Sports agate — Feb. 15, 2018

Published Feb 15, 2018 at 4:00pm

BASKETBALL

Boys

Section III Playoffs

Class AA

Friday

No. 9 seed Cicero-North Syracuse at No. 8 West Genesee, 6.

12-Baldwinsville at 5-Henninger, 7

10-Corcoran at 7-Nottingham, 7.

11-Proctor at 6-Auburn, 7.

Tuesday

Winner of C-NS/West Genesee at 1-Liverpool, TBD.

Winner of Baldwinsville/Henninger at 4-Bishop Grimes, TBD.

Winner of Corcoran/Nottingham at 2-Rome Free Academy, 7.

Winner of Proctor/Auburn at 3-Central Square, TBD.

Class A

Friday

No. 9 East Syracuse-Minoa at No. 8 Carthage, 6.

Tuesday

Winner of ES-M/Carthage at Utica-Notre Dame, TBD.

5-Whitesboro at 4-Indian River, 7.

7-Cortland at 2-Jamesville-DeWitt, 7:45.

6-Bishop Grimes at 3-PSLA at Fowler, TBD.

Class B

Thursday

No. 17 Solvay at No. 16 Skaneateles, 7.

Friday

9-Jordan Elbridge at 8-Cazenovia, 7.

13-Oneida at 4-Holland Patent, 5:30.

12-Marcellus at 5-Homer, TBD.

15-Clinton at 2-Vernon-Verona-Sherrill, 7

14-Institute of Technology at 3-Chittenango, 7.

11-Phoenix at 6-Lowville, 7.

Saturday

Winner of Solvay/Skaneateles at 1-Westhill, TBD.

Monday

10-South Jefferson at 7-General Brown, TBD.

Class C

Friday

No. 9-Port Byron at No. 8-Beaver River, 7:30.

13-Sherburne-Earlville at 4-Westmoreland, 6.

12-Frankfort-Schuyler at 5-Tully, 7:30.

15-Onondaga at 2-Cooperstown, 7:30.

10-Thousand Islands at 7-Herkimer, 7:30.

14-Little Falls at 3-West Canada Valley, 7.

11-LaFayette at 6-Cato-Meridian, 7.

Tuesday

Winner of Port Byron/Beaver River at 1-Weedsport, TBD.

Class D

Friday

No. 16 LaFargeville at No. 1 Lyme, 6.

9-Utica Academy of Science at 8-New York Mills, 7.

13-Cincinnatus at 4-McGraw, 7.

12-Copenhangen at 5-Hamilton, 7:30.

15-Poland at 2-Oriskany, 7:30.

10-DeRuyter at 7-Sackets Harbor, TBD.

14-Faith Heritage at 3-Madison, TBD.

11-Waterville at 6-Old Forge, TBD.

Girls

Class AA

Friday

No. 9 Nottingham at No. 8 Fayetteville-Manlius, 6.

Tuesday

Winner of Nottingham/F-M at 1-Cicero-North Syracuse, 6.

5-Liverpool at 4-Auburn, 6.

6-Baldwinsville at 3-Central Square, 5.

7-Rome Free Academy at 2-West Genesee, 6.

Class A

Quarterfinals

Tuesday

No. 8 Watertown at No. 1 Jamesville-DeWitt, 5:30.

5-Christan Brothers Academy at 4-Oswego, 6.

6-Whitesboro at 3-New Hartford, 6.

7-Fulton at 2-Indian River, 5:30.

Class B

Thursday

No. 17-Central Valley Academy at No. 16-Homer, 6

19-Marcellus at 14-Chittenango, 6.

18-Cazenovia at 15-VVS, 7.

Friday

13-Lowville at 4-Oneida, 6:30.

9-General Brown at 8-Skaneateles, 6.

12-Phoenix at 5-Westhill, 5:30.

10-Hannibal at 7-Bishop Grimes, 6.

Saturday

Winner of Cazenovia/VVS at 2-Adirondack, 2.

Winner of CVA/Homer at 1-Bishop Ludden, 2

Winner of Marcellus/Chittenango at 3-South Jefferson, 7

11-Hollland Patent at 6-Utica-Notre Dame, 5:30.

Class C

Friday

No. 16 Sherburne-Earlville at No. 1 Thousand Islands, 7.

9-Pulaski at 8- West Canada Valley, 7.

