Sports agate — March 15, 2017

Published Mar 15, 2017 at 4:00pm

Major League Baseball

Spring Training

Tuesday’s Games

Philadelphia 9, Atlanta 0

Detroit 7, Miami 1

N.Y. Mets 2, Houston 1

Tampa Bay (ss) 10, N.Y. Yankees 6

Tampa Bay (ss) 9, Baltimore 6

Boston 5, Toronto 4

L.A. Dodgers 6, Cincinnati 5

Colorado 4, Oakland 3

Kansas City 8, L.A. Angels 4

Milwaukee 7, Chicago Cubs 7

San Francisco 6, Cleveland 5

Seattle 7, Chicago White Sox 6

Arizona 12, Texas 0

Wednesday’s Games

Atlanta vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Boston vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

St. Louis vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.

Washington vs. Houston at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.

Cleveland vs. Texas at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Kansas City vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Angels vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.

San Diego vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Seattle at Peoria, Ariz., 4:10 p.m.

Milwaukee vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

Philadelphia vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 6:35 p.m.

Arizona vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 10:05 p.m.

Thursday’s Games

Detroit vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.

Minnesota vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Mets vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07 p.m.

Arizona vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.

Chicago Cubs vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

Oakland vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

Seattle vs. Kansas City (ss) at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

Kansas City (ss) vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:10 p.m.

L.A. Angels vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

Philadelphia vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 6:05 p.m.

Pittsburgh vs. Boston at Fort Myers, Fla., 6:05 p.m.

2017 World Baseball Classic Glance

Second Round

Pool F

At Petco Park

San Diego

W L Pct GB

Puerto Rico 1 0 1.000 —

United States 0 0 0.000 1/2

Venezuela 0 0 0.000 1/2

Dominican Rep. 0 1 .000 1

Tuesday’s Game

Puerto Rico 3, Dominican Republic 1

Wednesday’s Game

United States vs. Venezuela, 9 p.m.

Thursday’s Game

Dominican Republic vs. Venezuela, 10 p.m.

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Montreal 70 39 23 8 86 191 176

Ottawa 68 39 22 7 85 183 175

Boston 69 37 26 6 80 196 179

Tampa Bay 69 34 26 9 77 191 187

Toronto 68 31 23 14 76 206 206

Florida 68 30 27 11 71 175 195

Buffalo 70 28 30 12 68 178 207

Detroit 67 26 30 11 63 166 202

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 69 45 17 7 97 222 154

Pittsburgh 68 43 16 9 95 239 190

Columbus 68 44 18 6 94 219 160

NY Rangers 70 44 24 2 90 225 183

NY Islanders 69 33 25 11 77 206 211

Philadelphia 68 31 29 8 70 176 204

Carolina 67 28 27 12 68 172 196

New Jersey 68 25 31 12 62 153 197

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 69 44 20 5 93 208 173

Minnesota 68 43 19 6 92 225 167

Nashville 69 34 24 11 79 205 196

St. Louis 68 36 27 5 77 189 190

Winnipeg 70 30 33 7 67 208 224

Dallas 69 27 32 10 64 190 228

Colorado 68 19 46 3 41 131 222

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

San Jose 69 42 20 7 91 194 159

Calgary 69 39 26 4 82 191 185

Anaheim 69 36 23 10 82 181 174

Edmonton 69 36 24 9 81 198 182

Los Angeles 69 33 29 7 73 171 174

Vancouver 69 28 32 9 65 159 201

Arizona 69 26 35 8 60 168 219

Note: Two points for a win, one point for overtime loss.

Tuesday’s Games

Washington 4, Minnesota 2

N.Y. Islanders 3, Carolina 2, OT

Tampa Bay 2, Ottawa 1, OT

Florida 7, Toronto 2

Chicago 4, Montreal 2

Edmonton 7, Dallas 1

San Jose 4, Buffalo 1

Arizona 3, Los Angeles 2, SO

Winnipeg at New Jersey, ppd.

Wednesday’s Games

Pittsburgh at Philadelphia, 7:30 p.m.

Boston at Calgary, 9 p.m.

Detroit at Colorado, 9:30 p.m.

St. Louis at Anaheim, 10 p.m.

Thursday’s Games

Minnesota at Carolina, 7 p.m.

Winnipeg at N.Y. Islanders, 7 p.m.

