Sports agate — March 16, 2017

Published Mar 16, 2017 at 4:00pm

KING PIN LANES

Autobody Excellence League

in Memory of Marty Rieck

Jason Burning and Mark Rundle Sr., 279s; Rundle Sr., and Roger Van Slyke III 751s. Dave Goralczyk, 748; Burning, 740; Jeff Harrington, 739; Rick Adams, 730; Aaron Finster, 714; Charlie Kipp, 694; Josh Solon, 678; Rob Taylor, 676; Zach Kierpiec, 670; Chet Andrewski, 668; Scott Fehlner and Kevin Kotary, 664s; Kenneth Chang, 661; Jim Giordano, 653; Mike Beauchamp, 652; Dave Seaton, 643; Frank Zammiello, 639; Jesse Skinner, 636; Brian Spink, 635; Michael Pouliot, 626; Robert Kipp, 624; Steve Long II and Chris Brockway, 613; Scott Salisbury, 600.

Emily Porter, 221 and 604.

Happy League

Evelyn Hluska, 247 and 647.

Major League Baseball

Spring Training

Wednesday’s Games

Detroit 8, Atlanta 6

Pittsburgh 6, Baltimore 5

Boston 3, Tampa Bay 3

Miami 6, N.Y. Mets 2

Minnesota 8, St. Louis 0

Houston 8, Washington 2

Texas 12, Cleveland 11

Chi White Sox 7, Kansas City 3

San Francisco 7, L.A. Angels 4

Cincinnati 8, San Diego 7

L.A. Dodgers 12, Seattle 7

Colorado 5, Milwaukee 4

N.Y. Yankees 3, Philadelphia 1

Arizona 7, Chicago Cubs 3

Thursday’s Games

Detroit vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05

Minnesota vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05

N.Y. Mets vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 1:05

N.Y. Yankees vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07

Arizona vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05

Chicago Cubs vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05

Oakland vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05

Seattle vs. Kansas City (ss) at Surprise, Ariz., 4:05

Kansas City (ss) vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:10

L.A. Angels vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10

Philadelphia vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 6:05

Pittsburgh vs. Boston at Fort Myers, Fla., 6:05

Friday’s Games

Atlanta vs. Houston (ss) at West Palm Beach, Fla., 1:05

Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05

Houston (ss) vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05

Minnesota vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05

N.Y. Yankees vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05

Toronto vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05

Washington vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05

St. Louis vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10

Chicago Cubs vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05

Arizona (ss) vs. Oakland at Mesa, Ariz., 4:05

Kansas City vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05

L.A. Angels vs. Texas (ss) at Surprise, Ariz., 4:05

Seattle (ss) vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10

Cleveland (ss) vs. Texas at San Antonio, TX, 8:05

Cincinnati vs. Cleveland (ss) at Goodyear, Ariz., 9:05

Colorado vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 9:05

Seattle (ss) vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 10:05

L.A. Dodgers (ss) vs. San Diego at Peoria, Ariz., 10:10

World Baseball Classic

Second Round

Round Robin

Pool E

At Tokyo Dome

Wednesday

Netherlands 14, Cuba 1, 7 innings

Japan 8, Israel 3

Pool F

At Petco Park

San Diego

Wednesday

United States 4, Venezuela 2

Thursday

D. Republic vs. Venezuela, 10

Friday

United States vs. Puerto Rico, 10

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 43 25 .632 —

Toronto 39 28 .582 3.5

New York 27 41 .397 16

Philadelphia 24 43 .358 18.5

Brooklyn 12 54 .182 30

Southeast Division

W L Pct GB

Washington 41 26 .612 —

Atlanta 37 30 .552 4

Miami 33 35 .485 8.5

Charlotte 29 39 .426 12.5

Orlando 24 44 .353 17.5

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 44 22 .667 —

Indiana 35 33 .515 10

Milwaukee 33 34 .493 11.5

Detroit 33 35 .485 12

