

NEW YORK METS — Optioned C Tomas Nido to their minor league camp.

PITTSBURGH PIRATES — Optioned RHP Dovydas Neverauskas and INF Chris Bostick to Indianapolis (IL). Reassigned OF Barrett Barnes, INF Erich Weiss and C Christian Kelley to their minor league camp.

WASHINGTON NATIONALS — Optioned OF Rafael Bautista and RHP Austin Adams to Syracuse (IL).

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS — Re-signed DT Frostee Rucker to a one-year contract

BUFFALO BILLS — Signed RB Joe Banyard, CB Leonard Johnson and WR Corey Washington.

CHICAGO BEARS — Signed DL John Jenkins to a one-year contract.

CINCINNATI BENGALS — Re-signed C T.J. Johnson.

INDIANAPOLIS COLTS — Signed NT Al Woods.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Signed DB Justin Coleman.

NEW YORK GIANTS — Signed DE Jason Pierre-Paul to a four-year contract. Re-signed OL John Jerry and QB Josh Johnson.

SEATTLE SEAHAWKS — Agreed to terms with TE Luke Willson and CB DeShawn Shead.

HOCKEY

National Hockey League

WASHINGTON CAPITALS — Reassigned C Jakub Vrana to Hershey (AHL).

American Hockey League

MILWAUKEE ADMIRALS — Signed F Tyler Kelleher for the remainder of the season and the 2017-18 season.

STOCKTON HEAT — Recalled G Mason McDonald and D Keegan Kanzig from Adirondack (ECHL). Announced D Ryan Culkin was reassigned to Adirondack.

ECHL

MANCHESTER MONARCHS — Announced D Connor Hardowa was returned from loan by Ontario (AHL). Lent F Daniel Doremus to Syracuse (AHL).

SOCCER

North American Soccer League

NEW YORK COSMOS — Signing F Eugene Starikov.

COLLEGE

GEORGETOWN — Named Adam Neugebauer wide receivers and slot receivers coach.

NORTH CAROLINA STATE — Named Kevin Keatts men’s basketball coach.