Published Mar 5, 2018 at 4:00pm

BASKETBALL

Boys

Section III Playoffs

Class AA

Semifinals

Sunday

at SRC Arena

Liverpool 73, Bishop Ludden 69

Nottingham 52, Central Square 34

Final

at Carrier Dome

Sunday

Liverpool 67, Nottingham 63

Class A

Semifinals

Friday

at SRC Arena

Utica-Notre Dame 59, Whitesboro 45

Bishop Grimes 64, Jamesville-DeWitt 63

Final

at Carrier Dome

Sunday

Notre Dame 81, Bishop Grimes 65

Class B

Semifinals

Saturday

at SRC Arena

Westhill 60, Homer 39

Chittenango 69, VVS 62

Final

at Carrier Dome

Sunday

Westhill 66, Chittenango 58

Class C

Semifinals

Saturday

at SRC Arena

Tully 74, Weedsport 66

Cooperstown 65, West Canada Vallet 49

Final

at Carrier Dome

Sunday

Tully 49, Cooperstown 48

Class D

Semifinals

Saturday

at SRC Arena

McGraw 65, Lyme 57

Madison 86, Oriskany 46

Final

at Carrier Dome

Sunday

McGraw 54 vs. Madison 53

Girls

Class AA

Semifinals

Sunday

at SRC Arena

C-NS 66, Liverpool 53

West Genesee 67, Baldwinsville 55

Final

Sunday

at Carrier Dome

West Genesee 70, C-NS 65

Class A

Semifinals

Saturday

at Allyn Hall Gymnasium

Jamesville-DeWitt 61, CBA 24

Indian River 67, Whitesboro 59

Finals

Saturday

at Carrier Dome

Jamesville-DeWitt 76, Indian River 61

Class B

Semifinals

Saturday

at Allyn Hall Gymnasium

Bishop Ludden 67, Westhill 65

South Jefferson 54, Bishop Grimes 45

Final

Saturday

at Carrier Dome

Bishop Ludden 51, South Jefferson 39

Class C

Final

Thursday

at Carrier Dome

SAS 63. Little Falls 42

Class D

Final

Thursday

at Carrier Dome

Waterville 52 vs. Brookfield 45

VOLLEYBALL

Boys

Section III Playoffs

Class B

Final

Thursday

At Oneida

VVS 3, Chittenango 1

Class C/D

Final

Thursday

At Oneida

Canastota 3, Sauquoit Valley 0

State Regional Finals

Section II vs. Section III

Saturday

At Chittenango

Class C/D

Voorheesville-II (18-0) vs. Canastota-III (18-0), 2

Class B

VVS 3, Hudson 1

Saturday’s Summary

VVS 25-25-23-25,
Hudson 8-21-25-21

VVS leaders: Smith 23 digs; B. Miller 7 digs, 18 assists; G. Miller 2 digs; Greene 2 digs, 3 kills; Starke 6 digs; Brewer 14 digs, 14 kills; Rose 5 digs; 10 assists, 8 kills; Durfee 2 digs, 2 kills; Hale 3 kills; DeNova 4 digs, 6 kills.

KING PIN LANES

Robert Nichols and Wayne Williams II, 277 and 696. Nichols, 680; Dennis Searl, 662; Eugene Searl, 605.

Tiffany Baker, 237 and 636.

