Sports agate — July 18, 2018

Published Jul 18, 2018 at 4:00pm

District V

American Legion Playoffs

Sunday

Game 1: Oriskany 4, Sherrill 3

Game 2: Whitestown 5, New Hartford 1

Game 3: Adrean Post 6, Smith Post 2

Game 4: Utica 8, Ilion 2

Tuesday

Game 6: Sherrill 8, Ilion 4; Ilion eliminated

Game 8: Utica 5, Oriskany 4

Wednesday’s Schedule

Game 5: New Hartford at Smith, 5 p.m.

Game 7: Adrean at Whitestown, 5:30

Thursday’s Schedule

Game 9: Loser of Adrean/Whitestown vs. Sherrill, 3

Game 10: Oriskany vs. Winner of New Hartford/Smith, 5:30

Game 11: Winner of Adrean/Whitestown vs. Utica, 8

Tuesday’s Summaries

Sherrill 8, Ilion 4

Ilion 210 000 1 — 4

Sherrill 000 620 X — 8

Utica 5, Oriskany 4

Oriskany 000 310 0 — 4 8 0

Utica 100 200 2 — 5 4 1

L: Davis. 2B: Oriskany, Drake; Utica, Penge. 3B: Oriskany, Sobel; Utica, Conley. RBI: Oriskany, M. Enos 2, Davis, Graziadei.

LPGA Tour Statistics

Through July 15

Scoring

1, Ariya Jutanugarn, 69.522. 2, Jessica Korda, 69.548. 3, Jin Young Ko, 69.607. 4, Minjee Lee, 69.81. 5, In Gee Chun, 69.86. 6, Moriya Jutanugarn, 69.877. 7, Amy Yang, 69.919. 8, Inbee Park, 69.946. 9, Brooke M. Henderson, 69.948. 10, Anna Nordqvist, 70.021.

Driving Distance

1, Yani Tseng, 275.6. 2, Maude-Aimee Leblanc, 274.0. 3, Lexi Thompson, 274.0. 4, Emily Tubert, 273.1. 5, Sung Hyun Park, 272.8. 6, Angel Yin, 271.6. 7, Jessica Korda, 270.2. 8, Brooke M. Henderson, 270.2. 9, Madelene Sagstrom, 269.8. 10, Brittany Lincicome, 269.5.

Greens in Regulation

1, Jin Young Ko, .777. 2, Brooke M. Henderson, .753. 3, Lexi Thompson, .753. 4, Anna Nordqvist, .749. 5, Chella Choi, .746. 6, Austin Ernst, .743. 7, Charley Hull, .742. 8, Shanshan Feng, .741. 9, Marina Alex, .739. 10, Annie Park, .737.

Putts per GIR

1, Ariya Jutanugarn, 1.71. 2, Moriya Jutanugarn, 1.74. 3, Jessica Korda, 1.75. 4, Inbee Park, 1.75. 5, In Gee Chun, 1.75. 6, Aditi Ashok, 1.75. 7, Amy Yang, 1.75. 8, Sei Young Kim, 1.76. 9, Lydia Ko, 1.76. 10, Charley Hull, 1.76.

Birdies

1, Ariya Jutanugarn, 293. 2, Moriya Jutanugarn, 260. 3, Charley Hull, 256. 4, Sei Young Kim, 246. 5, Brooke M. Henderson, 244. 6, Minjee Lee, 232. 7, Jin Young Ko, 228. 8, Carlota Ciganda, 225. 9, Austin Ernst, 224. 10, Lydia Ko, 212.

Eagles

1, Lexi Thompson, 12. 2 (tie), Ariya Jutanugarn and Emily Pedersen, 10. 4, Jessica Korda, 9. 5 (tie), Peiyun Chien and Moriya Jutanugarn, 8. 7 (tie), Mi Jung Hur, Su Oh and Caroline Masson, 7. 10, 6 tied with 6.