Nashville at Washington, 7 p.m.

Philadelphia at New Jersey, 7 p.m.

Florida at Columbus, 7 p.m.

Chicago at Ottawa, 7:30 p.m.

Toronto at Tampa Bay, 7:30 p.m.

Boston at Edmonton, 9 p.m.

Detroit at Arizona, 10 p.m.

Dallas at Vancouver, 10 p.m.

St. Louis at San Jose, 10:30 p.m.

Buffalo at Los Angeles, 10:30 p.m.

———

MINOR LEAGUE HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

WB-Scranton 61 41 17 3 0 85 205 146

Lehigh Valley 60 39 18 3 0 81 218 173

Bridgeport 61 37 21 2 1 77 186 171

Providence 61 34 18 5 4 77 184 158

Hershey 62 33 18 8 3 77 214 180

Springfield 61 25 26 8 2 60 156 171

Hartford 61 21 35 3 2 47 156 222

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Syracuse 61 30 20 6 5 71 184 187

Albany 61 34 25 1 1 70 172 166

Toronto 62 32 25 4 1 69 196 173

Utica 61 28 24 7 2 65 159 170

St. John’s 62 29 25 7 1 66 176 185

Binghamton 62 24 34 2 2 52 155 211

Rochester 60 24 34 0 2 50 161 195

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Grand Rapids 60 38 17 1 4 81 208 147

Chicago 61 36 17 5 3 80 211 163

Milwaukee 61 35 20 3 3 76 180 176

Iowa 60 29 23 6 2 66 150 158

Charlotte 59 28 27 4 0 60 158 170

Cleveland 60 27 26 3 4 61 146 170

Manitoba 63 23 32 4 4 54 162 202

Rockford 63 21 30 9 3 54 149 204

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

San Jose 55 37 12 2 4 80 191 137

San Diego 54 34 15 3 2 73 175 141

Ontario 56 30 17 9 0 69 168 158

Stockton 54 26 23 4 1 57 161 150

Bakersfield 55 26 23 5 1 58 161 155

Tucson 54 24 24 6 0 54 145 180

Texas 60 27 29 1 3 58 179 206

San Antonio 61 24 32 4 1 53 149 190

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

Tuesday’s Games

Toronto 6, Manitoba 3

Milwaukee 4, Rockford 3, OT

San Antonio 4, Cleveland 0

San Jose 4, Bakersfield 3

Wednesday’s Games

Syracuse at Lehigh Valley, 7:05 p.m.

Binghamton at Rochester, 7:05 p.m.

Texas at Chicago, 8 p.m.

Stockton at San Diego, 10 p.m.

Thursday’s Games

No games scheduled

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 42 25 .627 —

Toronto 39 28 .582 3

New York 27 41 .397 151/2

Philadelphia 24 43 .358 18

Brooklyn 12 54 .182 291/2

Southeast Division

W L Pct GB

Washington 41 25 .621 —

Atlanta 37 30 .552 41/2

Miami 32 35 .478 91/2

Charlotte 29 38 .433 121/2

Orlando 24 44 .353 18

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 44 22 .667 —

Indiana 34 33 .507 101/2

Detroit 33 34 .493 111/2

Milwaukee 32 34 .485 12

Chicago 32 35 .478 121/2

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

x-San Antonio 52 14 .788 —

Houston 46 21 .687 61/2

Memphis 37 30 .552 151/2

Dallas 28 38 .424 24

New Orleans 27 40 .403 251/2

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 42 25 .627 —

Oklahoma City 38 29 .567 4

Denver 32 35 .478 10

Portland 29 37 .439 121/2

Minnesota 28 38 .424 131/2

Pacific Division

W L Pct GB

x-Golden State 53 14 .791 —

L.A. Clippers 40 27 .597 13

Sacramento 26 41 .388 27

Phoenix 22 45 .328 31

L.A. Lakers 20 47 .299 33

x-clinched playoff spot

Tuesday’s Games

Cleveland 128, Detroit 96

New York 87, Indiana 81

Oklahoma City 122, Brooklyn 104

New Orleans 100, Portland 77

Golden State 106, Philadelphia 104

Wednesday’s Games

Charlotte at Indiana, 7 p.m.

Dallas at Washington, 7 p.m.

Minnesota at Boston, 7:30 p.m.

New Orleans at Miami, 7:30 p.m.