13- Port Byron at 4-Tully, 7.

14-LaFayette at 3-Weedsport, 6.

11-Frankfort at 6-Cooperstown, 6.

10-Sauquoit Valley at 7-Beaver River, TBD.

15-Mount Markham at 2-Little Falls, 5:30.

Saturday

12- Herkimer at 5- Syracuse Academy of Science, 4.

Class D

Friday

No. 9-Poland at No. 8-Hamilton, 6.

12-Stockbridge Valley at 5-Madison, 6.

14-Watertown IHC- 3-Waterville, TBD.

10-Otselic Valley at 7-Fabius Pompey, 6.

Saturday

13-DeRuyter at 4-Oriskany, 1.

11-New York Mills at 6-Copenhagen, 1.

Quarterfinals

Tuesday

Winner of Poland/Hamilton at 1-Brookfield, 6.

Winner of Otselic Valley/Fabius-Pompey at 2-Sackets Harbor, 7.

HOCKEY

Section III Playoffs

Division I

Friday

No. 4 National seed Liverpool at No. 1 American West Genesee, 6:30.

3N-RFA at 2A-Cicero-North Syracuse, 6.

3A-Mohawk Valley at 2N-Baldwinsville, 6:30.

4A-Fayetteville-Manlius at 1N-Syracuse, 7.

Division II

Thursday

3A-Oswego at 2N-Auburn, 6.

4A-Cazenovia at 1N-Cortland-Homer, 7.

3N-Clinton at 2A-Whitesboro, 7.

Friday

4N-New Hartford at 1A-Skaneateles, 7

VOLLEYBALL

Boys

Westmoreland 23-25-20-25-18,

Sauquoit Valley 25-21-25-19-16

SV — Spataro 18 assists, 9 kills, 1 block, 3 aces; Philpotts 20 assists; Mazza 11 kills, 2 blocks, 10 digs; Ward 7 kills, 7 digs.

WESTMORELAND — Sweeney 33 assists, 6 kills, 2 digs; Sill 16 kills, 4 blocks; Rothdiener 2 assists, 13 digs, 3 aces; Schreck 11 kills.

Girls

Section III Playoffs

Class A

Tuesday

Semifinals

4-Watertown def. 1-Carthage, 3-2.

Wednesday

2-Whitesboro def. 3-E-SM, 3-0.

Saturday, Feb. 17

Championship

At Chittenango

3-Watertown vs. 2-Whitesboro, 4.

Class B

Wednesday

Semifinals

1-Chittenango def. 5-Oneida, 3-0.

3-Lowville def. 2-Canastota, 3-0.

Saturday, Feb. 17

Championship

At Chittenango

3-Lowville vs. 1-Chittenango, TBD.

Class C

Tuesday

Semifinals

5-Sandy Creek def. 1-Tully, 3-2.

10-Port Byron def. 11-Sandy Creek, 3-0.

Saturday

Championship

at Chittenango

10-Port Byron vs. 5-Sandy Creek, 11 a.m.

Class D

Semifinals

Tuesday

2-Morrisville-Eaton def. 6-Fabius-Pompey, 3-2.

4-DeRuyter def. 9-Manlius Pebble Hill, 3-2.

Championship

Saturday

at Chittenango

4-DeRuyter vs. 2-Morrisville-Eaton, 1.

KING PIN LANES

Autobody Excellence League

in memory of Marty Rieck

Scott Fehlner, 287 and 761. Gene Clark Jr., 750; Brent Joy, 730; Rob Taylor, 722; Merle Foster, 721; Aaron Finster, 713; Jason Burning, 698; Rick Adams, 682; Frank Zammiello, 681; Dave Robinson, 680; Dave Goralczyk, 674; Jeff Harrington, 671; Brian Spink, 659; Mike Obernesser, 645; Rich LaGoy, 640; Mike Lewandrowski, 638; Michael Pouliot, 630; Steve Francis, 628; Brian Schrader, 613; Chuck Schlotzhauer, 611; Anthony Zammiello, 606; Paul Fiorini, 604; Mike Ferlo, 601.

Kait DeLett and Kim Schlotzhauer, 248 and 639. DeLett, 611.