Chicago 32 36 .471 13

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 52 15 .776 —

x-Houston 47 21 .691 5.5

Memphis 38 30 .559 14.5

Dallas 29 38 .433 23

New Orleans 27 41 .397 25.5

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 43 25 .632 —

Oklahoma City 38 29 .567 4.5

Denver 32 35 .478 10.5

Portland 30 37 .448 12.5

Minnesota 28 39 .418 14.5

Pacific Division

W L Pct GB

x-Golden State 53 14 .791 —

L.A. Clippers 40 28 .588 13.5

Sacramento 27 41 .397 26.5

Phoenix 22 46 .324 31.5

L.A. Lakers 20 48 .294 33.5

x-clinched playoff spot

Wednesday’s Games

Dallas 112, Washington 107

Indiana 98, Charlotte 77

Boston 117, Minnesota 104

Miami 120, New Orleans 112

Utah 97, Detroit 83

Houston 139, L.A. Lakers 100

Memphis 98, Chicago 91

Portland 110, San Antonio 106

Sacramento 107, Phoenix 101

Milwaukee 97, L.A. Clippers 96

Thursday’s Games

Oklahoma City at Toronto, 7

Utah at Cleveland, 7

Brooklyn at New York, 7:30

Memphis at Atlanta, 7:30

L.A. Clippers at Denver, 9

Orlando at Golden State, 10:30

Friday’s Games

Chicago at Washington, 7

Dallas at Philadelphia, 7

Boston at Brooklyn, 7:30

Toronto at Detroit, 7:30

Houston at New Orleans, 8

Minnesota at Miami, 8

Orlando at Phoenix, 10

Milwaukee at L.A. Lakers, 10:30

———

COLLEGE BASKETBALL

NCAA Men’s Tournament

First Four

At UD Arena

Dayton, Ohio

Wednesday

UC Davis 67, N.C. Central 63

Southern Cal 75, Providence 71

East Regional

First Round

Thursday

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Villanova (31-3) vs. Mount St. Mary’s (20-15), 7:10 p.m.

Wisconsin (25-9) vs. Virginia Tech (22-10), 9:40 p.m.

At Amway Center

Orlando, Fla.

Virginia (22-10) vs. UNC Wilmington (29-5), 12:40 p.m.

Florida (24-8) vs. ETSU (27-7), 3:10 p.m.

Friday

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Duke (27-8) vs. Troy (22-14), 7:20 p.m.

South Carolina (22-10) vs. Marquette (19-12), 9:50 p.m.

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Baylor (25-7) vs. New Mexico State (28-5), 12:40 p.m.

SMU (29-4) vs. Southern Cal (25-9), 3:10 p.m.

Second Round

Saturday, March 18

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Villanova-Mount St. Mary’s winner vs. Wisconsin-Virginia Tech winner

At Amway Center

Orlando, Fla.

Florida-ETSU winner vs. Virginia-UNC Wilmington winner

Sunday, March 19

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Duke-Troy winner vs. South Carolina-Marquette winner

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Baylor-New Mexico State winner vs. SMU-Southern Cal winner

South Regional

First Round

Thursday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Butler (23-8) vs. Winthrop (26-6), 1:30 p.m.

Minnesota (24-9) vs. Middle Tennessee (30-4), 4 p.m.

Friday

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Arkansas (25-9) vs. Seton Hall (21-11), 1:30 p.m.

North Carolina (27-7) vs. Texas Southern (23-11), 4 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Dayton (24-7) vs. Wichita State (30-4), 7:10 p.m.

Kentucky (29-5) vs. Northern Kentucky (24-10), 9:40 p.m.

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Cincinnati (29-5) vs. Kansas State (21-13), 7:27 p.m.

UCLA (29-4) vs. Kent State (22-13), 9:57 p.m.

Second Round

Saturday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Butler-Winthrop winner vs. Minnesota-Middle Tennessee winner

Sunday

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

North Carolina-Texas Southern winner vs. Arkansas-Seton Hall winner

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Kentucky-Northern Kentucky winner vs. Dayton-Wichita State winner

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

UCLA-Kent State winner vs. Cincinnati-Kansas State winner

Midwest Regional

First Round

Thursday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Purdue (25-7) vs. Vermont (29-5), 7:27 p.m.

Iowa State (23-10) vs. Nevada (28-6), 9:57 p.m.

