Sports agate — Feb. 1, 2018

Published Feb 1, 2018 at 4:00pm

BASKETBALL

Boys

Westmoreland 74, Cooperstown 71

WESTMORELAND — Fredsell 28, Stephens 16, Hameister 14, Slaboc 12, Peck 7.

COOPERSTOWN — Kennedy 29, Lambert 23, Lifgren 8, Sandler 6, Snyder 5.

Three-point baskets: Westmoreland, Fredsell 6, Stephens 4, Slaboc 2, Peck; Cooperstown, Lambert 3, Sandler.

Halftime: Westmoreland 38,
Cooperstown 38.

Girls

Oneida 68, RFA 41

RFA — McCaskill 13, Taylor 10, Hamid 7, Wilbert 4, Gotch 4, Loso 2, Bartolotti 1.

ONEIDA — Rainbow 26, Skitbitski 10, Cavanagh 10, Kimball 6, Hood 3, Cafalone 2, Mancarella 2, Hopkins 2, Skinner 2, Lusher 2.

Three-point baskets: RFA, Hamid; Oneida, Rainbow 3, Kimball 2.

Halftime: Oneida 35, RFA 23.

SWIMMING AND DIVING

HP 51, South Lewis 39

200-yard medley relay: 1, Russell, Sullivan, Wright, Smith, SL, 2:02.69.

200 freestyle: 1, Ziobro, HP, 2:11.95.

200 IM: 1, Wright, SL, 2:38.03.

50 freestyle: 1, Russell, SL, 25.38.

100 butterfly: 1, Anweiler, HP, 1:36.46.

500 freestyle: 1, Newland, HP, 6:19.03.

200 freestyle relay: 1, Smith, Newland, Ziobro, Garrett, HP, 1:47.90.

100 backstroke: 1, Garrett, HP, 1:16.41.

100 breaststroke: 1, Sullivan, SL, 1:12.21.

400 freestyle relay: 1, Newland, Foote, Ziobro, Garrett, HP, 4:04.05.

Sherburne-Earlville 49, HP 44

200 medley relay: 1, Ryan, Larchar, Ryan, Wilson, S-E, 2:00.1.

200 freestyle: 1, Ziobro, HP, 2:11.95.

200 IM: 1, Larchar, S-E, 2:30.76.

50 freestyle: 1, Wilson, S-E, 25.23.

100 butterfly: 1, Larchar, S-E, 1:06.65.

100 freestyle: 1, Wilson, S-E, 57.12.

500 freestyle: 1, Newland, HP, 6:19.03.

200 freestyle relay: 1, Smith, Newland, Ziobro, Garrett, 1:47.90.

100 backstroke: 1, Ryan, S-E, 1:16.38.

100 breaststroke: 1, Corelli, HP, 1:19.76.

400 freestyle relay: 1, Larchar, Ryan, Webster, Wilson, S-E, 3:56.74.

Sherburne-Earlville 52,
South Lewis 38

200 medley relay: 1, Ryan, Larchar, Ryan, Wilson, S-E, 2:00.01.

200 freestyle: 1, Webster, S-E, 2:15.76.

200 IM: 1, Larchar, S-E, 2:30.76.

50 freestyle: 1, Wilson, S-E, 25.23.

100 butterfly: 1, Larchar, S-E, 1:06.65.

100 freestyle: 1, Wilson, S-E, Wilson, S-E, 57.12.

500 freestyle: 1, Wright, SL, 6:25.32.

200 freestyle relay: 1, Sullivan, Russell, Smith, Wright, SL, 1:48.14.

100 backstroke: 1, Ryan, S-E, 1:16.38.

100 breaststroke: 1, Sullivan, SL, 1:12.21.

400 freestyle relay: 1, Larchar, Ryan Webster, Wilson, S-E, 3:56.74.

