Sports agate — March 12, 2018

Published Mar 12, 2018 at 4:00pm

KING PIN LANES

Sunday Night League

Wayne Williams II, 298 and 796. Bruce Warcup, 686; Gorden Allen, 653.

Jessica Kinney, 188 and 531.

National Basketball Association

Saturday’s Games

Charlotte 122, Phoenix 115

Miami 129, Washington 102

Dallas 114, Memphis 80

Oklahoma City 104, San Antonio 94

L.A. Clippers 113, Orlando 105

Sunday’s Games

Toronto 132, New York 106

Chicago 129, Atlanta 122

Minnesota 109, Golden State 103

Utah 116, New Orleans 99

Denver 130, Sacramento 104

Houston 105, Dallas 82

Indiana 99, Boston 97

Philadelphia 120, Brooklyn 97

L.A. Lakers 127, Cleveland 113

Monday’s Games

Milwaukee at Memphis, 8

Sacramento at Oklahoma City, 8

San Antonio at Houston, 8

Miami at Portland, 10:30

Tuesday’s Games

Indiana at Philadelphia, 7

Minnesota at Washington, 7

Dallas at New York, 7:30

Oklahoma City at Atlanta, 7:30

Toronto at Brooklyn, 7:30

Charlotte at New Orleans, 8

L.A. Clippers at Chicago, 8

Orlando at San Antonio, 8:30

Detroit at Utah, 9

Cleveland at Phoenix, 10

Denver at L.A. Lakers, 10:30

———

COLLEGE BASKETBALL

Sunday’s Scores

East

Davidson 58, Rhode Island 57

Penn 68, Harvard 65

South

Georgia St. 74, Texas-Arlington 61

Kentucky 77, Tennessee 72

Midwest

Cincinnati 56, Houston 55

Far West

Cal St.-Fullerton 71, UC Irvine 55

NCAA Men’s Tournament

First Four

At UD Arena

Dayton, Ohio

Tuesday

LIU Brooklyn (18-16) vs. Radford (22-12), 6:40

St. Bonaventure (25-7) vs. UCLA (21-11), 9:10

Wednesday

N.C. Central (19-15) vs. Texas Southern (15-19), 6:40

Arizona State (20-11) vs. Syracuse (20-13), 9:10

East Regional

First Round

Thursday

At PPG Paints Arena

Pittsburgh

Villanova (30-4) vs. LIU Brooklyn-Radford winner, 6:50

Virginia Tech (21-11) vs. Alabama (19-15), 9:20

At American Airlines Center

Dallas

Texas Tech (24-9) vs. Stephen F. Austin (28-6), 7:27

Florida (20-12) vs. St. Bonaventure-UCLA winner, 9:57

Friday

At Little Caesars Arena

Detroit

Purdue (28-6) vs. Cal State Fullerton (20-11), 12:40

Arkansas (23-11) vs. Butler (20-13), 3:10

At Viejas Arena

San Diego

Wichita State (25-7) vs. Marshall (24-10), 1:30

West Virginia (24-10) vs. Murray State (26-5), 4

Second Round

Saturday, March 17

At PPG Paints Arena

Pittsburgh

Villanova-LIU Brooklyn-Radford winner vs. Virginia Tech-Alabama winner

At American Airlines Center

Dallas

Texas Tech-Stephen F. Austin winner vs. Florida-St. Bonaventure-UCLA winner

Sunday, March 18

At Little Caesars Arena

Detroit

Purdue-Cal State Fullerton winner vs. Arkansas-Butler winner

At Viejas Arena

San Diego

Wichita State-Marshall winner vs. West Virginia-Murray State winner

South Regional

First Round

Thursday

At American Airlines Center

Dallas

Tennessee (25-8) vs. Wright State (25-9), 12:40

Miami (22-9) vs. Loyola of Chicago (28-5), 3:10

At Taco Bell Arena

Boise, Idaho

Kentucky (24-10) vs. Davidson (21-11), 7:10

Arizona (27-7) vs. Buffalo (26-8), 9:40

Friday

At Spectrum Center

Charlotte, N.C.

