Categories

Home : general

Camden Awards presented

The following awards and scholarships were presented to members of the class of 2011 at Camden Central High School:

CHS Scholar/Athlete Award:Morgan Gualtieri, Eric Zeller

Physical Education Honorarium:Lindsey George

Clyde J. Wesseldine Memorial Scholarship:Cody Bourgeois

Business Honor Society:Brian Kelley

Joseph O’Rourke Foreign Language Club:Gabrielle Jaquays

French Regents Award:Alyssa Haley

Georgiana C. Landry French Award:Morag Mason

Spanish Regents Award:Kelly Benjamin, Charles Wines

Paul Meinen Memorial Scholarship:Lindsey Wiehl

Senior Band Award - John Philip Sousa:Sabrina Williams

Senior Concert Choir Award:Lindsey Wiehl

Senior Orchestra Award:Kelli Furney

Principal’s Leadership:Stacey Davis

CHS Science Award In Memory of Jeffrey Bradley:Alyssa Haley, Taylor Rood

Oneida Healthcare Center Foundation Scholarship:Alicia Sheppard

Stanley H. Hughes Memorial Scholarship :Tori Schultz

George Upson Essay Award:Alyssa Haley

George Upson Oratory Award:Kelli Furney

Elizabeth Dorrance English Awards:Eric Zeller, Morgan Gualtieri, Alison Cipriano

Arts Hall of Fame:Morag Stewert Mason

Broadway Bound:Leanne Muehleisen, Bruce Morgan

Journalism Award:Bruce Morgan

CHS Mathematics Award:Stacey Davis

DeMorgan Award:Adam Kirk

Stanley D. Dixon Jr. Memorial Award:Jordan Zalepeski

Augusta M. Loevenguth Prize:Eric Zeller, Lauren Hall

Career & Technical Education Achievement Award:Cristina Malerba

Crystal Johnson-Pool Memorial Scholarship:Christina Malerba

CTA Determination Award:Alicia Sheppard

DAR Good Citizen Award:Jeffrey Richards

Joseph Reed Award:Kelli Furney, Matt Mondrick

2010-2011 Student Recipient of the Seed-of-Selflessness Award:Stacey Davis

Access Federal Credit Union Scholarship:Kayla Littler

Agnes M. Finnerty Memorial Scholarship:Megan Keil

American Legion Unit #66 Auxiliary Scholarship:Stacey Davis

American Legion Post #66 Scholarship:Jonathan Doane

American Legion School Award:Sarah Link, Eric Zeller

Andrew D. Rossetti Scholarship:Heidi Deppmeyer

Ann M. Harden Memorial Scholarship:Jennifer Knowles

Anna M. Archibee Memorial Award:Taylor Rood

Anne M. Boncella Memorial Nursing Scholarship:Devin Fuller

Annsville Elementary Alumni Award:Devin Fuller

Brad M. Lovenguth Memorial Scholarship:Lauren Hall

Burger King "Fries to be Wise" Scholarship:Cari Brazie, Evan Conley, Jonathan Doane, Morgan Gualtieri, Jennifer Knowles, Sarah Link, Nicole Pitoniak, Tori Schultz

CHS Athlete of the Year:Kevin Davis

Camden Alumni Association Scholarship:Kelli Furney, Lindsey George, Morgan Gualtieri, Alyssa Haley, Megan Keil, Sarah Link

Camden Elementary Alumni Award:Jonathan Doane, Kelli Furney

Camden Fife and Drum Corps Scholarship:Megan Keil

Camden Football Boosters Club Scholarship:Football, Kevin Davis, Cheerleader, Morgan Gualtieri

Camden Girls Soccer Booster Club Scholarship:Emily Kirch, Taylor Rood

Camden Girls Softball League Scholarship:Chelsey Drummond, Tori Schultz

Camden Lions Club Scholarship:Devin Fuller

Camden Pop Warner Football Award:Kevin Davis, Morgan Gualtieri

Camden Rod and Gun Club Scholarship:Jacob Clark

Camden Teachers Association Scholarship:Jonathan Doane

Camden Volunteer Fire Department Memorial Scholarship:Lauren Hall

Caroline P. Harvey & Mildred H. Magee Memorial Scholarship:Jacob Abbuhl, Jennifer Carew, Jared Platt, Haley Snow

Charles "Max" Greene Memorial Nursing Scholarship:Lisa Smith

Charlotte B. Williams Nursing Award:Ashley Leabo

Criminal Justice Scholarship:Brian Kelley

Daniel E. Comins Memorial Scholarship:Michael Trnchik

Delta Kappa Gamma Award:Lindsey Wiehl

Deputy Scott A. Ammann Memorial Scholarship:Brian Kelley

Evelyn Lambert Memorial Nursing Award:Alicia Sheppard

Florence Taylor Memorial Scholarship:Hannah Lee, Eric Zeller

Francis H. & Robert G. Lambert Memorial Music Award:Megan Keil

Frank J. Albrecht Memorial Scholarship:Courtney Bastable

Friends of Camden Central School Scholarship:Lindsey Wiehl

Friends of Forest Park Scholarship:Cari Brazie

George R. Merrick Memorial Scholarship:Cari Brazie

George Woodman Memorial Scholarship:Stephany Downs, Lauren Hall, Lisa Smith

Harden Foundation Scholarship:Kelsey Bach, Aaron Choquette, Jacob Clark, Jordan Zalepeski

