RFA girls among state qualifiers

CICERO — Two members of the Rome Free Academy girls track and field team were among the area athletes who advanced to the New York State Public High School Athletic Association Championship meet during Thursday’s Section III qualifier at Cicero-North Syracuse High School.

Leading RFA was freshman Mariah Mays as she won the Division I shot put with a distance of 36 feet, 2 3/4 inches and also was first in the Division I discus throw with a distance of 113-11. Junior Dana Husband won the high jump event with a height of 5-4.

The state meet will take place on June 8-9 at C-NS High School.

Rome’s Teresa Anken was second in the 400 dash among Division I but did not meet the state qualifying standard for the event as she recorded a time of 1 minute, 0.29 seconds.

Those who won their respective event qualified for the state championships and those who placed second and met the state qualifying standard are eligible to compete at the state meet.

Mays and Husband have already qualified for a national meet which will be held on June 14-16 at North Carolina A&T University in Greensboro, N.C. Mays has qualified in the discus throw and Husband has qualified in the high jump.

Other state qualifiers among the girls included Adirondack’s Sierra Laveck, who the Division II discus throw with a distance of 100-8; Vernon-Verona-Sherrill’s Alexis Kavanaugh, who was second in Division II in both the 100 and 200 sprints; Remsen’s Megan Will, second in the shot put in Division II event and Remsen’s second-place 3,200 relay of Makenna Cooley, Anna Roberts, Ashley O’Connor and Erin O’Connor; Victoria Campanian of South Lewis, who finished second in the Division II 2,000 steeplechase; Sara Young of South Lewis, who came in second in the Division II pole vault, and Skyler Zawko of Westmoreland, who came in second place in the triple jump and in the long jump events in Division II.

Among the boys, Holland Patent’s Noah Roberts won the 400-meter hurdles event in Division II with a time of 57.95 and also took second in the 110 hurdles event to qualify for the state meet, while teammate Elliot Connors took second in the pole vault to also qualify.

Also qualifying was Camden’s 400 relay team of Kevin Jones, Justin Lewis, Joe Muller and Ward Seymour, which finished second in Division II.

For the RFA boys team in Division I competition, Erik Winberg took third in the 800, Philip Caruso was third in the shot put event, Robert Alder came in fourth in the shot put and Ryan Metott was fourth in the discus throw.

For the VVS boys, Brett Fields was fourth in the Division II shot put event and took sixth in the discus throw.

Camden’s Aaron Davis placed third in Division II in the pole vault event and Jones was sixth in the 100.

For Westmoreland, Ryan Murling came in fourth in the 100 and took fourth in the 200 dash in Division II and Mike Jennings came in sixth during the pole vault.

Casey Corrigan took sixth in the outdoor pentathlon for Remsen.

Sam Anderson finished third during the 3,000 steeplechase for South Lewis, as the quartet of Jordan Aguiar, Sam Benzing, Ben Zehr, and Graham Bronson finished fifth in the 3,200-meter relay event.

Other finishers for Holland Patent included, Colton Paulo finishing fifth in the 110 hurdles event amongst Division II teams, and the team of Barrett Celecki, Kevin Sidoran, Todd Stevens, and Erran Gates taking third in the 3,200-meter relay event.

Other top finishers for the RFA girls team included, Krista Anken placing seventh during the Division I 400 dash, as Megan O’Connell took seventh in the 100 dash event amongst Division I schools, and the four-person relay teams of Mariah Johnson, Megan O’Connell, Jamie Marcinkowski, and Nicole Anken took eighth in the 400 relay, and Alleigha Hawkins, Tricia Loso, Katie Gotch, and Brianna Weir finished ninth in the Division I 3,200 relay event.

For VVS, Morgan Bernier was fourth in the 400 hurdles Division II event, while Tammy Beal was sixth in the outdoor pentathlon event, and the team of Kayla Prentice, Morgan Bernier, Maggie Curtis, and Alexis Kavanaugh finished sixth in the 400 relay Division II event.

Pacing South Lewis was Elaine Mathis after she took third in the discus throw amongst Division II teams, Angela Hutchinson came in fourth during the 200 dash Division II event, and the four-person relay team of Ronni Ehlers, Gabrielle Hartley, Christina Platt, and Angela Hutchinson took second during the Division II 1,600 relay event.

For Holland Patent, Shay Callahan was third in the 400 dash Division II event, while Harley Buczkowski was fourth in the Division II discus throw.