Friday

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Michigan (24-11) vs. Oklahoma State (20-12), 12:15 p.m.

Louisville (24-8) vs. Jacksonville State (20-14), 2:45 p.m.

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Kansas (28-4) vs. UC Davis (23-12), 6:50 p.m.

Miami (21-11) vs. Michigan State (19-14), 9:20 p.m.

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Oregon (29-5) vs. Iona (22-12), 2 p.m.

Creighton (25-9) vs. Rhode Island (24-9), 4:30 p.m.

Second Round

Saturday

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Purdue-Vermont winner vs. Iowa State-Nevada winner

Sunday

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Louisville-Jacksonville State winner vs. Michigan-Oklahoma State winner

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Kansas-UC Davis winner vs. Miami-Michigan State winner

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Oregon-Iona winner vs. Creighton-Rhode Island winner

West Regional

First Round

Thursday

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Notre Dame (25-9) vs. Princeton (23-6), 12:15 p.m.

West Virginia (26-8) vs. Bucknell (26-8), 2:45 p.m.

At Amway Center

Orlando, Fla.

Maryland (24-8) vs. Xavier (21-13), 6:50 p.m.

Florida State (25-8) vs. Florida Gulf Coast (26-7), 9:20 p.m.

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Gonzaga (32-1) vs. South Dakota State (18-16), 2 p.m.

Northwestern (23-11) vs. Vanderbilt (19-15), 4:30 p.m.

Saint Mary’s (28-4) vs. VCU (26-8), 7:20 p.m.

Arizona (30-4) vs. North Dakota (22-9), 9:50 p.m.

Second Round

Saturday

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

West Virginia-Bucknell winner vs. Notre Dame-Princeton winner

At Amway Center

Orlando, Fla.

Florida State-Florida Gulf Coast winner vs. Maryland-Xavier winner

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Gonzaga-South Dakota State winner vs. Northwestern-Vanderbilt winner

Arizona-North Dakota winner vs. Saint Mary’s-VCU winner

National Invitation Tournament

First Round

Wednesday

Syracuse 90, UNC-Greensboro 77

Belmont 78, Georgia 69

UCF 79, Colorado 74

Akron 78, Houston 75

TCU 66, Fresno St. 59

Iowa 87, South Dakota 75

Illinois State 85, UC Irvine 71

Texas-Arlington 105, BYU 89

Second Round

March 16-20

Syracuse (19-14) vs. Mississippi (21-13)

Georgia Tech (18-15) vs. Belmont (23-6)

CS Bakersfield (23-9) vs. Colorado State (24-11)

Texas-Arlington (26-8) vs. Akron (27-8)

Illinois State (28-6), vs. UCF (22-11)

Boise St. (20-11) vs. Illinois (19-14)

Iowa (19-14) vs. TCU (20-15)

Richmond (21-12) vs. Oakland (25-8)

College Basketball Invitational

First Round

Wednesday

Utah Valley 74, Geo Southern 49

Loyola (Md.) 73, George Mason 58

Coastal Carolina 83, Hampton 67

George Washington 73, Toledo 69

Rice 85, San Francisco 76

UMKC 92, Green Bay 82

Wyoming 91, E. Washington 81

Thursday

Stony Brook (18-13) at UIC (15-18), 8 p.m.

Quarterfinals

Monday

Loyola (Md.) (16-16) vs. Coastal Carolina (17-17),

Stony Brook-UIC winner vs. George Washington (20-14)

Wyoming (19-14), vs. UMKC (18-16),

Rice (23-11), vs. Utah Valley (16-16)

CollegeInsider.com Tournament

First Round

Wednesday

Fort Wayne 88, Ball State 80

UMBC 88, Fairfield 83

Texas A&M-Corpus Christi 80, Georgia State 64

Idaho 73, Stephen F. Austin 50

Thursday

Saint Peter’s (19-13) at Albany (NY) (21-13), 7 p.m.

Furman (21-11) at SC Upstate (17-15), 7 p.m.

UNC Asheville (23-9) at UT Martin (21-12), 8 p.m.

Lamar (19-14) at Texas State (20-13), 8:30 p.m.