Creighton (21-11) vs. Kansas State (22-11), 6:50

Virginia (31-2) vs. UMBC (24-10), 9:20

At Bridgestone Arena

Nashville, Tenn.

Cincinnati (30-4) vs. Georgia State (24-10), 2

Nevada (27-7) vs. Texas (19-14), 4:30

Second Round

Saturday, March 17

At American Airlines Center

Dallas

Tennessee-Wright State winner vs. Miami-Loyola of Chicago winner

At Taco Bell Arena

Boise, Idaho

Arizona-Buffalo winner vs. Kentucky-Davidson winner

Sunday, March 18

At Spectrum Center

Charlotte, N.C.

Virginia-UMBC winner vs. Creighton-Kansas State winner

At Bridgestone Arena

Nashville, Tenn.

Cincinnati-Georgia State winner vs. Nevada-Texas winner

Midwest Regional

First Round

Thursday

At PPG Paints Arena

Pittsburgh

Rhode Island (25-7) vs. Oklahoma (18-13), 12:15

Duke (26-7) vs. Iona (20-13), 2:45

At INTRUST Bank Arena

Wichita, Kan.

Kansas (27-7) vs. Pennsylvania (24-8), 2

Seton Hall (21-11) vs. N.C. State (21-11), 4:30

Friday

At Little Caesars Arena

Detroit

Michigan State (29-4) vs. Bucknell (25-9), 7:10

TCU (21-11) vs. Arizona State-Syracuse winner, 9:40

At Viejas Arena

San Diego

Auburn (25-7) vs. College of Charleston (26-7), 7:27

Clemson (23-9) vs. New Mexico State (28-5), 9:57

Second Round

Saturday, March 17

At PPG Paints Arena

Pittsburgh

Duke-Iona winner vs. Rhode Island-Oklahoma winner

At INTRUST Bank Arena

Wichita, Kan.

Kansas-Pennsylvania winner vs. Seton Hall-N.C. State winner

Sunday, March 18

At Little Caesars Arena

Detroit

Michigan State-Bucknell winner vs. TCU-Arizona State-Syracuse winner

At Viejas Arena

San Diego

Auburn-College of Charleston winner vs. Clemson-New Mexico State winner

West Regional

First Round

Thursday

At INTRUST Bank Arena

Wichita, Kan.

Houston (26-7) vs. San Diego State (22-10), 7:20

Michigan (28-7) vs. Montana (26-7), 9:50

At Taco Bell Arena

Boise, Idaho

Gonzaga (30-4) vs. UNC Greensboro (27-7), 1:30

Ohio State (24-8) vs. South Dakota State (28-6), 4

Friday

At Spectrum Center

Charlotte, N.C.

Texas A&M (20-12) vs. Providence (21-13), 12:15

North Carolina (25-10) vs. Lipscomb (23-9), 2:45

At Bridgestone Arena

Nashville, Tenn.

Xavier (28-5) vs. N.C. Central-Texas Southern winner, 7:20

Missouri (20-12) vs. Florida State (20-11), 9:50

Second Round

Saturday, March 17

At INTRUST Bank Arena

Wichita, Kan.

Michigan-Montana winner vs. Houston-San Diego State winner

At Taco Bell Arena

Boise, Idaho

Gonzaga-UNC Greensboro winner vs. Ohio State-South Dakota State winner

Sunday, March 18

At Spectrum Center

Charlotte, N.C.

North Carolina-Lipscomb winner vs. Texas A&M-Providence winner

At Bridgestone Arena

Nashville, Tenn.

