Oriskany graduates earn honors

Published Jun 23, 2018 at 4:00pm

The following is a list of the awards and honors received by members of the Oriskany High School Class of 2018:

Alice Nelson Memorial Music Scholarship: Kimberly Arnett

American Legion Auxiliary Good Citizenship Award: Kristina Marolf

American Red Cross Scholarship: Hannah Juarez

Bonide Products Agricultural Award: Lucas DiNitto, Jane Fahy

Captain Iarrobino: Colin Kraeger

Catherine Kennedy Julian Memorial Scholarship: Joy Armstrong

Central New York Firemen’s Association Scholarship: Kassandra Burkhart

Cider Street Award: Meghan Bowers

Class of 1958 Award: Kayla Anderson

Class of 1962 Citizenship Award: Kenneth Burtch

Col. Curtis A. Eaton Scholarship: Jacob Mancuse

DAR Good Citizenship Award: Colin Kraeger

Derek “Deek” Thaler Memorial Scholarship: Richard Phelps

Donald Sheehan Award: NeDavius Ladmirault

FASNY Scholarship: Joy Armstrong

Frank and Sophie Schultz Memorial Scholarship: Tina Jasarevic

Herff Jones Principal Award: Marissa Palmiotto, Richard Phelps

Herman Piersma Scholarship: Dylan Dunning, Jacob Mancuse

James Cufari Memorial Scholarship: Kayla Anderson

Jeffrey Mahardy Memorial Scholarship: Erin Sliski

Jula F. Kasprzyk Memorial Scholarship: Maegan Fish

Keith and Virginia Davis Memorial Scholarship: Colin Kraeger

Law Enforcement Scholarship: Colin Kraeger, Marissa Palmiotto

M&T Bank Scholarship: Collin Brown, Janine Zegarelli

Michael D. Sowich Memorial Firefighter Award: Joy Armstrong

Morris R. Acker Memorial Scholarship: Kristina Marolf

National Football Foundation Award: Colin Kraeger

North-Utica Whitestown Rotary Health Scholarship: Tina Jasarevic

NYS Comptroller Achievement Award: Hannah Juarez, NeDavius Ladmirault, Jacob Mancuse, Kristina Marolf

NYS Scholarship for Academic Excellence: Joy Armstrong, Maegan Fish, Tina Jasarevic

O.V.F.D. Memorial Scholarship: Joy Armstrong, Colin Kraeger

OCS Outstanding Citizenship and Effort: Christion Hines, Tina Jasarevic, Janine Zegarelli

Oriskany Alumni Basketball Scholarship: Jane Fahy, Richard Phelps

Oriskany American Legion Post 1448 Gold Medal: Joy Armstrong, Maegan Fish

Oriskany Lodge No.799 F&A.M. Good Citizenship Award: NeDavius Ladmirault

Oriskany Retirees’ Organization Scholarship: Kayla Anderson, Collin Brown, Johnathan Domenico, Colin Kraeger

Oriskany Retirees’ Organization Scholarship for Future Educators: Joy Armstrong, Audrianna Silvestri

Oriskany Sports Booster Bronze Award: Kenneth Burtch, Dylan Dunning, NeDavius Ladmirault, Kristina Marolf

Oriskany Sports Booster Gold Award: Johnathan Domenico, Jane Fahy, Marissa Palmiotto, Audrianna Silvestri

Oriskany Sports Booster Silver Award: Hannah Juarez, Colin Kraeger, Richard Phelps, Erin Sliski

Oriskany Sportsmanship Award: Johnathan Domenico

Oriskany Teacher’s Association, Field of Education Award: Joy Armstrong

Oriskany Teacher’s Association, Valedictorian Award: Joy Armstrong

Oriskany Teacher’s Association, Salutatorian Award: Maegan Fish

OTA Field of Education: Audrianna Silvestri

Patricia M. Piersma Medical Scholarship: Kassandra Burkhart

Paul A. Piersma Memorial Scholarship: Marissa Palmiotto

Renne Thaler Memorial Scholarship: NeDavius Ladmirault

Richard L. Alito Memorial Scholarship: Joy Armstrong

Robert H. Heeley Memorial Scholarship: Kenneth Burtch

Robert McEwen Memorial Scholarship: Jonah Perez

Ron Fay Memorial Scholarship: Johnathan Domenico, Kristina Marolf

Roy Austin Jr. Outstanding Baseball Player Award: Aaron Drake

Sara D. Thaler Memorial Scholarship: Hannah Juarez

Scott Butterworth Memorial Music Scholarship: Maegan Fish

Stanwix Veteran’s and Men’s Club Award: Kassandra Burkhart

Student Council Leadership Award: Hannah Juarez, Colin Kraeger

Students Against Destructive Decisions Award: Jane Fahy, Colin Kraeger

SUNY Polytechnic Institute Progressive Achievement Award: Collin Brown

Suzanne M. Miazga Memorial: Tina Jasarevic, Erin Sliski

The Rose Heeley Memorial Scholarship: Marissa Palmiotto

The “Unsung Hero” Scholarship: NeDavius Ladmirault, Kristina Marolf

Thread of Life Community Service Award: Maegan Fish, Hannah Juarez, Colin Kraeger

Triple C Award: Kassandra Burkhart, Johnathan Domenico

University of Arizona non-Resident Excellence Merit Scholarship: Hannah Juarez

Utica College Partner in Education: Jane Fahy, Tina Jasarevic, Richard Phelps, Erin Sliski, Sully Walker

Varflex Educational Foundation Scholarship: Maegan Fish

Westmoreland Kiwanis Club Scholarship: Kassandra Burkhart

Whitestown Kiwanis Club “Legacy” Scholarship: Tina Jasarevic

Whitestown Optimist Scholarship: Hannah Jaurez

Whitestown Police Benevolent Association Award: Colin Kraeger