Weber State (19-13) at Cal State Fullerton (17-14), 10 p.m.

Second Round

March 17-20

TBD

Wednesday’s Summary

Syracuse 90, UNC-Greensboro 77

UNC-GREENSBORO — Galloway 2-4 0-0 4, Smith 4-12 0-1 9, R.White 7-12 2-3 16, Baldwin 8-15 2-4 19, Alonso 1-9 0-0 3, Dickey 6-8 0-0 12, Kuiper 0-1 0-0 0, Massey 0-0 0-0 0, Troy 5-10 0-0 14. Totals 33-71 4-8 77.

SYRACUSE — Lydon 3-9 7-7 13, Thompson 5-6 2-4 12, A.White 11-15 5-6 34, Battle 7-16 5-5 20, Gillon 0-0 4-4 4, Roberson 2-2 0-2 4, Howard 1-4 0-0 3. Totals 29-52 23-28 90.

Halftime: Syracuse 47-37.

3-Point Goals-UNC-Greensboro 7-29 (Troy 4-8, Baldwin 1-5, Alonso 1-6, Smith 1-7, Kuiper 0-1, R.White 0-2), Syracuse 9-21 (A.White 7-9, Howard 1-3, Battle 1-7, Lydon 0-2). Fouled Out-Smith, Dickey, R.White. Rebounds-UNC-Greensboro 26 (Baldwin 8), Syracuse 34 (Lydon 10). Assists-UNC-Greensboro 22 (Baldwin 9), Syracuse 20 (Gillon 5). Total Fouls-UNC-Greensboro 24, Syracuse 12.

A-4,288 (35,446).

NCAA Women’s Tournament

Bridgeport Regional

First Round

Friday

At College Park, Md.

Maryland (30-2) vs. Bucknell (27-5), Noon

West Virginia (23-10) vs. Elon (27-6), 2:30

Saturday

At Storrs, Conn.

UConn (32-0) vs. Albany (NY) (21-10), 11 a.m.

Syracuse (21-1) vs. Iowa State (18-12), 1:30

At Los Angeles

UCLA (23-8) vs. Boise State (25-7), 6:30

Texas A&M (21-11) vs. Penn (22-7), 9

At Durham, N.C.

Temple (24-7) vs. Oregon (20-13), 6:30

Duke (27-5) vs. Hampton (20-12), 9

Second Round

Sunday, March 19

At College Park, Md.

Maryland-Bucknell winner vs. West Virginia-Elon winner

Monday, March 20

At Storrs, Conn.

UConn-Albany (NY) winner vs. Syracuse-Iowa State winner

At Los Angeles

UCLA-Boise State winner vs. Texas A&M-Penn winner

At Durham, N.C.

Temple-Oregon winner vs. Duke-Hampton winner

Oklahoma City Regional

First Round

Friday

At Starkville, Miss.

DePaul (26-7) vs. Northern Iowa (24-8), Noon

Mississippi (29-4) vs. Troy (22-10), 2:30

Saturday

At Waco, Texas

Baylor (30-3) vs. Texas Southern (23-9), 6:30

LSU (20-11) vs. California (19-13), 9

At Louisville, Ky.

Louisville (27-7) vs. Chattanooga (21-10), 1:30

Tennessee (19-11) vs. Dayton (22-9), 4

At Seattle

Oklahoma (22-9) vs. Gonzaga (26-6), 6:30

Washington (27-5) vs. Montana State (25-6), 9

Second Round

Sunday, March 19

At Starkville, Miss.

DePaul-Northern Iowa winner vs. Mississippi-Troy winner

Monday, March 20

At Waco, Texas

Baylor-Texas Southern winner vs. LSU-California winner

At Louisville, Ky.

Louisville-Chattanooga winner vs. Tennessee-Dayton winner

At Seattle

Oklahoma-Gonzaga winner vs. Washington-Montana State winner

Lexington Regional

First Round

Friday

At South Bend, Ind.

Green Bay (27-5) vs. Purdue (22-12), 5

Notre Dame (30-3) vs. Robert Morris (22-10), 7:30

At Lexington, Ky.

