Sports agate — Feb. 28, 2018

Published Feb 28, 2018 at 4:00pm

BASKETBALL

Boys

Section III Playoffs

Class AA

Semifinals

Sunday

at SRC Arena

Liverpool 73, Bishop Ludden 69

Nottingham 52, Central Square 34

Final

at Carrier Dome

Sunday

No. 7 Nottingham vs. 1-Liverpool, 7:45

Class A

Semifinals

Friday

at SRC Arena

Utica-Notre Dame 59, Whitesboro 45

Bishop Grimes 64, Jamesville-DeWitt 63

Final

at Carrier Dome

Sunday

6-Bishop Grimes vs. 1-Notre Dame, 5:30

Class B

Semifinals

Saturday

at SRC Arena

Westhill 60, Homer 39

Chittenango 69, VVS 62

Final

at Carrier Dome

Sunday

3-Chittenango vs. 1-Westhill, 3:30

Class C

Semifinals

Saturday

at SRC Arena

Tully 74, Weedsport 66

Cooperstown 65, West Canada Vallet 49

Final

at Carrier Dome

Sunday

5-Tully vs. 2-Cooperstown, 1

Class D

Semifinals

Saturday

at SRC Arena

McGraw 65, Lyme 57

Madison 86, Oriskany 46

Final

at Carrier Dome

Sunday

4-McGraw vs. 3-Madison, 11 a.m.

Girls

Class AA

Semifinals

Sunday

at SRC Arena

C-NS 66, Liverpool 53

West Genesee 67, Baldwinsville 55

Final

Friday

at Carrier Dome

No. 2-West Genesee vs. 1-C-NS, 8

Class A

Semifinals

Saturday

at Allyn Hall Gymnasium

Jamesville-DeWitt 61, CBA 24

Indian River 67, Whitesboro 59

Finals

Friday

at Carrier Dome

2-Indian River vs. 1-Jamesville-DeWitt, 6

Class B

Semifinals

Saturday

at Allyn Hall Gymnasium

Bishop Ludden 67, Westhill 65

South Jefferson 54, Bishop Grimes 45

Final

Friday

at Carrier Dome

3-South Jefferson vs. 1-Bishop Ludden, 4

Class C

Semifinals

Sunday

at Allyn Hall Gymnasium

Syracuse Academy of Science 56, Thousand Islands 52

Little Falls 66, Weedsport 62

Final

Thursday

at Carrier Dome

5-SAS vs. 2-Little Falls, 7

Class D

Semifinals

Sunday

at Allyn Hall Gymnasium

Brookfield 46, Oriskany 40

Waterville 59, Sackets Harbor 39

Final

Thursday

at Carrier Dome

3-Waterville vs. 1-Brookfield, 5

VOLLEYBALL

Boys

Section III Playoffs

Class B

Semifinal

At VVS

VVS 3, Oneida 2

Final

Thursday

At Oneida

2-VVS vs. 1-Chittenango, 7

Class C/D

Semifinal

Canastota 3, Herkimer 0

Sauquoit Valley 3, Westmoreland 0

Final

Thursday

At Oneida

3-Sauquoit Valley vs. 1-Canastota, 5

Tuesday’s Summaries

VVS 19-25-25-20-15,
Oneida 25-19-22-25-11

VVS leaders: Smith 17 digs; B. Miller 4 digs, 13 assists; Greene 4 digs; Stakre 6 digs; Brewer 14 digs, 6 kills; Rose 4 digs, 13 assists, 6 kills; Durfee 2 digs, 7 kills; Hale 4 kills; DeNova 2 digs, 5 kills.

Oneida leaders: White 18 digs; Holmes 5 kills, 27 assists, 7 digs; Jennings 5 digs; Fiedler 5 kills, 21 assists, 5 digs; Savage 10 kills, 2 digs; Farwell 2 aces, 23 digs; Barbano 20 kills, 4 digs; Farr 8 kills, 12 digs; O’Moore 19 digs.