Utah at Detroit, 7:30 p.m.

L.A. Lakers at Houston, 8 p.m.

Memphis at Chicago, 8 p.m.

Portland at San Antonio, 8 p.m.

Sacramento at Phoenix, 10 p.m.

Milwaukee at L.A. Clippers, 10:30 p.m.

Thursday’s Games

Oklahoma City at Toronto, 7 p.m.

Utah at Cleveland, 7 p.m.

Brooklyn at New York, 7:30 p.m.

Memphis at Atlanta, 7:30 p.m.

L.A. Clippers at Denver, 9 p.m.

Orlando at Golden State, 10:30 p.m.

———

COLLEGE BASKETBALL

NCAA Men’s Tournament

First Four

At UD Arena

Dayton, Ohio

Tuesday, March 14

Mount St. Mary’s 67, New Orleans 66

Kansas State 95, Wake Forest 88

Wednesday, March 15

N.C. Central (25-8) vs. UC Davis (22-12), 6:40 p.m.

Providence (20-12) vs. Southern Cal (24-9), 9:10 p.m.

East Regional

First Round

Thursday, March 16

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Villanova (31-3) vs. Mount St. Mary’s (20-15), 7:10 p.m.

Wisconsin (25-9) vs. Virginia Tech (22-10), 9:40 p.m.

At Amway Center

Orlando, Fla.

Virginia (22-10) vs. UNC Wilmington (29-5), 12:40 p.m.

Florida (24-8) vs. ETSU (27-7), 3:10 p.m.

Friday, March 17

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Duke (27-8) vs. Troy (22-14), 7:20 p.m.

South Carolina (22-10) vs. Marquette (19-12), 9:50 p.m.

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Baylor (25-7) vs. New Mexico State (28-5), 12:40 p.m.

SMU (29-4) vs. Providence-Southern Cal winner, 3:10 p.m.

Second Round

Saturday, March 18

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Villanova-Mount St. Mary’s winner vs. Wisconsin-Virginia Tech winner

At Amway Center

Orlando, Fla.

Florida-ETSU winner vs. Virginia-UNC Wilmington winner

Sunday, March 19

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Duke-Troy winner vs. South Carolina-Marquette winner

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Baylor-New Mexico State winner vs. SMU-Providence-Southern Cal winner

South Regional

First Round

Thursday, March 16

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Butler (23-8) vs. Winthrop (26-6), 1:30 p.m.

Minnesota (24-9) vs. Middle Tennessee (30-4), 4 p.m.

Friday, March 17

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

Arkansas (25-9) vs. Seton Hall (21-11), 1:30 p.m.

North Carolina (27-7) vs. Texas Southern (23-11), 4 p.m.

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Dayton (24-7) vs. Wichita State (30-4), 7:10 p.m.

Kentucky (29-5) vs. Northern Kentucky (24-10), 9:40 p.m.

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Cincinnati (29-5) vs. Kansas State (21-13), 7:27 p.m.

UCLA (29-4) vs. Kent State (22-13), 9:57 p.m.

Second Round

Saturday, March 18

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Butler-Winthrop winner vs. Minnesota-Middle Tennessee winner

Sunday, March 19

At Bon Secours Wellness Arena

Greenville, S.C.

North Carolina-Texas Southern winner vs. Arkansas-Seton Hall winner

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Kentucky-Northern Kentucky winner vs. Dayton-Wichita State winner

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

UCLA-Kent State winner vs. Cincinnati-Kansas State winner

Midwest Regional

First Round

Thursday, March 16

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Purdue (25-7) vs. Vermont (29-5), 7:27 p.m.

Iowa State (23-10) vs. Nevada (28-6), 9:57 p.m.

Friday, March 17

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Michigan (24-11) vs. Oklahoma State (20-12), 12:15 p.m.

Louisville (24-8) vs. Jacksonville State (20-14), 2:45 p.m.

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Kansas (28-4) vs. N.C. Central-UC Davis winner, 6:50 p.m.

Miami (21-11) vs. Michigan State (19-14), 9:20 p.m.

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Oregon (29-5) vs. Iona (22-12), 2 p.m.

Creighton (25-9) vs. Rhode Island (24-9), 4:30 p.m.