National Basketball Association

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 45 17 .726 —

Boston 44 20 .688 2

Philadelphia 34 28 .548 11

New York 24 40 .375 22

Brooklyn 20 44 .313 26

Southeast Division

W L Pct GB

Washington 36 28 .563 —

Miami 33 30 .524 2.5

Charlotte 28 36 .438 8

Orlando 20 43 .317 15.5

Atlanta 20 44 .313 16

Central Division

W L Pct GB

Cleveland 36 26 .581 —

Indiana 36 27 .571 .5

Milwaukee 34 29 .540 2.5

Detroit 29 34 .460 7.5

Chicago 21 41 .339 15

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 49 13 .790 —

New Orleans 36 26 .581 13

San Antonio 36 27 .571 13.5

Dallas 19 45 .297 31

Memphis 18 44 .290 31

Northwest Division

W L Pct GB

Portland 37 26 .587 —

Minnesota 38 28 .576 .5

Oklahoma City 37 28 .569 1

Denver 35 28 .556 2

Utah 33 30 .524 4

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 49 14 .778 —

L.A. Clippers 34 28 .548 14.5

L.A. Lakers 28 34 .452 20.5

Sacramento 20 44 .313 29.5

Phoenix 19 46 .292 31

Saturday’s Games

Orlando 107, Memphis 100

Denver 126, Cleveland 117

Miami 105, Detroit 96

Houston 123, Boston 120

L.A. Lakers 116, San Antonio 112

Portland 108, Oklahoma City 100

Utah 98, Sacramento 91

Sunday’s Games

Atlanta 113, Phoenix 112

Indiana 98, Washington 95

Toronto 103, Charlotte 98

New Orleans 126, Dallas 109

Milwaukee 118, Philadelphia 110

L.A. Clippers 123, Brooklyn 120

Sacramento 102, New York 99

Monday’s Games

Detroit at Cleveland, 7

Milwaukee at Indiana, 7

Phoenix at Miami, 7:30

Boston at Chicago, 8

Memphis at San Antonio, 8:30

Orlando at Utah, 9

Portland at L.A. Lakers, 10:30

Tuesday’s Games

Atlanta at Toronto, 7

Miami at Washington, 7

Philadelphia at Charlotte, 7

Houston at Oklahoma City, 8

Denver at Dallas, 8:30

New York at Portland, 10

Brooklyn at Golden State, 10:30

New Orleans at L.A. Clippers, 10:30

———

COLLEGE BASKETBALL

Sunday’s Scores

East

Bucknell 90, Boston U. 59

Colgate 62, Holy Cross 55

Fairfield 74, Quinnipiac 64

Iona 65, St. Peter’s 62

Northeastern 74, Delaware 50

UNC-Wilmington 93, Hofstra 88

South

Coll. of Charleston 66, Drexel 59

ETSU 63, Furman 52

Lipscomb 108, Florida Gulf Coast 96

Memphis 90, East Carolina 70

Radford 55, Liberty 52

South Florida 65, SMU 54

UCF 60, Tulane 51

UNC-Greensboro 56, Wofford 55

William & Mary 80, Towson 66

Midwest

Cincinnati 62, Wichita St. 61

Loyola of Chicago 65, Illinois St. 49

Michigan 75, Purdue 66

Milwaukee 80, Ill.-Chicago 75

N. Dakota St. 86, Fort Wayne 82

Oakland 62, IUPUI 55

Southwest

Houston 81, UConn 71

Tulsa 76, Temple 58

Far West

Denver 90, Oral Roberts 88, 2OT

Saint Mary’s (Cal) 69, Pepperdine 66

Sunday’s Summary

Colgate 62, Holy Cross 55

HOLY CROSS (12-19)

Floyd 6-8 2-2 14, Grandison 5-9 3-3 14, Benzan 1-3 0-0 2, Butler 5-12 0-0 12, Green 1-4 3-4 5, Faw 3-4 0-0 8, Niego 0-1 0-0 0, Zignorski 0-1 0-0 0. Totals 21-42 8-9 55.

COLGATE (19-12)

Swopshire 3-15 1-2 8, Rayman 6-15 7-8 22, Batt 3-6 2-2 8, Burns 2-10 2-3 7, O’Brien 0-4 5-5 5, Lindgren 1-1 0-0 2, Robertson 1-1 2-2 4, Amiel 0-1 0-0 0, Ferguson 2-3 0-0 6. Totals 18-56 19-22 62.

Halftime: Colgate 26-23.

3-Point Goals-Holy Cross 5-14 (Faw 2-3, Butler 2-3, Grandison 1-4, Benzan 0-1, Niego 0-1, Green 0-2), Colgate 7-30 (Rayman 3-9, Ferguson 2-3, Burns 1-4, Swopshire 1-11, Amiel 0-1, O’Brien 0-2). Fouled Out-None. Rebounds-Holy Cross 23 (Grandison 7), Colgate 33 (Swopshire, Rayman 7). Assists-Holy Cross 13 (Green 6), Colgate 11 (O’Brien 4). Total Fouls-Holy Cross 19, Colgate 11.

A-1,279 (1,750).

Saturday’s Summary

Syracuse 55, No. 18 Clemson 52

CLEMSON (22-8)

Simms 3-6 0-1 6, Thomas 5-5 8-12 18, DeVoe 2-13 0-0 4, Reed 8-13 0-0 21, Mitchell 0-4 0-0 0, Skara 0-0 0-0 0, William 0-2 0-0 0, Donnal 0-1 0-0 0, Trapp 0-0 0-0 0, Oliver 0-1 3-3 3. Totals 18-45 11-16 52.

SYRACUSE (19-12)

Brissett 4-9 8-9 17, Dolezaj 3-8 2-3 8, Chukwu 0-0 2-2 2, Battle 5-20 4-4 17, Howard 4-14 1-2 11, Moyer 0-0 0-0 0, Sidibe 0-2 0-0 0. Totals 16-53 17-20 55.

Halftime: Clemson 25-22.