Kentucky (21-10) vs. Belmont (27-5), Noon

Ohio State (26-6) vs. W. Kentucky (27-6), 2:30

At Austin, Texas

NC State (22-8) vs. Auburn (17-14), Noon

Texas (23-8) vs. Central Arkansas (26-4), 2:30

Saturday

At Manhattan, Kan.

Stanford (28-5) vs. New Mexico State (24-6), 1:30

Kansas State (22-10) vs. Drake (28-4), 4

Second Round

Sunday, March 19

At South Bend, Ind.

Green Bay-Purdue winner vs. Notre Dame-Robert Morris winner

At Lexington, Ky.

Kentucky-Belmont winner vs. Ohio State-Western Kentucky winner

At Austin, Texas

NC State-Auburn winner vs. Texas-Central Arkansas winner

Monday, March 20

At Manhattan, Kan.

Stanford-New Mexico State winner vs. Kansas State-Drake winner

Stockton Regional

Friday

At Columbia, S.C.

South Carolina (27-4) vs. UNC-Asheville (19-14), 5

Arizona State (19-12) vs. Michigan State (21-11), 7:30

At Tallahassee, Fla.

Missouri (21-10) vs. South Florida (24-8), 5

Florida State (25-6) vs. Western Illinois (26-6), 7:30

At Corvallis, Ore.

Oregon State (29-4) vs. Long Beach State (23-10), 5

Creighton (23-7) vs. Toledo (25-8), 7:30

Saturday

At Coral Gables, Fla.

Marquette (25-7) vs. Quinnipiac (27-6), 1:30

Miami (23-8) vs. Florida Gulf Coast (26-8), 4

Second Round

Sunday, March 19

At Columbia, S.C.

South Carolina-UNC Asheville winner vs. Arizona State-Michigan State winner

At Tallahassee, Fla.

Missouri-South Florida winner vs. Florida State-Western Illinois winner

At Corvallis, Ore.

Oregon State-Long Beach State winner vs. Creighton-Toledo winner

Monday, March 20

At Coral Gables, Fla.