Second Round

Saturday, March 18

At BMO Harris Bradley Center

Milwaukee

Purdue-Vermont winner vs. Iowa State-Nevada winner

Sunday, March 19

At Bankers Life Fieldhouse

Indianapolis

Louisville-Jacksonville State winner vs. Michigan-Oklahoma State winner

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Kansas-N.C. Central-UC Davis winner vs. Miami-Michigan State winner

At Golden 1 Center

Sacramento, Calif.

Oregon-Iona winner vs. Creighton-Rhode Island winner

West Regional

First Round

Thursday, March 16

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

Notre Dame (25-9) vs. Princeton (23-6), 12:15 p.m.

West Virginia (26-8) vs. Bucknell (26-8), 2:45 p.m.

At Amway Center

Orlando, Fla.

Maryland (24-8) vs. Xavier (21-13), 6:50 p.m.

Florida State (25-8) vs. Florida Gulf Coast (26-7), 9:20 p.m.

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Gonzaga (32-1) vs. South Dakota State (18-16), 2 p.m.

Northwestern (23-11) vs. Vanderbilt (19-15), 4:30 p.m.

Saint Mary’s (28-4) vs. VCU (26-8), 7:20 p.m.

Arizona (30-4) vs. North Dakota (22-9), 9:50 p.m.

Second Round

Saturday, March 18

At KeyBank Center

Buffalo, N.Y.

West Virginia-Bucknell winner vs. Notre Dame-Princeton winner

At Amway Center

Orlando, Fla.

Florida State-Florida Gulf Coast winner vs. Maryland-Xavier winner

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Gonzaga-South Dakota State winner vs. Northwestern-Vanderbilt winner

Arizona-North Dakota winner vs. Saint Mary’s-VCU winner

National Invitation Tournament

First Round

Tuesday, March 14

Illinois 82, Valparaiso 57

Mississippi 91, Monmouth 83

Oakland 74, Clemson 69

Georgia Tech 75, Indiana 63

Colorado State 81, College of Charleston 74

Richmond 71, Alabama 64

Boise St. 73, Utah 68

CS Bakersfield 73, California 66

Wednesday, March 15

UNC-Greensboro (25-9) at Syracuse (18-14), 7 p.m.

Belmont (22-6) at Georgia (19-14), 7 p.m.

Colorado (19-14) at UCF (21-11), 7 p.m.

Akron (26-8) at Houston (21-10), 7:30 p.m.

Fresno St. (20-12) at TCU (19-15), 8 p.m.

South Dakota (22-11) at Iowa (18-14), 9 p.m.

UC Irvine (21-14) at Illinois State (27-6), 9:30 p.m.

Texas-Arlington (25-8) at BYU (22-11), 11 p.m.

Second Round

March 16-20

UNC-Greensboro-Syracuse winner vs. Mississippi (21-13)

Georgia Tech (18-15) vs. Belmont-Georgia winner

CS Bakersfield (23-9) vs. Colorado State (24-11)

Texas-Arlington-BYU winner vs. Akron-Houston winner

UC Irvine-Illinois State winner vs. Colorado-UCF winner

Boise St. (20-11) vs. Illinois (19-14)

South Dakota-Iowa winner vs. Fresno St.-TCU winner

Richmond (21-12) vs. Oakland (25-8)

College Basketball Invitational

First Round

Wednesday, March 15

Utah Valley (15-16) at Georgia Southern (18-14), 7 p.m.

Loyola (Md.) (15-16) at George Mason (20-13), 7 p.m.

Hampton (14-16) at Coastal Carolina (16-17), 7 p.m.

Toledo (17-16) at George Washington (19-14), 7 p.m.

San Francisco (20-12) at Rice (22-11), 8 p.m.

Stony Brook (18-13) at UIC (15-18), 8 p.m.

Green Bay (18-13) at UMKC (17-16), 8:05 p.m.

Eastern Washington (22-11) at Wyoming (18-14), 9 p.m.

CollegeInsider.com Tournament

First Round

Monday, March 13

Liberty 73, Norfolk State 64

Tuesday, March 14

Saint Francis (Pa.) 78, Jacksonville 76

Campbell 98, Houston Baptist 79

Samford 78, Canisius 74

Wednesday, March 15

Ball State (21-12) at Fort Wayne (19-12), 7 p.m.

Fairfield (16-14) at UMBC (18-12), 7 p.m.

Georgia State (20-12) at Texas A&M-Corpus Christi (20-11), 8 p.m.