Happy League

Stephanie Muraca, 243 and 641.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 41 16 .719 —

Boston 40 19 .678 2

Philadelphia 30 25 .545 10

New York 23 36 .390 19

Brooklyn 19 40 .322 23

Southeast Division

W L Pct GB

Washington 33 24 .579 —

Miami 30 28 .517 31/2

Charlotte 24 33 .421 9

Orlando 18 39 .316 15

Atlanta 18 41 .305 16

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 34 22 .607 —

Milwaukee 32 24 .571 2

Indiana 33 25 .569 2

Detroit 28 29 .491 61/2

Chicago 20 37 .351 141/2

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 44 13 .772 —

San Antonio 35 24 .593 10

New Orleans 31 26 .544 13

Memphis 18 38 .321 251/2

Dallas 18 40 .310 261/2

Northwest Division

W L Pct GB

Minnesota 35 25 .583 —

Oklahoma City 33 26 .559 11/2

Portland 32 26 .552 2

Denver 31 26 .544 21/2

Utah 30 28 .517 4

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 44 14 .759 —

L.A. Clippers 30 26 .536 13

L.A. Lakers 23 33 .411 20

Sacramento 18 39 .316 251/2

Phoenix 18 41 .305 261/2

Wednesday’s Games

Charlotte 104, Orlando 102

Detroit 104, Atlanta 98

Philadelphia 104, Miami 102

Indiana 108, Brooklyn 103

Washington 118, New York 113

Houston 100, Sacramento 91

L.A. Clippers 129, Boston 119

New Orleans 139, L.A. Lakers 117

Oklahoma City 121, Memphis 114

Toronto 122, Chicago 98

Utah 107, Phoenix 97

Portland 123, Golden State 117

Thursday’s Games

Denver at Milwaukee, 8

L.A. Lakers at Minnesota, 9

Friday’s Games

Team World vs. Team USA at Los Angeles, Calif., 9

———

COLLEGE BASKETBALL

Wednesday’s Scores

East

American U. 60, Boston U. 56

Bucknell 94, Loyola (Md.) 53

George Washington 83, UMass 72

Holy Cross 70, Army 65

Lehigh 88, Colgate 78

NC State 74, Syracuse 70

Navy 71, Lafayette 69

Providence 76, Villanova 71

Saint Joseph’s 71, Fordham 55

South

Auburn 76, Kentucky 66

Davidson 74, VCU 63

Duke 74, Virginia Tech 52

East Carolina 82, Tulane 80

Florida St. 81, Clemson 79, OT

George Mason 85, Dayton 67

Georgia 72, Florida 69, OT

Houston Baptist 77, Northwestern St. 70

Nicholls 73, Sam Houston St. 72

SE Louisiana 71, New Orleans 64

UCF 72, South Florida 57

Vanderbilt 81, Mississippi St. 80

Wake Forest 79, Georgia Tech 62

Midwest

Bradley 70, Illinois St. 58

Cleveland St. 75, Detroit 72

Drake 90, Indiana St. 76

Fort Wayne 90, W. Illinois 74

Indiana 78, Illinois 68

Loyola of Chicago 80, Valparaiso 71

Michigan 74, Iowa 59

S. Illinois 81, Missouri St. 80, OT

St. John’s 77, DePaul 76

Xavier 102, Seton Hall 90

Youngstown St. 75, Oakland 73

Southwest

Kansas St. 82, Oklahoma St. 72

Lamar 85, Incarnate Word 62

McNeese St. 76, Cent. Arkansas 72

Memphis 70, SMU 67

South Dakota 85, Oral Roberts 67

Stephen F. Austin 87, Texas A&M-CC 68

Far West

Denver 94, Nebraska-Omaha 78

Fresno St. 77, San Jose St. 57

Nevada 77, Boise St. 72

New Mexico 78, Utah St. 63

San Diego St. 87, Wyoming 77

UC Riverside 69, CS Northridge 62

UNLV 81, Air Force 73

Wednesday’s Summaries

NC State 74, Syracuse 70

NC STATE (17-9)

Yurtseven 2-5 3-4 7, Dorn 3-5 2-2 8, Beverly 2-4 0-0 6, Johnson 6-10 2-3 16, A.Freeman 7-14 1-1 17, L.Freeman 1-2 2-2 4, Abu 1-1 0-0 2, Batts 0-1 0-1 0, Hunt 5-7 0-0 14. Totals 27-49 10-13 74.