Marquette-Quinnipiac winner vs. Miami-Florida Gulf Coast winner

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 70 39 23 8 86 191 176

Ottawa 68 39 22 7 85 183 175

Boston 70 38 26 6 82 201 181

Tampa Bay 69 34 26 9 77 191 187

Toronto 68 31 23 14 76 206 206

Florida 68 30 27 11 71 175 195

Buffalo 70 28 30 12 68 178 207

Detroit 68 26 31 11 63 167 205

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 69 45 17 7 97 222 154

Pittsburgh 69 43 17 9 95 239 194

Columbus 68 44 18 6 94 219 160

N.Y. Rangers 70 44 24 2 90 225 183

N.Y. Islanders 69 33 25 11 77 206 211

Philadelphia 69 32 29 8 72 180 204

Carolina 67 28 27 12 68 172 196

New Jersey 68 25 31 12 62 153 197

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 69 44 20 5 93 208 173

Minnesota 68 43 19 6 92 225 167

Nashville 69 34 24 11 79 205 196

St. Louis 69 36 28 5 77 190 192

Winnipeg 70 30 33 7 67 208 224

Dallas 69 27 32 10 64 190 228

Colorado 69 20 46 3 43 134 223

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

San Jose 69 42 20 7 91 194 159

Anaheim 70 37 23 10 84 183 175

Calgary 70 39 27 4 82 193 190

Edmonton 69 36 24 9 81 198 182

Los Angeles 69 33 29 7 73 171 174

Vancouver 69 28 32 9 65 159 201

Arizona 69 26 35 8 60 168 219

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

Wednesday’s Games

Philadelphia 4, Pittsburgh 0

Boston 5, Calgary 2

Colorado 3, Detroit 1

Anaheim 2, St. Louis 1

Thursday’s Games

Minnesota at Carolina, 7

Winnipeg at N.Y. Islanders, 7

Nashville at Washington, 7

Philadelphia at New Jersey, 7

Florida at Columbus, 7

Chicago at Ottawa, 7:30

Toronto at Tampa Bay, 7:30

Boston at Edmonton, 9

Detroit at Arizona, 10

Dallas at Vancouver, 10

St. Louis at San Jose, 10:30

Buffalo at Los Angeles, 10:30

Friday’s Games

New Jersey at Pittsburgh, 7

Florida at N.Y. Rangers, 7

Dallas at Calgary, 9

Buffalo at Anaheim, 10

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

WB-Scranton 61 41 17 3 0 85 205 146

Lehigh Valley 61 39 18 4 0 82 222 178

Bridgeport 61 37 21 2 1 77 186 171

Providence 61 34 18 5 4 77 184 158

Hershey 62 33 18 8 3 77 214 180

Springfield 61 25 26 8 2 60 156 171

Hartford 61 21 35 3 2 47 156 222

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Syracuse 62 31 20 6 5 73 189 191

Albany 61 34 25 1 1 70 172 166

Toronto 62 32 25 4 1 69 196 173

Utica 61 28 24 7 2 65 159 170

St. John’s 62 29 25 7 1 66 176 185

Binghamton 62 24 34 2 2 52 155 211

Rochester 60 24 34 0 2 50 161 195

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Grand Rapids 60 38 17 1 4 81 208 147

Chicago 62 37 17 5 3 82 212 163

Milwaukee 61 35 20 3 3 76 180 176

Iowa 60 29 23 6 2 66 150 158

Charlotte 59 28 27 4 0 60 158 170

Cleveland 60 27 26 3 4 61 146 170

Manitoba 63 23 32 4 4 54 162 202

Rockford 63 21 30 9 3 54 149 204

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

San Jose 55 37 12 2 4 80 191 137

San Diego 55 35 15 3 2 75 178 143

Ontario 56 30 17 9 0 69 168 158

Bakersfield 55 26 23 5 1 58 161 155

Stockton 55 26 24 4 1 57 163 153

Tucson 54 24 24 6 0 54 145 180

Texas 61 27 29 1 4 59 179 207

San Antonio 61 24 32 4 1 53 149 190

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

Wednesday’s Games

Syracuse 5, Lehigh Valley 4, OT

Binghamton at Rochester, ppd.

Chicago 1, Texas 0, SO

San Diego 3, Stockton 2

Thursday’s Games

No games scheduled

Friday’s Games

Rochester at St. John’s, 6

Springfield at Albany, 7

Texas at Cleveland, 7

Chicago at Grand Rapids, 7

Hartford at Hershey, 7

Binghamton at Toronto, 7

Syracuse at Utica, 7

WB-Scranton at Lehigh Valley, 7:05

Bridgeport at Providence, 7:05

Ontario at Charlotte, 7:15

Rockford at Manitoba, 8

Iowa at Milwaukee, 8

San Diego at San Antonio, 8:30

Stockton at San Jose, 10

Bakersfield at Tucson, 10:05

Home team in caps

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

CLEVELAND 61/2 Utah

TORONTO 21/2 Ok City

ATLANTA 31/2 Memphis

NEW YORK 31/2 Brooklyn

LA Clippers 21/2 DENVER

GOLDEN ST 131/2 Orlando

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

NCAA Tournament

KeyBank Center

Buffalo

First Round

Villanova 261/2 M.S.Mary’s

Wisconsin 51/2 Va Tech

Notre Dame 61/2 Princeton

West Virginia 14 Bucknell

NCAA Tournament

Amway Center

Orlando, Fla.

First Round

Virginia 71/2 NC Wilming

Florida 10 E. Tenn St

Florida St 12 Fgcu

Maryland 2 Xavier

NCAA Tournament

BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

First Round

Iowa St 6 Nevada

Purdue 10 Vermont

Middle Tenn St 1 Minnesota

Butler 11 Winthrop

NCAA Tournament

Energy Solutions Arena

Salt Lake City, Utah

First Round

Gonzaga 221/2 S.Dakota St

Vanderbilt 11/2 N’western

Arizona 17 N. Dakota

Saint Mary’s 41/2 Vcu

College Insider Tournament

Second Round

ALBANY, NY 11/2 St. Peter’s

Furman 41/2 USC UPST

NC Asheville 31/2 TENN MAR

TEXAS ST 9 Lamar

Weber St 1 CS FUL

CBI Tournament

First Round

ILLINOIS CHICAGO 1 Stony Brook

Friday

NCAA Tournament

Bon Secours Arena

Greenville, S.C.