VOLLEYBALL

Boys

VVS 26-26-25-27-15,

Chittenango 24-28-14-29-11

Chittenango leaders: Ryder 4 kills, 30 assists, 8 digs; Smith 10 kills, 2 assists, 4 blocks, 10 digs; S. Spurgeon 6 kills, 13 digs; Graham 4 kills, 26 digs; K. Spurgeon 10 kills; Callahan 7 kills, 4 blocks, 10 digs; Kimball 3 aces; Furco 10 digs.

VVS leaders: B. Miller 2 aces, 5 digs, 29 assists; G. Miller 4 digs; Brewer 2 aces, 5 digs, 17 kills; Rose 2 digs, 18 assists, 8 kills; Ciotti 3 digs; Durfee 4 kills; Hale 10 kills; DeNova 2 digs, 9 kills; Crane 6 kills.

Girls

Oneida 25-25-25, RFA 8-20-14

Oneida leaders: Ford 3 aces, 9 digs, 7 kills; Fox 3 aces, 19 assists, 3 digs; Friske 6 digs, 2 kills; Jones 10 kills; Moyer 3 assists, 2 digs; Nashton 2 digs, 2 kills; Pickard 7 kills; Smith 2 digs; Vecchiario 2 aces, 9 assists, 7 digs.

RFA leaders: Bartolotti 4 digs; Castillo 3 assists, 2 digs; Guiliano 11 digs; Hunziker 5 assists, 2 blocks, 5 digs; Keeney 2 aces, 3 kills; Pabis 3 digs; Reilley 2 kills, 2 blocks; Sestito 2 kills, 2 blocks; Stockton 3 digs.

Morrisville-Eaton 25-25-25,

Westmoreland 23-19-22

Westmoreland leaders: Pastorella 8 assists, 3 digs; Jones 6 digs; Taverne 5 kills, 12 digs, 2 aces; Golden 6 kills, 5 digs; G. Ricci, 6 assists, 6 digs, 2 kills.

KING PIN LANES

Autobody Excellence League

in Memory of Marty Rieck

Jason Burning and Charlie Bellino, 300 and 752. Brent Joy, 742; Zach Kierpiec, 738; Chuck Shlotzhauer, 709; Scott Fehlner, 692; Rick Adams, 687; Burning and Josh Solon, 686s; Charlie Kipp, 675; Mark Rundle Sr., 658; Aaron Finster, 657; Mark Rundle Jr., 655; Steve Francis, 652; Mike Ferlo, 648; Mike Lewandrowski and Paul Fiorini, 645s; Mark Carpenter, 644; Brian Spink, 632; Rob Taylor, 631; Gary Jordan, 626; Chris Brockway, 621; Dan Kenny, 615; Frank Zammiello, 612.

Mille Seaton, 233 and 595.

Happy League

Evelyn Hluska, 267 and 681.

National Football League

Super Bowl

Sunday

At Minneapolis

New England vs. Philadelphia, 6:30 p.m. (NBC)