Xavier-N.C. Central-Texas Southern winner vs. Missouri-Florida State winner

National Invitational Tournament

First Round

Tuesday

Wagner (23-9) at Baylor (18-14), 7

Northern Kentucky (22-9) at Louisville (20-13), 7

Vermont (27-7) at Middle Tennessee (24-7), 8

Boston College (19-15) at Western Kentucky (24-10), 8

Florida Gulf Coast (23-11) at Oklahoma State (19-14), 9

Hampton (19-15) at Notre Dame (20-14), 9

Rider (22-9) at Oregon (22-12), 10

SE Louisiana (22-11) at Saint Mary’s (28-5), 10

UNC Asheville (21-12) at Southern Cal (23-11), 11

Wednesday, March 14

Harvard (18-13) at Marquette (19-13), 7

Louisiana-Lafayette (27-6) at LSU (17-14), 7

Temple (17-15) at Penn State (21-13), 8

Nebraska (22-10) at Mississippi State (22-11), 9

UC Davis (22-10) at Utah (19-11), 9

BYU (24-10) at Stanford (18-15), 10

Boise State (23-8) at Washington (20-12), 10

College Basketball Invitational

First Round

Tuesday

Eastern Washington (20-14) at Utah Valley (22-10), 9

Wednesday

Miami (Ohio) (16-17) at Campbell (16-15), 7

Jacksonville State (21-12) at Canisius (21-11), 7

Texas Rio Grande Valley (15-17) at New Orleans (15-16), 8

North Texas (15-17) at South Dakota (26-8), 8

Colgate (19-13) at San Francisco (18-15), 10

Mercer (18-14) at Grand Canyon (22-11), 10

Central Arkansas (17-16) at Seattle (20-13), 10

National Hockey League

Saturday’s Games

Philadelphia 2, Winnipeg 1

Tampa Bay 3, Montreal 2, SO

Vegas 2, Buffalo 1, SO

Boston 7, Chicago 4

Colorado 5, Arizona 2

Washington 2, San Jose 0

St. Louis 7, Los Angeles 2

Florida 4, N.Y. Rangers 3, SO

Toronto 5, Pittsburgh 2

New Jersey 3, Nashville 2, SO

Edmonton 4, Minnesota 1

Sunday’s Games

Chicago 3, Boston 1

N.Y. Islanders 5, Calgary 2

Pittsburgh 3, Dallas 1

Arizona 1, Vancouver 0

Monday’s Games

Vegas at Philadelphia, 7

Winnipeg at Washington, 7

Montreal at Columbus, 7

Carolina at N.Y. Rangers, 7

Ottawa at Florida, 7:30

St. Louis at Anaheim, 10

Detroit at San Jose, 10:30

Vancouver at Los Angeles, 10:30

Tuesday’s Games

Boston at Carolina, 7

Dallas at Montreal, 7:30

Ottawa at Tampa Bay, 7:30

Winnipeg at Nashville, 8

Colorado at Minnesota, 8:30

Edmonton at Calgary, 9

Los Angeles at Arizona, 10

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Saturday’s Games

Toronto 4, Providence 3

Charlotte 7, Hartford 3

Syracuse 4, Rochester 2

Belleville 5, Laval 3

Milwaukee 2, Rockford 1, SO

Binghamton 3, Hershey 0

Springfield 4, Utica 0

WB/Scranton 2, Grand Rapids 1

Lehigh Valley 4, Bridgeport 1

Manitoba 2, Chicago 1

San Jose 4, Cleveland 0

Texas 4, Tucson 3

Bakersfield 3, San Diego 2, OT

Sunday’s Games

Bridgeport 5, Springfield 4

Rochester 5, Syracuse 4, SO

Iowa 4, Manitoba 3

Rockford 2, Chicago 1, OT

Grand Rapids 3, Hershey 0

Lehigh Valley 5, Binghamton 3

San Antonio 4, Ontario 0

Stockton 6, Cleveland 2

Monday’s Games

Laval at Toronto, 3

Tuesday’s Games

WB/Scranton at Charlotte, 7

Iowa at Rockford, 8

San Antonio at San Diego, 10

Saturday’s Summary

Springfield 4, Utica 0

Utica 0 0 0 —0
Springfield 1 3 0 —4

1st Period-1, Springfield, Greco 24 (Horvat), 10:16 (SH). Penalties-Kurker Spr (tripping), 8:58.

2nd Period-2, Springfield, Grenier 16 (Balisy, Bystrom), 6:23 (PP). 3, Springfield, Hawryluk 9 (Farnham, Valk), 16:06. 4, Springfield, Kurker 3 (Balisy), 17:47 (SH). Penalties-Cameranesi Uti (tripping), 5:12; Darcy Uti (double minor - high-sticking), 6:13; C. Brown Spr (slashing), 7:34; Cherniwchan Uti (cross-checking), 10:40; Schemitsch Spr (roughing, roughing), 10:40; Greco Spr (tripping), 12:16; Farnham Spr (roughing), 13:56; Farnham Spr (unsportsmanlike conduct - disputing decision), 16:06.