First Round

Duke 19 Troy

South Carolina 11/2 Marquette

North Carolina 27 T. Southern

Arkansas 1 Seton Hall

NCAA Tournament

Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

First Round

Louisville 20 J’ville St

Michigan 21/2 Oklahoma St

Kentucky 20 N. Kentucky

Wichita St 6 Dayton

NCAA Tournament

BOK Center

Tulsa

First Round

Baylor 121/2 N.Mexico St

Miami 2 Michigan St

NCAA Tournament

Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

First Round

Oregon 15 Iona

Creighton 1 R. Island

Ucla 18 Kent St

Cincinnati 31/2 Kansas St

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

WASHINGTON 1/2-1 Nashville

Minnesota Even-1/2 CAROLINA

NY ISLAND Even-1/2 Winnipeg

COLUMBUS 1/2-1 Florida

NEW JERSEY Even-1/2 Philadelphia

TAMPA BAY Even-1/2 Toronto

Chicago Even-1/2 OTTAWA

EDMONTON Even-1/2 Boston

ARIZONA Even-1/2 Detroit

Dallas Even-1/2 VANCOU

SAN JOSE 1/2-1 St. Louis

LOS ANGELES 1/2-1 Buffalo

(c) Tribune Content Agency, LLC

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES — Optioned RHP Joe Gunkel to Norfolk (IL). Agreed to terms with RHP Andrew Bellatti on a minor league contract.

CHICAGO WHITE SOX — Optioned C Alfredo Gonzalez to Birmingham (SL) and OF Willy Garcia, LHP Giovanni Soto and RHPs Chris Beck, Tyler Danish and Brad Goldberg to Charlotte (IL). Reassigned LHP Aaron Bummer and RHP Blake Smith to minor league camp.

CLEVELAND INDIANS — Optioned C Francisco Mejia to Akron (EL). Reassigned INF Nellie Rodriguez to minor league camp.

DETROIT TIGERS — Optioned RHP Myles Jaye to Toledo (IL). Reassigned Cs Austin Green and Grayson Greiner and OFs Mike Gerber and Jason Krizan to minor league camp.

HOUSTON ASTROS — Reassigned OF Andrew Aplin, RHP Brady Rodgers and LHPs Reymin Guduan and Ashur Tolliver to minor league camp.

LOS ANGELES ANGELS — Reassigned OF Michael Hermosillo and INFs David Fletcher and Sherman Johnson to minor league camp.

NEW YORK YANKEES — Optioned RHP Johnny Barbato, LHP Dietrich Enns and RHP Giovanny Gallegos to Scranton/Wilkes-Barre (IL) and reassigned them to their minor league camp. Optioned INF Miguel Andújar to Trenton (EL) and reassigned him to their minor league camp. Reassigned RHP Chance Adams to their minor league camp.

TORONTO BLUE JAYS — Optioned LHP Ryan Borucki to Dunedin (FSL) and RHP Chris Smith to Buffalo (IL).

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS — Optioned 3B Dawel Lugo to Jackson (SL) and RHP Jimmie Sherfy and LHP Anthony Banda to Reno (PCL).

CINCINNATI REDS — Optioned RHP Lisalverto Bonilla and Jackson Stephens and INF Dilson Herrera to Louisville (IL) and OF Aristides Aquino and RHPs Luis Castillo, Keury Mella, Nick Travieso and Ariel Hernandez to Pensacola (SL). Reassigned C Joe Hudson, INF Brandon Dixon, OF Gabby Guerrero, LHPs Ismael Guillon and Nick Routt and RHPs Tyler Mahle, Jimmy Herget and Kevin Shackelford to minor league camp.

PHILADELPHIA PHILLIES — Optioned RHPs Nick Pivetta, Mark Appel and Ricardo Pinto to Lehigh Valley (IL).

SAN DIEGO PADRES — Reassigned INF Luis Urias to minor league camp.