Stephen F. Austin (18-14) at Idaho (18-13), 10 p.m.

Thursday, March 16

Saint Peter's (19-13) at Albany (NY) (21-13), 7 p.m.

Furman (21-11) at SC Upstate (17-15), 7 p.m.

UNC Asheville (23-9) at UT Martin (21-12), 8 p.m.

Lamar (19-14) at Texas State (20-13), 8:30 p.m.

Weber State (19-13) at Cal State Fullerton (17-14), 10 p.m.

NCAA Women’s Tournament

Bridgeport Regional

First Round

Friday

At College Park, Md.

Maryland (30-2) vs. Bucknell (27-5), Noon

West Virginia (23-10) vs. Elon (27-6), 2:30

Saturday

At Storrs, Conn.

UConn (32-0) vs. Albany (NY) (21-10), 11 a.m.

Syracuse (21-1) vs. Iowa State (18-12), 1:30

At Los Angeles

UCLA (23-8) vs. Boise State (25-7), 6:30

Texas A&M (21-11) vs. Penn (22-7), 9

At Durham, N.C.

Temple (24-7) vs. Oregon (20-13), 6:30

Duke (27-5) vs. Hampton (20-12), 9

Second Round

Sunday, March 19

At College Park, Md.

Maryland-Bucknell winner vs. West Virginia-Elon winner

Monday, March 20

At Storrs, Conn.

UConn-Albany (NY) winner vs. Syracuse-Iowa State winner

At Los Angeles

UCLA-Boise State winner vs. Texas A&M-Penn winner

At Durham, N.C.

Temple-Oregon winner vs. Duke-Hampton winner

Oklahoma City Regional

First Round

Friday

At Starkville, Miss.

DePaul (26-7) vs. Northern Iowa (24-8), Noon

Mississippi (29-4) vs. Troy (22-10), 2:30

Saturday

At Waco, Texas

Baylor (30-3) vs. Texas Southern (23-9), 6:30

LSU (20-11) vs. California (19-13), 9

At Louisville, Ky.

Louisville (27-7) vs. Chattanooga (21-10), 1:30

Tennessee (19-11) vs. Dayton (22-9), 4

At Seattle

Oklahoma (22-9) vs. Gonzaga (26-6), 6:30

Washington (27-5) vs. Montana State (25-6), 9

Second Round

Sunday, March 19

At Starkville, Miss.

DePaul-Northern Iowa winner vs. Mississippi-Troy winner

Monday, March 20

At Waco, Texas

Baylor-Texas Southern winner vs. LSU-California winner

At Louisville, Ky.

Louisville-Chattanooga winner vs. Tennessee-Dayton winner

At Seattle

Oklahoma-Gonzaga winner vs. Washington-Montana State winner

Lexington Regional

First Round

Friday

At South Bend, Ind.

Green Bay (27-5) vs. Purdue (22-12), 5

Notre Dame (30-3) vs. Robert Morris (22-10), 7:30

At Lexington, Ky.

Kentucky (21-10) vs. Belmont (27-5), Noon

Ohio State (26-6) vs. W. Kentucky (27-6), 2:30

At Austin, Texas

NC State (22-8) vs. Auburn (17-14), Noon

Texas (23-8) vs. Central Arkansas (26-4), 2:30

Saturday

At Manhattan, Kan.

Stanford (28-5) vs. New Mexico State (24-6), 1:30

Kansas State (22-10) vs. Drake (28-4), 4

Second Round

Sunday, March 19

At South Bend, Ind.

Green Bay-Purdue winner vs. Notre Dame-Robert Morris winner

At Lexington, Ky.

Kentucky-Belmont winner vs. Ohio State-Western Kentucky winner

At Austin, Texas

NC State-Auburn winner vs. Texas-Central Arkansas winner

Monday, March 20

At Manhattan, Kan.

Stanford-New Mexico State winner vs. Kansas State-Drake winner

Stockton Regional

Friday

At Columbia, S.C.

South Carolina (27-4) vs. UNC-Asheville (19-14), 5

Arizona State (19-12) vs. Michigan State (21-11), 7:30

At Tallahassee, Fla.

Missouri (21-10) vs. South Florida (24-8), 5

Florida State (25-6) vs. Western Illinois (26-6), 7:30

At Corvallis, Ore.