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 37 15 .712 —

Toronto 34 15 .694 1.5

Philadelphia 24 24 .500 11

New York 23 29 .442 14

Brooklyn 19 33 .365 18

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 29 22 .569 —

Washington 28 22 .560 .5

Charlotte 21 29 .420 7.5

Orlando 15 35 .300 13.5

Atlanta 15 36 .294 14

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 30 20 .600 —

Indiana 29 23 .558 2

Milwaukee 27 22 .551 2.5

Detroit 23 26 .469 6.5

Chicago 18 33 .353 12.5

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 36 13 .735 —

San Antonio 34 19 .642 4

New Orleans 27 23 .540 9.5

Memphis 18 32 .360 18.5

Dallas 16 36 .308 21.5

Northwest Division

W L Pct GB

Minnesota 32 22 .593 —

Oklahoma City 30 21 .588 .5

Portland 29 22 .569 1.5

Denver 26 25 .510 4.5

Utah 22 28 .440 8

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 40 11 .784 —

L.A. Clippers 25 25 .500 14.5

L.A. Lakers 19 31 .380 20.5

Phoenix 18 34 .346 22.5

Sacramento 16 34 .320 23.5

Wednesday’s Games

Indiana 105, Memphis 101

Orlando 127, L.A. Lakers 105

Brooklyn 116, Philadelphia 108

Charlotte 123, Atlanta 110

Cleveland 91, Miami 89

Boston 103, New York 73

Portland 124, Chicago 108

Phoenix 102, Dallas 88

Thursday’s Games

Memphis at Detroit, 7

Toronto at Washington, 7

Houston at San Antonio, 8

Milwaukee at Minnesota, 8

Oklahoma City at Denver, 10:30

Friday’s Games

Indiana at Charlotte, 7

Atlanta at Boston, 7:30

L.A. Lakers at Brooklyn, 7:30

Portland at Toronto, 7:30

Miami at Philadelphia, 8

New York at Milwaukee, 8

New Orleans at Oklahoma City, 9

Utah at Phoenix, 9

Golden State at Sacramento, 10:30

———

COLLEGE BASKETBALL

Wednesday’s Scores

East

Boston U. 64, Loyola (Md.) 55

Bucknell 83, Army 71, OT

Duquesne 75, George Washington 73

Hartford 79, New Hampshire 62

Lafayette 93, Colgate 83

Mass.-Lowell 88, Maine 64

Navy 61, American U. 44

Saint Louis 60, Saint Joseph’s 59

Seton Hall 73, Providence 57

UMBC 67, Stony Brook 63

Vermont 68, Binghamton 54

Virginia Tech 85, Boston College 80, OT

South

Davidson 84, La Salle 65

Georgia Tech 55, Syracuse 51

Hampton 70, Coppin St. 59, OT

Memphis 86, South Florida 74

Miami 69, Pittsburgh 57

Mississippi St. 81, South Carolina 76

Missouri 69, Alabama 60

New Orleans 82, Northwestern St. 64

Savannah St. 107, Florida A&M 100

St. Bonaventure 85, George Mason 69

Tennessee 84, LSU 61

Texas A&M-CC 67, SE Louisiana 54

Tulane 71, East Carolina 69, OT

UCF 70, UConn 61

Virginia 74, Louisville 64

Wake Forest 76, Florida St. 72

Midwest

Bradley 69, Loyola of Chicago 67

Butler 92, Marquette 72

Cincinnati 80, Houston 70

Evansville 57, N. Iowa 49

Iowa St. 93, West Virginia 77

Michigan St. 76, Penn St. 68

Purdue 75, Maryland 67

Valparaiso 69, Indiana St. 63

Southwest

Abilene Christian 74, Lamar 69

Stephen F. Austin 102, Houston Baptist 82

Texas Tech 73, Texas 71, OT

Far West

Arizona 100, Washington St. 72

Cal Poly 71, UC Riverside 68

Nevada 102, Fresno St. 92

UC Irvine 75, Long Beach St. 68

UNLV 76, San Jose St. 67

Utah St. 89, New Mexico 80

Wyoming 91, Colorado St. 86, 2OT

Wednesday’s Summaries

Georgia Tech 55, Syracuse 51

SYRACUSE (15-7)

Brissett 4-10 2-3 11, Dolezaj 2-2 1-2 5, Chukwu 1-2 0-0 2, Howard 4-17 1-2 11, Battle 4-17 9-9 19, Sidibe 0-2 3-4 3, Moyer 0-0 0-0 0. Totals 15-50 16-20 51.

GEORGIA TECH (11-11)

Gueye 0-3 0-0 0, Lammers 4-13 3-3 11, Alston 2-7 0-0 4, Okogie 7-20 3-4 20, Alvarado 1-8 2-3 5, Jackson 7-12 0-2 15. Totals 21-63 8-12 55.

Halftime: Georgia Tech 24-21.

3-Point Goals-Syracuse 5-18 (Battle 2-6, Howard 2-9, Brissett 1-3), Georgia Tech 5-18 (Okogie 3-9, Jackson 1-3, Alvarado 1-4, Alston 0-2). Fouled Out-None. Rebounds-Syracuse 38 (Battle 9), Georgia Tech 34 (Lammers 12). Assists-Syracuse 9 (Battle 4), Georgia Tech 17 (Alvarado 5). Total Fouls-Syracuse 15, Georgia Tech 15. Technicals-Howard.