SYRACUSE (17-9)

Dolezaj 1-4 0-0 2, Brissett 8-13 5-6 25, Chukwu 1-1 0-0 2, Battle 5-14 7-8 17, Howard 6-10 3-6 16, Sidibe 0-0 0-1 0, Moyer 2-2 4-6 8. Totals 23-44 19-27 70.

Halftime: NC State 35-32.

3-Point Goals-NC State 10-23 (Hunt 4-6, Beverly 2-3, Johnson 2-5, A.Freeman 2-7, Dorn 0-1, Batts 0-1), Syracuse 5-14 (Brissett 4-7, Howard 1-3, Battle 0-4). Fouled Out-Johnson. Rebounds-NC State 20 (Yurtseven 6), Syracuse 23 (Brissett 7). Assists-NC State 17 (Johnson, A.Freeman 5), Syracuse 15 (Howard 6). Total Fouls-NC State 26, Syracuse 16. Technicals-Johnson, Howard.

A-21,125 (35,446).

Lehigh 88, Colgate 78

LEHIGH (13-13)

Andree 4-6 4-5 13, Karnik 0-3 1-2 1, Wilson 9-10 7-7 28, Tejada 3-11 0-0 8, Ross 8-13 1-2 18, Leufroy 6-11 4-4 18, Bennett 1-1 0-0 2. Totals 31-55 17-20 88.

COLGATE (14-12)

Rayman 6-12 4-5 18, Swopshire 5-12 0-0 15, Batt 5-7 1-1 11, O’Brien 4-12 2-2 14, Burns 2-5 2-2 8, Lindgren 0-0 0-0 0, Ferguson 2-7 0-0 6, Robertson 2-6 2-2 6, Amiel 0-2 0-0 0. Totals 26-63 11-12 78.

Halftime: Lehigh 40-36.

3-Point Goals-Lehigh 9-17 (Wilson 3-3, Leufroy 2-4, Tejada 2-5, Ross 1-2, Andree 1-3), Colgate 15-46 (Swopshire 5-11, O’Brien 4-12, Burns 2-4, Rayman 2-7, Ferguson 2-7, Amiel 0-2, Robertson 0-3). Fouled Out-None. Rebounds-Lehigh 36 (Andree 10), Colgate 27 (Rayman 9). Assists-Lehigh 12 (Leufroy 5), Colgate 16 (O’Brien 8). Total Fouls-Lehigh 16, Colgate 20.

A-312 (1,750).