3rd Period- No Scoring.Penalties-Molino Uti (tripping), 18:18.

Shots on Goal-Utica 7-6-8-21. Springfield 15-11-7-33. Power Play Opportunities-Utica 0 / 5; Springfield 1 / 4. Goalies-Utica, Bachman 10-11-4 (33 shots-29 saves). Springfield, Montembeault 13-18-3 (21 shots-21 saves).

A-6,793

———

COLLEGE HOCKEY

Atlantic Hockey Conference

Quarterfinals

Best-of-3

Friday, March 9

Mercyhurst 4, Sacred Heart 2

Canisius 8, American International 1

Robert Morris 4, Holy Cross 1

Air Force 5, Army 3

Saturday, March 10

Mercyhurst 3, Sacred Heart 2, OT, Mercyhurst wins series 2-0

American International 2,Canisius 1, OT

Robert Morris 5, Holy Cross 1, Robert Morris wins series 2-0

Army 1, Air Force 0

Sunday, March 11

Canisius 3, American International 0, Canisius wins series 2-1

Air Force 1, Army 0, OT, Air Force wins series 2-1

Big Ten Conference

First Round

Best-of-3

Semifinals

Saturday, March 10

Notre Dame 3, Penn State 2

Ohio State 3, Michigan 2, OT

ECAC

First Round

Best-of-3

Quarterfinals

Best-of-3

Friday, March 9

Cornell 9, Quinnipiac 1

Princeton 5, Union (NY) 3

Colgate 2, Clarkson 1

Dartmouth 4, Harvard 1

Saturday, March 10

Cornell 2, Quinnipiac 0, Cornell wins series 2-0

Princeton 3, Union (NY) 2, Princeton wins series 2-0

Clarkson 3, Colgate 0

Harvard 7, Dartmouth 1

Sunday, March 11

Harvard 4, Dartmouth 2, Harvard wins series 2-1

Clarkson 5, Colgate 1, Clarkson wins series 2-1

Hockey East

Quarterfinals

Best-of-3

Friday, March 9

Providence 4, Maine 3

Northeastern 3, UMass 2

Boston College 1, Merrimack 0

Boston University 5, UConn 4, OT

Saturday, March 10

Boston University 2, UConn 1, Boston U. wins series 2-0

Providence 3, Maine 2, Providence wins series 2-0

Northeastern 7, UMass 2, Northeastern wins series 2-0

Boston College 4, Merrimack 3, OT, Boston College wins series 2-0

National Collegiate Hockey
Conference

Quarterfinals

Best-of-3

Friday, March 9

Minnesota-Duluth 5, Western Michigan 0

St. Cloud State 5, Miami (Ohio) 2

North Dakota 4, Omaha 0

Colorado College 2, Denver 0

Saturday, March 10

Minnesota-Duluth 2, Western Michigan 0, Minnesota-Duluth wins series 2-0

Miami (Ohio) 3, St. Cloud State 2, OT, series tied 1-1

North Dakota 4, Omaha 3, OT, North Dakota wins series 2-0

Denver 3, Colorado College 2, series tied 1-1

Sunday, March 11

St. Cloud State 4, Miami (Ohio) 3, OT

Denver 6, Colorado College 1

Western Collegiate
Hockey Association

Semifinals

Best-of-3

Friday, March 9

Northern Michigan 6, Bowling Green 1

Minnesota State 2, Michigan Tech 1

Saturday, March 10

Bowling Green 1, Northern Michigan 0, series tied 1-1

Michigan Tech 4, Minnesota State 2, series tied 1-1

Sunday, March 11

Northern Michigan 3, Bowling Green 2, OT

Michigan Tech 2, Minnesota State 1, OT

PGA Tour

$6.5M Valspar Championship

Sunday

At Innisbrook Resort (Copperhead Course)

Palm Harbor, Fla.