Sauquoit Valley 27-25-25,
Westmoreland 25-19-22

SV leaders: Philpotts 13 assists, 2 aces; Mazza 16 kills, 3 blocks, 3 digs, 3 aces; George 3 digs; Knapp 3 digs; Spataro 12 assists, 3 kills; Ward 10 kills, 4 digs, 2 aces; Malysa 2 kills; Mancini 2 assists.

Westmoreland leaders: Colon 12 digs, 2 aces; Sweeney 14 assists, 4 kills, 7 digs; J. Schreck 4 digs; Rothdiener 9 digs; Matteson 2 kills; Alloggio 4 digs; Sill 8 kills, 3 blocks; R. Schreck 4 kills.

KING PIN LANES

Crisan/Panek Tuesday
Classic League

Jim Malone and Rick Nasci and Gary Jordan, 300s and 788. Nasic, 754; Malone, 747; Rick Adams, 744; Edwin Chang, 729; Josh Talbot, 717; Shawn Bonacci, 710; Larry Guiliano, 709; Jim Giordano, 696; Merle Foster, 684; Tyler Sloan, 679; Joe Rosati, 678; Rob Fallon, 670; Sam Robilotta, 665; Paul Panek, 664; Jim Taylor Jr., 662; Bryan Rondeau, 659; Mark Rundle Sr., 657; Corey Craver and Bill Scott, 648s; Andy Romano Jr., 647; Mike Ingersoll, 646; Kenneth Chang, 642; Ed Holmes, Scott Ingersoll and Charlie Kipp, 639s; Brian Jones, 632; Mike Obernesser, 630; Gene Jarosz, 626; Jeff Harrington and Rick Whiting, 625s; Kevin Kotary, 622; Mark Rundle Jr. and Chuck Cadrette, 616; Chris Muraca, 613; Gene Clark Jr., 611.

Jenn Crisan, 279 and 698. Liza Johnson, 647; Denise Doucette, 617; Kait Delett, 616.

John Lenihan Memorial League

Patrick Hitchcock and Dave York, 257 and 682. Christopher Pape, 669; Larry DeFrees, 667; Hitchcock, 640; Dick Larkin, 631; Jonathan Kierpiec, 627.

Cathy Castor, 225 and 553.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 42 17 .712 —