3-Point Goals-Clemson 5-16 (Reed 5-7, Simms 0-1, Oliver 0-1, Mitchell 0-1, DeVoe 0-6), Syracuse 6-19 (Battle 3-9, Howard 2-5, Brissett 1-4, Dolezaj 0-1). Fouled Out-Skara. Rebounds-Clemson 30 (DeVoe 9), Syracuse 27 (Brissett 6). Assists-Clemson 12 (DeVoe 5), Syracuse 5 (Brissett, Chukwu, Battle, Howard, Dolezaj 1). Total Fouls-Clemson 18, Syracuse 16.

A-28,670 (35,446).

Tournaments

Atlantic Coast Conference

At The Barclays Center

New York

First Round

Tuesday

No. 12-seed Boston College vs. No. 13 Georgia Tech, noon

No. 10 Notre Dame vs. No. 15 Pittsburgh, 2

No. 11 Syracuse vs. No. 14 Wake Forest, 7

Second Round

Wednesday

No. 8 Florida State vs. No. 9 Louisville, noon

Boston College-Georgia Tech winner vs. No. 5 N.C. State, 2

Notre Dame-Pitt winner vs. No. 7 Virginia Tech, 7

Syracuse-Wake Forest winner vs. No. 6 North Carolina, 9

Patriot League

Semifinals

Sunday

Colgate 62, Holy Cross 55

Bucknell 90, Boston University 59

Championship

Wednesday

Colgate at Bucknell, 7:30

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 66 45 17 4 94 240 182

Boston 63 40 15 8 88 209 158

Toronto 67 39 21 7 85 220 190

Florida 63 32 25 6 70 189 199

Detroit 65 26 29 10 62 170 193

Montreal 65 25 29 11 61 167 200

Ottawa 64 22 32 10 54 174 225

Buffalo 65 20 34 11 51 154 211

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 65 37 21 7 81 203 193

Philadelphia 66 34 21 11 79 197 193

Pittsburgh 66 37 25 4 78 215 200

New Jersey 66 33 25 8 74 193 199

Columbus 66 33 28 5 71 176 186

Carolina 66 29 26 11 69 176 198

NY Rangers 66 30 30 6 66 189 209

NY Islanders 66 29 29 8 66 213 237

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 65 42 14 9 93 214 168

Winnipeg 65 39 17 9 87 220 175

Minnesota 66 37 22 7 81 204 190

Dallas 65 37 23 5 79 193 171

Colorado 65 35 24 6 76 205 193

St. Louis 66 35 26 5 75 180 176

Chicago 66 28 30 8 64 188 195

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vegas 65 42 18 5 89 225 180

San Jose 66 35 22 9 79 196 184

Anaheim 66 33 21 12 78 186 183

Los Angeles 66 36 25 5 77 192 165

Calgary 66 32 25 9 73 185 195

Edmonton 65 27 34 4 58 183 216

Vancouver 65 24 32 9 57 176 214

Arizona 64 20 34 10 50 155 209

Note: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Saturday’s Games

Tampa Bay 7, Philadelphia 6, SO

Dallas 3, St. Louis 2, OT

Chicago 5, Los Angeles 3

Boston 2, Montreal 1, OT

Pittsburgh 3, N.Y. Islanders 2, OT

Arizona 2, Ottawa 1

Washington 5, Toronto 2

N.Y. Rangers 3, Edmonton 2

Sunday’s Games

Nashville 4, Colorado 3, OT

Florida 4, Philadelphia 1

Anaheim 6, Chicago 3

Vegas 3, New Jersey 2

Minnesota 4, Detroit 1

Winnipeg 3, Carolina 2

Columbus 4, San Jose 2

Monday’s Games

Calgary at Pittsburgh, 7

Toronto at Buffalo, 7:30

Ottawa at Dallas, 8:30

Arizona at Edmonton, 9

N.Y. Islanders at Vancouver, 10

Tuesday’s Games

Winnipeg at N.Y. Rangers, 7

Vegas at Columbus, 7

Montreal at New Jersey, 7

Detroit at Boston, 7

Florida at Tampa Bay, 7:30

Carolina at Minnesota, 8

Dallas at Nashville, 8

Colorado at Chicago, 8:30

Washington at Anaheim, 10

———

MINOR HOCKEY

American Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Lehigh Valley 60 38 15 3 4 83 212 176

WB/Scranton 56 33 17 4 2 72 182 161

Providence 58 34 19 3 2 73 168 138

Charlotte 60 33 24 0 3 69 198 174

Bridgeport 58 28 22 5 3 64 155 151

Springfield 59 27 28 3 1 58 168 185

Hartford 61 26 27 5 3 60 163 204

Hershey 60 24 27 4 5 57 162 196

North Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Toronto 58 40 16 1 1 82 189 127