Par 71

Final

Paul Casey, $1,170,000 70-68-71-65—274

Patrick Reed, $572,000 71-69-67-68—275

Tiger Woods, $572,000 70-68-67-70—275

Sergio Garcia, $312,000 70-72-69-65—276

Justin Rose, $247,000 70-69-66-72—277

Rory Sabbatini, $247,000 70-71-67-69—277

Jim Furyk, $217,750 70-73-69-66—278

Branden Grace, $182,000 73-68-68-70—279

Jason Kokrak, $182,000 72-67-72-68—279

Trey Mullinax, $182,000 72-68-69-70—279

Webb Simpson, $182,000 71-68-70-70—279

Sam Burns, $131,625 71-69-67-73—280

Adam Hadwin, $131,625 71-70-71-68—280

Sean O’Hair, $131,625 71-68-71-70—280

Steve Stricker, $131,625 70-71-70-69—280

Abraham Ancer, $77,296 72-73-67-69—281

Ryan Blaum, $77,296 73-69-70-69—281

J. Lovemark, $77,296 72-73-68-68—281

T.J. Vogel, $77,296 73-70-69-69—281

Blayne Barber, $77,296 70-70-70-71—281

Corey Conners, $77,296 67-69-68-77—281

Zach Johnson, $77,296 73-68-69-71—281

Russell Knox, $77,296 69-74-66-72—281

Luke List, $77,296 70-71-69-71—281

Will. McGirt, $77,296 71-70-69-71—281

L. Oosthuizen, $77,296 71-69-69-72—281

Adam Scott, $77,296 70-73-66-72—281

Champions Tour

$1.8M Toshiba Classic

Sunday

At Newport Beach CC

Newport Beach, Calif.

Par 71

Final

Vijay Singh, $270,000 68-68-66—202

Scott McCarron, $132,000 67-68-68—203

Tom Pernice Jr., $132,000 64-70-69—203

Tommy Tolles, $132,000 67-71-65—203

David Toms, $86,400 72-66-67—205

David Frost, $61,200 67-71-68—206

Steve Jones, $61,200 68-69-69—206

Rocco Mediate, $61,200 71-68-67—206

Fran Quinn, $61,200 67-70-69—206

Joe Durant, $45,000 69-66-72—207

Carlos Franco, $45,000 71-69-67—207

Stephen Ames, $33,600 72-67-69—208

Tom Byrum, $33,600 68-71-69—208

John Huston, $33,600 73-70-65—208

Jeff Sluman, $33,600 72-68-68—208

Kevin Sutherland, $33,600 72-67-69—208

Scott Verplank, $33,600 67-69-72—208

Lee Janzen, $24,615 71-70-68—209

José M. Olazábal, $24,615 69-70-70—209

Corey Pavin, $24,615 73-71-65—209

Esteban Toledo, $24,615 70-69-70—209

NASCAR Monster Energy Series

TicketGuardian 500

at Phoenix International
Speedway

Sunday

At ISM Raceway

Avondale, Ariz.

Lap length: 1.00 miles

(Start position in parentheses)

1. (10) Kevin Harvick, Ford, 312 laps, 53 points.

2. (7) Kyle Busch, Toyota, 312, 52.

3. (3) Chase Elliott, Chevrolet, 312, 39.

4. (6) Denny Hamlin, Toyota, 312, 40.

5. (1) Martin Truex Jr, Toyota, 312, 41.

6. (19) Clint Bowyer, Ford, 312, 32.

7. (22) Aric Almirola, Ford, 312, 30.

8. (15) Daniel Suarez, Toyota, 312, 29.

9. (9) Erik Jones, Toyota, 312, 29.

10. (23) Kurt Busch, Ford, 312, 40.

11. (13) Ryan Newman, Chevrolet, 312, 26.

12. (11) William Byron, Chevrolet, 312, 25.

13. (4) Alex Bowman, Chevrolet, 312, 24.

14. (17) Jimmie Johnson, Chevrolet, 312, 23.

15. (25) Brad Keselowski, Ford, 312, 35.

16. (12) Ryan Blaney, Ford, 311, 21.