Sand Save Percentage

1, Nasa Hataoka, .619. 2, Shanshan Feng, .618. 3, Minjee Lee, .613. 4, Danielle Kang, .604. 5, Amy Yang, .594. 6, Pannarat Thanapolboonyaras, .588. 7, Lydia Ko, .585. 8, Simin Feng, .583. 9, Angel Yin, .573. 10, Jenny Shin, .571.

Rounds Under Par

1, Inbee Park, .784. 2, Charley Hull, .776. 3, Minjee Lee, .724. 4, Carlota Ciganda, .722. 5, In Gee Chun, .721. 6, Jessica Korda, .714. 7, Lydia Ko, .707. 8, Amy Yang, .703. 9, Shanshan Feng, .702. 10, Jin Young Ko, .696.

WNBA

Eastern Conference

W L Pct GB

Atlanta 13 9 .591 —

Washington 13 9 .591 —

Connecticut 12 11 .522 1.5

Chicago 7 15 .318 6

New York 7 15 .318 6

Indiana 2 20 .091 11

Western Conference

W L Pct GB

Seattle 16 6 .727 —

Phoenix 15 8 .652 1.5

Los Angeles 14 9 .609 2.5

Dallas 13 9 .591 3

Minnesota 12 10 .545 4

Las Vegas 10 13 .435 6.5

Tuesday’s Games

Dallas 104, New York 87

Atlanta 86, Connecticut 83

Wednesday’s Games

Seattle at Chicago, 12

Indiana at Minnesota, 1

Thursday’s Games

New York at Atlanta, 7

Washington at Dallas, 8

Las Vegas at Phoenix, 10

July’s Fight Schedule

July 20

At WinnaVegas Casino (SHO), Sloan, Iowa, Jaron Ennis vs. Armando Alvarez, 10, welterweights.

July 21

At Moscow, Oleksandr Usyk vs. Murat Gassiev, 12, for undisputed cruiserweight title (World Boxing Super Series final).

At Hard Rock Hotel & Casino, Las Vegas (HBO), Jaime Munguia vs. Liam Smith, 12, for Munguia’s WBO junior middleweight title; Alberto Machado vs. Rafael Mensah, 12, for Machado’s WBA junior lightweight title.

July 28

At Kissimmee, Fla., Christopher Diaz vs. Masayuki Ito, 12, for vacant WBO junior lightweight title; Carlos Adames vs. Artemio Reyes, 10, welterweights.

At Staples Center, Los Angeles (SHO), Mikey Garcia vs. Robert Easter Jr., 12, for Garcia’s WBC lightweight title and Easter’s IBF lightweight title; Luis Ortiz vs. Razvan Cojanu, 10, heavyweights; Mario Barrios vs. Jose Roman, 10, super lightweights.

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX — Reinstated OF Andrew Benintendi from the bereavement list.

CLEVELAND INDIANS — Sent LHP Andrew Miller to Columbus (IL) for a rehab assignment.

HOUSTON ASTROS — Optioned 3B Tyler White to Fresno (PCL). Transferred RHP Enoli Paredes from Quad Cities (MWL) to Buies Creek (Carolina).

KANSAS CITY ROYALS — Designated OF Abraham Almonte for assignment. Reinstated 2B Rosell Herrera from paternity leave.

NEW YORK YANKEES — Signed RHP Blakely Brown to a minor league contract.

SEATTLE MARINERS — Signed C Cameron Rupp to a minor league contract.

TAMPA BAY RAYS — Optioned RHP Andrew Kittredge and 3B Christian Arroyo to Durham (IL).

TORONTO BLUE JAYS — Optioned RHP Chris Rowley to Buffalo (IL).

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS — Signed RHP Barry Enright to a minor league contract.

ATLANTA BRAVES — Signed RHP Fernando Salas and OF Lane Adams to minor league contracts.

CHICAGO CUBS — Optioned LHP Rob Zastryzny and 2B David Bote to Iowa (PCL). Reinstated RHP Carl Edwards Jr. from paternity leave.