Syracuse 59 35 18 3 3 76 184 154

Rochester 59 29 15 9 6 73 178 160

Utica 59 29 20 6 4 68 168 170

Laval 58 22 28 6 2 52 166 201

Binghamton 58 19 30 6 3 47 141 183

Belleville 61 22 35 1 3 48 145 221

Western Conference

Central Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Manitoba 58 35 16 4 3 77 200 146

Chicago 57 31 18 6 2 70 179 154

Iowa 56 27 17 8 4 66 176 172

Grand Rapids 59 31 21 1 6 69 184 171

Milwaukee 58 29 24 4 1 63 164 182

Rockford 59 29 24 3 3 64 179 183

Cleveland 55 19 29 4 3 45 136 183

Pacific Division

GP W L OL SOL Pts GF GA

Tucson 52 30 17 4 1 65 163 141

San Diego 51 30 19 1 1 62 171 151

Stockton 51 27 19 2 3 59 166 150

Ontario 52 27 19 4 2 60 151 147

Texas 59 30 21 5 3 68 171 178

San Antonio 59 27 23 9 0 63 151 168

San Jose 52 24 22 3 3 54 128 149

Bakersfield 52 22 21 8 1 53 142 164

Note: Two points are awarded for a win, one point for an overtime or shootout loss.

Saturday’s Games

Providence 6, Hartford 2

Rochester 4, Toronto 1

Rockford 3, WB/Scranton 0

Hershey 3, Utica 0

Laval 5, Syracuse 4, OT

Milwaukee 4, Grand Rapids 1

Bridgeport 4, Belleville 2

Charlotte 3, Springfield 2, OT

Lehigh Valley 4, Binghamton 0

Manitoba 5, Iowa 4, OT

Chicago 4, Texas 1

Bakersfield 6, Stockton 4

Sunday’s Games

Charlotte 4, Hartford 3

Toronto 4, Belleville 1

Iowa 4, Manitoba 3

Cleveland 3, Tucson 2, OT

San Jose 2, Ontario 1, SO

Springfield 2, Providence 0

Rochester 4, Laval 2

Texas 2, San Antonio 1, OT

Lehigh Valley 3, Hershey 2, SO

Binghamton 7, Utica 2

Milwaukee 3, WB/Scranton 2, SO

Stockton 5, San Diego 4, SO

Monday’s Games

No games scheduled

Tuesday’s Games

Chicago at San Antonio, 8

Cleveland at San Diego, 10

Sunday’s Summary

Binghamton 7, Utica 2

Utica 1 1 0 - 2
Binghamton 2 2 3 - 7

1st Period-1, Binghamton, Pietila 9 (Mandat, Santini), 4:26. 2, Utica, Cherniwchan 4 (Comrie, Lynch), 10:30. 3, Binghamton, Thomson 5 11:23. Penalties-Mandat Bng (holding), 7:33; MacEwen Uti (holding), 7:50; MacEwen Uti (slashing), 16:12; Sautner Uti (high-sticking), 18:01.

2nd Period-4, Binghamton, Lappin 21 (Rooney, Dyblenko), 1:29. 5, Binghamton, Pietila 10 (Speers, Walman), 10:59 (PP). 6, Utica, Boucher 25 (Chaput), 17:33 (SH). Penalties-Dziurzynski Uti (slashing), 3:19; Dyblenko Bng (slashing), 3:19; Pietila Bng (slashing), 5:05; Chaput Uti (tripping), 9:52; Dziurzynski Uti (hooking), 13:31; Strait Bng (holding the stick), 13:31; Hamilton Uti (holding), 17:15; Latta Bng (holding), 20:00.

3rd Period-7, Binghamton, Lappin 22 2:47. 8, Binghamton, Lappin 23 (Rooney), 6:06. 9, Binghamton, Strait 3 (Rooney, Lappin), 10:28. Penalties-Dziurzynski Uti (roughing), 8:48; Lappin Bng (slashing), 8:48; Rooney Bng (roughing), 8:48; Uti (game misconduct - coach), 10:05; Boucher Uti (major - cross-checking, game misconduct - cross-checking), 10:05; MacEwen Uti (roughing, fighting), 10:05; Latta Bng (roughing, fighting), 10:05; Carcone Uti (misconduct - unsportsmanlike conduct), 10:28; MacDonald Bng (tripping, unsportsmanlike conduct), 10:53; Dyblenko Bng (tripping), 12:55; Cassels Uti (high-sticking), 13:18; Wiercioch Uti (tripping), 15:47; Cherniwchan Uti (slashing), 17:49.

Shots on Goal-Utica 9-8-9-26. Binghamton 18-12-9-39. Power Play Opportunities-Utica 0 / 5; Binghamton 1 / 10. Goalies-Utica, Bachman 10-10-4 (29 shots-25 saves); Demko 19-10-6 (10 shots-7 saves). Binghamton, Lack 4-4-3 (26 shots-24 saves).