A-8,600 (8,600).

LaFayette 93, Colgate 83

COLGATE (12-10)

Swopshire 4-9 8-9 19, Rayman 8-14 2-2 20, Batt 3-5 2-2 8, O’Brien 4-9 2-2 11, Burns 3-7 1-1 7, Regisford 4-7 0-0 8, Amiel 1-5 0-0 3, Robertson 3-7 1-2 7. Totals 30-63 16-18 83.

LAFAYETTE (6-16)

Klinewski 7-11 4-5 20, Zalys 5-9 3-5 13, Stafford 4-6 3-4 12, Petrie 6-12 7-7 23, Stout 2-4 0-0 5, Jarrett 1-1 0-0 3, Cherry 1-3 0-0 2, Jaworski 1-5 0-0 3, Stephens 4-8 0-0 12. Totals 31-59 17-21 93.

Halftime: Lafayette 42-38.

3-Point Goals-Colgate 7-22 (Swopshire 3-7, Rayman 2-6, O’Brien 1-2, Amiel 1-3, Burns 0-1, Robertson 0-3), Lafayette 14-29 (Petrie 4-5, Stephens 4-7, Klinewski 2-4, Jarrett 1-1, Stafford 1-3, Stout 1-3, Jaworski 1-4, Zalys 0-2). Fouled Out-None. Rebounds-Colgate 27 (O’Brien, Regisford 6), Lafayette 32 (Klinewski 8). Assists-Colgate 11 (O’Brien 4), Lafayette 20 (Stafford 7). Total Fouls-Colgate 18, Lafayette 14.

A-1,145 (3,500).

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 50 34 13 3 71 176 128

Boston 48 29 11 8 66 157 119

Toronto 52 29 18 5 63 167 146

Detroit 49 20 21 8 48 128 147

Florida 48 20 22 6 46 136 159

Montreal 50 20 24 6 46 130 159

Ottawa 48 15 24 9 39 125 168

Buffalo 50 14 27 9 37 115 166

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 50 30 15 5 65 155 141

Pittsburgh 52 28 21 3 59 156 155

New Jersey 49 25 16 8 58 147 147

Columbus 50 27 19 4 58 133 140

Philadelphia 50 24 18 8 56 144 146

NY Rangers 50 25 20 5 55 153 151

NY Islanders 52 25 22 5 55 173 189

Carolina 50 23 19 8 54 139 155

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Winnipeg 51 30 13 8 68 167 137