SAN FRANCISCO GIANTS — Optioned 3B Miguel Gomez and RHPs Dan Slania, Reyes Moronta, Chase Johnson, Ian Gardeck and Kyle Crick to Sacramento (PCL).

WASHINGTON NATIONALS — Released C Derek Norris unconditionally.

BASKETBALL

National Basketball Association

MEMPHIS GRIZZLIES — Assigned C Deyonta Davis to Iowa (NBADL).

NBA Development League

DELAWARE 87ERS — Acquired F Shane Edwards.

FOOTBALL

National Football League

NFL — Suspended N.Y. Jets TE Austin Seferian-Jenkins two games for violating the league’s substance abuse policy.

BALTIMORE RAVENS — Traded C Jeremy Zuttah and a 2017 sixth-round draft pick (No. 198) to San Francisco for a 2017 sixth-round draft pick (No. 186).

DETROIT LIONS — Re-signed LS Don Muhlbach.

GREEN BAY PACKERS — Signed CB Davon House. Re-signed LB Jordan Tripp.

INDIANAPOLIS COLTS — Re-signed RB Robert Turbin.

MINNESOTA VIKINGS — Agreed to terms with CB Terence Newman.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Re-signed LB Dont’a Hightower to a four-year contract.

PITTSBURGH STEELERS — Signed WR Justin Hunter to a one-year contract.

WASHINGTON REDSKINS — Named Chris O’Hara offensive quality control coach, Bill Callahan assistant head coach/offensive line coach, Chad Grimm outside linebackers coach and Bret Munsey assistant special teams coach. Re-signed DL Ziggy Hood and T Vinston Painter. Released DE Ricky Jean Francois.

Arena Football League

WASHINGTON VALOR — Named Benji McDowell, Cos Dematteo and Steve Thonn assistant coaches.

HOCKEY

National Hockey League

CALGARY FLAMES — Recalled G Jon Gillies from Stockton (AHL) on an emergency basis.

CHICAGO BLACKHAWKS — Agreed to terms with D Luc Snuggerud on a three-year contract beginning next season.

DALLAS STARS — Signed Gavin Bayreuther.

FLORIDA PANTHERS — Recalled F Tim Bozon from Manchester (ECHL) to Springfield (AHL).

MINNESOTA WILD — Assigned F Chase Lang from Iowa (AHL) to Quad City (ECHL).

NEW JERSEY DEVILS — Recalled F John Quenneville from Albany (AHL).

American Hockey League

BRIDGEPORT SOUND TIGERS — Agreed to terms with C Justin Danforth on an amateur tryout agreement.

CHARLOTTE CHECKERS — Recalled F Mitchell Heard from Florida (ECHL).

GRAND RAPIDS GRIFFINS — Assigned G Cal Heeter to Toledo (ECHL).

TAMPA BAY LIGHTNING — Reassigned F Byron Froese to Syracuse (AHL).

TEXAS STARS — Recalled G Landon Bow from Idaho (ECHL).

ECHL

ALASKA ACES — Signed G Davis Jones to an amateur tryout agreement.

ATLANTA GLADIATORS — Released G Mike DeLaVergne.

ELMIRA JACKALS — Loaned G Andy Iles to Binghamton (AHL). Signed G Tim Keegan and D Carl Belizario to amateur tryout agreements.

MANCHESTER MONARCHS — Signed D Robert Hamilton and F Mario Puskarich.

WHEELING NAILERS — Signed F Riley Bourbonnais.

SOCCER

Major League Soccer

MLS — Suspended Seattle D Roman Torres for one game and fined him an undisclosed amount for violent conduct in match against Montreal on March 11. Fined Houston MF Alex and Portland MF Diego Chara undisclosed amounts for simulation/embellishment during games on March 11 and March 12.

COLLEGE

CALIFORNIA — Announced the resignation of men’s basketball coach Cuonzo Martin, who was named coach of Missouri.

EAST TENNESSEE STATE — Announced the resignation of tennis coach Yaser Zaatini.

NEBRASKA — Announced freshman F Jeriah Horne will transfer.

PORTLAND STATE — Fired men’s basketball coach Tyler Geving.

WASHINGTON — Fired men’s basketball coach Lorenzo Romar.