A-3,585

Saturday’s Summary

Hershey 3, Utica 0

Utica 0 0 0 - 0
Hershey 0 2 1 - 3

1st Period- No Scoring.Penalties-Barber Her (goaltender interference), 0:29; Sautner Uti (hooking), 8:44; Boucher Uti (hooking), 11:34; Peluso Her (roughing), 18:04; MacEwen Uti (holding), 18:17; Carcone Uti (high-sticking), 19:35.

2nd Period-1, Hershey, Ness 3 (Graovac, Whitney), 7:36. 2, Hershey, Bourque 13 (Gazley, Williams), 14:52. Penalties-served by Bourque Her (bench minor - too many men), 12:37; Siegenthaler Her (slashing), 15:50; Gazley Her (slashing), 19:17.

3rd Period-3, Hershey, Sill 5 (Peluso, Langlois), 14:07. Penalties-Dziurzynski Uti (tripping), 2:15; O’Brien Her (tripping), 6:11; Boucher Uti (tripping), 10:57; served by D’Aoust Uti (bench minor - illegal substitution), 16:09; Cherniwchan Uti (roughing, misconduct - unsportsmanlike conduct), 16:22; Gazley Her (roughing, misconduct - unsportsmanlike conduct), 16:22.

Shots on Goal-Utica 10-9-5-24. Hershey 16-8-6-30. Power Play Opportunities-Utica 0 / 6; Hershey 0 / 7. Goalies-Utica, Demko 19-10-6 (30 shots-27 saves). Hershey, Copley 12-14-6 (24 shots-24 saves).

A-9,757

———

COLLEGE HOCKEY

Tournaments

Atlantic Hockey Conference

First Round

Best-of-3

Saturday

American International 4, Niagara 3, 2OT, American Intl. wins series 2-0

Sacred Heart 4, RIT 3, 3OT

Bentley 4, Robert Morris 3

Sunday

Sacred Heart 2, RIT 0, Sacred Heart wins series 2-1

Robert Morris 3, Bentley 2, Robert Morris wins series 2-1

Quarterfinals

Best-of-3;