Nashville 48 29 12 7 65 146 125

St. Louis 52 31 18 3 65 151 131

Dallas 51 28 19 4 60 155 137

Minnesota 50 27 18 5 59 147 142

Colorado 49 27 18 4 58 160 143

Chicago 50 24 19 7 55 148 137

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vegas 49 33 12 4 70 168 130

San Jose 50 26 16 8 60 146 140

Los Angeles 50 27 18 5 59 142 121

Anaheim 51 25 17 9 59 144 142

Calgary 50 25 17 8 58 139 139

Edmonton 49 22 24 3 47 135 157

Vancouver 50 20 24 6 46 131 162

Arizona 50 12 29 9 33 118 172

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Wednesday’s Games

Toronto 5, N.Y. Islanders 0

Detroit 2, San Jose 1, SO

Washington 5, Philadelphia 3

Thursday’s Games

Toronto at N.Y. Rangers, 7

Montreal at Carolina, 7

St. Louis at Boston, 7

Florida at Buffalo, 7

Anaheim at Ottawa, 7

Philadelphia at New Jersey, 7

Vegas at Winnipeg, 8

Los Angeles at Nashville, 8:30

Tampa Bay at Calgary, 9

Dallas at Arizona, 9

Colorado at Edmonton, 9

Chicago at Vancouver, 10

Friday’s Games

Washington at Pittsburgh, 7

Detroit at Carolina, 7

San Jose at Columbus, 7

Vegas at Minnesota, 8

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

WB/Scranton 42 26 12 3 1 56 146 115

Lehigh Valley 45 26 13 3 3 58 152 144

Providence 44 25 15 3 1 54 130 113

Charlotte 44 24 18 0 2 50 147 135

Bridgeport 44 22 16 4 2 50 126 120

Hartford 46 20 20 3 3 46 127 155

Springfield 47 21 24 1 1 44 141 148

Hershey 45 17 21 3 4 41 113 146

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Toronto 44 32 11 0 1 65 138 85

Rochester 45 25 10 5 5 60 135 120

Syracuse 45 26 15 2 2 56 148 121

Utica 45 22 14 6 3 53 130 126

Laval 46 17 22 5 2 41 132 159

Belleville 46 18 24 1 3 40 114 172

Binghamton 43 12 23 6 2 32 105 147

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Manitoba 44 29 10 3 2 63 161 105

Iowa 44 21 13 7 3 52 141 138

Chicago 45 22 15 6 2 52 136 127

Rockford 46 24 17 2 3 53 145 139

Grand Rapids 45 22 18 1 4 49 143 137

Milwaukee 43 21 18 4 0 46 120 134

Cleveland 42 13 22 4 3 33 97 137

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Tucson 39 23 13 2 1 49 127 110

Texas 46 24 16 4 2 54 138 147

Ontario 41 22 16 2 1 47 115 113

San Antonio 44 23 17 4 0 50 121 124

Stockton 40 20 15 2 3 45 126 113

San Diego 40 22 17 1 0 45 128 126

San Jose 40 20 17 1 2 43 101 114

Bakersfield 42 17 17 7 1 42 113 126

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

Wednesday’s Games

No games scheduled

Thursday’s Games

Grand Rapids at Cleveland, 7

Friday’s Games

Springfield at Bridgeport, 7

Syracuse at Utica, 7

Grand Rapids at Cleveland, 7

Hartford at Providence, 7:05

Hershey at WB/Scranton, 7:05

Charlotte at Lehigh Valley, 7:05

Toronto at Rochester, 7:05

Belleville at Binghamton, 7:05

Manitoba at Rockford, 8

Milwaukee at Chicago, 8

Texas at San Antonio, 8:30

Iowa at Bakersfield, 10

San Jose at Stockton, 10

Tucson at Ontario, 10

February Fight Schedule

Feb. 2

At WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa (SHO), Ronald Ellis vs. Junior Younan, 10, for the vacant USBA super middleweight title.

Feb. 3

At Alder, Russia, Murat Gassiev vs. Yunier Dorticos, 12, for Gassiev’s IBF and Dorticos’ WBA World cruiserweight titles (World Boxing Super Series semifinals).

At Bank of America Center, Corpus Christi, Texas (ESPN), Gilberto Ramirez vs. Habib Ahmed, 12, for Ramirez’s WBO super middleweight titles; Jerwin Ancajas vs. Israel Gonzalez, 12, for Ancajas’ IBF super flyweight title; Jesse Hart v Thomas Awimbono, 10, super middleweights.

Feb. 4

At Naha, Japan, Daigo Higa vs. Moises Fuentes, 12, for Higa’s WBC flyweight title.

Feb. 10

At Copper Box Arena, London, Zolani Tete vs. Omar Narvaez, 12, for Tete’s WBO bantamweight title.

At Hartman Arena, Park City, Kansas (CBSSN), Tramaine Williams vs. Alexei Collado, 12, for the vacant WBO International super bantamweight title.

At Cancun, Mexico, Miguel Berchelt vs. Cristian Mijares, 12, for Berchelt’s WBC junior lightweight title.

Feb. 16

At Reno-Sparks Convention Center, Reno, Nev., Raymundo Beltran vs. Paulus Moses, 12, for the vacant WBO World lightweight title; Egidijus Kavaliauskas vs. David Avanesyan, 10, welterweights.