Boston 43 19 .694 .5

Philadelphia 32 27 .542 10

New York 24 38 .387 19.5

Brooklyn 20 42 .323 23.5

Southeast Division

W L Pct GB

Washington 36 25 .590 —

Miami 32 29 .525 4

Charlotte 28 33 .459 8

Orlando 18 42 .300 17.5

Atlanta 18 43 .295 18

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 36 24 .600 —

Indiana 34 26 .567 2

Milwaukee 33 27 .550 3

Detroit 28 32 .467 8

Chicago 20 41 .328 16.5

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 47 13 .783 —

San Antonio 36 25 .590 11.5

New Orleans 34 26 .567 13

Dallas 19 42 .311 28.5

Memphis 18 41 .305 28.5

Northwest Division

W L Pct GB

Minnesota 38 26 .594 —

Portland 35 26 .574 1.5

Oklahoma City 35 27 .565 2

Denver 33 28 .541 3.5

Utah 31 30 .508 5.5

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 47 14 .770 —

L.A. Clippers 32 27 .542 14

L.A. Lakers 26 34 .433 20.5

Sacramento 18 43 .295 29

Phoenix 18 44 .290 29.5

Tuesday’s Games

Charlotte 118, Chicago 103

Cleveland 129, Brooklyn 123

Miami 102, Philadelphia 101

Washington 107, Milwaukee 104

Portland 116, Sacramento 99

L.A. Clippers 122, Denver 120

Wednesday’s Games

Milwaukee at Detroit, 7

Toronto at Orlando, 7

Charlotte at Boston, 7:30

Indiana at Atlanta, 7:30

Golden State at Washington, 8

Phoenix at Memphis, 8

New Orleans at San Antonio, 8:30

Oklahoma City at Dallas, 8:30

Houston at L.A. Clippers, 10:30

Thursday’s Games

L.A. Lakers at Miami, 7:30

Philadelphia at Cleveland, 8

Brooklyn at Sacramento, 10

Minnesota at Portland, 10:30

———

COLLEGE BASKETBALL

Tuesday’s Scores

East

Albany (NY) 71, Binghamton 54

Buffalo 80, Akron 68

Lafayette 93, American U. 86

Loyola (Md.) 82, Army 79

Mass.-Lowell 92, New Hampshire 77

Saint Joseph’s 78, Rhode Island 48

St. Bonaventure 117, Davidson 113, 3OT

UMBC 62, Hartford 53

Vermont 74, Maine 62

South

Charleston Southern 68, Presbyterian 51

Florida 73, Alabama 52

Longwood 68, High Point 55

Miami 91, North Carolina 88

Missouri 74, Vanderbilt 66

Tennessee 76, Mississippi St. 54

Midwest

Cent. Michigan 75, Ball St. 51

Creighton 82, DePaul 57

E. Michigan 74, W. Michigan 58

Kent St. 90, Miami (Ohio) 83, OT

Ohio 75, Bowling Green 59

Oklahoma St. 80, Iowa St. 71

Toledo 97, N. Illinois 67

Southwest

Arkansas 91, Auburn 82

Baylor 87, Oklahoma 64

TCU 66, Kansas St. 59

Far West

San Diego St. 72, Boise St. 64

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 63 43 17 3 89 227 170

Toronto 66 39 20 7 85 218 185

Boston 61 38 15 8 84 199 153

Florida 60 29 25 6 64 178 195

Detroit 62 26 26 10 62 165 183

Montreal 62 23 29 10 56 157 194

Ottawa 62 21 31 10 52 168 219

Buffalo 63 19 33 11 49 151 206

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 64 36 21 7 79 198 191

Philadelphia 63 34 19 10 78 189 178

Pittsburgh 64 36 24 4 76 208 190

New Jersey 63 33 22 8 74 188 190

Columbus 63 32 26 5 69 168 175

NY Islanders 63 29 27 7 65 207 225

Carolina 63 27 25 11 65 167 193

NY Rangers 63 27 30 6 60 177 201

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 62 39 14 9 87 202 160

Winnipeg 63 37 17 9 83 213 170

Minnesota 63 36 20 7 79 196 177

Dallas 63 36 23 4 76 186 164

St. Louis 64 34 26 4 72 176 172

Colorado 62 33 24 5 71 190 186

Chicago 63 27 28 8 62 178 179

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vegas 63 41 17 5 87 218 173

San Jose 64 34 21 9 77 187 178

Los Angeles 64 35 24 5 75 184 158

Anaheim 64 31 21 12 74 176 178

Calgary 64 32 23 9 73 182 187

Edmonton 63 27 32 4 58 179 209

Vancouver 63 24 32 7 55 168 204

Arizona 62 18 34 10 46 148 205

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Tuesday’s Games

Washington 3, Ottawa 2

New Jersey 3, Pittsburgh 2

Boston 4, Carolina 3, OT

Florida 3, Toronto 2, OT

Nashville 6, Winnipeg 5

Minnesota 8, St. Louis 3

Dallas 2, Calgary 0

San Jose 5, Edmonton 2

Los Angeles 4, Vegas 1

Wednesday’s Games

Buffalo at Tampa Bay, 7

N.Y. Islanders at Montreal, 7

Detroit at St. Louis, 8

Calgary at Colorado, 9:30

N.Y. Rangers at Vancouver, 10

Thursday’s Games

Carolina at Philadelphia, 7

Pittsburgh at Boston, 7

New Jersey at Florida, 7:30

Tampa Bay at Dallas, 8:30

Nashville at Edmonton, 9

Minnesota at Arizona, 9

Chicago at San Jose, 10

Columbus at Los Angeles, 10:30

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Lehigh Valley 57 35 15 3 4 77 198 168

WB/Scranton 53 32 16 4 1 69 176 153

Providence 55 32 18 3 2 69 156 131

Charlotte 57 31 23 0 3 65 188 163

Bridgeport 55 25 22 5 3 58 145 146

Hartford 58 26 25 4 3 59 154 189

Hershey 57 23 26 4 4 54 151 186

Springfield 56 25 28 2 1 53 159 178

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Toronto 55 39 15 0 1 79 181 118