17. (18) Austin Dillon, Chevrolet, 311, 20.

18. (2) Kyle Larson, Chevrolet, 311, 27.

19. (5) Joey Logano, Ford, 311, 20.

20. (21) Trevor Bayne, Ford, 311, 17.

21. (20) AJ Allmendinger, Chevrolet, 311, 16.

22. (16) David Ragan, Ford, 311, 15.

23. (29) Ricky Stenhouse Jr, Ford, 311, 22.

24. (26) Kasey Kahne, Chevrolet, 311, 15.

25. (30) Matt DiBenedetto, Ford, 311, 12.

26. (8) Jamie McMurray, Chevrolet, 310, 11.

27. (36) Ross Chastain, Chevrolet, 310, 0.

28. (27) Darrell Wallace Jr, Chevrolet, 309, 9.

29. (24) Chris Buescher, Chevrolet, 309, 8.

30. (28) Ty Dillon, Chevrolet, 309, 12.

31. (34) D.J. Kennington, Toyota, 309, 6.

32. (31) Michael McDowell, Ford, 308, 11.

33. (35) Timmy Hill, Chevrolet, 306, 0.

34. (32) Gray Gaulding, Toyota, 304, 3.

35. (37) Jeffrey Earnhardt, Chevrolet, 292, 2.

36. (14) Paul Menard, Ford, accident, 189, 1.

37. (33) Corey Lajoie, Chevrolet, engine, 23, 1.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 108.078 mph. Time of Race: 2 hours, 53 minutes, 13 seconds. Margin of Victory: 0.774 seconds. Caution Flags: 6 for 36 laps. Lead Changes: 15 among 9 drivers. Lap Leaders: M.Truex 0; K.Larson 1-30; M.Truex 31-33; K.Larson 34-57; Ky.Busch 58-123; B.Keselowski 124-128; Ky.Busch 129-147; Ku.Busch 148-153; Ky.Busch 154-178; K.Harvick 179-194; W.Byron 195-209; D.Hamlin 210-242; Ky.Busch 243-260; B.Keselowski 261-267; R.Newman 268-290; K.Harvick 291-312

Series Points Leaders

1. K.Harvick, 168; 2. Ky.Busch, 156; 3. M.Truex, 156; 4. R.Blaney, 152; 5. J.Logano, 152; 6. D.Hamlin, 137; 7. B.Keselowski, 134; 8. K.Larson, 131; 9. C.Bowyer, 125; 10. A.Almirola, 123; 11. Ku.Busch, 117; 12. A.Dillon, 114; 13. R.Newman, 101; 14. P.Menard, 97; 15. E.Jones, 93; 16. A.Bowman, 91.