Oregon State (29-4) vs. Long Beach State (23-10), 5

Creighton (23-7) vs. Toledo (25-8), 7:30

Saturday

At Coral Gables, Fla.

Marquette (25-7) vs. Quinnipiac (27-6), 1:30

Miami (23-8) vs. Florida Gulf Coast (26-8), 4

Second Round

Sunday, March 19

At Columbia, S.C.

South Carolina-UNC Asheville winner vs. Arizona State-Michigan State winner

At Tallahassee, Fla.

Missouri-South Florida winner vs. Florida State-Western Illinois winner

At Corvallis, Ore.

Oregon State-Long Beach State winner vs. Creighton-Toledo winner

Monday, March 20

At Coral Gables, Fla.

Marquette-Quinnipiac winner vs. Miami-Florida Gulf Coast winner

Home team in caps

PRO BASKETBAL

Favorite Points Underdog

a-INDIANA OFF Charlotte

WASHINGTON 5 Dallas

BOSTON 6 Minnesota

MIAMI 6 New Orleans

Utah 3 DETROIT

Memphis 2 CHICAGO

SAN ANTONIO 101/2 Portland

HOUSTON 171/2 LA Lakers

PHOENIX 6 Sacramento

LA CLIPPERS 8 Milwaukee

a-Charlotte Guard N. Batum is doubtful.

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

NCAA Tournament

UD Arena-Dayton, OH.

First Four

NC Central 31/2 UC Davis

Southern Cal 21/2 Providence

NIT Tournament

First Round

GEORGIA 7 Belmont

BYU 5 UT Arlington

HOUSTON 8 Akron

IOWA 111/2 S Dakota

TCU 101/2 Fresno St

ILLINOIS ST 101/2 Cal Irvine

C FLORIDA 2 Colorado

SYRACUSE 121/2 Greensboro

CBI Tournament

First Round

GEORGE MASON 12 Loy Mary

CO CAROLINA 11 Hampton

GEORGE WASH 5 Toledo

WYOMING 61/2 E. Wash

UMKC 1 Green Bay

RICE 11/2 San Fran

GA SOUTHERN 41/2 Utah Valley

College Insider Tournament

First Round

IPFW 41/2 Ball St

MD BALTIMORE 3 Fairfield

Georgia St 3 TEX CORP

IDAHO 5 Steph Austin

Thursday

NCAA Tournament

KeyBank Center-Buffalo, NY.

First Round

Wisconsin 51/2 Va Tech

Notre Dame 61/2 Princeton

West Virginia 14 Bucknell

NCAA Tournament

Amway Center-Orlando, FL.

First Round

Virginia 71/2 NC Wilm

Florida 10 East Tenn St

Florida St 12 Fla Gulf

Maryland 2 Xavier

NCAA Tournament

BMO Harris Bradley Center- Milwaukee, WI.

First Round

Iowa St 6 Nevada

Purdue 9 Vermont

Middle Tenn St 1 Minnesota

Butler 11 Winthrop

NCAA Tournament

Energy Solutions Arena- Salt Lake City, UT.

First Round

Gonzaga 221/2 S Dakota St

Vanderbilt 1 Northwest

Arizona 17 N Dakota

Saint Mary’s, CA 41/2 VA Common

College Insider Tournament

Second Round

ALBANY, NY 1 St. Peter’s

Furman 41/2 USC UPST

NC Asheville 31/2 TENN MAR

TEXAS ST 9 Lamar

CS FULLERTON 1 Weber St

CBI Tournament

First Round

ILL CHICAGO 1 Stony Brook

Friday

NCAA Tournament

Bon Secours Arena- Greenville, SC.

First Round

Duke 19 Troy

South Carolina 11/2 Marquette

North Carolina 27 Texas South

Arkansas 1 Seton Hall

NCAA Tournament

Bankers Life Fieldhouse- Indianapolis, IN.

First Round

Louisville 20 Jackson St

Michigan 21/2 Okla St

Kentucky 20 N. Kentucky

Wichita St 6 Dayton

NCAA Tournament

BOK Center-Tulsa, OK.

First Round

Baylor 121/2 New Mex St

Miami-Florida 2 Michigan St

NCAA Tournament

Golden 1 Center-Sacramento, CA.