Syracuse 56 33 18 2 3 71 173 144

Rochester 56 27 15 8 6 68 169 155

Utica 56 29 17 6 4 68 166 159

Laval 55 21 26 6 2 50 157 189

Binghamton 55 18 28 6 3 45 132 174

Belleville 58 21 33 1 3 46 141 213

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Manitoba 56 34 15 4 3 75 192 138

Chicago 55 29 18 6 2 66 172 153

Grand Rapids 56 30 19 1 6 67 178 161

Iowa 54 26 17 7 4 63 168 164

Rockford 56 27 23 3 3 60 173 178

Milwaukee 55 26 24 4 1 57 153 178

Cleveland 53 18 28 4 3 43 132 176

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Tucson 49 29 16 3 1 62 154 134

San Diego 49 29 19 1 0 59 162 142

Texas 56 29 19 5 3 66 167 171

Stockton 49 26 18 2 3 57 157 140

Ontario 49 26 19 3 1 56 143 138

San Antonio 56 27 22 7 0 61 148 160

San Jose 50 22 22 3 3 50 124 147

Bakersfield 50 21 21 7 1 50 135 158

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

Tuesday’s Games

Chicago 4, Texas 3, SO

Binghamton 4, Belleville 1

San Diego 3, San Antonio 0

Wednesday’s Games

Syracuse at Toronto, 11 a.m.

Tucson at Grand Rapids, 7

Bridgeport at Rochester, 7:05

Texas at Rockford, 8

San Antonio at Ontario, 10

Thursday’s Games

No games scheduled

Major League Baseball

Spring Training

Tuesday’s Games

Baltimore 2, Tampa Bay 1

Detroit 11, Philadelphia 6

Miami 2, Washington 2

Pittsburgh 3, Atlanta 3

St. Louis 6, Boston (ss) 1

N.Y. Yankees 9, Toronto 8

Houston 8, N.Y. Mets 2

San Francisco 14, Arizona 12

Chicago Cubs 6, Chicago White Sox 5

Milwaukee 6, Cincinnati 3

Cleveland 16, Oakland 8

Kansas City 14, Seattle (ss) 9

Texas 4, L.A. Dodgers 4

L.A. Angels 5, Colorado 2

San Diego 11, Seattle (ss) 6

Boston (ss) 3, Minnesota 2

Wednesday’s Games

Detroit vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05

N.Y. Mets vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05

Pittsburgh vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05

St. Louis vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05

Tampa Bay vs. Minnesota (ss) at Fort Myers, Fla., 1:05

Washington vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05

Minnesota (ss) vs. Houston at West Palm Beach, Fla., 1:05

Philadelphia vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07

Cincinnati vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05

Oakland vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05

San Francisco vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05

Seattle vs. Cleveland (ss) at Goodyear, Ariz., 3:05

Texas vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05

Colorado vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10

L.A. Dodgers vs. San Diego at Peoria, Ariz., 3:10

Cleveland (ss) vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:10

Thursday’s Games

Atlanta (ss) vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05

Baltimore vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05

Boston vs. Houston at West Palm Beach, Fla., 1:05

Minnesota vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05

N.Y. Yankees vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05

Toronto vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05

Washington vs. Atlanta (ss) at Kissimmee, Fla., 1:05

Miami vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10

Chicago White Sox vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05

Cleveland vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05

Colorado vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05

L.A. Angels vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 3:05

San Diego vs. Texas (ss) at Surprise, Ariz., 3:05

Texas (ss) vs. Oakland at Mesa, Ariz., 3:05

Kansas City vs. Seattle at Peoria, Ariz., 3:10

Milwaukee vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10

LPGA Tour Statistics

Through Feb. 25

Scoring

1, Jessica Korda, 65.75. 2, Jin Young Ko, 68.25. 3 (tie), Brittany Lincicome and Lexi Thompson, 68.429. 5, Shanshan Feng, 68.714. 6, Minjee Lee, 68.875. 7, Anna Nordqvist, 69.25. 8, Amy Yang, 69.429. 9, 3 tied with 69.5.