Major League Baseball

Spring Training

Sunday’s Games

Detroit 6, Atlanta 3

Baltimore 7, Boston 3

Minnesota 6, Tampa Bay 5

Miami 7, N.Y. Yankees 5

St. Louis 4, Washington 3

Pittsburgh 5, Toronto 0

Houston 5, N.Y. Mets 2

Chicago White Sox 6, Arizona 5

Oakland 7, Chicago Cubs 2

Cleveland (ss) 3, Kansas City 1

Milwaukee 5, Cleveland (ss) 4

Cincinnati 6, Seattle 5

L.A. Dodgers 13, Colorado 7

L.A. Angels 4, Texas 3

San Francisco 5, San Diego 4

Baltimore 4, Philadelphia 0

Monday’s Games

Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05

Washington vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05

Boston vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07

San Diego vs. Kansas City (ss) at Surprise, Ariz., 3:05

Milwaukee vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05

San Francisco vs. Oakland at Mesa, Ariz., 4:05

Texas (ss) vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05

Cincinnati vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:10

Colorado vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10

Philadelphia vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 6:05

Minnesota vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 6:35

Texas (ss) vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 9:05

Chicago White Sox vs. Seattle at Peoria, Ariz., 9:40

Tuesday’s Games

Baltimore vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05

Detroit vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05

St. Louis vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05

Tampa Bay vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05

Toronto vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05

Houston vs. N.Y. Mets (ss) at Port St. Lucie, Fla., 1:10

Oakland vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05

Texas vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05

Chicago Cubs (ss) vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:10

Seattle vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10

N.Y. Mets (ss) vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 7:05

San Francisco vs. Chicago Cubs (ss) at Mesa, Ariz., 10:05

Home team in caps

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

Milwaukee 7 MEMPHIS

OK CITY 12 Sacramento

HOUSTON OFF San Antonio

PORTLAND 71/2 Miami

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

College Insider Tournament

First Round

IPFW 1 C. Michigan

DRAKE 101/2 Abile. Christ

LIBERTY 12 Nc A&T

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

COLUMBUS 1/2-1 Montreal

Carolina Even-1/2 RANGERS

WASHINGTON Even-1/2 Winnipeg

Vegas Even-1/2 PHILA

FLORIDA 1-11/2 Ottawa

ANAHEIM 1/2-1 St. Louis

SAN JOSE 1/2-1 Detroit

LOS ANGELES 1-11/2 Vancouver

(c) Tribune Content Agency, LLC

Sunday

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX — Optioned LHPs Jalen Beeks and Williams Jerez and RHPs Ty Buttrey and Chandler Shepherd to Pawtucket (IL). Reassigned C Austin Rei, INFs Michael Chavis and Esteban Quiroz, OFs Jeremy Barfield and Steve Selsky and RHPs Kyle Martin and Fernando Rodriguez Jr. to minor league camp.

LOS ANGELES ANGELS — Optioned RHP Jaime Barria to Salt Lake (PCL).

MINNESOTA TWINS — Released RHP Anibal Sanchez.

OAKLAND ATHLETICS — Optioned LHP Jairo Labourt and RHP Lou Trivino to Nashville (PCL). Reassigned LHPs Jeremy Bleich and Jarret Martin, RHPs Nolan Blackwood and Bobby Wahl, C Santiago Chavez and INF Nick Noonan to their minor league camp.

SEATTLE MARINERS — Released RHP Tony Zych. Optioned RHPs Nick Rumbelow and Andrew Moore to Tacoma (PCL).

TAMPA BAY RAYS — Optioned RHP Brent Honeywell to Durham (IL).

TEXAS RANGERS — Agreed to terms with 2B Luis Mendez on a minor league contract.

TORONTO BLUE JAYS — Optioned 1B Rowdy Tellez to Buffalo (IL).

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS — Optioned LHP Jared Miller and RHP Jake Barrett to Reno (PCL).

CHICAGO CUBS — Agreed to terms with RHPs Adbert Alzolay, Eddie Butler, Oscar De La Cruz, Carl Edwards Jr., Luke Farrell, Cory Mazzoni, Dillon Maples, Alec Mills, Jen-Ho Tseng and Duane Underwood Jr.; LHPs Mike Montgomery, Randy Rosario and Rob Zastryzny; Cs Victor Caratini and Willson Contreras; INFs Javier Baez and David Bote; and OFs Albert Almora Jr., Kyle Schwarber and Mark Zagunis on one-year contracts.

PHILADELPHIA PHILLIES — Assigned RHP Ricardo Pinto to Lehigh Valley (IL).

BASKETBALL

National Basketball Association

ATLANTA HAWKS — Signed G Jaylen Morris to a second 10-day contract.

FOOTBALL

National Football League

LOS ANGELES CHARGERS — Signed CB Casey Hayward to a three-year contract extension.

NEW YORK GIANTS — Released CB Dominique Rodgers-Cromartie.

SAN FRANCISCO 49ERS — Signed CB Richard Sherman to a three-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

ARIZONA COYOTES — Assigned D Andrew Campbell to Tucson (AHL). Recalled F Dylan Strome from Tucson on an emergency basis and then returned Strome to Tucson.

BOSTON BRUINS — Reassigned G Dan Vladar from Providence (AHL) to Atlanta (ECHL).

BUFFALO SABRES — Assigned Fs Justin Bailey and Danny O’Regan to Rochester (AHL). Reassigned F Vaclav Karabacek from Rochester to Cincinnati (ECHL).

CALGARY FLAMES — Terminated the emergency recall of G Jon Gillies and assigned him to Stockton (AHL). Activated G Mike Smith from injured reserve.