Helen H. Townsend Scholarship:Cari Brazie, Kassidy Graves, Sarah Link, Eric Nicoli

Howard F. Archibee Memorial Award:Courtney Bastable

Ida J. Butcher Scholarship:Alyssa Haley

James H. Armstrong Memorial Award:Travis Mantelli

James Richmond Wilkes Memorial Scholarship:Gabrielle Jaquays, Morag Mason

Jason Christopher Wilhelm Memorial Award:Jacob Clark, Jennifer Kluskie, Chandler Mellon

Jay & Eleanor Ischia Memorial Business Award:Joseph O’Rourke

Jerry H. Baird Memorial Award:Jacob Abbuhl

John A. Picente Musical Achievement Scholarship:Gabrielle Jaquays

"Jovial" Hayes Memorial Scholarship:Chandler Mellon

LZ Old Corps 999 Detachment Scholarship:Jack Keil

Linda Flagg-VanPelt Memorial Scholarship:Jonathan Doane

Marian Adams Memorial Award:Alan Cook

Marilyn J. Vredenburg Memorial Scholarship:Alyssa Haley, Marie Romano, Lindsey Wiehl

Masonic Lodge Mathematics Award:Stacey Davis, Morgan Gualtieri

Matthew Jekel Memorial Award:Jeffrey Richards

McConnellsville Elementary Alumni Scholarship:Kelsey Bach, Stacey Davis, Megan Keil

McConnellsville Volunteer Fire Dept. Scholarship:Stacey Davis

Mohawk Valley Community College Presidential Scholarship:John Byrne, Heidi Deppmeyer, Kassidy Graves

Mohawk Valley Counseling Association Scholarship:Allison Cipriano, Kelcy Forbragd, Megan Keil, Lindsey Wiehl

Mystic Stamp Company Scholarship:Sarah Link

NYSCOPBA Statewide Scholarship:Cody Bourgeois, Kelcy Forbragd, Kelsea Wylubski

Neil F. Harden BOCES Scholarship:Nicole Pitoniak

Norma McNamara Memorial Legion Auxiliary Scholarship:Kayla Littler

Osceola Historical Society Award:Jennifer Carew

Polish Independent Club Scholarship:Jeffrey Richards, Megan Keil

Richard Sweeney Memorial Senior League Baseball Award:Cody Bourgeois, Jacob Clark, Jared Platt

Robert W. Bellinger Memorial Scholarship:Katharine Kelly

Rome Bowling Hall of Fame Award:Sabrina Williams, Alexander Hayes

Rome Lady Rebels Scholarship:Mary Galway

Rose Ware and Costy Niciu Memorial Scholarship:Chandler Mellon

Salvation Army Human Services Award:Allison Cipriano

Salutatorian:Morgan Gualtieri

School Administrators Association of New York State Scholarship:Eric Zeller

Senior Class Merit Awards:Ashley Barker, Evan Conley, Haligh Farley, Kassidy Graves, Christina Malerba, Morag Mason, Chandler Mellon, Jeffrey Richards, Taylor Rood, Tori Schultz, Alicia Sheppard, Sabrina Williams, Eric Zeller, Abigail Zurschmit

Sgt. Eli Parker "Freedom Isn’t Free" Award:Justin Healey

Sons of the American Legion Squadron #66 Scholarship:Kayla Littler

South Shore Association of Oneida Lake Scholarship:Sarah Link

Stanwix Veterans & Men’s Club Scholarship:Mary Galway

Sylvan Beach American Legion Scholarship In Memory of Dick Davis:Kelcy Forbragd

Thomas J. Hollibaugh Science Scholarship:Stacey Davis, Eric Zeller

United Food & Commercial Workers Scholarship:Stacey Davis, Denise Halsey

Utica College Scholarship:Brian Kelley, Jordan Hall, Hannah Jennings

Valedictorian:Stacey Davis

VARFLEX Educational Foundation Scholarship:Cari Brazie, Jonathan Doane, Kelli Furney, Lauren Hall

Walter C. Ammann, Jr. Memorial Award:Lauren Hall

William E. Magnant Memorial Scholarship:Christina Malerba

William J. Dunn Memorial Scholarship:Tori Schultz

William J. Young Memorial Rotary Engineering Scholarship:Lauren Hall

RomeSentinel.com

Calendar

April 2014
Su Mo Tu We Th Fr Sa
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
March