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 57 38 16 3 79 204 154

Boston 55 35 12 8 78 185 133

Toronto 59 35 19 5 75 198 165

Florida 54 25 23 6 56 158 175

Detroit 55 23 23 9 55 149 166

Montreal 56 22 27 7 51 144 174

Ottawa 55 19 27 9 47 147 194

Buffalo 57 17 30 10 44 137 188

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 56 32 17 7 71 176 165

Pittsburgh 58 32 22 4 68 182 174

Philadelphia 57 28 19 10 66 169 167

New Jersey 56 28 20 8 64 168 174

Carolina 57 27 21 9 63 158 169

Columbus 57 29 24 4 62 154 162

NY Islanders 58 27 25 6 60 194 214

NY Rangers 57 27 25 5 59 166 175

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 55 34 12 9 77 173 143

Winnipeg 57 33 15 9 75 183 154

St. Louis 59 34 21 4 72 170 151

Dallas 57 33 20 4 70 175 151

Minnesota 56 31 19 6 68 168 158

Colorado 56 31 21 4 66 176 163

Chicago 57 24 25 8 56 160 166

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vegas 56 37 15 4 78 192 154

San Jose 57 30 19 8 68 166 158

Calgary 57 29 20 8 66 161 164

Los Angeles 56 30 21 5 65 162 140

Anaheim 58 27 20 11 65 161 166

Edmonton 55 23 28 4 50 157 184

Vancouver 57 22 29 6 50 150 184

Arizona 57 15 32 10 40 137 195

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Wednesday’s Games

Toronto 6, Columbus 3

Colorado 2, Montreal 0

Florida 4, Vancouver 3

Thursday’s Games

Los Angeles at Pittsburgh, 7

N.Y. Rangers at N.Y. Islanders, 7

Carolina at New Jersey, 7

Detroit at Tampa Bay, 7:30

Buffalo at Ottawa, 7:30

Calgary at Nashville, 8

Washington at Minnesota, 8

Anaheim at Chicago, 8:30

Montreal at Arizona, 9

Edmonton at Vegas, 10

Vancouver at San Jose, 10:30

Friday’s Games

Philadelphia at Columbus, 7

N.Y. Islanders at Carolina, 7:30

Colorado at Winnipeg, 8

St. Louis at Dallas, 8:30

———
MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

WB/Scranton 47 30 13 3 1 64 158 124

Lehigh Valley 51 31 14 3 3 68 175 155

Providence 49 28 16 3 2 61 142 121

Charlotte 52 29 20 0 3 61 183 154

Bridgeport 50 23 20 5 2 53 136 138

Hartford 53 24 22 4 3 55 147 176

Springfield 51 22 27 1 1 46 145 163

Hershey 51 19 25 3 4 45 128 172

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Toronto 49 37 11 0 1 75 164 95

Rochester 50 25 13 7 5 62 145 138

Utica 50 26 14 6 4 62 145 136

Syracuse 51 29 17 2 3 63 163 138

Laval 51 19 24 6 2 46 143 174

Belleville 52 20 28 1 3 44 129 191

Binghamton 48 13 26 6 3 35 115 165

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Manitoba 50 32 11 4 3 71 180 121

Iowa 50 25 15 7 3 60 160 152

Chicago 48 24 16 6 2 56 148 136

Grand Rapids 51 26 18 1 6 59 165 153

Milwaukee 50 25 20 4 1 55 144 161

Rockford 52 25 21 3 3 56 160 161

Cleveland 48 16 25 4 3 39 113 156

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Tucson 45 27 15 2 1 57 145 125

San Diego 45 27 17 1 0 55 150 131

Texas 50 25 18 5 2 57 148 159

Stockton 44 22 17 2 3 49 137 125

Ontario 45 23 18 3 1 50 128 127

San Antonio 51 25 20 6 0 56 141 150

San Jose 46 22 19 2 3 49 116 131

Bakersfield 46 19 19 7 1 46 122 147

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

Wednesday’s Games

Charlotte 3, Hartford 2

Syracuse 3, Utica 2, SO

Laval 3, Belleville 2

San Antonio 5, Milwaukee 4, SO

San Diego 6, Bakersfield 0

San Jose 4, Tucson 2

Thursday’s Games

Grand Rapids at Manitoba, 8

Cleveland at Chicago, 8

Friday’s Games

Toronto at Belleville, 7

Binghamton at Utica, 7

Lehigh Valley at Springfield, 7:05

Bridgeport at Providence, 7:05

WB/Scranton at Rochester, 7:05

Hershey at Laval, 7:30

San Jose at Stockton, 10

Wednesday’s Summary

Syracuse 3, Utica 2, SO

Syracuse 2 0 0 0 — 3

Utica 0 1 1 0 — 2

1st Period-1, Syracuse, Verhaeghe 9 (Bodie, Cirelli), 1:57. 2, Syracuse, Masin 8 (Stephens, Joseph), 6:15. Penalties-Carcone Uti (bench minor - too many men), 10:27; Bournival Syr (slashing), 19:45.

2nd Period-3, Utica, Dziurzynski 1 (Comrie, Cassels), 12:44. Penalties-Thomas Syr (fighting), 5:38; Cassels Uti (fighting), 5:38; McNeill Syr (roughing), 6:51; Cherniwchan Uti (high-sticking), 6:51; Darcy Uti (roughing), 6:51; Comrie Uti (delay of game), 9:05; McNeill Syr (fighting), 16:12; Dziurzynski Uti (fighting), 16:12; Archambault Syr (fighting, game misconduct - secondary altercation), 16:40; Bournival Syr (roughing, roughing), 16:40; Condra Syr (fighting), 16:40; Cherniwchan Uti (roughing, roughing, boarding), 16:40; Darcy Uti (fighting, game misconduct - secondary altercation), 16:40; LaBate Uti (fighting), 16:40; Masin Syr (fighting), 18:24; Chaput Uti (fighting), 18:24; Bodie Syr (tripping), 19:36.

3rd Period-4, Utica, Wiercioch 6 (Cameranesi, D’Aoust), 1:39. Penalties-No Penalties

OT Period- No Scoring.Penalties-No Penalties

Shootout - Syracuse 1 (Verhaeghe NG, Joseph NG, Volkov NG, Stephens NG, Yan NG, Cirelli NG, McBain G), Utica 0 (Cassels NG, Carcone NG, Chaput NG, MacEwen NG, Hamilton NG, LaBate NG, Wiercioch NG).