CAROLINA HURRICANES — Recalled G Callum Booth from Florida (ECHL) to Charlotte (AHL).

CHICAGO BLACKHAWKS — Recalled F Matt Iacopelli from Indy (ECHL) to Rockford (AHL).

COLORADO AVALANCHE — Reassigned F Vladislav Kamenev to San Antonio (AHL). Recalled G Spencer Martin from San Antonio.

American Hockey League

BRIDGEPORT SOUND TIGERS — Assigned D Mike Cornell to Worcester (ECHL).

HARTFORD WOLF PACK — Returned G Jeff Jakaitis to South Carolina (ECHL).

PROVIDENCE BRUINS — Released F Tanner Pond from his professional tryout agreement. Reassigned F Lindsay Sparks to Atlanta (ECHL).

ROCHESTER AMERICANS — Assigned Fs Daniel Muzito Bagenda and Alex Kile to Cincinnati (ECHL).

SAN JOSE BARRACUDA — Returned G Jeremy Brodeur to Allen (ECHL). Recalled G Stephon Williams from Allen.

ECHL

ECHL — Suspended Rapid City F Andrew Miller indefinitely.

ADIRONDACK THUNDER — Traded F Andrew Radjenovic to Rapid City for F Kenton Miller.

ATLANTA GLADIATORS — Released G Carmine Guerriero.

FLORIDA EVERBLADES — Released D Vincent Muto.

FORT WAYNE KOMETS — Released D Brandon Lubin.

SOUTH CAROLINA STINGRAYS — Signed F Tyler Whitney to an amateur tryout agreement. Released G Brett Epstein as emergency backup.

Saturday

BASEBALL

MLB — Suspended Kansas City Royals OF Jorge Bonifacio for 80 games suspension without pay after testing positive for a performance-enhancing substance in violation of Major League Baseball’s Joint Drug Prevention and Treatment Program.

American League

KANSAS CITY ROYALS — Signed 3B Mike Moustakas to a one-year contract.

NEW YORK YANKEES — Optioned RHP Domingo Acevedo to Trenton (EL). Reassigned RHP Brian Keller to their minor league camp.

National League

COLORADO ROCKIES — Optioned RHP Zach Jemiola to Albuquerque (PCL), and RHP Jesus Tinoco, C Chris Rabago and OF Yonathan Daza to Hartford (EL). Reassigned RHP Peter Lambert, C Dom Nunez and OF Sam Hilliard to their minor league camp.

SAN DIEGO PADRES — Agrred to terms with RHPs Miguel Diaz, Dinelson Lamet, Walker Lockett, Phil Maton, Bryan Mitchell, Luis Perdomo, Colin Rea, Rowan Wick, LHPs Buddy Baumann, José Castillo, Kyle McGrath, Matt Strahm, Jose Torres, Brad Wieck, INFs Carlos Asuaje, Allen Córdoba, Javy Guerra, Christian Villanueva, OFs Franchy Cordero, Alex Dickerson, Travis Jankowski, Manuel Margot, Jose Pirela, Hunter Renfroe and Cs Austin Hedges and Luis Torrens.

FOOTBALL

National Football League

ATLANTA FALCONS — Signed CB Blidi Wreh-Wilson to a one-year contract extension.

DETROIT LIONS — Re-signed DE Kerry Hyder and LS Don Muhlbach.

NEW YORK GIANTS — Released P Brad Wing.

HOCKEY

National Hockey League

CHICAGO BLACKHAWKS — Recalled F John Hayden from Rockford (AHL).

ST. LOUIS BLUES — Recalled D Chris Butler from San Antonio (AHL).

American Hockey League

SAN ANTONIO RAMPAGE — Recalled D Nolan De Jong from Colorado (ECHL).

ECHL

ECHL — Suspended ECHL Colorado’s Jesse Mychan indefinitely and fined him an undisclosed amount for a slew-footing infraction in a March 9 game at Rapid City.

COLLEGE

GEORGIA — Fired men’s basketball coach Mark Fox.

UCONN — Fired men’s basketball coach Kevin Ollie.