Friday

Sacred Heart at Mercyhurst, 7:05

American International at Canisius, 7:05

Robert Morris at Holy Cross, 7:05

Air Force at Army, 7:05

Big Ten Conference

First Round

Best-of-3

Saturday

Ohio State 4, Michigan State 3, OT, Ohio State wins series 2-0

Penn State 6, Minnesota 5, Penn State wins series 2-0

Michigan 7, Wisconsin 4, Michigan wins series 2-0

Semifinals

Saturday

Penn State at Notre Dame, 5:30

Michigan at Ohio State, 7:30

ECAC

First Round

Best-of-3

Saturday

St. Lawrence 4, Dartmouth 2

RPI 1, Colgate 0

Princeton 7, Brown 1, Princeton wins series 2-0

Quinnipiac 4,Yale 1, Quinnipiac wins series 2-0

Sunday

Dartmouth 2, St. Lawrence 1, Dartmouth wins series 2-1

Colgate 2, RPI 0, Colgate wins series 2-1

Quarterfinals

Best-of-3

Friday

Quinnipiac at Cornell, 7

Princeton at Union (NY), 7

Colgate at Clarkson, 7

Dartmouth at Harvard, 7

Hockey East

First Round

Best-of-3

Saturday

Merrimack 3, UMass Lowell 2, Merrimack wins series 2-0

Maine 3, New Hampshire 2, Maine wins series 2-0

Sunday

UMass 5, Vermont 1, UMass wins series 2-1

Quarterfinals

Best-of-3

Friday

Maine at Providence, 7

UMass at Northeastern, 7

Merrimack at Boston College, 7

Vermont at Providence, 7

UConn at Boston U., 7:30

National Collegiate Hockey
Conference

Quarterfinals

Best-of-3

Friday, March 9

Western Michigan at Minn.-Duluth, 8:07

Miami (Ohio) at St. Cloud St., 8:37

Omaha at North Dakota, 8:37

Colorado College at Denver, 9:07

Western Collegiate Hockey
Association

Quarterfinals

Best-of-3

Saturday

Bowling Green 5, Ferris State 2, No. 3 Bowl Green wins series 2-0

Alabama-Huntsville 3, Northern Michigan 2

Michigan Tech 5, Bemidji State 4, Michigan Tech wins series 2-0

Minnesota State 6, Alaska 2, Minnesota State wins series 2-0

Sunday

Northern Michigan 5, Alabama-Huntsville 2, Northern Michigan wins series 2-1

Semifinals

Best-of-3

Friday, March 9

Bowling Green at N. Michigan, 7:07

Michigan Tech at Minn State, 8:07

Major League Baseball

Spring Training

Sunday’s Games

Baltimore 10, Boston 8

Washington 6, Detroit 2

Houston 4, St. Louis 1

Atlanta 5, Miami 2

Pittsburgh 9, Minnesota 3

Tampa Bay 9, N.Y. Yankees 1

Philadelphia 4, Toronto 2

Washington 7, N.Y. Mets 3

Cleveland 6, Milwaukee 2

Kansas City 10, Cincinnati 3

L.A. Dodgers 9, San Francisco 3

San Diego (ss) 7, Chicago White Sox 6

Seattle 10, Texas 7

Arizona 2, Chicago Cubs 0

L.A. Angels 7, Colorado 6

Oakland 12, San Diego (ss) 4

Monday’s Games

Miami vs. Houston at West Palm Beach, Fla., 1:05

Minnesota vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05

Pittsburgh vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05

Washington vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05

Detroit vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10

Chicago White Sox vs. Oakland at Mesa, Ariz., 3:05

Cleveland vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05

San Francisco vs. Texas at Surprise, Ariz., 3:05

L.A. Angels vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05

Chicago Cubs vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 3:10

Arizona vs. San Diego at Peoria, Ariz., 8:40

Tuesday’s Games

Baltimore vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05

Boston vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05

Houston (ss) vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 1:05

N.Y. Yankees vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05

St. Louis vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05

Atlanta vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07

Houston (ss) vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10

Cleveland vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05

L.A. Dodgers vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05

Milwaukee vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05

Texas vs. Oakland at Mesa, Ariz., 3:05

L.A. Angels vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10

San Diego vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 8:05

Colorado vs. Seattle at Peoria, Ariz., 8:40

NASCAR Monster Energy Cup

Pennzoil 400 presented by Jiffy Lube

Sunday’s Results

At Las Vegas Motor Speedway

Las Vegas, Nev.

Lap length: 1.50 miles

(Start position in parentheses)

1. (2) Kevin Harvick, Ford, 267 laps, 60 points.

2. (13) Kyle Busch, Toyota, 267, 43.

3. (5) Kyle Larson, Chevrolet, 267, 50.

4. (4) Martin Truex Jr, Toyota, 267, 46.

5. (1) Ryan Blaney, Ford, 267, 48.

6. (8) Brad Keselowski, Ford, 267, 41.

7. (10) Joey Logano, Ford, 267, 43.

8. (9) Erik Jones, Toyota, 267, 29.

9. (12) Paul Menard, Ford, 267, 30.

10. (29) Aric Almirola, Ford, 266, 27.

11. (25) Ryan Newman, Chevrolet, 266, 26.

12. (14) Jimmie Johnson, Chevrolet, 266, 25.

13. (16) Austin Dillon, Chevrolet, 266, 24.

14. (7) Ricky Stenhouse Jr, Ford, 265, 23.

15. (28) Chris Buescher, Chevrolet, 265, 22.

16. (20) Alex Bowman, Chevrolet, 265, 21.

17. (19) Denny Hamlin, Toyota, 265, 20.

18. (11) Clint Bowyer, Ford, 265, 19.

19. (21) Kasey Kahne, Chevrolet, 264, 18.

20. (24) Trevor Bayne, Ford, 264, 17.

21. (26) Darrell Wallace Jr, Chevrolet, 264, 16.

22. (32) Matt DiBenedetto, Ford, 264, 15.

23. (23) David Ragan, Ford, 264, 14.

24. (31) Ty Dillon, Chevrolet, 264, 13.

25. (30) Cole Custer, Chevrolet, 264, 0.

26. (18) Daniel Suarez, Toyota, 263, 11.

27. (17) William Byron, Chevrolet, 263, 10.

28. (34) Cole Whitt, Chevrolet, 262, 9.

29. (33) Ross Chastain, Chevrolet, 262, 0.

30. (27) AJ Allmendinger, Chevrolet, 262, 7.

31. (36) Jeffrey Earnhardt, Chevrolet, 255, 6.

32. (37) Joey Gase, Chevrolet, 253, 0.

33. (35) Gray Gaulding, Toyota, engine, 195, 4.

34. (6) Chase Elliott, Chevrolet, accident, 183, 8.

35. (3) Kurt Busch, Ford, accident, 183, 9.

36. (22) Jamie McMurray, Chevrolet, accident, 176, 1.

37. (15) Michael McDowell, Ford, engine, 100, 1.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 141.760 mph. Time of Race: 2 hours, 49 minutes, 31 seconds. Margin of Victory: 2.906 seconds. Caution Flags: 4 for 29 laps. Lead Changes: 11 among 6 drivers.