Shots on Goal-Syracuse 8-9-8-7-1-33. Utica 13-10-12-0-0-35. Power Play Opportunities-Syracuse 0 / 3; Utica 0 / 1. Goalies-Syracuse, Pasquale 9-5-5 (35 shots-33 saves). Utica, Demko 18-7-6 (32 shots-30 saves).

A-3,917

———

COLLEGE HOCKEY

Wednesday’s Score

East

Maine 4, New Hampshire 3

Winter Olympics

At Pyeongchang, South Korea

Medal Table

Through 8 of 9 medal events for Feb. 15

Through 38 of 39 total medal events

Nation G S B Tot

Norway 6 7 4 17

Germany 8 2 4 14

Netherlands 5 5 2 12

Canada 4 4 4 12

United States 5 1 2 8

Japan 0 4 3 7

France 3 1 2 6

Sweden 3 2 0 5

Austria 2 1 2 5

Italy 1 1 3 5

OA Russia 0 1 4 5

Australia 0 2 1 3

Finland 0 0 3 3

South Korea 1 0 1 2

China 0 2 0 2

Slovakia 0 2 0 2

Czech Republic 0 1 1 2

Switzerland 0 1 1 2

Slovenia 0 1 0 1

Kazakhstan 0 0 1 1

Spain 0 0 1 1

Home team in caps

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

MILWAUKEE 3 Denver

MINNESOTA 10 LA Lakers

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

NORTHEASTERN 11 Drexel

Purdue 9 WISCONSIN

Cincinnati 21/2 HOUSTON

HOFSTRA 41/2 Will & Mary

TOWSON 111/2 Delaware

NC WILMINGTON 11/2 Elon

WICHITA ST 13 Temple

CHARLOTTE 1 Utep

CONNECTICUT 3 Tulsa

Coll of Charleston 4 JAMESMAD

APPALACHIAN ST 3 S Alabama

COAST CAROLINA 2 Troy

PENN ST 21/2 Ohio St

Marshall 7 RICE

Middle Tenn St 71/2 So MISS

OLD DOMINION 101/2 San Antonio

UT Arlington 3 MONROE

UL-LAFAYETTE 14 Texas St

Western Kentucky 41/2 N TEXAS

GONZAGA 251/2 Loy Mary

LOUISIANA TECH 11/2 Ala-Birm

SOUTHERN CAL 51/2 Oregon

ARIZONA ST 1 Arizona

WASHINGTON 11/2 Utah

Byu 101/2 PEPPER

SAN DIEGO 4 Pacific

Cal Santa Barbara 11/2 LO BEACH

PORTLAND 4 Santa Clara

UC Davis 31/2 CAL POLY

Saint Mary’s, CA 8 SAN FRAN

CAL IRVINE 81/2 Hawaii

UCLA 9 Oregon St

Colorado 41/2 WASH ST

NC Greensboro 111/2 CITADEL

MERCER 161/2 Vmi

FURMAN 16 Tenn Chatt

FAIRFIELD 101/2 Marist

RIDER 141/2 Siena

Manhattan 11/2 QUINNIPIA

SE MISSOURI ST 4 East Illinois

Wofford 3 W CAROL

TENN MARTIN 4 Edwards

BELMONT 171/2 E Kentucky

NORTH DAKOTA 4 South Utah

MURRAY ST 10 Jackson St

TENNESSEE ST 101/2 Morehead

AUSTIN PEAY 51/2 Tenn Tech

NORTH COLO 161/2 Nort Arizona

Montana 2 EAST WASH

IDAHO 11 Montana St

SACRAMENTO ST 2 Idaho St

PORTLAND ST 21/2 Weber St

RADFORD 51/2 Campbell

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

PITTSBURGH 1/2-1 Los Angeles

Carolina Even-1/2 N JERSEY ISLANDERS Even-1/2 NY Rangers

OTTAWA Even-1/2 Buffalo

TAMPA BAY 1-11/2 Detroit

MINNESOTA Even-1/2 Washington

NASHVILLE 1/2-1 Calgary

Anaheim Even-1/2 CHICAGO

Montreal Even-1/2 ARIZONA

VEGAS 1-11/2 Edmonton

SAN JOSE 1/2-1 Vancouver

(c) Tribune Content Agency, LLC

BASEBALL

American League

CHICAGO WHITE SOX — Agreed to terms with LHP Hector Santiago on a minor league contract.