First Round

Oregon 15 Iona

Creighton 1 RhodeIsland

Ucla 18 Kent St

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

Pittsburgh Even-1/2 PHILA

CALGARY Even-1/2 Boston

ANAHEIM Even-1/2 St. Louis

Detroit 1/2-1 COLORADO

(c) Tribune Content Agency, LLC

Tuesday

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX — Optioned LHPS Brian Johnson and Henry Owens and RHP Brandon Workman to Pawtucket (IL). Reassigned 3B Rafael Devers, OF Junior Lake and C Jordan Procyshen were reassigned to their minor league camp.

LOS ANGELES ANGELS — Optioned LHPs Nate Smith and Greg Mahle to Salt Lake (PCL) and RHP Eduardo Paredes to Mobile (SL). Reassigned C Jose Briceno and RHP Drew Gagnon to their minor league camp.

National League

ATLANTA BRAVES — Claimed LHP Kevin Chapman off waivers from Houston.

NEW YORK METS — Optioned OF Wuilmer Becerra, RHPs Chris Flexen and Marcos Molina and INF Amed Rosario to their minor league camp. Reassigned RHP Chase Bradford and LHP Adam Wilk to their minor league camp.

Frontier League

GATEWAY GRIZZLIES — Signed RHP Jake Guilinelli.

SOUTHERN ILLINOIS MINERS — Sold the contract of OF Brandon Cummins to the Chicago Cubs.

WASHINGTON WILD THINGS — Sold the contract of INF Leon Byrd to the N.Y. Mets.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS — Signed LB Jarvis Jones to a one-year contract.

ATLANTA FALCONS — Re-signed S Kemal Ishmael. Signed WR-KR Andre Roberts.

BUFFALO BILLS — Agreed to terms with DE Ryan Davis.

CHICAGO BEARS — Agreed to terms with K Connor Barth on a one-year contract.

CLEVELAND BROWNS — Claimed WR James Wright off waivers from Cincinnati.

GREEN BAY PACKERS — Re-signed LB Jayrone Elliott.

KANSAS CITY CHIEFS — Signed DT Bennie Logan to a one-year contract.

MINNESOTA VIKINGS — Signed DE Datone Jones.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Signed RB Rex Burkhead.

SEATTLE SEAHAWKS — Agreed to terms with RB Eddie Lacy on a one-year contract. Re-signed CB Neiko Thorpe.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Signed LS Garrison Sanborn.

TENNESSEE TITANS — Agreed to terms with DL Sylvester Williams.

HOCKEY

National Hockey League

NEW JERSEY DEVILS — Assigned F Kevin Rooney to Albany (AHL).

NEW YORK RANGERS — Assigned G Magnus Hellberg to Hartford (AHL).

American Hockey League

GRAND RAPIDS GRIFFINS — Signed F Dominik Shine to an amateur tryout for the remainder of the season and a standard contract for 2017-18. Assigned G Cal Heeter to Toledo (ECHL).

ECHL

FORT WAYNE KOMETS — Released D Kyle Flemington. Signed D Ryan Lowney.

MANCHESTER MONARCHS — Loaned F Tyler Sikura to Iowa (AHL).

NORFOLK ADMIRALS — Released D Vincent Llorca.

RAPID CITY RUSH — Released D Tyler Bishop.

TOLEDO WALLEYE — Loaned D Nolan Zajac to Iowa (AHL).

UTAH GRIZZLIES — Loaned D Tim Daly to Manitoba (AHL).

SOCCER

Major League Soccer

COLUMBUS CREW — Signed M Wil Trapp to a multiyear contract extension.

PARALYMPICS

USADA — Announced sitting volleyball athlete Roderick Green accepted a nine-month sanction for an anti-doping rule violation after testing positive for a prohibited substance from a contaminated supplement.

COLLEGE

CHARLESTON SOUTHERN — Named Bryant Foster cornerbacks coach.

GEORGIA — Announced QB-P Brice Ramsey and DB Reggie Wilkerson will complete their degrees in May and then transfer for their final seasons of eligibility.

ILLINOIS — Fired women’s basketball coach Matt Bollant.

NC STATE — Announced freshman C Omer Yurtseven will enter the NBA draft, but will not hire an agent.

OMAHA — Announced the resignation of men’s hockey coach Dean Blais.

SOUTH FLORIDA — Named Brian Gregory men’s basketball coach.

WOFFORD — Named Mark Line deputy athletic director and Ryan Price assistant athletic director for business and finance.