Lap Leaders: R.Blaney 1; K.Harvick 2-38; M.McDowell 39-49; K.Harvick 50-121; Ky.Busch 122-125; K.Harvick 126-163; J.Logano 164-176; M.Truex 177-182; J.Logano 183-194; K.Harvick 195-224; Ky.Busch 225-230; K.Harvick 231-267

Series Points Leaders

1. K.Harvick, 135; 2. J.Logano, 132; 3. R.Blaney, 131; 4. M.Truex, 115; 5. Ky.Busch, 104; 6. K.Larson, 104; 7. B.Keselowski, 99; 8. D.Hamlin, 97; 9. P.Menard, 96; 10. A.Dillon, 94; 11. A.Almirola, 93; 12. C.Bowyer, 93; 13. Ku.Busch, 77; 14. R.Newman, 75; 15. D.Wallace, 68; 16. A.Bowman, 67.

World Golf Championships

$10M Mexico Championship

Sunday

At Club de Golf Chapultepec

Mexico City

Par 71

Final

x-Mickelson, $1,700,000 69-68-65-66—268

J. Thomas, $1,072,000 72-70-62-64—268

R. C. Bello, $510,500 66-67-69-67—269

Tyrrell Hatton, $510,500 70-68-64-67—269

K. Aphbarnrat,$330,500 66-69-71-65—271

Brian Harman, $330,500 68-67-68-68—271

Sergio Garcia, $239,750 68-65-69-70—272

D. Johnson, $239,750 69-66-68-69—272

Adam Hadwin, $182,000 70-71-67-66—274

S. Sharma, $182,000 65-66-69-74—274

Bubba Watson, $182,000 69-66-72-67—274

Paul Casey, $150,500 73-68-68-66—275

Patton Kizzire, $150,500 69-69-71-66—275

Daniel Berger, $126,500 69-68-72-67—276

T. Fleetwood, $126,500 72-71-67-66—276

Alex Noren, $126,500 69-70-71-66—276

Jordan Spieth, $126,500 70-67-69-70—276

Adam Bland, $114,500 70-67-71-69—277

X. Schauffele, $114,500 65-68-70-74—277

C. Hoffman, $104,300 70-66-70-72—278

Pat Perez, $104,300 68-67-68-75—278

Jon Rahm, $104,300 67-71-70-70—278

B. Steele, $104,300 69-66-71-72—278

J. Vegas, $104,300 70-68-69-71—278

x-Won on first playoff hole

LPGA Tour

$1.5M HSBC Women’s World Championship

Sunday

At Sentosa Golf Club
(Tanjong Course)

Singapore

Par 72

Final

Michelle Wie, $225,000 67-73-66-65—271

Jenny Shin, $98,051 71-68-68-65—272

B. M. Hendrson, $98,051 68-72-65-67—272

Danielle Kang, $98,051 68-64-70-70—272

Nelly Korda, $98,051 70-66-65-71—272

Jin Young Ko, $48,619 72-67-67-67—273

Minjee Lee, $48,619 71-66-68-68—273

A. Stanford, $38,817 76-66-70-63—275

a-Atthaya Thitikul 70-71-68-66—275

Sei Young Kim, $29,845 70-72-72-62—276

Amy Yang, $29,845 74-68-70-64—276

Lydia Ko, $29,845 71-71-67-67—276

Jeong Eun Lee, $29,845 69-70-70-67—276

Jessica Korda, $29,845 68-70-68-70—276

C. Masson, $24,152 70-70-74-63—277

So Yeon Ryu, $20,127 69-75-70-64—278

A. Jutanugarn, $20,127 68-74-68-68—278

Lizette Salas, $20,127 71-67-71-69—278

Chella Choi, $20,127 68-69-72-69—278

Charley Hull, $20,127 70-68-69-71—278

Ha Na Jang, $20,127 70-68-69-71—278

a-Amateur

Champions Tour

$1.7M Cologuard Classic

Sunday

At Omni Tucson National (Catalina Course)

Tucson, Ariz.