Feb. 17

At Manchester, England, George Groves vs. Chris Eubank Jr., 12, for Groves’ WBA Super World and Eubanks’ IBO super middleweight titles (World Boxing Super Series semifinals); Ryan Walsh vs. Isaac Lowe, 12, for Walsh’s British featherweight title; Arfan Iqbal vs. Simon Vallily, 10, for Iqbal’s English cruiserweight title.

At El Paso, Texas (FOX), Devon Alexander vs. Victor Ortiz, 12, welterweights; Caleb Plant vs. Rogelio Medina, 12, IBF super middleweight eliminator.

At Mandalay Bay Events Center, Las Vegas (SHO), Danny Garcia vs. Brandon Rios, 12, welterweights; David Benavidez vs. Ronald Gavril, 12, for Benavidez’s WBC World super middleweight title.

Feb. 22

At Fantasy Springs Resort Casino, Indio, Calif. (ESPN), Joseph Diaz, Jr. vs. Victor Terrazas, 12, for Diaz’s NABO featherweight title.

Feb. 24

At the Forum, Inglewood, Calif. (HBO), Wisaksil Wangek vs. Juan Francisco Estrada, 12, for Wangek’s WBC World super flyweight title; Carlos Cuadras vs. McWilliams Arroyo, 10, junior bantamweights; Brian Viloria vs. Artem Dalakian, 12, for the vacant WBA World flyweight title.

Feb. 28

At Korakuen Hall, Tokyo, Danny Roman vs. Ryo Matsumoto, 12, for Roman’s WBA super bantamweight title.

Home team in caps

PRO FOOTBALL

Favorite Points Underdog

Sunday

Super Bowl LII

U.S. Bank Stadium

Minneapolis, Minn.