Driving Distance

1, Brittany Lincicome, 279.1. 2, Sei Young Kim, 278.3. 3, Sung Hyun Park, 277.3. 4, Ariya Jutanugarn, 276.2. 5, Vicky Hurst, 275.3. 6, Carlota Ciganda, 272.1. 7, Benyapa Niphatsophon, 271.5. 8, Yani Tseng, 271.4. 9, Madelene Sagstrom, 270.8. 10, Nicole Broch Larsen, 269.5.

Greens in Regulation

1, Jin Young Ko, .875. 2 (tie), Sung Hyun Park and In Gee Chun, .833. 4, Anna Nordqvist, .806. 5, Jessica Korda, .792. 6, Ryann O’Toole, .786. 7, Minjee Lee, .785. 8 (tie), Shanshan Feng and Amy Yang, .770. 10, 2 tied with .754.

Putts per GIR

1, Jessica Korda, 1.60. 2, Brittany Lincicome, 1.65. 3, Hannah Green, 1.66. 4, Moriya Jutanugarn, 1.66. 5, Lexi Thompson, 1.66. 6, Danielle Kang, 1.67. 7, Laura Davies, 1.68. 8, Sandra Gal, 1.69. 9, Wei-Ling Hsu, 1.69. 10, Charley Hull, 1.70.

Birdies

1, Charley Hull, 54. 2, Moriya Jutanugarn, 51. 3, Nicole Broch Larsen, 45. 4 (tie), Jin Young Ko, Brooke M. Henderson, Nelly Korda, So Yeon Ryu and Ariya Jutanugarn, 43. 9, 3 tied with 40.

Eagles

1 (tie), Jessica Korda, Ariya Jutanugarn, Moriya Jutanugarn, Peiyun Chien and Megan Khang, 3. 6 (tie), 6 tied with 2.

Sand Save Percentage

1 (tie), Amy Yang, Jackie Stoelting and Jessica Korda, 1.000. 4, Shanshan Feng, .889. 5 (tie), Na Yeon Choi, Sung Hyun Park and Jacqui Concolino, .833. 8, Brittany Lincicome, .778. 9 (tie), 3 tied with .750.

Rounds Under Par

1 (tie), Anna Nordqvist, Jessica Korda, Lexi Thompson and Shanshan Feng, 1.000. 5 (tie), Jin Young Ko and Minjee Lee, .875. 7 (tie), Danielle Kang, Carlota Ciganda and Amy Yang, .857. 10, Charley Hull, .818.

Home team in caps

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

DETROIT 2 Milwaukee

Toronto 9 ORLANDO

Indiana 4 ATLANTA

BOSTON 7 Charlotte

MEMPHIS 61/2 Phoenix

Golden St 81/2 WASH

SAN ANTONIO 5 N. Orleans

Oklahoma City 5 DALLAS

Houston 31/2 CLIPPERS

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

XAVIER 11 Providence

S. CAROLINA 4 Lsu

KENTUCKY 111/2 Mississippi

VCU 7 G. Mason

Saint Louis 11/2 DUQUESNE

NOTRE DAME 21 Pittsburgh

RICHMOND 4 Mass

GEORGE WASH 8 Fordham

LA SALLE 3 Dayton

Temple 31/2 UCONN

Villanova 61/2 S. HALL

GEORGIA 1 Texas A&M

CLEMSON 41/2 Florida St

BOS. COLLEGE 1 Syracuse

Butler 3 ST. JOHN’S

Houston 41/2 SMU

New Mexico 31/2 COLOR ST

WYOMING 12 Air Force

Utah St 7 S. JOSE ST

CS Fullerton 7 CS NORTH

Nevada 21/2 UNLV

Big 10 Conference

Madison Square Garden

New York, NY.

First Round

Iowa 1 Illinois

Minnesota 21/2 Rutgers

Ohio Valley Conference

Ford Center

Evansville, IN.