LOS ANGELES DODGERS — Assigned LHP Edward Paredes outright to Oklahoma City (PCL). Sent RHP Pedro Baez to Okalhoma City for a rehab assignment.

MILWAUKEE BREWERS — Optioned RHP Alec Asher to Colorado Springs (PCL). Signed RHP Jeff Ames to a minor league contract.

NEW YORK METS — Sent OF Yoenis Cespedes to the GCL Mets for a rehab assignment.

ST. LOUIS CARDINALS — Optioned OF Tyler O’Neill to Memphis (PCL).

WASHINGTON NATIONALS — Sent 1B Ryan Zimmerman to Harrisburg (EL) for a rehab assignment.

BASKETBALL

National Basketball Association

GOLDEN STATE WARRIORS — Extended the contract of coach Steve Kerr.

MEMPHIS GRIZZLIES — Traded G Ben McLemore, C Deyonta Davis, a future second-round draft pick and cash to Sacramento for G Garrett Temple.

NEW ORLEANS PELICANS — Signed G Trevon Bluiett to a two-way contract.

FOOTBALL

National Football League

NFL — Reinstated Dallas DE Randy Gregory from suspension on a conditional basis.

CAROLINA PANTHERS — Named Richard Rodgers secondary coach, Jeff Imamura assistant secondary/cornerbacks coach, Vincent Rivera defensive quality control coach, Jeff Morrow senior director of college scouting, Eric Stokes and Mike Szabo regional directors of college scouting, Mike Martin Southwest area scout, Rob Hanrahan assistant director of pro personnel, Austin Bergstrom college scouting coordinator and Chris Herbert assistant video director.

LOS ANGELES RAMS — Agreed to terms with WR Brandin Cooks on a five-year contract extension.

Canadian Football League

WINNIPEG BLUE BOMBERS — Signed DB Abu Conteh to the practice roster.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Signed C Kalle Kossila, LW Kevin Roy and D Andy Welinski to one-year, two-way contracts.

CALGARY FLAMES — Re-signed G Jon Gillies to a two-year contract.

NEW JERSEY DEVILS — Agreed to terms with Fs Blake Coleman and Stefan Noesen.

NEW YORK RANGERS — Agreed to terms with F Jimmy Vesey on a two-year contract. Named David Oliver and Greg Brown assistant coaches.

American Hockey League

HERSHEY BEARS — Named Patrick Wellar assistant coach.

MILWAUKEE ADMIRALS — Signed G Tom McCollum to a one-year contract.

ECHL

ATLANTA GLADIATORS — Re-signed D Zach Malatesta and Jack Stander.

IDAHO STEELHEADS — Agreed to terms with D Eric Sweetman on a one-year contract.

MANCHESTER MONARCHS — Re-signed F Michael Doherty to a one-year contract.

SOCCER

Major League Soccer

PORTLAND TIMBERS — Acquired M Tomas Conechny on loan from San Lorenzo (Superliga-Argentina) for the remainder of the MLS season.

COLLEGE

COLLEGE FOOTBALL PLAYOFF — Named Andrea Williams chief operating officer.

ALBANY (N.Y.) — Named Leslie Moore associate athletic director for facilities, scheduling and game operations; Travis Wilson associate athletic director for business; Erika Kenney assistant director of ticketing and group sales; and John Reilly assistant director of athletic communications.

BROWN — Announced the resignation of women’s tennis coach Paul Wardlaw.

COKER — Named Aaron Beebe director of student-athlete affairs and event management.

EMORY & HENRY — Named Bill Mannino men’s and women’s golf coach.

FLORIDA GULF COAST — Named Joey Cantens assistant men’s basketball coach.

NYU — Named Audrey Cunningham assistant women’s basketball coach.

PEPPERDINE — Named Danny Worth assistant baseball coach.

SYRACUSE — Agreed to terms with women’s basketball coach Quentin Hillsman on a contract extension through 2024.

WAGNER — Named Michelle Tumolo women’s lacrosse coach.