New England 4 Philadelphia

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

Toronto 31/2 WASH

DETROIT 51/2 Memphis

SAN ANTONIO OFF Houston

MINNESOTA OFF Milwaukee

Oklahoma City 11/2 DENVER

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

VILLANOVA 12 1/2 Creighton

Wichita St 6 TEMPLE

WILL & MARY 41/2 Elon

DREXEL 3 James Mad

Towson 81/2 DELWARE

HOFSTRA 81/2 NC Wilming

FLA INTL 31/2 So. Miss

Ala-Brmgham 101/2 CHAR

Wright St 10 CLVAND ST

Louisiana Tech 31/2 FLA ATL

N. Kentucky 121/2 YOUNGS ST

N’EASTERN 5 C. of Charles

Marshall 11/2 T. S.ANTON

Georgia Southern 51/2 ARK LR

O’DOMINION 21/2 M. Tenn St

Smu 3 TULSA

UT ARLNGTN 12 App St

TEXAS ST 3 C. Carolina

WISCONSIN 3 N’western

Georgia St 6 ARK ST

Oregon 91/2 CAL

GONZAGA 171/2 San Diego

PORTLAND 5 Pepperdine

CAL S. BARBARA 81/2 Hawaii

UC Davis 81/2 CS NORTH

Western Kentucky 11 UTEP

STANFORD 41/2 Oregon St

Arizona St 31/2 WASH

ST. MARY’S 141/2 San Fran

Byu 11 LOY. MARY

Pacific 11/2 SAN CLARA

Wofford 7 CITADEL

NC GREEN 171/2 Vmi

IPFW 6 O. Roberts

EAST TENN ST 171/2 Samford

MOREHEAD ST 1 Tenn St

W. CAROLINA 21/2 Tenn Chatt

Furman 1 MERCER

Tennessee Tech 31/2 SIU ED

S. DAKOTA ST 81/2 North Dakota St

South Dakota 12 W. ILLNIS

Belmont 10 E. KNTCKY

NORTH DAKOTA 5 Montana St

Weber St 41/2 S. UTAH

Idaho St 1 N. ARZONA

Jacksonville St 4 E. ILLINIS

Austin Peay 11/2 TEN MART

Murray St 101/2 MISS ST

Montana 11/2 N. COLRDO

E. Washington 11/2 SACRA ST

PORTLAND ST 1 Idaho

ST. FRANCIS, PA 81/2 Fair Dickin

RADFORD 81/2 Gard. Webb

SACRED HEART 2 Long Island

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

Anaheim Even-1/2 OTTAWA

BOSTON Even-1/2 St. Louis

NEW JERSEY Even-1/2 Phila

NY RANGERS Even-1/2 Toronto

CAROLINA Even-1/2 Montreal

BUFFALO Even-1/2 Florida

WINNIPEG Even-1/2 Vegas

NASHVILLE 1/2-1 Los Angeles

Dallas Even-1/2 ARIZONA

EDMONTON Even-1/2 Colorado

Tampa Bay Even-1/2 CALGARY

Chicago Even-1/2 VANCOU

(c) Tribune Content Agency, LLC

BASEBALL

American League

TAMPA BAY RAYS — Fired team physician Michael Reilly.

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS — Agreed to terms with C Alex Avila on a two-year contract. Designated OF Rey Fuentes for assignment.

MILWAUKEE BREWERS — Named Dave Joppie hitting coach for Colorado Springs (PCL); Dave Chavarria pitching coach and Al LeBoeuf hitting coach for Biloxi (SL); Sandy Guerrero hitting coach for Carolina (Carolina); and Connor McCarthy strength and conditioning specialist for Wisconsin (MWL).

NEW YORK METS — Traded LHP Josh Smoker to Pittsburgh Pirates for LHP Daniel Zamora and cash.

FOOTBALL

National Football League

CAROLINA PANTHERS — Named Chase Blackburn special teams coordinator, Brady Hoke defensive line coach, Steve Russ linebackers coach, Scott Turner quarterbacks coach, Heath Farwell assistant special teams coach and Travelle Wharton assistant offensive line coach.

CLEVELAND BROWNS — Signed TE Devon Cajuste, DB Denzel Rice and OL Christian Schneider.

TENNESSEE TITANS — Named Pat O’Hara quarterbacks coach, Kerry Coombs secondary coach, Shane Bowen outside linebackers coach, Tyrone McKenzie inside linebackers coach and Rob Moore wide receivers coach. Promoted Craig Aukerman to special teams coach.

HOCKEY

National Hockey League

NHL — Fined New Jersey F Taylor Hall $5,000 for a boarding penalty against Buffalo F Kyle Okposo, during a Jan. 30 game.

ARIZONA COYOTES — Recalled DKyle Capobianco from Tucson (AHL).

COLORADO AVALANCHE — Recalled F A.J. Greer from San Antonio (AHL). Reassigned D David Warsofsky to San Antonio.

ST. LOUIS BLUES — Reassigned F Oskar Sundqvist to San Antonio (AHL).

ECHL

ECHL — Suspended Orlando’s Aleksandr Mikulovich one game and fined him an undisclosed amount for his actions during a Jan. 29 game at Atlanta. Suspended Kalamazoo’s Justin Taylor one game and fined him an undisclosed amount for his actions during a Jan. 28 game against Indy.

SOCCER

Major League Soccer

NEW YORK RED BULLS — Added MF Marc Rzatkowski on loan from Red Bull Salzburg (Austria).

SPORTING KANSAS CITY — Acquired F Johnny Russell in a transfer from Derby County (EFL).

North American Soccer League

SACRAMENTO REPUBLIC FC — Named Todd Dunivant general manager.

COLLEGE

CALIFORNIA — Announced the resignation of men’s rowing coach Mike Teti after the 2018 season to become coach of the U.S. Men’s National Team.

ARIZONA STATE — Agreed to a contract extension with men’s basketball coach Bobby Hurley through 2023.

GEORGETOWN — Named Patrick Murphy offensive coordinator.

TENNESSEE TECH — Named Adam Mims wide receivers coach.

VIRGINIA — Suspended G Nigel Johnson for three games for a violation of team rules.