National League

ATLANTA BRAVES — Agreed to terms with C Chris Stewart on a one-year contract.

ST. LOUIS CARDINALS — Agreed to terms with RHP Bud Norris on a one-year contract. Designated RHP Rowan Wick for assignment.

BASKETBALL

Women’s National Basketball Association

LOS ANGELES SPARKS — Signed G Cappie Pondexter.

FOOTBALL

National Football League

ARIZONA CARDINALS — Named Chris Achuff assistant defensive line caoch, Ray Brown offensive line coach, Alonso Escalante defensive quality control coach, Charlie Harbison assistant defensive backs coach, Don Johnson senior assistant defensive line coach, Randal McCray assistant special teams coach, David Merritt Sr. defensive backs coach, Jason Michael tight ends coach, Troy Rothenbuhler offensive quality control coach, Cameron Turner offensive assistant coach and Kirby Wilson running backs coach. Retained linebackers coach Larry Foote, wide receivers coach Kevin Garver, assistant offensive line coach Steve Heiden, quarterbacks coach Byron Leftwich, strength and conditioning coach Buddy Morris, and running backs coach Terry Allen.

ATLANTA FALCONS — Named Bernie Parmalee running backs coach, Mayur Chaudhari assistant special teams coach and Chad Walker assistant offensive coach.

BUFFALO BILLS — Named Terry Robiskie receivers coach.

CINCINNATI BENGALS — Signed T Bobby Hart.

NEW YORK JETS — Promoted quarterbacks coach Jeremy Bates to offensive coordinator. Named Rick Dennison offensive line coach/run game coordinator and Steve Jackson assistant defensive backs coach.

SAN FRANCISCO 49ERS — Signed C Daniel Kilgore to a three-year contract extension.

Canadian Football League

EDMONTON ESKIMOS — Re-signed LB Doug Parrish and WR Jamill Smith. Signed DBs Nick Taylor and Alex Gray, OLs Kwabena Asare and Mykhael Quave, DLs Kalonji Kashama and Nick Usher, WRs AJ Cruz and Devante Noil, RB Marion Grice, QB Zach Kline, LB Jon Walton and DL Darius Allen. Released DB Andrew Lue.

WINNIPEG BLUE BOMBERS — Signed WR Mitchell Baines to a two-year contract.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Assigned D Korbinian Holzer to San Diego (AHL).

LOS ANGELES KINGS — Recalled F Michael Mersch from Ontario (AHL).

ST. LOUIS BLUES — Reassigned F Tage Thompson to San Antonio (AHL) and D Nolan De Jong to Colorado (ECHL). Announced San Antonio hae recalled F Brady Shaw from Colorado.

VANCOUVER CANUCKS — Signed general manager Jim Benning to a multiyear contract extension.

American Hockey League

AHL — Suspended San Antonio F Klim Kostin one game for an illegal check to the head of an opponent in a game at Iowa on Feb. 12.

ECHL

ECHL — Suspended Utah F Travis Howe three games and fined him an undisclosed amount for an illegal check to the head of an opponent in a game at Rapid City on Feb. 10. Suspended Kansas City F Garrett Klotz eight games and Eric Freschi two games and fined them undisclosed amounts for their actions in a game at Toledo on Feb. 10.

SOCCER

Major League Soccer

NEW YORK RED BULLS — Acquired a 2019 fourth-round draft pick from Toronto for the right of first refusal for G Caleb Patterson-Sewell.

National Women’s Soccer League

WASHINGTON SPIRIT — Elected to not retain the rights to G Stephanie Labbé for the 2018 season.

North American Soccer League

JACKSONVILLE ARMADA FC — Transferred G Caleb Patterson-Sewell to Toronto (MLS).

National Premier Soccer League

BOSTON CITY FC — Announced F Isaac Nana Addai is returning for the 2018 season.

COLLEGE

CITADEL — Named Dave Zelenock volleyball coach.

HAMPTON — Named Bobby Blizzard wide receivers coach and Kenyon Blue cornerbacks coach.

RADFORD — Named Scott Davis associate athletics director for advancement.

TENNESSEE — Announced Robert Gillespie, running backs coach, will not return next season.