Par 73

Final

Steve Stricker, $255,000 66-70-69—205

Jerry Kelly, $124,667 70-72-65—207

Gene Sauers, $124,667 67-70-70—207

Scott Dunlap, $124,667 65-71-71—207

Olin Browne, $66,300 70-70-69—209

Bob Estes, $66,300 71-69-69—209

Doug Garwood, $66,300 69-68-72—209

Rocco Mediate, $66,300 72-65-72—209

Billy Andrade, $42,500 70-69-71—210

Woody Austin, $42,500 68-70-72—210

Jeff Maggert, $42,500 69-70-71—210

Tommy Tolles, $42,500 65-70-75—210

Michael Bradley, $30,600 69-70-72—211

Todd Hamilton, $30,600 72-68-71—211

Billy Mayfair, $30,600 68-72-71—211

Esteban Toledo, $30,600 71-72-68—211

Kirk Triplett, $30,600 69-69-73—211

Paul Broadhurst, $21,902 69-73-70—212

Tom Byrum, $21,902 75-67-70—212

Kent Jones, $21,902 71-73-68—212

Wes Short, Jr., $21,902 70-74-68—212

Joe Durant, $21,902 69-72-71—212

Scott Parel, $21,902 76-69-67—212

Home team in caps

PRO BASKETBALL

Favorite Points Underdog

CLEVELAND 7 Detroit

INDIANA 3 Milwaukee

MIAMI 9 1/2 Phoenix

Boston 9 CHICAGO

SAN ANTONIO 11 1/2 Memphis

UTAH 10 Orlando

Portland 2 LA LAKERS

COLLEGE BASKETBALL

Favorite Points Underdog

Mid-American Conference

First Round

CENTRAL MICHIGAN 8 1/2 Bowling Green

KENT ST 6 1/2 Northern Illinois

MIAMI-OHIO 3 Ohio

WESTERN MICHIGAN 8 Akron

West Coast Conference

Orleans Arena-Las Vegas, NV.

Semifinals

Gonzaga 13 San Francisco

Saint Mary's, CA 5 1/2 Byu

Mid-Eastern Athletic Conference

Scope Arena-Norfolk, VA.

First Round

N. Carolina A&T 10 Delaware St

Norfolk St 12 MD Eastern Shore

HOCKEY

Favorite Goals Underdog

PITTSBURGH 1/2-1 Calgary

Toronto 1/2-1 BUFFALO

DALLAS 1-1 1/2 Ottawa

EDMONTON Even-1/2 Arizona

VANCOUVER Even-1/2 NY Islanders

(c) Tribune Content Agency, LLC

Sunday

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES — Optioned LHP Chris Lee to Norfolk (IL).

OAKLAND ATHLETICS — Designated DH Brandon Moss for assignment. Claimed LHP Jairo Labourt off waivers from Cincinnati.

TAMPA BAY RAYS — Designated 3B Ryan Schimpf for assignment. Agreed to terms with OF Carlos Gomez on a one-year contract.

National League

WASHINGTON NATIONALS — Agreed to terms with RHP Jeff Ames on a minor league contract.

BASKETBALL

National Basketball Association

ATLANTA HAWKS — Signed G Antonius Cleveland to a second 10-day contract.

LOS ANGELES CLIPPERS — Signed G Sean Kilpatrick to a 10-day contract.

HOCKEY

National Hockey League

ARIZONA COYOTES — Recalled D Andrew Campbell from Tucson (AHL).

American Hockey League

AHL — Suspended Lehigh Valley F Nicolas Aube-Kubel two games and Milwaukee F Harry Zolnierczyk one game.

LAVAL ROCKET — Returned F Jackson Leef to Brampton (ECHL).

SAN ANTONIO RAMPAGE — Assigned F Thomas Frazee to Allen (ECHL).

ECHL

ATLANTA GLADIATORS — Traded F Alex Carrier to Allen for F Mathieu Aubin.

BRAMPTON BEAST — Released G T.J. Sherwood.

WHEELING NAILERS — Released G Jason Pucciarelli as emergency backup.

SOCCER

Major League Soccer

LA GALAXY — Signed M Efrain Alvarez from LA Galaxy II.

COLLEGE

WESTERN CAROLINA — Announced the resignation of men’s basketball coach Larry Hunter.

Saturday

BASEBALL

American League

BALTIMORE ORIOLES — Agreed to terms with INF Danny Valencia on a minor league contract.

TORONTO BLUE JAYS — Agreed to terms with RHP Nick Tepesch on a minor league contract.

HOCKEY

Natoinal Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Signed LW Max Comtois to a three-year contract.

NEW YORK RANGERS — Assigned F Dawson Leedahl from Hartford (AHL) to Greenville (ECHL).

American Hockey League

BRIDGEPORT SOUND TIGERS — Loaned F Matt Gaudreau to Worcester (ECHL).

CHICAGO WOLVES — Returned D Nolan Valleau to Orlando (ECHL).

SAN ANTONIO RAMPAGE — Reassigned F Brady Shaw to Colorado (ECHL). Recalled F Michael Joly from Colorado. Returned F Shawn O’Donnell to Cincinnati (ECHL).

ECHL

ADIRONDACK THUNDER — Loaned F Brian Ward to Providence (AHL).

BRAMPTON BEAST — Signed G T.J. Sherwood. Loaned D Matt Petgrave to Belleville (AHL) and D Tyson Wilson and F Jackson Leef to Laval (AHL).

GREENVILLE SWAMP RABBITS — Released F Derek Sutliffe.

MANCHESTER MONARCHS — Loaned D Colton Saucerman to Providence (AHL).