First Round

Tennessee Tech 5 SIU Edward

Tennessee St 3 E. Illinois

Northeast Conference

Quarterfinals

WAGNER 101/2 C. Conn

LONG ISLAND 61/2 St. Fran, Ny

ST. FRANCIS, PA 9 Fair Dickin

MT. ST. MARY’S 51/2 Rob Morris

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

TAMPA BAY 1-11/2 Buffalo

MONTREAL Even-1/2 NYI sland

ST. LOUIS Even-1/2 Detroit

COLORADO Even-1/2 Calgary

VANCOUVER Even-1/2 NY Rangers

(c) Tribune Content Agency, LLC

BASEBALL

National League

NEW YORK METS — Agreed to terms with RHPs Tyler Bashlor, Gerson Bautista, Jamie Callahan, Chris Flexen, Robert Gsellman, Seth Lugo, Kevin McGowan, Marcos Molina, Rafael Montero, Corey Oswalt, Jacob Rhame and Paul Sewald; INFs Gavin Cecchini, Luis Guillorme, T.J. Rivera, Amed Rosario and Dominic Smith; OFs Michael Conforto and Brandon Nimmo; LHP Steven Matz and Cs Tomas Nido and Kevin Plawecki on one-year contracts.

Atlantic League

LONG ISLAND DUCKS — Signed RHP Rob Rogers.

FOOTBALL

National Football League

CHICAGO BEARS — Named Brad Childress offensive consultant.

DETROIT LIONS — Designated DE Ziggy Ansah as their franchise player.

INDIANAPOLIS COLTS — Named Tom Rathman running backs coach, Alan Williams secondary coach, Marcus Brady assistant quarterbacks coach, Bobby Johnson assistant offensive line coach, Tom Manning tight ends coach, Kevin Patullo wide receivers coach and Gunnard Twyner offensive quality control coach.

PHILADELPHIA EAGLES — Announced the retirement of P Donnie Jones.

SAN FRANCISCO 49ERS — Signed OL Garry Gilliam to a two-year contract extension through 2019.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Assigned C Kalle Kossila and G Reto Berra to San Diego (AHL).

BUFFALO SABRES — Recalled F Seth Griffith from Rochester (AHL).

COLORADO AVALANCHE — Recalled G Spencer Martin from San Antonio (AHL).

NEW JERSEY DEVILS — Assigned G Cory Schneider to Binghamton (AHL) on a conditioning loan.

PITTSBURGH PENGUINS — Signed F Patric Hornqvist to a five-year contract extension through the 2022-23 season.

TAMPA BAY LIGHTNING — Recalled F Michael Bournival from Syracuse (AHL).

WASHINGTON CAPITALS — Recalled F Travis Boyd from Hershey (AHL).

American Hockey League

BAKERSFIELD CONDORS — Announced D Ethan Bear was recalled by Edmonton (NHL).

SAN ANTONIO RAMPAGE — Recalled G Joe Cannata and F Brady Shaw from Colorado (ECHL).

ECHL

ATLANTA GLADIATORS — Traded F Colin Jacobs to Toledo for D Davis Vandane,

SOCCER

Major League Soccer

LOS ANGELES FC — Signed M Eduard Atuesta from Independiente Medellin using Targeted Allocation Money.

NEW YORK CITY FC — Transferred D Sebastien Ibeagha from San Antonio (USL).

SEATTLE SOUNDERS FC — Signed D Kim Kee-hee.

SPORTING KANSAS CITY — Signed G Tim Melia, D Ike Opara and F Daniel Salloi.

North American Soccer League

NASL — Canceled the 2018 season.

COLLEGE

BERKELEY (NJ) — Named Joanna Ciavarella men’s and women’s tennis coach.

CS NORTHRIDGE — Promoted Victor Garcia to men’s assistant soccer coach.

MIDLAND — Named Eric Crouch running backs and special teams coach.

WASHINGTON STATE — Named Mason Miller offensive line coach, Matt Brock special teams coordinator, Steve Spurrier Jr. outside receivers coach and Tyson Brown strength and conditioning coach.